finansportali.net

YENİ İŞ FİKİRLERİ

Oto Lastikçi Açmak – 2022 Maliyetleri ve Kazançları

Oto Lastikçi Açmak

Yüksek kazançlı iş fikirleri arasında son dönem popüler olan oto lastik dükkanı açmak hakkında kapsamlı bir yazı hazırladım. Oto lastikçi açmak için bilmeniz gereken her şey bu yazıda. Eğer ki oto lastik işinden anlıyorum diyorsanız iyi kar getirisi olan bu iş önerim tam size göre!

En güncel araştırmalar ile oto lastik dükkanı açma maliyeti ve kazançlarını da eklediğim yazımda oto lastik bayiliği veren firmalar hakkında da kapsamlı bir bölüm yer alıyor. Yeni bir iş kurarak para kazanmak için otomobil lastikçisi açmak hakkında araştırılan her şey bu yazımda! İşte o bilgiler…

Oto Lastik Dükkanı Açmak

Aylık yüksek kazanç getiren meslekler arasında yer alan oto lastik tamirciliği son zamanlarda popüler olan meslekler arasındadır. Kar marjlarının yüksek olduğu sektörlerden birisi de oto lastikçi dükkanlarıdır. Lastik tamiri ve satışı yapan dükkanlar yüksek cirolar elde ederek bu mesleğe olan talebi de arttırmıştır.

Advertisement

Oto lastik dükkanı açma fikriniz varsa ilk olarak önemli olan konu elbette tecrübenizdir. Bu alanda usta seviyesinde değilseniz bu işe tek başına atılmamanız daha sağlıklı olacaktır. Bir usta ve kalfayı yanınızda işe alarak bu işletmeyi kurmak size işinizi kaliteli ve doğru yapmayı kolaylaştıracaktır.

Lastik tamircisi ve lastik servisi olmak konusunda ilgiliyseniz sitemiz üzerinden Bayilik sayfasına göz atarak frenchise veren diğer firmalar hakkında kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

Her iş sektörü gibi iyi bir lokasyon ve kaliteli bir hizmet sunmak elbette aylık iyi kazançlar sağlamaktadır. İyi yaptığınız her iş gibi oto lastik dükkanı açmak da size çok iyi paralar kazandıracaktır. Tabii bu sektörde tercübeli olsanız da bilmeniz gereken bir takım hususlar yer almaktadır.

Oto lastikçi açmak için gerekenler listesinde yalnızca tecrübe bulunmuyor. Lastik tamircisi ve lastik servisi olmanın bir takım püf noktaları bulunmaktadır. Bunları maliyet hesabı, lokasyon tercihi, gerekli evraklar gibi alt başlıklar halinde sizler için derledim. Evet, siz de oto lastik dükkanı açmak istiyorum diyorsanız tek yapmanız gereken yazımı baştan sona dikkatlice okumak…

Oto Lastikçi Açmak

Oto Lastik Dükkanı Nasıl Açılır?

Oto lastikçi kurulum maliyetini hesaplamak sizin sektörde açacağınız işletmenin ilk gerekliliğini oluşturmaktadır. Bu maliyetlerden aşağıda detaylı bir şekilde bahsedeceğim. Ancak bunlarla birlikte sizin Ustalık Belgesine sahip olmanız ya da bu belgeye sahip bir çalışanı yanınızda istihdam etmeniz önemli bir ayrıntıdır. Ayrıca iş yoğunluğu düşük dahi olsa sizin bir kalfa yada çırağa ihtiyacınız olacaktır. Tüm bunları sizler için alt başlıklarda sıralayacağım…

Lastik Dükkanı İçin Yer Seçimi

Belki de en önemli faktörlerin başında bu madde gelmektedir. Oto lastikçi açmak için gereken ilk şart elbette bir dükkan bulmak olacak. Fakat bu dükkanın yeri sizin bütün iş kazancınızı belirleyecek olduğu için doğru yer seçimi en önemli etkendir. Sanayi bölgesi veya tamirat atölyeleri gibi yerler sizin için avantajlı olacaktır.

