finansportali.net

YURTDIŞI İŞ İMKANLARI

Kanada Asgari Ücret Ne Kadar? 2023 Saatlik Asgari Ücret!

kanada asgari ücret

Yurt dışında çalışarak para kazanmak isteyenler! Kanada aradığınız ülke olabilir. Ekonomik ve kültürel olarak refah seviyesi yüksek olan ülkelerin başında gelen Kanada’da birçok yabancı işçi var. Siz de onlardan birisi olma hayali kuruyorsanız, eminim Kanada asgari ücret ne kadar? Merak ediyorsunuzdur.

Sizlere en yeni bilgilerle birlikte Kanada da asgari ücretleri sunacağım. Kanada’da çalışırken insanların aldığı en düşük ücreti bilmek, ülkede geçinmek hakkında önemli bir detay. Bunun yanında Kanada meslek maaşlarını da ele alacağım.

Kanada işçi maaşları ve daha fazlasını okuyabileceksiniz. En son olarak da Kanada’da asgari ücret ile geçinmek hakkında bilgiler vereceğim! İşte 2023 için kanada çalışma saatleri ve asgari ücret hakkındaki tüm bilgiler!

Advertisement

Kanada Asgari Ücret Ne Kadar?

Kanada asgari ücret
Kanada asgari ücret

kanada asgari ücret 2023 ne kadar şeklinde birçok araştırma var. Kanada da asgari ücret için ortalama olarak bir ücret vermek mümkün. Kanada asgari ücret aylık 1.900 – 2.400 dolar arasında değişmekte. Ancak direkt ülke için net bir ücret vermek olmaz.

Bunun en büyük sebebi Kanada’da asgari ücretin eyaletlere ve bölgelere göre değişmesidir. Kanada’da 3 bölge ve 10 eyalet bulunur. Bu bölge ve eyaletlere göre de saatlik asgari ücretler bellidir.

Evet, saatlik asgari ücret üzerinden maaşlar hesaplanıyor. Yani Kanada asgari ücret hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, saatlik asgari ücret hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. Hadi şimdi buna göz atalım.

İsviçre işçi alımı yapan ülkeler arasında bulunuyor! Konuyla ilgili hazırladığımız yazıyı şimdi okuyun!

Eyaletlere Göre Kanada Saatlik Asgari Ücret

Kanada saatlik asgari ücret
Kanada saatlik asgari ücret

Kanada’da saatlik ücret uygulaması olduğunu yukarı da belirttim. Kanada’da birçok iş için saatlik ücret üzerinden anlaşma sağlarsınız. Kanada saatlik ücretler de eyaletlere ve bölgeye göre değişiyor. Eyaletlere ve bölgelere göre 2023 Kanada saatlik asgari ücretler aşağıdaki tablodadır:

EyaletSaatlik Asgari Ücret
Alberta15 dolar
Britanya Kolumbiyası15,65 dolar
Ontario15,50 dolar
Quebec14,25 dolar
Nova Scotia14,30 dolar
Manitoba14,15 dolar
New Brunswick14,75 dolar
Prens Edward Adası14,50 dolar
Newfoundland14,50 dolar
Saskatchewan13 dolar
Kuzeybatı Toprakları15,20 dolar
Nunavut16 dolar
Yukon16,77 dolar
kanada saatlik asgari ücret

En yüksek saatlik asgari ücretlerin olduğu eyaletler; Nunavut, Yukon ve Bristanya Kolumbiyası eyaletleridir. Eyaletlere göre saatlik asgari ücret bu şekilde.

Advertisement

Bunun dışında çalışacağınız yer size saatlik ücretin üzerinde de bir ödeme yapabilir. Ancak en düşük olarak bu ücretleri alabileceğinizi söyleyebilirim.

Ayrıca yaptığınız mesleğe göre de kazancınızın değişeceğini biliyorsunuzdur. Hemen Kanada maaşlarına göz atalım.

