finansportali.net

DEVLET DESTEKLERİ

PTT Sosyal Yardım Kartı Nedir? Nasıl Alınır? 2023 Detayları

PTT Sosyal Yardım Kartı

PTT sosyal yardımları, yurt içi ve yurt dışı işlemlerinde kullanılabilen PTT Kart aracılığıyla yapılıyor. Bu kart ile ATM’lerden nakit çekimi yapabilir, para yatırabilir veya havale ile başka hesaba para gönderebilirsiniz.

Aynı zamanda sosyal yardım paraları da PTT kart aracılığı ile alınabilir. PTT sosyal yardım kartı nedir ve nerelerde kullanılır gelin daha detaylı inceleyelim.

PTT sosyal yardım kartları sayesinde para yatırma, çekme, havale gibi  bankacılıkla ilgili olan tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra devlet aracılığıyla yapılan sosyal yardımlar da PTT hesaplarına yatırılır. PTT sosyal yardım kartı bakiye sorgulama ve başvuru işlemleri ise oldukça kolaydır. Bu işlemleri detaylı bir şekilde yazımızda bulabilirsiniz.

Advertisement

PTT Sosyal Yardım Kartı Nedir?

PTT Sosyal Yardım Kartı Nedir?
PTT Sosyal Yardım Kartı Nedir?

PTT sosyal yardım kartı PTT’lerden alabileceğiniz ve tüm bankacılık işlemlerinde kullanabileceğiniz bir karttır. Peki PTT sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır?

Öncelikle Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı gibi devlet aracılığıyla yapılan yardımlar için başvurularınızı e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. PTT hesap başvuruları için de en yakın PTT şubesine gidebilirsiniz. Şubede sizin adınıza hesap tanımlamasından sonra da kartınızı alabilirsiniz. Kart şifrenizi de belirledikten sonra kartınız tüm işlemlere açık hale gelecektir.

PTT Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT sosyal yardım kartı başvurusu geliri belirli miktarın altında olan aileler tarafından yapılabilir. Başvurular e-Devlet üzerinden alınır ve değerlendirilir. Başvurularınız olumlu sonuçlandıktan sonra ise PTT kart ile paranızı çekebilir veya direkt olarak karttan paranızı her türlü alışveriş için kullanabilirsiniz.

PTT sosyal kartı almak için ise öncelikle PTT şubesinden hesap açtırmanız gerekir. Sonrasında ise bu hesaba bir kart tanımlanır. Kart şifrenizi belirleyerek kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Sosyal yardımlaşma PTT kartı sorgulama için ise PTT çağrı hattını arayabilir veya internet bankacılığı kullanabilirsiniz.

PTT Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

PTT sosyal yardım kartları ile devlet yardım paralarını alabilir ve kartınızı tüm alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. Eğer kartınız yoksa size en yakın PTT şubesinden sosyal yardım PTT kart başvurusu yapabilirsiniz. Bu oldukça kolay bir işlemdir.

Advertisement

Şubeye gitmek istemiyorsanız PTT kart başvurusu e-Devlet üzerinden de yapabilirsiniz. Kart başvurusu öncesi dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise PTT posta çeki hesabınızın olmasıdır. Öncelikle PTT posta çeki hesabınızın olup olmadığını kontrol edip sonrasında kart başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.

Öneri içerik: Maddi Yardım Yapan Dernekler

PTT Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

PTT Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama
PTT Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

Sosyal yardımlaşma PTT kartı sorgulama kart bakiyesini öğrenmek için yapılan bir işlemdir. PTT kart bakiye sorgulama online olarak veya PTT ATM’lerine gidilerek yapılabilir. ATM’den 4 haneli şifrenizi girerek kart bakiyenizi öğrenebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise direkt olarak şubelere gitmektir.

Şubelerde TC numaranız ve kart bilgileriniz ile personel yardımıyla bakiyenizi öğrenebilirsiniz. Pratik olmasını istiyorsanız da PTT mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. İnternet bankacılığı da bakiye öğrenme dahil tüm kart işlemleriniz için diğer bir seçenektir. Bu sayede ne zaman isterseniz kolay bir şekilde bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

PTT Sosyal Yardım Kartı Şifre Alma

PTT sosyal yardım kartı şifresi nasıl alınır kullanıcılar tarafından merak edilen bir soru. Çünkü şifre alma işlemi yapılmadan kart kullanımı mümkün değil. Şifre almak için ise birçok seçenek mevcut. Gelin hep birlikte PTT sosyal yardım kartları şifre alma seçeneklerini sıralayalım:

Advertisement
 • PTT şubelerine direkt olarak giderek,
 • Pttmatik’lerden kartınız ile,
 • PTT çağrı merkezinden kart bilgileri ile şifrenizi alabilirsiniz.

PTT Kart Yardım Sorgulama

PTT sosyal yardım kartı şubelerden kolayca alınabilir. Sonrasında da kart şifrenizi belirleyerek kullanabilirsiniz. Kullanım sırasında bakiyenizi öğrenmek için PTT kart yardım sorgulama ile internet bankacılığından faydalanabilirsiniz. Bunun yanı sıra uygulama ile veya şubelere giderek de bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

PTT Sosyal Yardım Parası Nerede Kullanılır?

