finansportali.net

YENİ İŞ FİKİRLERİ

En Çok Para Kazandıran İşler | 2023 Güncel Liste

En Çok Para Kazandıran İşler

En çok para kazandıran işler her zaman için araştırılıyor. Para kazanmak için kendi işimizi yapabileceğimiz gibi başka bir yere bağlı olarak da çalışabiliriz. Merak etmeyin, her ikisi için de güncel işleri ve meslekleri sizler için sıraladım.

Türkiye’de en çok para kazandıran işler, genel anlamda sektöre bağlı olarak değişiyor. Ancak teknoloji, sağlık, hizmet sektörlerinde kazançların yüksek olduğunu söyleyebilirim. Yazımın devamında en çok para kazandıran meslekler listesini de verdim.

Para kazandıran işler nelerdir? Hangi işte para var? gibi soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, o zaman vakit kaybetmeden içeriğimize geçelim. 😊

Advertisement

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran İşler 2023

Türkiye’de en çok para kazandıran işler, genel olarak dünyadaki sektörlerle benzer şekilde ilerliyor. Günümüzde teknoloji şirketlerinin yüksek kazançlar sağladığını biliyoruz. Aynı şekilde teknolojiye dayalı mesleklerde de kazanç anlamında büyük bir ilerleme var.

Ancak kendi işinizi kurmak için sadece buna bağlı kalmanıza gerek yok. Sizler için en çok para kazandıran işler listesini hazırladım!

İçerikte belirteceğim kazanç rakamları ya da oranları, yaklaşık değerleri ifade eder. İş yapacağınız sektörden müşteri potansiyeline kadar birçok değişkene bağlı olarak kazançlarınız farklılık gösterebilir.

1- Dijital Pazarlama Ajansı Kurmak

Dijital Pazarlama Ajansı | En Çok Para Kazandıran İşler
Dijital Pazarlama Ajansı | En Çok Para Kazandıran İşler

Son dönemin dijitalleşen ve giderek popülaritesi artan işleri arasında şüphesiz dijital pazarlama yer alıyor. Pazarlamanın dijitalleşmesini ifade eden bu iş, geleceğin meslekleri arasında gösteriliyor. Bu konuda eğitiminiz varsa uygun sermayelerle bu işe girebilirsiniz.

Bir şirkete bağlı çalışan olarak da en yüksek maaşlı meslekler arasında da gösterilebilir. En çok kazandıran işler için listemizin ilk sırasına dijital pazarlama ajansını aldım.

 • Kazanç: Kazancınız birçok faktöre göre değişiklik gösterir. Ancak burada müşteri potansiyeli giderek arttığı için yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Müşteri portföyünüzü geliştirdikçe kazancınızın bir sınırı yok diyebiliriz.

2- Drone Çekimleri – Kiralama

Drone Hizmetleri | En Çok Para Kazandıran İşler
Drone Hizmetleri | En Çok Para Kazandıran İşler

Dünyada en çok para kazandıran işler arasında drone kiralama hizmetleri yer alıyor. Buna paralel olarak Türkiye’de de drone hizmetleri, revaçta olan bir iş. En çok para kazandıran işler arasında drone hizmetlerini alabiliriz.

Drone kiralama hizmeti için ihtiyaç duyacağınız sermaye değişiklik gösteriyor. Basit çekimler için uygun fiyatlı dronelar alabilirsiniz. Ancak zirai faaliyetler için (ilaçlama vs.) kullanılan dronelar biraz daha pahalı. Bu nedenle sermayenizi doğru bir şekilde oluşturmanız gerekiyor.

Advertisement
 • Kazanç: Kazancınızı, yaptığınız yatırımı 1 yılda karşılayacak şekilde hesaplayabilirsiniz.

3- Uluslararası Ticaret Danışmanlığı

Uluslararası Ticaret Danışmanlığı | En Çok Para Kazandıran İşler
Uluslararası Ticaret Danışmanlığı | En Çok Para Kazandıran İşler

Dünya’da en aktif faaliyetlerden birisi ticarettir. Özellikle uluslararası ticaret, giderek gelişen sektörler arasında. Türkiye’de de uluslararası ticaret faaliyeti giderek yaygınlaşıyor. İthalat, ihracat vb. işlemler için şirketlerin danışman ihtiyacı her zamankinden daha fazla.

