finansportali.net

BAYİLİK

Tekel Bayi Açmak – Kar Marjı Ne Kadar? BUNLARA DİKKAT!

Tekel bayi açmak

Yakın gelecekte bir tekel bayi açmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz! Hemen hemen her mahallede, caddede tekel bayi bulunur. Siz de doğru stratejiler ile ilerleyerek, sermayenizi tekel bayi açmaya yatırabilirsiniz.

Tekel bayi kar marjı, tekel bati açmak maliyeti ve daha fazlası hakkında sizlere detayları sunacağım. Kendi işinizin patronu olarak para kazanmak isteyenler için harika bir girişimcilik fikri! Üstelik tekel bayi işletmek için özel yetenek ve becerilere de gerek yok…

Tekel bayi açmak mantıklı mıdır? Tekel bayi açma şartları nelerdir?  Bu girişimin 2022 yılı için maliyet ve kazanç hesaplaması nedir? Tekel bayi destekleri var mı? Konuyla ilgili tüm detaylar aşağıda…  😊

Advertisement

Tekel Bayi Açmak Mantıklı Mı?

Tekel bayi açmak mantıklımı
Tekel bayi açmak mantıklımı

Başta alkol ve tütün mamulleri olmak üzere; gıda ve temizlik gibi çeşitli market ürünlerinin satışının yapıldığı işletmeler, tekel bayi olarak adlandırılıyor.

Sıfırdan iş kurmak çoğu zaman zorludur. Sürprizlerle dolu bir girişimcilik olan tekel bayi açmak mantıklı mıdır, değil midir? Merak ediyor olabilirsiniz.  Şunu söyleyebilirim ki doğru adım ve stratejilerle açacağınız bir tekel bayi, size yüksek kar marjı sağlayabilir.

Aşağıda  en ince ayrıntılarıyla açıklayacağım tekel bayi açmanın prosedürleri ve bu süreci en iyi şekilde değerlendirebilmenin yollarını lütfen pür dikkat okuyunuz!

Sermayenizi daha farklı kullanmak hakkında fikir sahibi olmak ister misiniz? İlginizi çekebilecek bir diğer bayilik yazısına göz atın Midyeci Ahmet Bayilik Şartları ve Ücreti

Tekel Bayi Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

tekel bayi açmak için bilinmesi gerekenler
tekel bayi açmak

Tekel bayi açmak için gereken şartları elbette anlatacağız. Ama öncesinde bir tekeli işletmeye başlamadan önce muhakkak dikkat etmeniz birkaç husus hakkında sizi önceden bilgilendirmek istiyorum.

 • İşletme açarken zaten dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de lokasyon oluyor. Hedef kitlenizin yoğun olduğu bir bölgede marketinizi açmak olmalıdır.
 • Açık konuşalım; bu işi yapmak fazlasıyla yorucudur. Özellikle yaz aylarında gecenin geç saatlerine kadar yüksek tempoda çalışmanız mümkün.
 • Tütün ürünlerinin satışına sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde yapılamayacağını ifade etmemiz gerekiyor. (Konuyla ilgili aşağıda detaylı bilgi verdim)
 • Türkiye’de alkollü ürünlerin 22.00 ile 06.00 saatleri arasında satışı yasaktır. Yasağa karşı gelip yakalandığınız taktirde ilkinde 38 bin TL, ikincisinde 100 bin TL, üçüncüsünde ise ruhsat iptaliyle karşılaşırsınız.

TAPDK Alkollü İçki Satış Noktaları Mesafe Uygunluk Şartı

Bu Kanun kapsamına giren ürünlerin perakende veya açık olarak satışının yapıldığı yerler ile örgün eğitim kurumları ve dershaneler, öğrenci yurtları ve ibadethaneler arasında kapıdan kapıya en az yüz (100) metre mesafenin bulunması zorunludur.

Tekel Bayi Açmanın Şartları ve Gerekli Belgeler Neler?

tekel bayi açmanın şartları
tekel bayi açma şartları

Elbette tekel bayi açmak için gerekenler söz konusu bunlardan şimdi bahsedeceğim. Merak etmeyin, tekel bayi açmak için dükkanınızın çok büyük olması gibi bir zorunluluk yoktur. Ortalama 20 metrekarelik bir alanda da işletmenizi açabilirsiniz.

Alkol ve sigara satışı yapılan tekel bayilerini açabilmek için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Tütün ve Alkol Dairesi’nden bazı belgelerin alınması şarttır.

 1. Tütün Mamulü Perakende Satış Belgesi
 2. Alkollü İçki Perakende Satış Belgesi

Bu belgeleri alabilmeniz için gerekenler ise şöyle:

 • Tekel Bayi Başvuru Formu
 • Kimlik fotokopisi
 • İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı örneği
 • Vergi mükellefiyet kaydı için beyan
 • Mesafe şartına uygunluk
 • Belge ödemeleri için dekont

Ekomini tekel bayi açmak için değerlendirebileceğiniz bir firma! Ekomini Market bayilik şartları hakkında yazdığım yazıyı şimdi okuyun!