Advertisement

Arabaların lastik tamiri için gerektiği durumda tamir çukuru açmak size epey masrafa yol açabilir. Bunun için eski tamirat dükkanlarına göz atmanız veya emlakçıya bu yönde bir talebiniz olduğunu belirtmek faydalı olacaktır. Ayrıca bir veya iki aracın içeriye girmesi için geniş bir alana ihtiyacınız olduğunu unutmamanız önemli. Son olarak da giriş için önde boşluk, bekleme alanı ve ofis gibi küçük de olsa ek bölümler sizin için gerekli olacaktır.

Gerekli İzinler ve Ruhsatların Alınması

Bulunduğunu ilde bağlı olduğunuz vergi dairesinden iş yeri açmak için gerekli tüm evrakları tamamlamak. Belediyeden iş yeri açmak için formlar doldurmak ve ruhsat işlemlerini halletmek diğer öncelik işleminiz olmalıdır. Vergi ruhsatları, belediye izinleri halledildikten sonra da dükkanınızı açmak için önünüzde başka engel kalmayacaktır.

Çalışacak Personel Bulun

Çalışacak personel bulmak sizin için önemli bir sorunun ortadan kalkması demektir. Lastik işinde tek başına çalışmanız mümkün değildir. En az bir yardımcı personeli istihdam etmelisiniz. Usta seviyesinde bir çalışan ile kalfa – çırak seviyesinde bir çalışanı istihdam etmeniz sizin işlerinizi önemli ölçüde kolaylaştıracaktır.

Malzeme Temini İçin Anlaşmalar Yapın

Lastikçi dükkanında en önemli ayrıntılardan birsi çok sayıda çıkma lastik diye tabir edilen ikinci el lastiğe sahip olmaktır. Bunun için ilk olarak sıfır lastiklerin yerine müşterilere çıkma lastikleri de sunabileceğiniz bir seçenek için mal temininin nasıl olacağıdır.

Advertisement

Şehirdeki hurda lastik işi yapanlar ile tanışıp iletişime geçmek sizin için büyük bir öneme sahiptir. Bununla birlikte sıfır lastik satışı yapmak için bayilik sistemi veren firmalarla irtibata geçmek ve franchise almak da ikinci alternatifiniz olmaldır. Oto lastik bayiliği veren firmaları aşağıda detaylı bir şekilde ele aldım, mutlaka yazımı sonuna kadar okumalısınız…

Ayrıca kazançlı işler hakkında fikir sahibi olmak için sitemizdeki Girişimcilik sayfasından en iyi iş fikirlerini öğrenebilirsiniz.

Lastik dükkanını sigortalamak

Lastiklerin petrolden yapılan bir plastik malzeme olması ve dükkanın içerisinde oluşabilecek bir tutuşma ile yangın çıkması bütün lastiklerin kuvvetli bir yangına dönüşmesine yol açabilir. Bu yüzden dükkanı açarken sigortalamak ve yatırımlarınızı güvene almak sizin son adımınız olabilir.

oto lastikçi açmak maliyetleri

Oto Lastikçi Açma Maliyeti

Oto lastik dükkanı açma maliyeti için farklı fiyat aralılığında değişim görülür. Bunun sebebi dükkanın konumu ve büyüklüğü. En büyük masraflardan birisi kira olmaktadır. Ve bunu takip eden ikinci kalem masraf ise malzeme alımıdır. Bu iki büyük masraftan sonra aslında çok büyük masraf kalmamaktadır.

Oto lastikçi açma maliyeti 55 bin TL ile 65 bin TL arasında ortalama bir tutara sahiptir. Bu fiyat sizin ilk kiranızı ödemenize, lastik stoğu yapmanıza ve lastik tamiri için gerekli tamirat araç gereçlerini almanıza yetecektir. Ancak dükkanın konumu ve büyüklüğü ile beraber alacağınız lastik stoğundaki miktar büyürse bu fiyat daha da artabilir.