Çok para kazandıran işler arayışındaysanız uluslararası ticaret danışmanlığı şirketi açmayı düşünebilirsiniz. Alanında uzman kişileri çalıştırarak yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. İşinizi iyi yapmanız ve müşteri sayınızı artırmanız, yüksek kazançlar için şarttır.

 • Kazanç: Söz konusu işlemlerde döviz geçerli olacağı için döviz kazancı elde edebilirsiniz.

İlgili içerik: En Karlı İş Fikirleri

4- Organik Ürün Satmak

Organik Ürün Satmak | En Çok Para Kazandıran İşler
Organik Ürün Satmak | En Çok Para Kazandıran İşler

Organik ürünlere olan talep giderek artıyor. Özellikle sağlıklı beslenmek isteyen kişiler, bu talebi daha da çok arttırıyor. Türkiye’de de organik ürünlere yönelik olan talep çok fazla. Fakat karşılığını bulabilmek zor. Çünkü organik ürün üretimi konusunda bilgi eksikliği var.

Bu konuda faaliyet yürüterek yüksek kazançlar elde edebilmeniz mümkün. Bunun için elbette yeterli sermayeniz olması gerekiyor. En iyi para kazandıran işler arasında organik ürün mağazası açmayı sayabiliriz.

 • Kazanç: Kazancınız, maliyetinize oranla yüksek olacaktır. Organik ürünlere olan talep fazla olduğu için %100’lere yakın kâr marjı ile çalışabilirsiniz.

5- SEO Danışmanlığı

Türkiye'de En Çok Para Kazandıran İşler | SEO Danışmanlığı
Türkiye’de En Çok Para Kazandıran İşler | SEO Danışmanlığı

En çok para kazandıran işler 2023 için farklı bir iş fikrim var. SEO danışmanlığı… Arama motoru optimizasyonu, işletmelerin önem verdiği konulardan birisi. Çünkü internette satış potansiyelini artırmanın yolu buradan geçiyor. SEO danışmanlık hizmeti vermek üzere bir şirket kurabilirsiniz.

Bu şirketi büyük şehirlerde açmanızın faydası çoktur. Çünkü burada müşteri potansiyeliniz daha fazla.

 • Kazanç: Kazancınız, verilen hizmete göre değişiklik gösterir. İyi hizmet veren bir şirket kurarsanız yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

6- Muhasebe Hizmetleri

Muhasebe Hizmetleri
Muhasebe Hizmetleri

En karlı işler arasında muhasebe hizmetleri de yer alıyor. Bunu mali müşavirlik gibi meslek olarak da değerlendirebilirsiniz. Ancak işletmelerin muhasebe hizmetlerine olan ihtiyacı her geçen gün artıyor.

Defter tutmak, vergi işlemleri vb. işlemler için ruhsat almanız şart. Ancak diğer muhasebe işlemleri için (finansal tablolar analizi, bütçeleme vb.) danışmanlık hizmeti verebilirsiniz. Ayrıca mali müşavirlik ruhsatınız varsa, bu yöndeki resmi işlemleri de yapabilirsiniz.

Advertisement
 • Kazanç: Muhasebe hizmetlerinde kazançlar hizmet başına belirlenir. Vereceğiniz hizmete göre fiyat belirleyebilirsiniz. Emin olun, kazançlar oldukça yüksek!

7- Mimarlık Firması Açmak

Mimarlık Firması Açmak
Mimarlık Firması Açmak

Yüksek maaşlı meslekler arasında mimarlık bulunuyor. Mimarlık firmaları da oldukça yüksek kazançlar elde edebiliyor. Müşteri portföyünüzü geliştirerek yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Mimarlık faaliyeti içerisinde çeşitli işler yapabilirsiniz. Yapılan iş çeşitliliğini artırarak kazancınızı katlayabilirsiniz.

 • Kazanç: Kazancınız çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterir. Kendi şirketinizi açtığınızda aylık 50.000 TL’ye varan kazançlar söz konusu.

