finansportali.net

DEVLET DESTEKLERİ

Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları | 2022 E-Devlet Başvuru

Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları

Doğalgaz fiyatlarının yüksek olması nedeniyle fatura desteği kapsamı genişletilmiştir. Doğalgaz desteği almak isteyen kişiler başvuru şartları başta olmak üzere birçok sorunun yanıtını merak ediyor. Yazı içerisinde bu konuya dair tüm bilgilere yer verdim.

Devlet doğalgaz yardımı için harekete geçti. Doğalgaz yardımı başvuru şartları da önceki yıllara benzer şekilde belirlendi.

Doğalgaz yardım başvurusu e devlet üzerinden yapılır mı? Doğalgaz yardımı başvurusu için tüm detayları beraber inceleyelim.

Advertisement

Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları 2022

Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları 2022
Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları 2022

Doğalgaz yardımı başvuru şartları nelerdir? sorusu, bu konuya dair en sık sorulan sorulardan birisidir. İlgili şartlar şu şekilde;

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • İhtiyaç sahibi olmak, (gelirin olmaması ya da düşük olması)
 • Doğalgaz arzı sağlanan ilçelerde ikamet ediyor olmak,
 • Başvuru aşamasında seçtiği meskene ait doğalgaz aboneliğinin bulunması.

Doğalgaz yardımı başvuru şartları bu şekildedir. Desteğin değerlendirilmesi aşamasında ilgili Bakanlık tarafından ön eleme kriterleri dikkate alınmaktadır. Ön eleme kriterlerini sağlayan herkes doğalgaz tüketim desteği programından faydalanabilecek.

1- Doğalgaz Yardımı Kimlere Verilir?

Doğalgaz tüketim desteği başvurusu e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. Yukarıdaki belirlenen şartları taşıyan herkes bu yardımdan faydalanabilir.

E-Devlet üzerinden başvuru yaparken birkaç soru yöneltiliyor. Bu sorunun yanıtına göre bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından başvurunuz değerlendirilmekte ve kabul edilmektedir. Sorulan sorulardan bazıları şu şekilde;

 • Herhangi bir geliriniz var mı? Varsa aylık gelir tutarını yazınız.
 • Sosyal yardım alıyor musunuz?
 • Kirada mı oturuyorsunuz? Evet ise aylık kira gideri ne kadar?
 • İkamet eden kişilerin kimlik bilgileri.
 • Toplam hane geliri.
 • Isınma desteği almak istiyor musunuz?

Yukarıdaki örnek sorulara vereceğiniz yanıtlara göre başvurunuz değerlendiriliyor. Doğalgaz yardımı başvuru şartları açısından bu şartları sağlıyorsanız başvuru yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz yardımı başvuru şartları konusunu açıkladıktan sonra başvuruları nasıl yapacağınızı açıklayabilirim. Devlet doğalgaz yardımı başvurusu için iki farklı yol bulunuyor. Bunlar şu şekildedir;

Advertisement
 1. E Devlet Doğalgaz Tüketim Desteği Başvurusu
 2. SYDV (Vakıf) Üzerinden Başvuru

1- Doğalgaz Yardımı Başvuru E-Devlet

Başvuru Nasıl Yapılır | e-Devlet
Başvuru Nasıl Yapılır | e-Devlet

Yardım başvurusu için ilk adresiniz e-Devlet olacaktır. E-Devlet üzerinden ilgili yardıma başvurabiliyorsunuz. Doğalgaz tüketim desteği e Devlet başvurusu için şu adımları uygulayabilirsiniz.

 • e-Devlet Doğalgaz Tüketim Desteği uygulamasına gidin.
 • T.C kimlik numaranızı girin. Ardından e-Devlet şifreniz ile giriş yapın.
 • Bu ekranda sağ üst kısımda yer alan yeni başvuru seçeneğine tıklayın.
 • Size sorulan tüm soruları işaretleyin ve yanıt verin. (Bilgilerinizin doğru olması gerekiyor.)
 • Başvuruyu tamamla seçeneğine tıklayın.

Doğalgaz tüketim desteği yardımı için bu işlemleri uygulamanız yeterli olacaktır. Genel olarak 15 gün içerisinde inceleme tamamlanıyor ve yine e-Devlet üzerinden başvuru sonucunuzu öğrenebiliyorsunuz.

NOT: E-Devlet aracılığıyla başvuru yapsanız dâhi vakıflar aracılığıyla da başvuru yapmanız önerilir.

2- Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı Üzerinden Başvuru

SYDV
SYDV

Başvurular bağlı olduğunuz il ya da ilçe Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla da alınıyor. Vakfa gittiğinizde doğalgaz yardımı başvuru formu isteyip doldurabilirsiniz.

İlgili görevli başvurunuzu alacak ve yetkili birimlere aktaracaktır. Yine aynı şekilde 15 gün içerisinde incelenip dönüş yapılıyor. Burada da sonucunuzu e-Devlet üzerinden öğrenebiliyorsunuz.

3- PTT Doğalgaz Yardımı Başvurusu

Bu konuda da oldukça fazla araştırma yapılıyor. Ancak PTT üzerinden başvurular alınmamaktadır. Başvurunuz olumlu sonuçlanırsa ödemelerinizi PTT üzerinden alıyorsunuz. Doğalgaz yardımı başvuru şartları konusunda ilgili şartları taşıyorsanız muhtemelen başvurunuz kabul edilecektir. Bu durumda PTT’den ödemelerinizi alabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?
Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

Doğalgaz yardımı ne kadar sorusu Bakanlık tarafından yanıtlanmıştır. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre bölgenizin iklim koşullarına göre ödeme miktarı değişmektedir. Isıl harita baz alınarak yıllık 900 TL – 2500 TL arasında destek ödemesi yapılmaktadır. Belirlenen tutarların ödemesi yine aynı şekilde ısıl harita baz alınarak iki dönemde gerçekleştiriliyor.