Advertisement
oto lastikçilerin aylık kazancı

Oto Lastikçilerin Kazancı

Oto lastik işi ne kadar kazandırır diye soracak olursanız yatırım maliyetine göre kazancı çok yüksek olduğunu söyleyebilirim. Oto lastikçilerin kazancı ayda 12 bin TL – 13 bin TL gibi rakamları bulabilmektedir.

Lastik tamiri, sıfır lastik satışıyla beraber bu rakamların çok üstünde kazanmak mümkündür. Bu durum dükkanınızın lokasyonuyla ve müşteri portföyünüzle ilgilidir. İyi bir dükkan konumu ve kaliteli hizmet vererek aylık çok daha yüksek paralar kazanabilirsiniz.

Oto Lastikçi Dükkanı Kar Marjı

Oto lastikçi dükkanı kar marjı hesaplanırken malzemeden çok el emeğine bağlı olduğu için yüzde 60 ları geçen bir durum söz konusudur. Sıfır lastik satışlarında prim alarak satış yapan bayiler, ikinci el lastiklerde ve tamir söz konusu olduğunda malzemeden çok el hüneri dahil olduğu için çok küçük bir malzeme giderinde bile iyi bir kar marjı bırakan ödemeler alabilmektedir.

Oto Lastik Bayiliği Veren Firmalar

Oto lastik bayiliği kazancı yüksek işler arasında önemli bir yere sahiptir. Birçok oto lastikçi tamir ve ikinci el satışı yapmakla birlikte çeşitli firmalardan satış bayiliği de alarak sıfır lastik satışı yapmaktadır.

Bu firmalar fracnhise sistemiyle oto lastik bayiliği vererek satışlar üzerinden prim alınması yöntemiyle tedarik sağlamaktadır. Oto lastikçi açmak için bu firmalar ile irtibata geçip bayilik / bayilikler almak sizin için büyük önem taşımaktadır.

Advertisement

Oto lastik bayiliği veren firmalar şu şekildedir;

 • Bridgestone
 • Dunlop
 • Continental
 • Goodyear
 • Lassa
 • Michelin
 • Pirelli
 • Petlas
 • Yokohama
 • Hankook
 • Nokian
 • BFGoodrich
 • Starmaxx
 • Kumho
 • Cooper
 • Uniroyal
 • Fulda
 • Toyo
 • Falken
 • Avon
 • Semperit
 • Firestone

Bu markalar arasından siz de kar marjı yüksek olan ayrıca kaliteli malzeme veren firmaları araştırdıktan sonra internet sitelerindeki iletişim numaralarıyla irtibata geçerek bayilik hakkında bilgi alabilirsiniz.

oto lastikçi açmak için gerekenler

Oto Lastik Tamir Dükkanı Açmak İçin Gerekenler

Oto lastikçi açmak için gerekli belgeler arasında temini özel bir evrak bulunmamaktadır. Ustalık belgesine sahipseniz veya bir ustayla beraber çalışıyorsanız yapmanız gereken basit prosedürler vardır. Belediyeden ve vergi dairesinden işletme açmak için gerekli prosedürleri hallettikten sonra tuttuğunuz dükkanda çalışmaya başlayabilirsiniz.

Oto Lastik Dükkanı Açmak İçin Gerekli Evraklar

En genel tanımıyla oto lastikçi açmak için gerekli belgeler listesi şunlardır;

 • Ustalık Belgesi
 • Vergi Ruhsatnamesi
 • Bağlı olunan belediyeden işletme için alınan izinler
 • Kira özleşmesi ve iş yeri krokisi
 • Oda faaliyet belgesi ile oda sicil tasdiknamesi
 • Tapu ve yapı kullanma izin belgesi

Bu belgeler arasında ihtiyaç dahilinde ek evraklar da talep edilebilir.

oto lastikçi açmak ile ilgili en çok sorulanlar

Oto Lastikçi Açmakla İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Oto lastikçi açmakla ilgili en çok merak edilen soruları sizler için en basit ve açık şekilde cevapladım. İşte o sorular…

Lastik İşinde Para Var Mı?

Arabasının lastiklerini tamir ettirmek isteyen müşterilerle birlikte sıfır lastik satacağınız müşteriler toplamında ayda 12 bin – 13 bin TL net para kazanabilirsiniz. Genel olarak oto lastik işi son derece kazançlı bir iştir.