8- 3D Baskı Hizmetleri

3D Baskı Hizmetleri
3D Baskı Hizmetleri

En iyi ticaret fikirleri arasında 3D baskı hizmetleri de yer alıyor. Ticarette esas olan düşük maliyetli ürünler üretmektir. Kazancınızı bu şekilde arttırabilirsiniz. 3D yazıcılarla üreteceğiniz ürünlerin yüksek maliyeti olmaz. Daha sonra bu ürünleri internette satabilir, mağaza açarak satabilirsiniz.

3D baskı hizmetlerinde yapabileceğiniz pek çok iş var. Konu hakkındaki detaylı yazıya aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

 • Kazanç: Maliyetler düşük olduğu için yüksek kazançlar sağlanabilir. %100 kâr marjıyla çalışabilirsiniz.

İlgili içerik: 3D Yazıcı ile Para Kazanmak

9- Gayrimenkul (Emlak) Danışmanlığı

Gayrimenkul Danışmanlığı | En Çok Para Kazandıran İşler
Gayrimenkul Danışmanlığı | En Çok Para Kazandıran İşler

Barınma ihtiyacı, insanların belki de bitmeyecek tek ihtiyacı diyebiliriz. Hal böyle olunca gayrimenkul sektörünün de gerilemeyeceği çok açık bir şekilde görülebilir. Bu nedenle gayrimenkul danışmanlığı, en iyi meslekler arasında gösteriliyor.

En çok para kazandıran işler söz konusu olduğunda gayrimenkul danışmanlığı şirketi açmayı önerebilirim. Yapılan her kiralama faaliyetinden ve satış işleminden belirli oranlarda komisyon alırsınız.

 • Kazanç: Yapılan işlem sayısı ve çeşidine göre kazancınız oldukça yüksek olacaktır.

10- Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal Medya Pazarlaması
Sosyal Medya Pazarlaması

Kısa sürede para kazandıran işler arayışındaysanız sosyal medya pazarlaması tam olarak size göre! Çünkü sektör, hiç olmadığı kadar gelişiyor ve yapılan işin sayısı da artıyor. Yani sosyal medya pazarlaması kapsamında birçok iş yapabilirsiniz.

Sosyal medya ajansı kurarak bu işi yapabilir, ayrıca pazarlama faaliyetlerini de yürütebilirsiniz. Emin olun kazançlar çok yüksek!

Advertisement
 • Kazanç: Kazancınız müşteri sayısına göre değişiklik gösterir. Ancak yeterli popülariteye ulaştığınızda aylık 50.000 TL gibi rakamları rahatlıkla görebilirsiniz.

11- Bebek Ürünü Satmak

Bebek Ürünü Satmak
Bebek Ürünü Satmak

Bebek ürünleri, kâr marjı yüksek ürünler arasında. Bu işin ticaretini yaparak güzel kazançlar elde edebilirsiniz. En çok para kazandıran işler Türkiye aramasında bebek ürünü satan bir mağaza açmayı sayabiliriz.

İşletmeyi kurmak her ne kadar sermaye istese de sonrasında yüksek kazançlarla bunu telafi edebilirsiniz. Yapacağınız tek şey işlek bir yere mağaza açmak ve aynı zamanda internette de satış yapmak.

 • Kazanç: %50 kâr marjıyla çalışmaya başlayabilir, sonrasında artırabilirsiniz.

12- Etüt Merkezi Açmak

Etüt Merkezi Açmak
Etüt Merkezi Açmak

Türkiye’de en çok para kazandıran işler arasında etüt merkezi açmak da yer alıyor. Ülkemizde eğitim sektörü her ne kadar gelişse de kaliteli hizmet veren yerler çok az. Kaliteli hizmet veren etüt merkezi açarak güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

Devlet okullarında verilen eğitimi birçok aile yetersiz görüyor. Bu nedenle etüt merkezleri gibi yerlerden alınacak özel derslerle çocuğunun eğitim hayatını desteklemek istiyorlar. Özellikle büyükşehirlerde bu talep daha fazla.

 • Kazanç: Sınıf eğitimi, birebir özel ders vb. hizmetlerle kazancınızı katlayabilirsiniz.

