finansportali.net

DEVLET DESTEKLERİ

Hibe Desteği Olan İşler – 2022 Hibe Veren Kuruluşlarla!

Hibe Desteği Olan İşler

İş kurma sürecinde sermayenin ne kadar önemli bir faktör olduğunun farkındayım. Bu doğrultuda, herhangi bir sektörde girişimci olarak yer almak isteyen kişiler için hibe desteği olan işler 2022 hakkında son derece detaylı bir yazı hazırladım.

Örneğin: Elinizde küçük bir miktar birikiminiz var ve hayalinizdeki işi yapmak için kesinlikle yeterli değil. Belki de yatırım yapmak istediğiniz sektör, devlet teşvikli işler arasında yer alıyor ve siz henüz bunun farkında bile değilsiniz. Ayrıca bir girişimcilik fikri düşünüyorsanız, devlet desteği olan işler tercihiniz olabilir. Devlet destekli ne iş yapabilirim? sorunun yanıtlarını da sizlere sıralayacağım.

İşte,  bu noktada devletin teşvik verdiği işleri, geri ödemesiz kredileri,  kosgeb destekli işler, ve devlet teşvikli sektörler gibi konuları tüm ayrıntılarıyla sizlere açıklayacağım.

Advertisement

Devlet Hibe Desteği 2022

Devlet Hibe Desteği

Hibe Desteği Olan İşler

Her yatırım, bulunduğu bölgeye bir ekonomik artı katar. Kurulan her yeni iş ile istihdam problemi çözülür. Dolayısıyla çevre halkın yaşam standardı yükselir. Devlet de, ülkenin kalkınmasına yardımcı olmak için her yıl binlerce yeni girişimciye, milyonlarca liralık hibe desteği verir.

Ticaret kafasına sahip ve kendi işini kurmak isteyen özellikle genç vatandaşlar için devlet destekli pek çok iş bulunuyor. Sermayeniz olsun ya da olmasın, KOSGEB yeni iş fikirleri ile başvuru yapan girişimcilerin yanında.

Belirli kriterlere ve şartlara sahip girişimciler için KOSGEB’in verdiği maddi destek 60 bin TL ile 370 bin TL arasında değişiyor. Hibe desteği olan işler için hibe destekleri farklılık gösterebiliyor.

UYARI! Bu yazımızda sadece KOSGEB’den bahsetmeyeceğiz. Hiç bilmediğiniz kurum ve kuruluşların verdiği hibeleri de açıklıyoruz.

Devlet Hangi Sektörlere Teşvik Veriyor?

Devlet Hangi Sektörlere Teşvik Veriyor?

devletin teşvik verdiği sektörler

Devletin teşvik verdiği sektörler hangileri? En çok merak edilen sorulardan birisi de bu… Hibe desteği olan işler, sizlere sıralayacağım sektörler arasında bulunuyor. KOSGEB tarafından sağlanan devlet desteklerinin 2021 yılında da mevcut sektörlerde, geçerliliğini koruması, girişimcilerin merak ettiği önemli bir konu. Aslında şöyle: KOSGEB her yıl çeşitli sektörlere farklı desteklerde bulunsa da; 2021 yılı için önceliği, teknoloji odaklı iş fikirleri oldu.

Akıllı teknolojinin her geçen gün yeni bir ürün ile gelmesi, önümüzdeki yıllarda bu sektördeki yatırımcı sayısının artacağını gösteriyor.