Tekel Bayi Açmak için Gereken Evraklar

tekel açmak için gerekli belgeler
tekel açmak için gerekli belgeler

Tekel bayi açmak için gerekli olan belgeri toplamanız gerekiyor. Tekel bayi açmak için gereken evraklar aşağıya listelendi:

 • Kimlik ve ikametgah belgesi
 • 2 vesikalık fotoğraf
 • Dükkan tapu fotokopisi
 • Esnaf Odası veya Ticaret Odası kayıt belgesi
 • Cumhuriyet Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı (Eğer kişi sabıkalı ise mahkeme kararını da götürmelidir)
 • Dükkan kiralık ise kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli belgesi
 • İmza sirküleri ve Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması durumunda)
 • Vergi levhası fotokopi örneği
 • Sigorta veya Bağkur belgesi emekli iseniz emeklilik cüzdanı fotokopisi
 • Çöp konteynır faturası

Tekel bayi açmak için kat maliklerinin izni gerekir mi?

Hayır, bunun için kat maliklerinin izni gerekmiyor. Ancak alkol ve sigara satışından kaynaklı olarak okul, cami gibi yapılardan 200 metre uzakta olma şartı verilebiliyor.

Tekel bayi değil de market işletmek isteyebilirsiniz. Öncü firmalardan biri olan Seç Market bayilik veriyor!  Seç Market Bayilik Şartları

Advertisement

Tekel Bayi Ruhsatı Nasıl Alınır?

Bir tekel bayi açabilmenin en büyük ve önemli şartı tekel bayi ruhsatını alabilmektir. Peki, 2022 yılında tekel bayi ruhsatı nasıl alınır?

Başvuru için  Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı web sitesinde bulunan Satış Belgesi Başvurusu kısmından devam edebilirsiniz. Bu ruhsat için sizden istenilen birkaç evrak bulunuyor, onlar da şöyle:

 • İş yêri açma ve çalışma ruhsatı
 • Adli sicil kaydı ve kimlik fotokopisi
 • Ruhsat bedelinin ödendiğini gösteren dekont
 • Vergi levhası

Tekel bayi ruhsatı kaç lira 2022?

Tekel bayi açmak için gerekli olan ruhsat, 2022 yılı için 12 bin 925 lira olarak belirlendi.

TAPDK yenileme 2022 ücreti ne kadar?

Tütün ve alkol satış belgeleri uzatma ücreti 2022 yılı için belirlendi. Bu ücretler il merkezlerine ve mahallelere göre farklılık gösteriyor. Ortalama olarak 160 TL – 665 TL arasında farklılık gösteriyor.

Tekel Market Açmak İçin Başvuru 

tekel bayi açmak
tekel bayi açmak

Tekel market açmak için TAPDK’nın başvuru formunu kullanabilirsiniz. Verdiğimiz siteye giderek sizden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra başvuru çıktısını almalısınız.

Ardından bağlı bulunduğunuz il ve ilçenin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı müdürlüklerine giderek başvurunuzu onaylatabilirsiniz.

Advertisement

Tekel Bayi Kar Marjı 2022

Tekel bayi açmak karlımı
Tekel bayi açmak karlımı

Bir tekel bayinin günlük kazancı bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Anca tekel marketlerin  öncelikli satmakta olduğu ürün sigara ve alkoldür. 2022 yılı itibariyle, ülkemizde 20 milyonu aşkın insanın sigara kullandığı bilinmekte.

Bu doğrultuda, bir tekel bayi:

 • Cips, çikolata gibi muhtelif ürünlerde %24
 • Unlu mamullerde %20
 • Sigaradan %4 – %10 arası,
 • Alkol satışından ise %8 – %11 arası kâr elde ediyor.

Ortalama bir hesap yapacak olursak; tekel bayi aylık net kazancı 20 bin TL civarı olacaktır. Elbette bu oran dükkanın konumuna, ürün çeşitliliğine göre farklılıklar gösterir. Tekel bayi kazanç için bu miktar çok olası.

Tekel bayi kar marjı yüzde 10 – 15 civarlarında denilebilir. Kar marjı oranının düşük olması sizi korkutmasın. Dediğim aylık kazancı elde etmek bir tekel bayi için oldukça kolay.

Ayrıca, aşağıya bir tekel bayi işletmecisinin aylık kâr oranının ne kadar olduğu ile ilgili bir video da ekledik. Dilerseniz yazımızı okuduktan sonra izleyebilirsiniz.

Tekel Bayi Açmak Maliyeti Nedir?

Tekel Bayi Açma Maliyeti Nedir
Tekel bayi açmak maliyeti

Tekel bayi açmak için ne kadar para gerekli? Tekel bayi açma maliyeti bir çok etkene göre farklılık gösterecektir. Yani, 100 bin TL’ye bir tekel açabilirsiniz 500 bin TL’ye de…

Örneğin işlek bir caddeden dükkan kiralamanız maliyetinizi artıracaktır ancak satışınızda buna bağlı artacaktır.