13- Evden Eve Nakliyat

Evden Eve Nakliyat | Para Kazandıran İşler
Evden Eve Nakliyat | Para Kazandıran İşler

Günlük para kazandıran işler arayışındaysanız bir önerim var! Evden eve nakliyat işi… Özellikle büyükşehirlerde yüksek kazançlar elde edebilmeniz mümkün. Her ne kadar ciddi bir sermaye istese de güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

Büyükşehirlerde her geçen gün taşınma faaliyeti artıyor. Yüksek ev kiraları, göç vb. nedenlerle kişiler evlerini değiştiriyorlar. Taşınma, bu aşamada en önemli unsurlardan birisidir. Bu nedenle evden eve nakliyat işinde ciddi rakamlar kazanabilirsiniz.

 • Kazanç: Büyükşehirlerde kısa mesafeli taşıma hizmetleri dâhi 5000 TL’den başlıyor.

İlgili içerik: Para Kazanma Fikirleri

14- E-Ticaret Yapmak

E-ticaret Yapmak | En İyi Para Kazandıran İşler
E-ticaret Yapmak | En İyi Para Kazandıran İşler

En çok para kazandıran işler noktasında klasik fakat etkili bir önerim var. E-Ticaret yapın… E-Ticaret sektöründe eskisi gibi yüksek kazanç yok diyenleriniz çıkabilir. Her ne kadar rekabet artsa da işinizi iyi yaptıktan sonra güzel kazançlar elde edebilmeniz mümkün.

Yapmanız gereken yatırımınızın ciddi bir bölümünü reklam ve tanıtım işlerinde kullanmak. En çok kazandıran ürünlerin satışını yaparak faaliyete başlayabilir, müşteri portföyünü geliştirebilirsiniz.

Advertisement
 • Kazanç: Kazancınız tamamen size bağlı. Her ürün için değişiklik gösterse de %50 kâr marjıyla çalışabiliyorsunuz.

15- Otomat Hizmeti

Otomat Hizmeti
Otomat Hizmeti

Kısa sürede çok para kazandıran işler için en etkili örnek otomatlar olabilir. Özellikle başında durmadan yapılabilecek işler için bulunmaz bir nimet. Çünkü günlük işlemlerinizi yaptıktan sonra makineniz adeta para basmaya başlıyor. 😊

Otomat için çay, kahve gibi sıcak içecek satışını düşünebilirsiniz. Yatırımınıza göre kazancın yüksek olduğunu göreceksiniz. Ayrıca küçük bir market gibi çalışan otomatlar da mevcuttur. Tercih tamamen size ait!

 • Kazanç: Günlük 1000 TL kazandıran işler bakımından örnek olarak verilebilir. Otomatı işlek yere kurduğunuzda günlük olarak bu rakamlara ulaşmanız mümkün.

16- Organik Cafe Açmak

Organik Cafe Açmak | En İyi Ticaret Fikirleri
Organik Cafe Açmak | En İyi Ticaret Fikirleri

Türkiye’de olmayan iş fikirleri için organik cafe açmayı sayabiliriz. Organik ürünlere olan talebin arttığından bahsetmiştim. Organik ürün satmak yerine bu ürünlerin yer aldığı bir cafe açmayı düşünmez misiniz? Emin olun kazanç oranları çok yüksek.

Türkiye’de çok yaygın olmayan organik cafeler, özellikle yoğun nüfuslu yerlerde daha iyi iş yapabilir. En çok para kazandıran işler bakımından organik cafe açmayı düşünebilirsiniz.

 • Kazanç: Maliyetinize oranla %100 kâr marjıyla çalışabilirsiniz.

17- Evcil Hayvan Mağazası Açmak

Evcil Hayvan Mağazası Açmak
Evcil Hayvan Mağazası Açmak

Evcil hayvan mağazacılık sektörünün 2023 yılında 261 milyar dolara ulaştığı biliniyor. Dünyadaki pazarın büyüklüğü, Türkiye’ye de yavaş yavaş etki gösteriyor. Dolayısıyla Türkiye’de en çok para kazandıran işler için evcil hayvan mağazası açmayı düşünebilirsiniz.

İnsanlar giderek daha fazla hayvan sahipleniyor ve onların bakım ihtiyaçları için harcamalar yapıyor. Bu pazardan pay alabilir ve yüksek kazançlar sağlayabilirsiniz.

 • Kazanç: Sektör içerisinde kazancınız birtakım faktörlere göre değişiklik gösterir. Ancak genel olarak %100’lere yakın kâr marjıyla çalışabilirsiniz.