Advertisement

Devletin destek verdiği sektörlere baktığımızda başta tarım ve hayvancılık olmak üzere; üretim, turizm, hizmet, endüstri, ar-ge, enerji ve yazılım alanlarını görmekteyiz. Devlet hangi sektörlere teşvik veriyor ? biraz daha detaylandıracak olursam;

 • Tarım alanında tohum ve tarım araçları ( ceviz ve badem işi yapacak kişilere ek destek vardır.)
 • Hayvancılık tesisleri ve kurulum makineleri (Çiftlik ve süt sağım makinesi gibi)
 • Turizm alanının geniş bir kısmı
 • Üretim ve endüstri alanının neredeyse tamamı ( personel, yazılım, makineler, pazarlama süreci vb.)
 • Enerji alanında kurulum ve inşa evresi (buhar, iklimlendirme, elektrik, güneş vs.)
 • Toptan ve Perakende Ticareti

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm sektörlere teşvik verilmesi nedeniyle; her yıl binlerce girişimci, kendi işini kurabilme imkanı buluyor.  Hibe desteği olan işler için bu sektörler önemli.  Kosgeb destekli ne iş yapabilirim? diye kendinize soruyorsanız, bu sektörleri değerlendirebilirsiniz.

KOBGEB – Kobi’lere dijitalleşme desteği hakkındaki hakkındaki videoyu izleyebilirsiniz.

 Lale Soğanı Yetiştirerek Para Kazanmak

Devlet Desteği Veren Kuruluşlar

Devlet Desteği Veren Kuruluşlar

Hibe Desteği Olan İşler

Çoğu kişi, devletten hibe veya kredi desteği alarak iş kurmayı hedefliyor. Ancak; devlet desteği veren kuruluşlar arasında sadece KOSGEB’den bahsedemeyiz. İş kurmak istediğiniz alan ile ilgili size maddi destek verecek bazı ulusal kurum ve kuruluşları da paylaşmak istiyoruz.

1- Tarım ve Orman Bakanlığı

Tarım ve Orman Bakanlığı iş yeri açma destekleri kredisi verirken yaş alt sınırı 18 yaş üst sınırı ise 41 olarak belirlenmiştir. Bu anlamda verilen destek 30.000 TL olup; geri ödemesiz olacaktır. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sunmuş olduğu – Tarımsal Destekler – için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Advertisement

Destekler arasında; hayvancılık, arıcılık, su ürünleri, alan bazlı destekler var. Hibe desteği olan işler için kontrol edebilirsiniz. Eğer tarım ve hayvancılık ile uğraşıyorsanız ya da uğraşma düşünceniz varsa mutlaka işinize yarayacak devlet hibesi olan işler göreceksiniz.

2- TUBİTAK

TUBİTAK iş yeri açma desteği teknoloji odaklı çalışmalar yürüten ve ürettikleri yeni ürün projelerini hayata geçirmek isteyen gençlere toplamda 150.000 TL’ye kadar destek vermektedir. TÜBİTAK’ın bu kapsamda her yeni ürün ve proje için ayırmış olduğu 62.000.000 TL destek fonu vardır. Genç girişimcilere hibe desteği TUBİTAK ile her sene sağlanıyor.

TUBİTAK, özel sektör; ArGe, yenilik ve girişimcilik destekleri için tüm detayların yer aldığı, TEYDEB kitapçığı inceleyebilirsiniz!

3- Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Vakfı (SYDV) iş yeri açma desteği arayan girişimci gençlere işletme sermayesi desteği sağlar. SYDV her ilde Kaymakamlık binası içinde yer alır. Bu vakıf tarafından devlet destekli yapılabilecek işler  öncü olmak için 15.000 TL tutarında ödenek ayrılmaktadır. Hibe Desteği Olan İşler için değerlendirebilirsiniz.

Advertisement

Diğer Hibe Desteği Veren Kuruluşlar

Diğer Hibe Desteği Veren Kuruluşlar

devlet teşvikli işler

 1. Sivil Toplum Kuruluşları Eğitim ve Araştırma Birimi
 2. Türkiye İş Kurumu
 3. Avrupa Birliği Destekleri
 4. Kırsal Kalkınma Destekleri
 5. Esnaf Kooperatifleri
 6. Başbakanlık Devlet Planlama Müsteşarlığı
 7. Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü

Yukarıda yazdığım kuruluşların da girişimcilik sürecinizde sizlere destek olabileceğini söyleyebilirim. Bu kurumların çoğu, ilgili sektörlerde hibe ve teşvik paketleri oluşturarak yılın belirli dönemlerinde iş kurmak isteyen vatandaşlara yardımcı olmaktadır. Son hibe paketlerinden haberdar olmak için kurumların resmi web sitelerini inceleyebilirsiniz.

