finansportali.net

BANKACILIK

İhraç Olan KHK’lılar Kredi Çekebilir Mi?

İhraç Olan KHK’lılar Kredi Çekebilir Mi?

İhraç olan KHK’lılar kredi çekebilir mi? sorusu hala daha kafaları karıştırmakta. Kamuda memur iken çıkarılan OHAL KHK’ları ile işlerinden atılan kişilerin kredi kullanmak istemeleri, karşılarına bazı durumlarda engeller çıkarıyor.

Hatta şöyle söyleyeyim: Kredi başvurusu yapan değişik meslek gruplarındaki KHK’lılara aynı banka tarafından çoğu zaman farklı yanıtlar dahi verilebilmekte. Aynı banka şubesi bir kişiye olumlu şekilde onay verip kredi başvurusunu onaylarken farklı bir KHK’lı için kredi başvurusunu hemen reddedebiliyor.

Peki bu farklılığın nedeni nedir? KHK’lılar kredi çekebilir mi?

Kredi çekemeyen KHK’lıların nedeni ne? KHK ile ihraç edilenler konut kredisi çekebiliyor mu? KHK’lılar ile ilgili çalışma 2021 yılında başlatılacak mı? KHK ile ihraç edilenler, ekonomik sıkıntılarını nasıl çözecek? İhraç olanlar İş Kur’a başvurabilir mi?

Advertisement

İşte, ihraç olan KHK’lılar kredi çekebilir mi? sorusu ve tüm yönleri ile kamudan ihraç olanlara kredi imkanı hakkında her şey..

İhraç Olan KHK’lılar Kredi Çekebilir Mi?

İhraç Olan KHK’lılar Kredi Çekebilir Mi

İhraç edilen memurlara neden kredi verilmiyor?

Olağanüstü Hal Kararnameleri ile tartışmalı şekilde kamudan ihraç edilen kişilerin, ihraç edildikten sonra ayrıca kredi başvuruları da engellenmiş oldu. Özellikle kamu bankalarının KHK’lılar hakkında vermiş oldukları “Kredi Çekemez” kararları nedeniyle binlerce kişi mağdur olmuş durumda.

2021 yılında ihraç olan KHK’lılar kredi çekebilir mi? 

Ne olmuştu?

Türkiye’de 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL sonrası arka arkaya çıkan kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) 125 bin civarı kamu çalışanının idari ve adli işleme tabi tutulmadan görevlerine son verildi.

OHAL İnceleme Komisyonu üzerinden kamuoyu duyurularını öğrenebilirsiniz.

Advertisement

İhraç Edilen Memurlara Neden Kredi Verilmiyor?

İhraç Edilen Memurlara Neden Kredi Verilmiyor

İhraç edilen memurlara neden kredi verilmiyor?

Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Vakıf Bank ve Halk Bankasının bu yaklaşımının temel sebebi, kendilerine gelen kesin bilgilendirme yazılarıdır.

Her bir ihraç olan birey için ayrı ayrı listeleme şeklinde kamu bankalarına yazı gönderilmiş olup, bu kişilere kredi verilmemesi hususunda bankalar net bir şekilde bilgilendirilmiştir.

İhraç olan KHK’lılar kredi çekebilir mi? Banka şubesi KHK’lı kişilere kredi vermek istese bile kendilerine gelen bu bilgilendirme yazıları nedeni ile KHK’lılara kredi vermemektedir.

İlgili içerik: Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Beraat Eden Ya da Takipsizlik Alanlara Kredi İmkanı Tanınıyor!

Banka genel merkezine bu konu hakkında başvuruda ve itirazda bulunan bazı KHK’lılara, beraat belgenizi getirdiğinizde size kredi verebiliriz şeklinde yanıt verilmektedir. Bu noktada, beraat edenler ya da takipsizlik alanlar bu belgeler ile bankaya başvuru yaptıklarında kredi alabilmektedir.

Advertisement

Fakat hakkında kesin hapis cezası olan kişilere kamu bankaları kredi vermemektedir. Cezası Yargıtay tarafından kesinleşmemiş olanlar da aynı şekilde kredi başvurusunda bulunamaz.

KHK’lılara Özel Bankalar Kredi Verir Mi?

KHK’lılara Özel Bankalar Kredi Verir Mi

KHK’lılara Özel Bankalar Kredi Verir Mi?

Özel bankaların KHK’lılara kredi verip vermemesi onlar hakkında sahip oldukları bilgilere göre değişmektedir. Şu anda son gelişmeler çerçevesinde, özel bankalara herhangi bir yerden yazı gönderilmediği tahmin ediliyor.

Bununla birlikte kişi memur iken bu özel bankaların ”maaş müşterisi” ise o zaman banka özel de olsa bu kişinin KHK’lı olduğunu anlayıp buna kredi vermemeyi tercih etmektedir.