18- Medikal Ürün Satışı Yapmak

Medikal Ürün Satışı
Medikal Ürün Satışı

En karlı iş fikirlerinden birisi de medikal ürün satışı yapmaktır. Medikal ürünlere talep çok fazla ve giderek artıyor. Her ne kadar başlangıç sermayenizin yüksek olması gerekse de emin olun yüksek kazançlarla bunu telafi edebilirsiniz.

 • Kazanç: Kazancınız satacağınız ürünlere göre değişiklik gösterir ve %50’lere varan kâr marjı söz konusu.

19- Seyahat Acentesi Açmak

Seyahat Acentesi Açmak | Karlı İş Fikirleri
Seyahat Acentesi Açmak | Karlı İş Fikirleri

Seyahat acentesi açmak, en çok para kazandıran işler listesinde yerini alır. Seyahat acentesi açarak yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. İnsanlar, tatil için daha fazla harcama yapıyor. Özellikle şehir içi turizm faaliyetleri yoğun olarak tercih ediliyor.

 • Kazanç: Komisyon usulü geçerlidir. Yapılan işlemlere göre %20’lere varan komisyonla çalışabilirsiniz.

20- Online Eğitim Platformu Kurmak

Çok Para Kazandıran İşler
Çok Para Kazandıran İşler

Teknolojinin eğitimde hâkim olması ile online eğitim platformları da ortaya çıkmıştır. Türkiye’de bunu gerçekleştiren birkaç sistem var fakat yeterli olarak görülmüyor. Kapsamlı bir online eğitim platformu kurarak yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

 • Kazanç: Kazanç oranları eğitimin niteliğine göre değişiklik gösteriyor. Komisyonlar %25’lere varabilir.

İlgili içerik: Yeni İş Fikirleri

En Çok Para Kazandıran Meslekler 2023

Söz konusu iş olduğunda sadece kendi işinizi yapmak zorunda değilsiniz. Alternatiflerden biri olarak aynı zamanda başkasına bağlı bir şekilde de çalışabilirsiniz. En çok kazandıran meslekler listesini sizler için oluşturdum. İlgili meslekler şu şekilde;

Advertisement

1- Uzman Doktor

Uzman Doktor Maaşları 2023
Uzman Doktor Maaşları 2023

En çok maaş alan meslekler içerisinde uzman doktorlar yer alıyor. Uzman doktorlar, yaptıkları iş bakımından en önemli meslek grupları içerisindedir. Hâliyle kazançları da ona göre yüksek oluyor. Kamu ya da özel sektörde çalışmasına göre değişiklik gösterse de özelde çalışan bir uzman doktorun ortalama olarak 40.000 TL maaşı bulunuyor.

2- Pilot

Pilot Maaşları 2023
Pilot Maaşları 2023

Pilotluk mesleği, belki de en çok kazanan meslektir diyebiliriz. Çünkü en çok para kazandıran meslekler ve maaşları incelendiğinde pilotların ön planda olduğunu görüyoruz. Kariyer sitelerinden aldığımız verilere göre pilotların ortalama maaşı 60.000 TL.

3- Avukat

Avukat Maaşları 2023
Avukat Maaşları 2023

Avukatlar, çok kazanan meslek grupları içerisindedir. Fakat kamu ya da özel sektörde çalışma durumuna göre değişiklik gösterir. Özel sektöre kıyasla kamuda maaşlar biraz daha düşüktür. Avukatlık faaliyeti yürüten kişilerin ortalama aylık kazancı ise 20.000 TL dolaylarında.

4- Bilgisayar Mühendisi

Bilgisayar Mühendisi Maaşları 2023
Bilgisayar Mühendisi Maaşları 2023

Bilgisayar mühendisliğini kolay para kazandıran meslekler içerisine alamayız. Yapılan iş biraz zordur. Fakat kazançların yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bilgisayar mühendisliğinde yetkinlik arttıkça maaş da artıyor. Alanında uzman bir bilgisayar mühendisiyseniz özel sektörde maaşınızın yaklaşık olarak 25.000 TL olacaktır.