Kadın Girişimcilere Destek Veren Kuruluşlar

Kadın Girişimcilere Destek Veren Kuruluşlar

Kadın Girişimcilere Destek Veren Kuruluşlar

Birçoğunuz, kadın girişimcilere destek veren kuruluş olarak yalnızca KOSGEB’i biliyor. Ancak tek seçenek elbette bu değil. Devlet, her yıl düzenli olarak kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilere farklı kurum ve kuruluşlar aracılığıyla destek paketleri düzenlemektedir.

 • Kadın Girişimciler Derneği
 • Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı
 • Aile ve Sosyal Korumalar Bakanlığı
 • KGF Kadın Girişimci Desteği
 • TOBB Kadın Girişimciler Kurumu

Eğer kadın girişimci olarak aklınızda bir iş kurma düşüncesi varsa ya da yeni bir iş kurduysanız size harika bir haberim daha var. HalkBank Kadın Girişimci Kredisi  ile çok uygun ve avantajlı kredi fırsatından yararlanabiliyorsunuz. Detaylar için hemen yazıya tıklayın…

KOSGEB Desteğinden Nasıl Faydalanabilirim?

KOSGEB Desteğinden Nasıl Faydalanabilirim?

kosgeb destekli iş fikirleri

Hayvan satın almak isteyen çiftçiler, alkollü eğlence mekanlarının projeleri ve NACE kodlarında yer almayanlar, geri ödemesiz hibe verilen sektörler dışında hibe alamazlar.

Onun dışında; devlet destekli hibe ve kredilerden yararlanmak için bazı koşulları yerine getirmiş olmanız gerekmektedir.

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Girişimcilik Sertifikasına sahip olmak
 • İş planı ve projenizin tamamlanmış olması
 • Kayıt işlemlerinin hazır olması.

Girişimcilik Sertifikasına sahip olmak için KOSGEB tarafından verilen UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK  EĞİTİMİ‘ne katılmanız gerekmektedir. Ancak bu eğitime, 2021 yılı sürecinde (pandemi nedeniyle) online olarak katılabileceğinizi belirtmek istiyoruz. Eğitim sonunda girişimcilik belgesine sahip oluyorsunuz. Böylelikle hibe desteği olan işler için alternatifleri görebilirsiniz.

Halk Eğitim Merkezi’nin girişimcilik kurslarından da faydalanabilirsiniz.

BİLGİ: NACE kodu, KOSGEB’in sektörler için oluşturduğu; Tüm Ekonomik Faaliyetlerin Uluslararası Standart Sanayi Sınıflaması (ISIC)” ile bağlantılı bir çalışmadır.

KOSGEB Destekli Ne İş Yapabilirim?

KOSGEB Destekli Ne İş Yapabilirim?

kosgeb ile ne iş yapılabilir ?

Hibe desteği olan işler Devlet, ekonomide ve üretimde dışa bağımlılığı azaltmak adına iş kurmak isteyen girişimcilere teşvik vermektedir.  Ancak ” Yeterli sermayem yok, kararsızım, hangi işlerde devlet teşviki var?” diyorsanız;  2022 yılında hibe desteği olan işler listesini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 • Cafe, restaurant açmak
 • Bayilik açmak
 • Kuru temizleme- Ütü evi veya çamaşırhane dükkanı açmak
 • Çiçekçi Dükkanı
 • El işinden yapılmış plaj elbiseleri
 • Oto Yıkama ve Servis Hizmeti
 • Mağazacılık Sektörü
 • Elektronik Eşya Tamiratı
 • İmalat

KOSGEB’in resmi internet sitesinde, hibe verilen sektörler için bir arama robotu bulunur. Bu arama butonuna, aklınızdaki işleri yazdığınız taktirde hibe desteği olan işler listesine ulaşabilirsiniz. Son olarak KOSGEB’in 2021 yılında destek verdiği tüm işlere buradan ulaşabilirsiniz. Kosgeb ile ne iş yapılabilir? Öğrenebilirsiniz.

