finansportali.net

YURTDIŞI İŞ İMKANLARI

İsveç Asgari Ücret 2023 Yılında Ne Kadar? SAATLİK ÜCRETLER

isveç asgari ücret

İsveç’te çalışarak yaşamını sürdüren birçok göçmen var. Birçoğu asgari ücretle çalışıyor. Sizin de aklınızda İsveç’te çalışmak gibi bir düşünce varsa, bu yazıyı değerlendirebilirsiniz. 2023 İsveç asgari ücret hakkında gerekli tüm bilgilere erişeceksiniz.

İsveç’te saatlik ücret ne kadar? Gibi ayrıntılara bakacağız. Bunun yanında İsveç meslek maaşlarını da ele aldım. Böylelikle ücretler hakkında net bir bilgiye sahip olacaksınız. İsveç te asgari ücret ile geçinebilmek mümkün mü? Masrafları da beraber hesaplayacağız.

Hadi detayları öğrenelim.

Advertisement

İsveç Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

isveç asgari ücret
isveç asgari ücret 2023

İsveç’te devlet tarafından resmi olarak belirlenen bir asgari ücret bulunmuyor. Ancak ülkenin ekonomik koşulları ve oturmuş sistemiyle birlikte ortalama olarak insanların asgari düzeyde ne kadar ücret aldığı biliniyor.

İsveç Asgari Ücret Kaç Kron?

Buna göre İsveç asgari ücret 18.500 İsveç Kronu‘dur. Ülke nüfusunun büyük çoğunluğu asgari ücretten yüksek kazanmaktadır.

İsveç Asgari Ücret 2023 Kaç Dolar?

İsveç asgari ücret 18.500 İsveç kronudur. 18.500 İsveç kronu da 1.693 dolara tekabül etmekte. Kur değişimlerinin olduğunu unutmayın.

İsveç Asgari Ücret 2023 Kaç Euro?

18.500 İsveç Kronu olan asgari ücret, 1.586 euroya denk gelmektedir. Kur değişimlerine göre euro karşılığının ufak değişiklikler yaşayabileceğini belirtmiş olayım.

Sizlere farklı ülkelerin asgari ücretleri hakkında bilgi veriyorum! Kanada asgari ücret ne kadar? Öğrenmek için bir önceki yazmış olduğum yazıyı okuyabilirsiniz.

İsveç’te Saatlik Asgari Ücret

İsveç'te Saatlik Asgari Ücret
İsveç’te Saatlik Asgari Ücret

İsveç asgari ücret aylık olarak ne kadar? Öğrendiniz. Birçok işin saatlik asgari ücretten hesaplandığını söylemiş olayım.

 • İsveç saatlik asgari ücret 115 Kron civarındadır.
 • Bu da 10 Euro’ya denk gelmektedir.

İsveç saatlik asgari ücret uzun yıllardır aynı seviyede

Norveç asgari ücret için güncel bilgileri verdiğimiz yazıyı okuyabilirsiniz.

Advertisement
isveç te asgari ücret
isveç te asgari ücret

İsveç’te Asgari Ücretle Çalışan Sayısı

İsveç asgari ücret ortalama maaşlara göre bir hayli aşağıda kalıyor. Ancak asgari ücret alan sayısı Türkiye’deki gibi yüksek değil.

İsveç’te asgari ücretle çalışan sayısı ülke nüfusunun yüzde 15’ini kaplıyor. Geri kalanlar ise asgari ücretten daha yüksek maaş alıyor. Peki bu durumda ortalama maaşlar ne kadar oluyor? Aşağıda anlattım.

İsveç’te Ortalama Maaşlar Ne Kadar?

İsveç’te resmi olarak asgari ücretin olmadığından bahsetmiştik. Genel olarak en düşük ücretten sizlere bahsettim. İsveç’te çalışan birçok kişi asgari ücretin üzerinde maaş alıyor.

Ortalama olarak, İsveç’te tam zamanlı çalışan bir kişi ayda yaklaşık 32.500 SEK alacaktır. bu da yaklaşık 2.800 Euro’dur. Bu, kazanç net maaştır yani ay sonunda banka hesabınıza geçen tutardır.

İsveç Meslek Maaşları

isveç ortalama maaşlar
isveç ortalama maaşlar

İsveç asgari ücret hakkında artık bilgi sahibisiniz. Asgari ücretle çalışan sayısı İsveç’te çok az çünkü İsveç’te mesleklere göre, kişinin deneyim ve tecrübelerine, çalıştığı yere göre ücretler değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle sizlere meslek maaşları konusunda da bilgi vermek istiyorum. Ortalama olarak İsveç meslek maaşları şöyledir:

MesleklerMaaşları
Doktor7.500 dolar
Hemşire3.300 dolar
Mimar3.500 dolar
Yazılım Mühendisi4.500 dolar
Garson2.500 dolar
İşçi2.500 dolar
Polis4.000 dolar
Dişçi5.200 dolar
Aşçı3.500 dolar
Kasiyer2.500 dolar
Ofis elemanı2.700 dolar
İsveç maaşları 2023

Öneri: İngiltere İş İmkanları

Advertisement

İsveç’te Asgari Ücret İle Geçinmek

İsveç'te Asgari Ücret İle Geçinmek
İsveç’te Asgari Ücret İle Geçinmek

İsveç asgari ücret hakkında artık bilgi sahibisiniz. Dolarla para kazanmak açısından yüksek bir meblağ gibi görünebilir. Ancak ülkenin alım gücü, ekonomik koşulları gibi durumları göz önünde bulundurmanız gerek. Asgari ücret ile geçim sağlayabiliyor musunuz? Bunu bilmeniz gerek.

