finansportali.net

DEVLET DESTEKLERİ

Aile Destek Programı Başvurusu | 2022 Güncel Bilgiler

Aile Destek Programı Başvurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde hazırlanmış birçok yardım programı bulunuyor. Bunlardan birisi de güncelliğini koruyan ve sıkça araştırılan Aile Destek Programı’dır.

Peki, Aile Destek Programı başvurusu nasıl yapılır? Uygulamada e-Devlet üzerinden ve bağlı olduğunuz il ya da ilçedeki SYDV (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı) üzerinden başvuru yapabiliyorsunuz. Merak etmeyin, her biri için başvurunun nasıl yapıldığından bahsedeceğim! 😊

İlgili program hakkında merak edilen tüm konuları yazı içerisinde açıkladım. Aile destek başvurusu şartları, ödemeler ne zaman yatacak? gibi konulara da değindim. O halde yardım programının kapsamını öğrenmek için detayları aktaralım.

Advertisement

Aile Destek Programı Nedir?

Aile Destek Programı Nedir
Aile Destek Programı Nedir

Aile Destek Programı, Türkiye’de yaşayan ve ihtiyaç sahibi olan ailelere maddi yönden destek olunması amacıyla Haziran 2022 – Mayıs 2023 dönemleri arasında, hanelerin kişi başına düşen gelirine göre belirlenmiş 850 TL – 1250 TL arasında dört kademede yapılan maddi yardımdır.

Buna göre ilgili şartları sağlamanız hâlinde gelirinize göre aşağıdaki tutarlarda ödeme yapılacaktır.

Kişi Başına Düşen Aylık Gelir AralığıAylık Destek Tutarı
450 TL ve altındaysa;1.250 TL
450 TL – 911,15 TL arasındaysa;1.100 TL
911,15 TL – 1372,30 TL arasındaysa;950 TL
1372,30 TL – 1833,45 TL arasındaysa;850 TL
Aile Destek Programı Ödeme Tutarları 2022

Ayrıca çocuklu aileler için ek destek ödemesi yapılacaktır. Ek destek için belirlenen tutarlar şu şekilde;

Hanedeki Çocuk SayısıAylık Ek Destek Tutarı
1-2 çocuklu hanelere;350 TL
3 çocuklu hanelere;450 TL
4 çocuklu hanelere;550 TL
5 ve üzeri çocuk sayısı olan hanelere;650 TL
Aile Destek Programı Ek Destek Tutarları 2022

Türkiye Aile Destek Programı kapsamında son ödeme Haziran 2023 döneminde yapılacaktır.

İlginizi çekebilir: Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları

Aile Destek Programı Şartları 2022

Aile Destek Programı Şartları
Aile Destek Programı Şartları

Aile Destek Programı başvurusu için bazı şartlar bulunuyor. Daha doğrusu herkes başvuru yapabilir, ancak şartları sağlamayanlar direkt olarak değerlendirmeye alınmıyor. Program kapsamında başvuran kişiler için belirlenen şartlar şu şekilde;

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Yurt içinde ikamet ediyor olmak,
 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Hane içerisinde kişi başına düşen aylık gelirin belirlenen aralıklarda olması.

Yukarıdaki şartlara ek olarak aşağıdaki durumlarda başvuru kabul edilmez;

 • Mavi kart sahibi olmak,
 • Hanesinde memur, noter ya da muhtar olarak çalışan kişilerin olması,
 • Başvuranın hükümlü ya da tutuklu olması,
 • Başvuranın askerlik görevini yapıyor olması,
 • Başvuranın öğrenci yurdunda ya da yetiştirme yurdunda kalıyor olması.

Aile Destek Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile Destek Programı başvurusu için iki farklı yol bulunuyor. e-Devlet üzerinden başvuru yapabileceğiniz gibi aynı zamanda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla da başvuru yapabiliyorsunuz.

Türkiye Aile Destek Programı başvuru yöntemleri için aşağıdaki başlıkları takip edebilirsiniz.

Advertisement

1- e-Devlet Üzerinden Başvuru

Aile Destek Programı Başvuru Ekranı
Aile Destek Programı Başvuru Ekranı

E-Devlet Aile Destek Programı başvuru yapabileceğiniz ilk adres olacaktır. Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti aracılığıyla başvurunuzu yapabiliyorsunuz. Sadece bu işlem için değil, tüm sosyal yardım başvurusu işlemleri için bu adresi kullanabilirsiniz.

Aile Destek Programı başvuru linki yukarıdaki gibidir. Linke tıkladığınızda aşağıdaki adımları izleyerek başvuru yapabilirsiniz.

 • Aile Destek Paketi başvurusu için ilk olarak e-Devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranızla giriş yapmanız gerekiyor.
 • Sonraki aşamada sağ üst kısımda yer alan “Yeni Başvuru” butonuna tıklayınız.
 • Bu ekranda gelirinizin ve durumunuzun tespit edilmesine yönelik olarak birtakım sorular sorulacaktır. Hepsine doğru bir şekilde yanıt vermeniz gerekiyor.
 • Yanıt verdikten sonra alt kısımda yer alan “Başvuruyu Tamamla” butonuna tıklayınız.