5- Yazılım Mühendisi

Yazılım mühendisleri de bilgisayar mühendislerine göre ortalama olarak aynı maaşı alır. Deneyimli bir yazılım mühendisinin maaşı yaklaşık olarak 25.000 TL.

6- Noter

Noter Maaşları 2023
Noter Maaşları 2023

Noterlik, en çok kazandıran meslekler arasında. 2023 yılı içerisinde noterlerin ortalama aylık kazançları 45.000 TL olmuştur.

7- Profesörler

Profesör Maaşları 2023
Profesör Maaşları 2023

Profesörlerin kazancı, çeşitli şartlara göre değişiklik gösteriyor. Ancak ortalama olarak 25.000 TL kazandıklarını söyleyebiliriz.

8- IT Yöneticileri

IT Yöneticisi Maaşları 2023
IT Yöneticisi Maaşları 2023

IT yöneticileri, bilgi teknoloji uzmanlarını ifade eder. Türkiye’de en çok kazanan meslek gruplarından birisidir. IT yöneticileri ortalama olarak 25.000 TL kazanıyor.

9- Diş Hekimleri

Diş Hekimi Maaşları 2023
Diş Hekimi Maaşları 2023

Diş hekimleri, uzman doktorlara göre daha az kazansa da aylık kazançları ortalamanın üzerinde. 2023’de maaşlı çalışan diş hekimlerinin ortalama maaşı 20.000 TL olmuştur.

İlgili içerik: Kariyer Fikirleri – 30 Kazançlı Kariyer Fikri!

En Çok Para Kazandıran İş Sektörleri 2023

En Çok Para Kazandıran İş Sektörleri
En Çok Para Kazandıran İş Sektörleri

Türkiye’de bir sektörde yatırımınızı gerçekleştirmek istiyorsanız en çok para kazandıran iş sektörleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Ticarette en çok para kazandıran işler listesinde hangi sektörleri değerlendirebileceğinizi sizler için sıraladım.

1- Sağlık

Sağlık, her zaman için en aktif sektörlerden birisi olacaktır. Çünkü insan sağlığına verilen önem, her geçen gün daha da artıyor. Yatırımınızı sağlık sektöründe değerlendirerek yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Ancak sektör içerisinde rekabetin yoğun olduğunu söylemem gerekiyor. Sağlık sektöründe yapabileceğiniz bazı işler şu şekilde;

 • Sağlıklı yaşam ve zayıflama merkezi açmak,
 • Medikal ürün satışı yapmak,
 • Madde bağımlılığı tedavi merkezi açmak,
 • Kadın sağlığı merkezi açmak,
 • Tıbbi cihaz satışı yapmak,
 • Sağlık turizmi yapmak.

2- Teknoloji

Teknoloji Sektörü
Teknoloji Sektörü

Teknoloji, hayatımızın en önemli parçası olmaya devam ediyor. Sağlıktan eğitime kadar birçok alanda teknolojiyi kullanıyoruz. Haliyle en çok kazandıran sektörler içerisinde teknoloji de yer alıyor. Teknoloji sektöründe şu işleri yapabilirsiniz;

 • Yazılım şirketi kurmak,
 • Mobil uygulama geliştirmek,
 • Web tasarım ajansı kurmak,
 • Giyilebilir teknoloji üretimi,
 • Bilgi ve iletişim teknolojileri faaliyeti,
 • Yapay zekâ,
 • Oyun stüdyosu kurmak.

3- Finans

Dünyada ve Türkiye’de en çok kazanan sektörlerden bir diğeri finanstır. Ancak finans sektörü için sermayenizin yüksek olması gerekiyor. Finans konusunda danışmanlık hizmeti vererek faaliyetinize başlayabilirsiniz.

4- Gıda

Gıda sektörü, Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden birisi. Zincir marketler bu işin ana unsuru. Ancak buna bağlı olarak birçok yan sektör mevcut. Gıda sektöründe iyi kazançlar elde edebilirsiniz. Yatırımınızı doğru bir alana yapmanız şartıyla…

Advertisement

5- Tekstil

Tekstil Sektörü 2023
Tekstil Sektörü 2023

Türkiye’nin en gelişmiş sektörlerinden birisi tekstildir. Tekstil sektörü; iş kapasitesi, çalışan sayısı, ihracat kapasitesi bakımından en önemli sektörler arasında. Tekstil işine girmek için basit bir atölye açabilirsiniz. Ancak yatırımınızı doğru bir alanda gerçekleştirmek için mutlaka öncesinde analiz yapmanız gerekiyor.