İsveç’te asgari ücret ile geçinmek tek kişi için mümkün. Ancak 2 – 3 kişinin tek bir asgari ücret ile geçinmesi mümkün değildir. Ayrıca İsveç asgari ücret ile geçinip, geçinmeme konusuna karar vermek için önemli masrafları hesaplamanız lazım. Bu konuda size yardımcı olacağım.

İsviçre işçi alımı yapıyor! Detaylar için okuyun…

İsveç’te asgari ücret ile geçinmek hakkında aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz. Güncel fiyatları görebilirsiniz.

İsveç Market Fiyatları

İsveç Market Fiyatları

İsveç’te en çok harcama yapacağınız market alışverişi için bir araştırma yaptım. Fiyatlar markete, markaya göre farklılık gösterebilse de ortalama olarak yakındır. İsveç market fiyatları şöyle:

 • 1 L süt: 2.50 dolar
 • Ekmek: 2 dolar
 • 1 kg pirinç: 4 dolar
 • 12’li yumurta: 3 dolar
 • 1 kg tavuk: 12 dolar
 • 1 kg kırmızı et: 16 dolar
 • 1 kg muz: 2,60 dolar
 • 1 kg patates: 2,20 dolar
 • 1 kg soğan: 2.10 dolar
 • 1 kg peynir: 6 dolar
 • Sigara: 7 dolar – 10 dolar
 • Bira: 1,65 – 3 dolar
 • Şarap: 9 – 15 dolar
isveç yaşam giderleri
isveç yaşam giderleri

İsveç’te Ev Kiraları

İsveç’te paranızı harcayacağınız diğer en önemli gider ise ev kirasıdır. İsveç’te ev kiraları şehir merkezlerinde bir hayli yüksek bu nedenle değerlendirirken şehir merkezinden uzak yerleri de tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra evin genişliği, yeniliği gibi durumlar da kirada etkilidir. İsveç’te ev kiraları ortalama olarak şöyle:

Kiralık evKira
Şehir merkezinde 1+0 odalı daire800 dolar
Şehir merkezinden uzak 1+0 daire600 dolar
Şehir merkezinde 2+1 daire1.300 dolar
Şehir merkezinden uzak 2+1 daire1.000 dolar
isveç ev kiraları

İsveç ev kiraları hakkında da artık bilgi sahibisiniz. Kiralar ortalama fiyatlardır. Zira şehirden şehre de büyük farklılıklar olabilir. Özellikle Stockholm, Malmö şehirlerinde merkezde bulunan evlerin kiraları bir hayli yüksek.

Advertisement

İsveç Ulaşım Ücretleri

İsveç’te çalışmak ve yaşamak düşüncesindeyseniz, paranızın bir kısmında yola gideceğini biliyorsunuzdur. Peki, ulaşım ücretleri ne kadar? İsveç’te toplu taşımada kullanmanız için tek yönlü biletleri ya da aylık biletleri tercih edebilirsiniz.

Tek yönlü biletin fiyatı 3,30 dolardır. Aylık pass fiyatı ise 87 dolardır. Böylelikle aylık istediğiniz toplu taşımayı istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Aylık passlar düzenli olarak toplu taşıma kullananlar için çok avantajlı. Aylık 87 dolara ulaşım masrafınızdan kurtulmuş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Almanya İş İmkanları 2023 | İşçi Alımı Var Mı? Detaylar… başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Advertisement

1 Yorum

 1. ahmet

  5 Ocak 2023 at 03:26

  isveçe gidip çalışsak daha temiz para kazanılır da oraya gitmek için de para lazım iki ucu şey

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

YURTDIŞI İŞ İMKANLARI

Almanya İş İmkanları 2023 | İşçi Alımı Var Mı? Detaylar…

Almanya iş imkanları

Almanya’da çalışmak istiyorsunuz ve iş olanaklarını mı araştırıyorsunuz? Tam olarak doğru adrestesiniz! Sizler için Almanya iş imkanları ve olanaklarını değerlendirdik! Yurt dışı iş imkanlarını araştıran birçok kişinin merak ettiği bir konuydu… Almanya’da iş bulmak için farklı alternatiflere sahipsiniz. Bunlardan birisi Almanya’daki Türk şirketleri iş ilanlarıdır. Bu konuya ayrı bir parantez açarak detaylıca değindik. Almanya iş […]

Okumaya devam et

İŞ BULMA

Gürcistan İş İlanları 2023 | Kariyer Siteleri ve İş İmkanları

gürcistan iş ilanları

Gürcistan iş ilanları arayışında mısınız? Sizler için kariyer sitelerini ve nasıl iş başvurusu yapacağınızı anlatacağız! Gürcistan’da çalışmak istiyorum diyorsanız, bu içerik tam olarak size göre… Gürcistan iş olanakları bakımından oldukça iyi durumda ülkelerden birisidir. Ancak vasıflı işlerde şansınız daha fazla… Gürcistan iş fırsatlarını şimdi inceleyin! Gürcistan’a çalışmak için gitmek, pek çok durum için oldukça mantıklı […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.