Kanada Asgari Ücretle Çalışan Oranı

Kanada Asgari Ücretle Çalışan Oranı
Kanada Asgari Ücretle Çalışan Oranı

Kanada asgari ücret saatlik olarak ne kadar? Yukarıda sizlerle paylaştım. Peki, Kanada’da asgari ücretle çalışan insan sayısı Türkiye’deki kadar fazla mı? Kanada’da yabancı işçi sayısı bir hayli fazla o nedenle bu konuda yine oldukça önemli.

Kanada asgari ücretle çalışan oranı yüzde 7’dir. Göçmen olarak Kanada’ya gelenlerden ise yüzde 30’u asgari ücretle çalışmakta.

Kanada’da maaşlar genellikle mesleklere, deneyimlere ve eyaletlere göre farklılık gösteriyor. Türkiye’deki kadar Kanada’da asgari ücretle çalışan oranı yüksek değildir. Sizin de elinizde bir mesleğiniz ve deneyiminiz varsa, asgari ücretin üzerinde daha yüksek kazanabilmek mümkündür.

Advertisement

Kanada Meslek Maaşları

Kanada meslek maaşları
Kanada meslek maaşları

Kanada asgari ücretten sonra Kanada meslek maaşlarını da sizlere sunacağım. Kanada’da asgari ücret her ne kadar belli olsa da mesleklere göre kazançlar değişkenlik gösteriyor. Kanada meslek maaşları ortalama olarak şu şekilde:

MeslekMaaşları
Doktor4.500 dolar
Hemşire2.700 dolar
Mühendis3.500 dolar
Diş Hekimi3.900 dolar
Paramedik2.450 dolar
Veteriner3.000 dolar
Aşçı3.000 dolar
Mimar3.500 dolar
Eczacı3.800 dolar
Fizyoterapist3.900 dolar
İşçi2.000 dolar
Yazılım mühendisi5.000 dolar
Kanada’da çöpçü maaşı1.900 dolar
Öğretmen2.600 dolar
Polis3.200 dolar
Kanada meslek maaşları 2023

Kanada vasıfsız işçi maaşları genel olarak saatlik asgari ücretten ödeniyor. Vasıfsız işler dışında diğer mesleklerin ne kadar kazandığını yukarıdaki tablodan görüntüleyebilirsiniz. Kanada meslek maaşları ortalama bu şekildedir diyebilirim. Kanada’da aylık asgari ücret ne kadar olduğunu öğrendiğinize göre gelelim geçinme durumuna…

Kanada Çalışma Saatleri

Standart çalışma saatleri günde sekiz saat ve haftada 40 saattir . Çalışma günleri genellikle 5 ya da 6 gündür. Çalışanın bir günde çalışması için gerekli olabilecek maksimum saat sayısı sekiz saattir. Günlük azami miktarın aşılmasının tek yolu, çalışan ile işveren arasında elektronik veya yazılı bir anlaşmadır.

Buna da göz atın: Almanya İşçi Alımı

Kanada’da Asgari Ücret İle Geçinmek

Kanada da asgari ücret ile geçinmek
Kanada da asgari ücret ile geçinmek

Kanada asgari ücret belli. Dolar olarak kazançların Türkiye’ye oranla ne kadar yüksek olduğunu gördünüz. Ancak her ülkenin alım gücü farklı. Peki, Kanada’da asgari ücret ile geçinmek mümkün mü?

Eğer ki Kanada’da tek kişi yaşıyorsanız, tek sorumluluğunuz kendinizseniz, evet aylık asgari ücret ile geçinebilirsiniz. Ancak 2 – 3 hanelik bir aile için sadece tek bir asgari ücret yeterli olmayacaktır. Daha detaylı anlamanız açısından Kanada yaşam maliyetlerinden söz edeceğim.

Advertisement

Kanada Market Fiyatları

Kanada’da yaşam maliyetlerini hesaplamak için market masraflarını bilmelisiniz. Kanada’da tercih edebileceğiniz birçok market ve marka bulunsa da ortalama olarak market fiyatlarının şu şekilde olduğunu söylemek mümkün.