İlgili içerik: İş Kurmak İstiyorum Ne İş Yapabilirim?

İş Kuracaklara Tavsiyeler

İş kurmak istiyorum diyorsanız öncelikle bazı tavsiyeleri dikkate almanız gerekiyor. Çünkü girişimciliğin bir kısmı, sektör analizi, rakip analizi vb. işlemlerden oluşuyor. Piyasayı analiz etmeden işletmenizi açmamalısınız. İşte iş kuracaklara tavsiyeler!

İş Tavsiyeleri
İş Tavsiyeleri
 1. Risk Alın: Risk almak, yerinde ve zamanında olduğu sürece gayet güzel sonuçlar verir. Risk analizini iyi öğrenin. Gerçekten inandığınız bir fikriniz varsa risk almaktan kaçınmayın. Riskli ama paralı işler için araştırma yapıyor olabilirsiniz. Doğru olmayan zamanlamayla alacağınız riskin size hiçbir faydası olmayacaktır. Bunun bilincinde olun.
 2. Rakip Analizi Yapın: Bir işe girmeden önce piyasayı analiz etmek, oldukça önemlidir. Rakipleriniz kimler? Faaliyetleri ne üzerine? Ürün ya da hizmet kaliteleri ne durumda? Bunları tespit ettikten sonra kendi şirketinizin nasıl olması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Burada karşılaştırmalı analiz yapmanızı öneriyorum.
 3. Hedef Kitle Analizi Yapın: Hangi işi kuruyor olursanız olun, hedef kitleniz, yani müşterileriniz çok önemlidir. Size para kazandıracak asıl unsur onlardır. Hedef kitlenizi de analiz etmeniz gerekiyor. Ürün ya da hizmetinizi satın alacak kişiler kimler? Nelerden hoşlanıyorlar? Demografik bilgilerinin analizi vb. durumlara göre müşteri portföyünüzü oluşturmalısınız. Sonrasında onların ihtiyaçlarına yönelik olarak ürün ya da hizmet çeşitliliğini sağlayabilirsiniz.
 4. Sektörünüzü Takip Edin: Faaliyetinizi hangi sektörde yürütecekseniz günlük, haftalık ve aylık olarak düzenli takibini gerçekleştirin. Bunun için sektörün öne çıkan dergilerini, gazetelerini, internet sitelerini vb. takip edebilirsiniz.
 5. Kaliteli Hizmet Verin: Ürettiğiniz hizmet ya da ürünün kalite içermesine özen gösterin. Rakiplerinizden farklı olmak için bunu yapmanız şart.
 6. Sosyal Medyaya Önem Verin: Sosyal medya, şirketinizi ve faaliyetlerinizi tanıtabileceğiniz en önemli mecralardan birisidir. Sosyal medya pazarlamasıyla ürün ya da hizmetlerinizi tanıtın. Satışlarınızın arttığını göreceksiniz.
 7. Bütçe ve Hedef Planlaması Yapın: Yapacağınız işin büyük bir bölümü bütçe isteyecektir. Bütçe yönetimi, oldukça önemli konulardan birisi. Üç aylık, altı aylık ve yıllık bütçelerinizi düzenli olarak kontrol edin ve yönetin. Aynı zamanda ulaşılabilir uygun hedefler koyun. Yine aynı şekilde dönemsel olarak hedeflerinizi de kontrol edebilirsiniz.

Meslek Seçiminde Dikkat Edilecekler

Meslek Tavsiyeleri
Meslek Tavsiyeleri

Üst başlıklarda en iyi para kazandıran işler listesinden sonra bazı meslekler sıraladım. Peki, bu meslekleri seçerken tek kıstas kazanç mı olmalıdır? Tabii ki hayır. En çok para kazandıran işler noktasında kazancı yüksek meslekleri tercih edebilirsiniz. Diğer dikkat edeceğiniz unsurlar ise şu şekilde;

 • İlgi alanlarınızı ve yeteneklerinizi gözetin. Yani bir mesleği sadece kazancı yüksek diye seçmenize gerek yok. İstemediğiniz bir alanda sadece kazancı yüksek diye çalışırsanız, mutlu olmanız imkânsız.
 • Kendinizi sürekli geliştirebileceğiniz bir meslek seçin. Yani önü açık meslekler seçiminde bulunmanız gerekiyor. Buna dikkat edin.
 • Kendinize birtakım sorular sorun. Yani seçeceğiniz mesleğin avantajlarını ve dezavantajlarını mutlaka karşılaştırın. Bu mesleğe uygun muyum? Yaşam boyu bu mesleği yapabilecek miyim? İlgi alanıma uyuyor mu? gibi soruları kendinize sorun.