Sosyal yardım kartı PTT pek çok kişi tarafından kullanılır. Kart başvurusu ve kullanımı oldukça kolaydır. Peki PTT sosyal yardım kartı nerelerde kullanılır?

 • İnternet alışverişlerinde,
 • ATM’lerden para yatırma ve çekmede,
 • Fatura ödemelerinde,
 • Havale işlemlerinde,
 • Tüm market ve mağazalarda kullanılabilir.

PTT Sosyal Yardım Kartı Şifresi Nasıl Alınır?

PTT Kart
PTT Kart

PTT sosyal yardım kartlarının kullanım öncesi mutlaka şifre alınması gereklidir. Şifre almak için ise kullanıcılara farklı yöntemler sunulmuştur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. İnternet bankacılığı ile web sitesinden
 2. Şubelerden direkt başvuru yaparak
 3. Uygulama üzerinden

Şifrenizi belirledikten sonra nerede kullanabilirim, PTT sosyal yardım kartı ile alışveriş yapılır mı gibi sorular aklınızda belirebilir. Kartınız ile her türlü market ve mağazadan alışveriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda havale, fatura ödeme ve para çekme gibi işlemler için de uygundur.

İlginizi çekebilir: SANKO Gıda Yardımı Başvurusu

PTT Sosyal Yardım Kartı ile Alışveriş Yapılır mı?

PTT sosyal yardım parası belirtilen süre içerisinde karta yatırılır. Yatırılıp yatırılmadığını öğrenmek için ise bakiye sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Sosyal yardım PTT kart bakiye sorgulaması uygulama üzerinden, websitesinden veya şubelerden yapılabilir. 

Paranız yatırıldıktan sonra ise direkt olarak çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra kartınız kullanarak her türlü mağaza ve marketten alışveriş işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Advertisement

PTT Sosyal Yardım Kartı Nerelerde Kullanılır?

PTT sosyal yardım kartları her türlü bankacılık ve alışverişte kullanılabilir. Bakiyenizi sorguladıktan sonra ATM’lerden paranızı çekebilirsiniz veya para yatırabilirsiniz. Aynı zamanda sosyal yardım PTT kartı tüm alışveriş merkezlerinde, mağazalarda geçerlidir.  E-ticaret işlemlerine kartınızdan izin vererek online alışverişler için de kullanabilirsiniz.

Öneri içerik: PTT 700 TL Yardımı Nasıl Alınır?

Sıkça Sorulan Sorular

PTT sosyal yardım kartı ile alakalı sıkça sorulan sorular şu şekilde:

PTT yardım kartı ile hangi marketlerden alışveriş yapılabilir?

PTT yardım kartınız ile tüm mağaza ve marketlerden alışveriş yapabilirsiniz.

Advertisement

Kart şifresi unutulursa nasıl yenilenir?

Şifrenizi unutursanız telefon numaranızdan “SIFRE 4 haneli kart şifresi PTT kart arkasındaki 7 rakamlı numara” şeklinde mesaj oluşturarak 3290’a gönderebilirsiniz. Bu sayede şifre yenileme işlemi yapabilir veya unuttuğunuz şifrenizi öğrenebilirsiniz. 

PTT bakiye nasıl sorgulanır?

PTT bakiye sorgulama için farklı yöntemler kullanabilirsiniz. İlk olarak şubelerden kimlik bilgileriniz ve kart bilgileriniz ile bakiyenizi öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra internet bankacılığı ve uygulama üzerinden de kolayca bakiyenizi öğrenmeniz mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Maddi Yardım Yapan Dernekler! Başvurular ve Detayları… başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Advertisement

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

DEVLET DESTEKLERİ

Maddi Yardım Yapan Dernekler! Başvurular ve Detayları…

Maddi Yardım Yapan Dernekler

Ülkemizde maddi yardım yapan dernekler birinci sırada gündeme gelen konulardan biridir. Maddi yardım yapan dernekleri sizler için araştırdık… Başvuruları sakın kaçırmayın! Maddi yardım yapan vakıflar ve dernekler ülkemizde yaşayan dar gelirli ailelere destek olmak adına çalışmalar yapmaktadırlar. Maddi yardım yapan kuruluşları incelemeye başlayalım! Maddi Yardım Yardım Yapan Derneklere Kimler Başvurabilir? Maddi yardım yapan derneklere dar […]

Okumaya devam et

DEVLET DESTEKLERİ

SANKO Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023 Detayları..

SANKO Gıda Yardımı Başvurusu

SANKO gıda yardımı başvurusu detaylarını sizin için derledik. Bu içeriğimizde SANKO vakfından yararlanabileceğiniz burs ve gıda destekleri hakkında tüm bilgileri hazırladık. İçeriğimizden SANKO ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. İşte SANKO gıda yardımı ve burs işlemleri için tüm detaylar… SANKO Vakfı Nedir? SANKO yardım vakfı olarak faaliyetlerine devam eden bir kuruluştur. Merkezi Gaziantep olan SANKO geçmişten günümüze […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.