2- SYDV (Vakıf) Üzerinden Başvuru

SYDV
Aile Destek Programı Başvurusu

Aile Destek Programı başvurusu için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına da gidebilirsiniz. Bunun için bağlı olduğunuz il ya da ilçedeki SYDV kurumlarına gitmeniz yeterli.

Görevliye programa başvuracağınızı belirttiğiniz zaman size sosyal yardım başvuru formu verilecektir. Bu formu eksiksiz bir şekilde doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

3- Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

Başvuru sürecinde SYDV görevlileri, gelir durumunuzu tespit etmek amacıyla evinize ziyarete gelecektir. Bu ziyaret genel olarak 1 hafta içerisinde gerçekleşiyor. Devamında başvurunuz değerlendirilecek ve bir sonuca varılacaktır.

Başvurunuzun sonuçlanması 15 günlük bir süreyi bulabiliyor. Ancak belirlenen resmi süre ise ilgili sürecin 30 gün içerisinde tamamlanmasına yöneliktir.

Advertisement

Aile Destek Programı Başvuru Sorgulama

Aile Destek Programı Başvurusu
Aile Destek Programı Başvurusu

Aile Destek Programı başvurusu yaptıktan sonra e-Devlet üzerinden sorgulama yapabiliyorsunuz. Aile Destek Programı başvuru sorgulama için Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama ekranına gidebilirsiniz. Bu ekranda başvurunuza dair tüm bilgiler yer alacaktır.

Uygun görülmüştür, süreç devam ediyor, uygun görülmemiştir gibi seçenekleri bu ekranda görebilirsiniz.

Alo 144 hattından başvuru durumunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak buradan başvuru kabul edilmemektedir.

İlginizi çekebilir: Öğrenci Burs Yardımı Veren Kurumlar

Aile Destek Paketi Ödemeleri Ne Zaman Yatacak?

Aile Destek Programı Başvurusu
Aile Destek Programı Başvurusu

Aile destek ne zaman yatacak sorusu da sıkça soruluyor. Aile destek programı ödemeleri merkezi teşkilatın belirlediği tarihte aylık olarak yatırılıyor.

Ödemeler, genel olarak ilgili ayın ilk haftası içerisinde yapılıyor. Kimliğinizle PTT’ye giderek ödemenizi alabilirsiniz.

Diğer Aile Yardımları 2022

Aile Destek Programı başvurusu nasıl yapılır sorusundan sonra Bakanlık tarafından yapılan diğer sosyal yardımlara da değinmek istedim. Aşağıdaki tabloda diğer güncel aile yardımlarını görebilirsiniz.

Advertisement
Yardım ProgramıKapsamıÖdeme TutarıÖdeme Sıklığı
Doğum Yardımı15.05.2015 sonrasında doğum yapan Türk vatandaşlarına ve Mavi Kart sahiplerine doğum yardımı yapılır.1. çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 400 TL, 3. ve sonraki çocuklar için 600 TLTek seferlik
Çoklu Doğum YardımıÇoklu doğum ile doğan 0 – 2 yaş çocukların ve ihtiyaç sahibi ailelerin desteklenmesine yöneliktir.400 TLHer ay için hesaplanır, 2 ayda bir yatırılır
Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programıİhtiyaç sahibi olan ve resmi nikâhlı son eşini kaybetmiş olan kadınlara yöneliktir.1.000 TLHer ay için hesaplanır, 2 ayda bir yatırılır
Öksüz ve Yetim Yardımı İhtiyaç sahibi olan ve anne ya da babasını kaybeden çocuklara yapılan yardımdır.600 TLHer ay için hesaplanır, 2 ayda bir yatırılır
Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım ProgramıVatani görevini yapan askerlerin ailelerine yönelik yardımdır.800 TLHer ay için hesaplanır, 2 ayda bir yatırılır
Asker Çocuğu YardımıSosyal güvencesi bulunmayan, ihtiyaç sahibi olup da babası askerde olan çocuklara yapılan yardımdır.350 TLHer ay için hesaplanır, 2 ayda bir yatırılır
Terör Zararı YardımlarıTerör olaylarından zarar görmüş kişilerin acil durum olarak gıda, yol, eğitim, giyim, barınma gibi ihtiyaçlarına yönelik SYDV tarafından yapılan yardımdır.Hane başı 1.200 TLSYDV Mütevelli Heyetince belirlenir.
Afet-Acil Durum YardımlarıAfet ya da acil durumdan etkilenen hanelere yönelik olarak SYDV tarafından yapılan yardımlardır.SYDV Mütevelli Heyetince belirlenir.SYDV Mütevelli Heyetince belirlenir.
İşe Yönlendirme YardımıSYDV tarafından çalışabilir olarak İŞKUR’a bildirilen 18-55 yaş arasındaki sosyal yardım alan kişiler.Asgari ücretin azami %10’u kadar.SYDV Mütevelli Heyetince belirlenir.
İşe Başlama YardımıSYDV tarafından çalışabilir olarak İŞKUR’a bildirilen 18-55 yaş arasındaki sosyal yardım alan kişiler.Brüt asgari ücretin 1/3’ü.SYDV Mütevelli Heyetince belirlenir.
Şehit Yakınları ve Gazilere Yönelik YardımlarŞehit yakınlarına ve gazilere yönelik, muhtaçlık durumuna bakılmaksızın yapılan yardımlardır.SYDV Mütevelli Heyetince belirlenir.SYDV Mütevelli Heyetince belirlenir.
Vefat Yardımı3294 sayılı Kanun kapsamında olan ve 15 Nisan 2022 tarihinden sonra yakını vefat etmiş kişilere yönelik yapılan yardımlardır.1062,68 TLTek seferlik
Diğer Aile Yardımları 2022