Advertisement

Dükkanın büyüklüğü, dekorasyonu ve tekel bayiniz için ürün çeşitliliğiniz gerekli olan sermayenizi en çok etkileyecek noktalardır.

Satışa koyacağınız mallar için tedarikçilere ödeyeceğiniz paralar haricinde de masraflar söz konusu.

Alkol ve meşrubat dolapları, gıda rafları, ruhsat harçları, yazarkasa ve pos cihazları, güvenlik kamera sistemi, tabelalar ve bazı dekorasyon masraflar için de ortalama 50 bin TL – 100 bin TL sermaye gerekiyor. Diğer tüm masraflar, tedarik edeceğiniz ürünler ile belirlenir.


Kosgeb tekel bayiye destek veriyor mu?

KOSGEB, tekel bayi açmak isteyen kişilere hibe veya kredi yardımında bulunmaz. Tekel bayi destekleri var mı? Diye düşünüyorsanız, KOSGEB’den faydalanamazsınız.

Advertisement

Tekel Bayilik Veren Firmalar Var mı?

Bayilik veren tekel firmalarına da başvuruda bulunabilirsiniz. Örneğin Tuborg tekel bayi açmak ve Efes tekel bayi açmak da sıklıkla tercih ediliyor.


Tekel Bayilerin Kazancını Artıracak 5 İpucu! 👈🏻

tekel bayi açmak 2022
tekel bayi açmak 2022

1- İyi Çalışan

Çalışanların ya da işletmecinin güler yüzlü, anlayışlı olduğu her yer sevilir, öyle değil mi? Her ne kadar marketinize geçerken uğrayan müşteriler olsa da; daimi müşterileriniz de olacaktır.

2- Dekorasyon

Tekel bayi dekorasyon önemli bir nokta.  Ürünlerinizi koyduğunuz stant, kasanızın bulunduğu alan, alkolleri dizdiğiniz raflar… Bunların hepsi müşteriyi çeken önemli unsurlar arasında yer alıyor. 

Perakende sektöründe sermayenizi harcamak isterseniz, bayilik veren marketler yazısını okuyabilirsiniz…

3- Çeşitlilik

Evet, biraz maliyetli; ancak satışlarınızı yükseltecek önemli faktörlerden biri de çeşitlilik. Yani burada amaç, gelen müşteriyi istediği ürün ile buluşturmak.

Advertisement

Müşterinizin, sizde olmayan bir ürünü gidip yan sokaktaki tekel marketten almasını istemezsiniz, öyle değil mi?

4- Meyhanelere Toptan Satış Yapmak

İşte, bir tekelin para kazanmasını etkileyecek bir diğer faktör de meyhanelere toptan satış yapmak olacaktır.

Zaten akşam saat 22.00’dan sonra alkol satışı yasak. Elinizdeki ürünleri toplu bir şekilde alkollü mekanlara pazarlarsanız, kârınız da artacaktır.

5- Meze Satmak

Son ve en sürprizli olanı da bu! Alkol satın alan kişiler yanında meze de isterler ve bunun için Migros gibi zincir marketleri tercih ederler.

Advertisement

Oysa ne gerek var? Siz meze satışı yaptıktan sonra hiç kimse çıkıp da başka markete giderek vakit kaybetmek istemez.

Bir önceki yazımız olan Getir Bayilik Şartları – YENİ Kazanç Bilgisi (HEMEN BAŞVUR!) başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Advertisement

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

BAYİLİK VEREN GIDA FİRMALARI

Dondurma Bayiliği Veren Firmalar 2022 – En Kârlı 15 Şirket!

dondurma bayiliği veren firmalar

Yaz aylarının en çok kazandıran işlerinden olan dondurmacı açma fikrini hiç düşündünüz mü? Sezonda aylık 40 bin TL gelire ulaşan bu sektörün artık kış aylarında da hayatımıza girmesiyle birçok girişimcinin ilgi odağı olmuştur. Eğer siz de marka bilinirliği yüksek bir firmadan dondurma dükkanı frachisingi alarak işinizi kurmak istiyorsanız en çok kazandıran 15 şirket önerim kaçırılmaz […]

Okumaya devam et

BAYİLİK

Getir Bayilik Şartları – YENİ Kazanç Bilgisi (HEMEN BAŞVUR!)

Getir bayilik şartları

Getir markası gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Getir bayilik şartları da son zamanlarda bayilik alarak kendi işini kurmak isteyenler tarafından fazlasıyla merak ediliyor. Getir, bu başarısını kendi kulvarında tek olan iş modeline borçlu. Getir franchise alarak bu büyük aileye katılabilir ve günde ortalama 3.000 TL para kazanabilirsiniz! Bakın, günde diyorum; bu kazancı aya vurduğunuzda ortaya […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.