NOT: Doğalgaz yardımı başvuru şartları içerisinde yer alan şartları taşımanız hâlinde yukarıdaki tutarlar arasında ödeme yapılacaktır.

Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır?

Doğalgaz yardımı nasıl alınır sorusunda ilgili şartları sağlamanız gerekiyor. Yani doğalgaz yardımı başvuru şartları kriterlerinde yer alan şartları taşımanız hâlinde muhtemelen başvurunuz onaylanacaktır.

İlgili yardım programına e-Devlet üzerinden başvuru yapılabiliyor. Ancak başvurunuzun daha hızlı sonuçlanması için vakıflar aracılığıyla başvuru yapmanızı öneriyorum.

Advertisement

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Ne Zaman Bitiyor?

Başvuru Ne Zaman Bitiyor?
Başvuru Ne Zaman Bitiyor?

Kışın gelmesiyle birlikte ısınma giderlerine yönelik hazırlanan destek paketi genişletildi. Vakıflar aracılığıyla doğalgaz faturası yardımı başvuru formu doldurarak başvuru yapabileceğiniz gibi e-Devlet üzerinden de başvurabilirsiniz.

Doğalgaz yardımı başvurusu ne zaman bitiyor sorusuna yönelik henüz bir cevap verilmedi. Yani başvurular devam ediyor. Kış mevsimi sonuna kadar başvuruların devam edeceğini düşünüyoruz.

İlginizi çekebilir: Öğrenci Burs Yardımı Veren Kurumlar

E-Devlet Doğalgaz Yardımı Sorgulama

e-Devlet Yardım Başvurusu Sorgulama
e-Devlet Yardım Başvurusu Sorgulama

İlgili yardımın kabul edilip edilmediğini başvuru sayfasında yer alan açıklama kısmından öğrenebiliyorsunuz. Süre tamamlandığında kabul edilmiştir yazısını gördüğünüzde başvurunuzun onaylandığını anlayabilirsiniz.

Başvuru sonucunuzu e-Devlet üzerinden sorgulamak için E-Devlet Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama linkini kullanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Doğalgaz yardımı hakkında sıkça sorulan soruları yanıtladım.

Advertisement

1- Doğalgaz Tüketim Desteği Yardımı Kimlere Verilir?

Doğalgaz yardımı başvuru şartları unsurlarını taşıyan ve ön eleme kriterlerini geçen herkes, bu yardımdan faydalanabilir. Ayrıca SYDV heyeti tarafından belirlenen kişilere de bu yardım sağlanmaktadır.

2- 1000 TL Doğalgaz Yardımı Kimlere Verilir?

İlgili yardımın 900 TL ile 2500 TL arasında değişeceği açıklandı. Isıl harita özelliklerine göre yardım tutarı belirlenir. Başvuru şartlarını taşıyorsanız ve başvurunuz kabul edilirse, bu tutarlar arasında ödeme alabilirsiniz.

3- Doğalgaz Yardımı İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

İlk olarak başvuruların e-Devlet üzerinden yapıldığını söyleyeyim. Ancak bağlı olduğunuz il ya da ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) aracılığıyla da başvuru yapabilirsiniz.
Türkiye’de bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları listesine link üzerinden ulaşabilirsiniz.

4- Doğalgaz Yardımı Kaç Defa Veriliyor?

İlgili yardım tutarı ısıl harita özelliklerine göre yılda iki defada verilebiliyor. Ancak belirlenen yıllık tutarın değişmeyeceğini söylemem gerekiyor. Örneğin 2.000 TL yardım tutarı belirlendiğini varsayalım. Bu tutar 1.000 TL olacak şekilde iki seferde yatırılabilir.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Hibe Desteği Olan İşler – 2023 DEVLET DESTEKLİ İŞLER! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

DEVLET DESTEKLERİ

Hibe Desteği Olan İşler – 2023 DEVLET DESTEKLİ İŞLER!

Hibe Desteği Olan İşler

İş kurma sürecinde sermayenin ne kadar önemli bir faktör olduğunun farkındayım. Bu doğrultuda, herhangi bir sektörde girişimci olarak yer almak isteyen kişiler için hibe desteği olan işler 2023 hakkında son derece detaylı bir yazı hazırladım. Örneğin: Elinizde küçük bir miktar birikiminiz var ve hayalinizdeki işi yapmak için kesinlikle yeterli değil. Belki de yatırım yapmak istediğiniz […]

Okumaya devam et

DEVLET DESTEKLERİ

Sosyal Yardım Ödemeleri | 2022 Devlet Yardımları

Sosyal Yardım Ödemeleri

Sosyal yardım ödemeleri bireyler tarafından merak ediliyor. Sosyal yardım desteği kapsamında devlet tarafından ayni ve nakdi olmak üzere yardımlar sağlanıyor. Nakdi destekler parasal ödemeleri ifade ederken ayni destekler ise gıda, erzak vb. mal ile yapılan yardımlardan oluşur. Yeni sosyal yardım programları kapsamında pek çok destek sağlanıyor. Bu içerikte güncel devlet yardımlarını, kapsamını ve ödeme miktarlarını […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.