Advertisement

Lastikçi Malzemeleri Nelerdir?

1. Sibop
2. Sibop Çekeceği
3. Pafta
4. Fitil
5. Fitil Aparatı
6. Fitil Tığı
7. Yama
8. Solüsyon
9. Bastırma Makara
10. Kalıpçı Taşlama (Vız Vız)
11. Bead Sealer
12. Lastik Kazıyıcı
13. Lastik Montaj Kremi
14. Lastik Montaj Krem Fırçası

Lastikçi Belgesi Nasıl Alınır?

Kalfalık belgesini aldıktan sonra Ustalık Belgesine başvuran adaylar 2 yıllık eğitimleri sonrasında sınavda başarıya ulaşırlar ise Ön Düzen Ayarcılığı ve Lastikçilik Ustalık Belgesi almaya hak kazanırlar.

Ayrıca Kalfalık belgesi sahibi kişlerin kendi alanında 5 yıl çalıştığını bildirmesi koşulunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Ustalık Belgesi sınavına girerek bu belgeyi almaya hak kazanabilirler. Son olarak ise Meslek Lisesi ilgili bölüm mezunları diploma aldıktan sonra bu sınava girerek aynı belgeyi almaya hak kazanırlar.

Advertisement
Oto Lastikçi Açmak İsteyenler İçin İpuçları

Oto Lastik Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

Lastikçi dükkanında yerin önemi yazımda daha önce de belirttiğim gibi şüphesiz en önemli faktördür. Lastikçi dükkanında lokasyonun önemi şu yüzden üstünde durduğum bir şey, en yakın lastikçi ile aranızdaki mesafe sizin daha çok müşteriye erişmenizi sağlayabilir.

Lastikler yılın belirli zamanlarında değişime ihtiyacı olan otomobil parçaları arasındadır. Otomobil lastiği belirli süreyle aşınarak eskime gösterir veya cam, çivi vb. gibi nesnelerle delinebilir. Bu durumda size ihtiyaç olacağı için şehrin birçok noktasından giriş ve çıkışlarda hizmet verebilirsiniz.

Ayrıca şehir merkezi gibi yerlerde ise sanayi semtlerinde açacağınız işletmeler de size insanların reklam yapmasanız dahi kolay erişmesini sağlayabilir. Tabii yapacağınız reklam ve iyi hizmet uzun vadede de size olumlu geri dönüşler sağlayacaktır.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan 2022 için Yeni İş Fikirleri – 45 EN KAZANÇLI GİRİŞİMCİLİK! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

YENİ İŞ FİKİRLERİ

2022 için Yeni İş Fikirleri – 45 EN KAZANÇLI GİRİŞİMCİLİK!

yeni is fikirleri

Sizlere girişimcilik fikirleri hakkında yazılar yazmaya devam ediyorum. Bu yazıda da yeni iş fikirleri 2022 için bir liste oluşturdum. Yeni iş kurma fikirleri arıyorsanız, aradıklarınız bu yazıda karşınızda olacak! Yeni girişimde bulunacaksanız, yapılmayanı yapmak sizi kazançlı kılar. Ancak bu fikri bulabilmek kimi zaman zordur. Ben de sizlere yardımcı olacağım. Yaptığım araştırmalara göre en yeni 2022 […]

Okumaya devam et

BAYİLİK

Ekleristan Bayilik Ücreti, Şartları ve Başvuru Detayları

Ekleristan Bayilik Ücreti

Son dönemlerin en meşhur tatlı dükkanlarından olan Ekleristan bayilik almak isteyenler için en güncel araştırma! Ekleristan bayilik ücretleri 2022 fiyat bilgisinden ürün yelpazesine kadar aradığınız her şey bu yazıda! Ekleristan bayilik şartları nelerdir öğrenmek için tek yapmanız gereken sonuna kadar dikkatle okumak! Ekleristan bayilik başvurusu nasıl yapılır detaylarıyla anlattığım yazımda ayrıca yatırımlarınızı da en doğru […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.