Sıkça Sorulan Sorular

SSS
SSS

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu işlemleri ağırlıklı olarak SYDV ve e-Devlet üzerinden yapılıyor. Özellikle Aile Destek Programı’na yönelik olarak birçok soru sorulabiliyor. Aile Destek Programı başvurusu hakkında sık sorulan soruları sizler için derledim.

1- Program Kapsamında Kimler Yardım Alabilir?

Aile Destek Programı başvurusu yapabilmek için çeşitli şartlar belirlenmiştir. Öncelikle gelir durumunuzun yetersiz ve belirlenen aralıklarda olması gerekiyor. Gelir durumunuz düşükse, 18 yaşından büyükseniz, T.C. vatandaşıysanız başvuru yapabilirsiniz.

2- Ödemeler Kaç Kez ve Ne Zaman Yapılır?

Program kapsamında ödemelerin aylık olarak yapılacağı belirtilmiştir. Aile Destek Programı başvurusu kabul edilmesi durumunda Haziran 2023 dönemine kadar aylık ödeme alabilirsiniz.

Ödeme dönemleri aylara göre belirlenmiştir ve genel olarak ayın ilk haftası içerisinde paranız yatmaktadır.

3- Aile Destek Paketi Ödemelerini Nereden Alabilirim?

Ödemeler PTT’den alınmaktadır. Kimliğinizi yanınızda bulundurmayı unutmayınız. Ayrıca PTT Kart çıkararak ödemenin bu karta yapılmasını da isteyebiliyorsunuz.

Advertisement

4- Gelir Tespitinde Hane Geliri Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle haneye giren net ücret, maaş, yevmiye gibi gelirler dikkate alınıyor. Burada kişinin beyanına ve resmi kayıtlara göre hareket edilir. Daha sonra ev, araba, arsa gibi varlık unsurlarına bakılıyor.

Eğer herhangi bir mal varlığı varsa rayiç bedelin belirlenen oranlara bölünmesi sonucu ortaya çıkan miktar gelire eklenir. Yıl içerisinde düzensiz mevsimsel gelirler ise aylık ortalaması alınarak toplam hane gelirine eklenir.

5- Başvurum Neden Reddedildi?

Öncelikle Aile Destek Programı başvurusu şartlarını taşımanız gerekiyor. Şartları sağlamıyorsanız başvurunuz reddedilir. Ayrıca belirlenen ek maddelerdeki durumlara sahipseniz de başvurunuz reddedilecektir.

Program kapsamında en temel değerlendirme unsuru kişi başına düşen hane geliridir. Gelirinizin belirlenen aralıklardan yüksek olması durumunda başvurunuz reddedilir.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Hibe Desteği Olan İşler – 2023 DEVLET DESTEKLİ İŞLER! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

DEVLET DESTEKLERİ

Hibe Desteği Olan İşler – 2023 DEVLET DESTEKLİ İŞLER!

Hibe Desteği Olan İşler

İş kurma sürecinde sermayenin ne kadar önemli bir faktör olduğunun farkındayım. Bu doğrultuda, herhangi bir sektörde girişimci olarak yer almak isteyen kişiler için hibe desteği olan işler 2023 hakkında son derece detaylı bir yazı hazırladım. Örneğin: Elinizde küçük bir miktar birikiminiz var ve hayalinizdeki işi yapmak için kesinlikle yeterli değil. Belki de yatırım yapmak istediğiniz […]

Okumaya devam et

DEVLET DESTEKLERİ

Sosyal Yardım Ödemeleri | 2022 Devlet Yardımları

Sosyal Yardım Ödemeleri

Sosyal yardım ödemeleri bireyler tarafından merak ediliyor. Sosyal yardım desteği kapsamında devlet tarafından ayni ve nakdi olmak üzere yardımlar sağlanıyor. Nakdi destekler parasal ödemeleri ifade ederken ayni destekler ise gıda, erzak vb. mal ile yapılan yardımlardan oluşur. Yeni sosyal yardım programları kapsamında pek çok destek sağlanıyor. Bu içerikte güncel devlet yardımlarını, kapsamını ve ödeme miktarlarını […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.