İş Kurmak İstiyorum Ama Param Yok diyorsanız, bu yazıyı okumanızı öneriyorum! Hibe kredisi için başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıntılar yazıda…

Advertisement

Devlet Destekli Hayvancılık

Devlet Destekli Hayvancılık

Hibe desteği olan işler arasında en çok tercih edilen ve destek alınan sektör, her zaman hayvancılık olmuştur. O yüzden devletin desteklediği işler için bu başlığı ayrıca değerlendirmek istedim. Devlet tarafından sağlanan; büyükbaş, küçükbaş, arıcılık ve diğer hayvancılıkların bazıları şunlardır:

 • Buzağı desteklemesi
 • Malak desteklemesi
 • Sürü büyütme ve yenileme desteği
 • Sürü yöneticisi istihdam desteği
 • Programlı aşı ve küpe uygulamaları
 • Atık desteği
 • Tiftik keçisi yetiştiriciliğinin desteklenmesi
 • Dişi manda desteği

*İpek Böceği kredilerinde %100 hibe uygulanacaktır.*              ​

İpek Böceği Birime Destek
Tohum (kutu) 70 TL/adet
Yaş koza 50 TL/kg
 Arıcılık Birime Destek
Arılı kovan 10 TL/adet
Ana arı 15 TL/adet
​Damızlık ana arı ​40 Tl/adet
Koyun-Keçi Desteği Birime Destek
Koyun-Keçi 25TL/baş
Tiftik Üretim 30 TL/baş
Süt Primi Birime Destek
Soğutulmuş Manda, koyun-keçi, İnek sütü Bakanlıkça belirlenir

Devlet tarafından Hayvancılık girişimlerine verilen tüm destekleri öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Hibe Desteği Olan İşler – Sıkça Sorulan Sorular

Hibe Desteği Olan İşler - Sıkça Sorulan Sorular

Hibe Desteği Olan İşler SSS

Sizlerle hibe desteği olan işler, devlet destekli işler hangileri? Paylaştım. Hibe desteklerini artık nerelerden alabilirsiniz biliyorsunuz. Şimdi sırada kısa bir sıkça sorular sorular kısmı var.  Devlet destekli işler nelerdir? için aklınıza gelebilecek daha farklı soruları cevaplandıracağım.

İş Kurmak İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

İş kurma düşünceniz varsa ve devlet desteği olan işler arıyorsanız, KOSGEB destekli işler yapabilirsiniz. Yukarıda da belirttiği gibi KOSGEB girişimcilik belgesi alabilirsiniz. KOSGEB ile hangi işler yapılır sizlere açıkladım.

KOSGEB Hangi İşlere Destek Veriyor?

KOSGEB destekli işler KOSGEB’in yayınladığı – desteklenen sektörler – dosyasında yer alıyor. Buradaki sektörlerden iş yaptığınızda KOSGEB hibesi alma şansınız bulunuyor.  Başvururken NACE kodlarıyla başvuruda bulunuyorsunuz.

Advertisement

Hibe En Çok Hangi Sektörlere Veriliyor?

Tarım, ticaret, teknoloji, pazarlama, hayvancılık, üretim, turizm sektörlerinde devlet destekli iş imkanları bulunmakta. Yukarıda  devlet hangi sektörlere teşvik veriyor başlığında detayları açıkladım.

En Kolay Hibe Nasıl Alınır?

Hibe desteği olan işler yaparak kolayca hibe alabilirsiniz. Yukarıda hangi işler sayesinde ve hangi kuruluşlardan hibe alabileceğinizi açıkladım. Ayrıca en kolay hibe desteği KOSGEB tarafından veriliyor diyebilirim.

 

 

Advertisement

 

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.