Söz konusu özel banka eğer kişi hakkında net bir bilgiye sahip değilse ya da kişinin KHK’lı olduğunu bilmiyorsa bu kişiye diğer vatandaşlar gibi kredi verebilmektedir. Burada önemli olan, ihraç olan kişinin KHK’lı olup olmadığının banka tarafında biliniyor veya bilinmiyor olmasıdır.

İlgili içerik: İş kurmak istiyorum ama param yok

Advertisement

İhraç Olan Birisi Konut Kredisi Çekebilir Mi?

İhraç olan KHK'lılar konut kredisi çekebilir mi?

İhraç olan KHK’lılar konut kredisi çekebilir mi?

İhraç olan KHK’lılar kredi çekebilir mi? İhraç olan kişilerin konut kredisi başvuruları aynı diğer bireysel kredilerde olduğu gibi sorunlu olmaktadır. Özellikle kamu bankaları olan, Vakıf Bank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası ve bunlara bağlı katılım bankalarından kredi kullanmaları engellenmektedir.

Bu bankaların yanı sıra, kişinin KHK’lı olduğunu bilen, İş Bankası, Garanti Bankası, Deniz Bank, Ak Bank, Finans Bank, TEB, Yapı Kredi Bankaları gibi kurumlar da KHK’lılara kredi vermemektedir. Özel bankalar ile daha önce çalışmamış kişilerin ise kredi çekmelerinde genelde sorun çıkmamaktadır.

Bankalar İhraç Edilenlere Hesap Açar Mı?

Özellikle özel sektörde sigortalı olarak çalışmak isteyen ihraç edilen KHK’lıların birçoğu kredi başvurularında olduğu gibi banka hesabı, maaş hesabı açarken de sorun yaşamaktadır.

KHK’lı kişinin tespit edilmesi durumunda hiçbir banka bu kişiye hesap açmaz.. Bu da kişinin sigortalı hiçbir işe girememesine neden olur. Yani iş başvurusu kabul edilen ama bankanın hesap açamaması yüzünden iş bulamayan on binlerce kişi bulunuyor.

İlgili içerik: Kredi Kartını En Az Zararla Nakde Çevirme Yolları

Advertisement

Kredi Kartı Başvuruları da Kabul Edilmiyor!

Kredi Kartı Başvuruları da Kabul Edilmiyor

İhraç olan KHK’lı kredi kartı çıkartabilir mi?

İhraç olan KHK’lılar kredi çekebilir mi? sorusu dışında KHK’lılar için kredi kartları konusu da fazla merak edilmekte.

Şöyle ki kredi başvuruları, banka maaş hesabının açılması gibi sorunların yanı sıra; ayrıca bankadan kredi kartı isteyenlere de banka tarafından kredi kartı verilmemektedir.

Yine burada en önemli husus kişinin KHK’lı olup olmadığının anlaşılmasıdır.

KHK’lı kişi, özel bankadan kredi kart istiyorsa ve banka ile daha önce maaş müşterisi olarak çalışmadıysa ancak o zaman bu kartı alabilir. Lakin KHK’lı birey, maaş müşterisi ise o zaman kredi kartı alamaz. Özellikle hiçbir kamu bankası, ihraç olan KHK’lılara kredi kartı vermemektedir.

Son olarak belirtmek isterim ki İhraç olanlar İş Kur’a başvurabilir mi? sorunuzun yanıtı da maalesef hayırdır. 2021 yılı için KHK’lılar ile ilgili henüz gündemde yeni bir şey yok…

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Düğün Altınları Nerede Saklanır? – Aman Dikkat! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

BANKACILIK

ATM’den IBAN’a Para Yatırma – Ziraat, Vakıfbank, Halkbank…

Kartsız ATM'den IBAN'a Para Yatırma

ATM’lerden para yatırma işlemleri hakkında en sık kullanılan işlemlerden birisi para yatırmadır. ATM’den IBAN’a para yatırmak için tüm bankalardan nasıl işlem yapacağınızı sizlere adım adım anlattım. Kartsız ibana para yatırma, ATM den kartsız para yatırma gibi işlemleri sizlere anlatacağım. ATMden para gönderme konusunda aklınızda kafa karışıklığı varsa, işlemi yapacağınız şekle göre ne yapmanız gerektiğini aşağıda […]

Okumaya devam et

BANKACILIK

EFT Gitmedi Neden Geri Döner? 2022 Bankacılık Güncellemeleri

eft gitmedi neden geri döner

EFT gitmedi neden geri döner diye merak edenler buraya! Farklı iki banka hesabı arasında yapılan para transferine EFT adı verilmektedir. EFT yapan kişi, bu işlemi yaparken karşı hesabın sahibinin adı, soyadını ve para göndereceği hesabın IBAN numarasını sisteme yazmalıdır.  EFT yapıldığını nasıl anlarız? EFT hesaba geçmedi diye endişelenmeyin, EFT yapılırken yukarıda söylediklerimden biri veya ikisinin […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.