En çok para kazandıran işler açısından meslek tercihinde bulunacaksanız bunları dikkate almanızı öneriyorum.

Sık Sorulan Sorular

En çok para kazandıran işler için sık sorulan soruları sizler için yanıtladım. Sizlerin de sorusu varsa aşağıda YORUM bölümünden mesajınızı iletebilirsiniz.

1- En çok para kazandıran sektörler nelerdir?

En çok para kazandıran sektörler ağırlıklı olarak talebe göre belirlenir. Yani hiç bitmeyecek sektörleri baz alabilirsiniz. Örneğin sağlık sektörü gibi. Aynı şekilde finans, teknoloji, gıda ve tekstil gibi temel sektörleri de sayabiliriz.

Advertisement

2- Ne ticaretinde para var?

Türkiye’de ticaret, para kazanmanın bir yolu. Şu sıralar organik ürün satıcılığı revaçta olsa da her şeyin ticareti yapılabilir. Önemli olan rekabetin az olduğu, fayda sunan ve müşterilerin ihtiyacına karşılık veren bir ürün olmasıdır.

3- Ne işi kurabilirim 2023?

En çok para kazandıran işler konusundaki işlerden ya da mesleklerden birini tercih edebilirsiniz. Ancak yeterli sermayeniz yoksa sermayesiz iş fikirleri konusunda araştırmalar yapılabilir. Burada bahsedilen işler, belirli bir oranda sermaye istemektedir.

4- Dünyada en çok para kazandıran işler nelerdir?

Dünya’da en çok para kazandıran işler, ağırlıklı olarak teknoloji sektörüne yoğunlaşmış durumda. Yani teknoloji şirketlerinin kazançlarının yüksek olduğunu görüyoruz. Bunun nedeni olarak teknolojide katma değerin yüksek olmasını sayabiliriz.

5- Türkiye’de en çok para kazandıran işler nelerdir?

Türkiye’de en çok para kazandıran işler çeşitli sektörlerde olabiliyor. Ancak tekstil ve teknoloji sektörlerinin en çok para kazandıran işler açısından ön planda olduğunu söyleyebiliriz.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Müzik Dinleyerek Para Kazanma 2024 – 12 KAZANÇLI SİTE! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

YENİ İŞ FİKİRLERİ

Oto Lastikçi Açmak – 2023 Maliyetleri ve Kazançları

Oto Lastikçi Açmak

Yüksek kazançlı iş fikirleri arasında son dönem popüler olan oto lastik dükkanı açmak hakkında kapsamlı bir yazı hazırladım. Oto lastikçi açmak için bilmeniz gereken her şey bu yazıda. Eğer ki oto lastik işinden anlıyorum diyorsanız iyi kar getirisi olan bu iş önerim tam size göre! En güncel araştırmalar ile oto lastik dükkanı açma maliyeti ve […]

Okumaya devam et

YENİ İŞ FİKİRLERİ

Ticaret Yapmak İçin Fikirler 2023 | 18 Ticaret Fikri!

Ticaret Yapmak İçin Fikirler

Kendi işini kurmak isteyen kişiler ticaret yapmak için fikirler arayışına girebiliyor. Ticari faaliyete başlarken hangi ürün ya da hizmetin ticaretinin yapılacağı büyük önem arz eder. Ticaret yapmak istiyorum diyorsanız, konuyu detaylıca araştırdım! Yazı içerisinde patlayacak iş fikirleri bulabilmek mümkün. Ticaret fikirleri için en güncel seçenekleri sizlere sundum. Günümüzde giderek yaygınlaşan e-ticaret fikirleri için de küçük […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.