 • Ekmek: 1,80 dolar
 • 1 kg tavuk: 8 dolar
 • 1 kg dana kıyma: 9,50 dolar
 • 1 kg portakal: 2 dolar
 • 1 kg muz: 1.50 dolar
 • 1 kg elma: 2,50 dolar
 • 1 kg patates: 2,30 dolar
 • Sigara: 11 dolar – 15 dolar
 • Alkol
  • 6’lı bira: 15 dolar
  • 750 ml viski: 30 dolar
  • 70 ml şarap: 10 dolar

Kanada market fiyatları bu şekilde. Ortalama olarak bir kişi aylık 400 dolar market harcaması yapmakta. Kanada da asgari ücret ile geçinmek hakkında şu videoyu izlemeniz işinize yaracayacak:

kanada da asgari ücret ile geçinmek

Amerika’da çalışmak hayal değil! Amerika iş imkanları için hazırladığımız yazı sayesinde çevrimiçi ilanlara başvuruda bulunabileceksiniz.

kanada asgari ücret
kanada asgari ücret

Kanada Ev Kiraları

Kanada’da en önemli gideriniz kira diyebilirim. Kanada’da insanların en çok para harcadığı durumlardan birisi de kuşkusuz ev kiralarıdır. Evler küçük olmasına rağmen, merkezi bir konumdaysa çok yüksek fiyatlardan kiraya verilebiliyor.

O nedenle kiranızı biraz daha hafifletmek adına merkezden biraz daha uzak evleri düşünebilirsiniz. Kirayı etkileyen diğer bir önemli durum ise şehirlerdir.

Özellikle Toronto, Ottowa ve Montreal şehir merkezindeki evlerin kirası bir hayli yüksek. Bu üç şehirdeki merkeze yakın ortalama Kanada ev kiraları şöyle:

 • 1+1 kiralık daire: 1.700 dolar
 • 2+1 kiralık daire: 2.300 dolar
 • 3+1 kiralık daire: 2.500 dolar

Evlerin genişliğine, yeniliğine göre fiyatların çok değişken olduğunu söylemek mümkün. Bu nedenle asgari ücret alan bir kişinin tek başına geniş ve merkezi bir evde oturması çok zordur. İlk olarak kiralık odaları değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

Kanada asgari ücret hakkında bilinmesi gerekenleri sizlere aktardım. Aklınızda daha fazla soru varsa sormaktan çekinmeyin ve aşağıya YORUM atın. 🙂

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Almanya İş İmkanları 2023 | İşçi Alımı Var Mı? Detaylar… başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

YURTDIŞI İŞ İMKANLARI

Almanya İş İmkanları 2023 | İşçi Alımı Var Mı? Detaylar…

Almanya iş imkanları

Almanya’da çalışmak istiyorsunuz ve iş olanaklarını mı araştırıyorsunuz? Tam olarak doğru adrestesiniz! Sizler için Almanya iş imkanları ve olanaklarını değerlendirdik! Yurt dışı iş imkanlarını araştıran birçok kişinin merak ettiği bir konuydu… Almanya’da iş bulmak için farklı alternatiflere sahipsiniz. Bunlardan birisi Almanya’daki Türk şirketleri iş ilanlarıdır. Bu konuya ayrı bir parantez açarak detaylıca değindik. Almanya iş […]

Okumaya devam et

İŞ BULMA

Gürcistan İş İlanları 2023 | Kariyer Siteleri ve İş İmkanları

gürcistan iş ilanları

Gürcistan iş ilanları arayışında mısınız? Sizler için kariyer sitelerini ve nasıl iş başvurusu yapacağınızı anlatacağız! Gürcistan’da çalışmak istiyorum diyorsanız, bu içerik tam olarak size göre… Gürcistan iş olanakları bakımından oldukça iyi durumda ülkelerden birisidir. Ancak vasıflı işlerde şansınız daha fazla… Gürcistan iş fırsatlarını şimdi inceleyin! Gürcistan’a çalışmak için gitmek, pek çok durum için oldukça mantıklı […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.