İhraç Olan KHK’lılar Kredi Çekebilir Mi?

İhraç Olan KHK’lılar Kredi Çekebilir Mi?
28.01.2020
A+
A-

Kamuda memur iken çıkarılan OHAL KHK’ları ile işlerinden atılan kişilerin kredi kullanmak istediklerinden karşılarına bazı durumlarda engeller çıkmaktadır.  Kredi başvurusu yapan değişik meslek gruplarındaki KHK’lılara aynı banka farklı yanıtlar verebilmektedir.

Aynı banka şubesi bir kişiye olumlu şekilde onay verip kredi başvurusunu reddetmezken farklı bir KHK’lı için kredi başvurusunu hemen reddebilmektedir. Peki bu farklılığın nedeni nedir? KHK’lılar kredi çekebilir mi? Çekemeyenler neden kredi çekemiyor. Tüm yönleri ile kamudan ihraç olanlara kredi imkanı hakkında her şey..

İhraç Edilen Memurlara Neden Kredi Verilmiyor?

Olağanüstü Hal Kararnameleri ile tartışmalı şekilde kamudan ihraç edilen kişiler, ihraç edildikten sonra ayrıca kredi başvuruları da engellenmiş oldu. Özellikle kamu bankalarının KHK’lılar hakkında vermiş oldukları “Kredi Çekemez” kararları nedeniyle binlerce kişi mağdur olmuş durumda. Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Vakıf Bank ve Halk Bankasının bu yaklaşımının temel sebebi, kendilerine gelen bilgilendirme yazılarıdır.

Her bir ihraç olan birey için ayrı ayrı listeleme şeklinde kamu bankalarına yazı gönderilmiş olup, bu kimselere kredi verilmemesi hususunda bankalar bilgilendirilmiştir. Banka şubesi KHK’lı kişilere kredi vermek istese bile kendilerine gelen bu bilgilendirme yazıları nedeni ile KHK’lılara kredi vermemektedir.

Beraat Eden Ya da Takipsizlik Alanlara Kredi İmkanı Tanınıyor

Banka genel merkezine bu konu hakkında başvuruda ve itirazda bulunan bazı KHK’lılara, beraat belgenizi getirdiğinizde size kredi verebiliriz şeklinde yanıt verilmektedir. Bu noktada, beraat edenler ya da takipsizlik alanlar bu belgeler ile bankaya başvuru yaptıklarında kredi alabilmektedir.

Ama hakkında kesin hapis cezası olan kişilere kamu bankaları kredi vermemektedir. Cezası Yargıtay tarafından kesinleşmemiş olanlar da aynı şekilde kredi başvurusu yapamamaktadır.

KHK’lılara Özel Bankalar Kredi Verir Mi?

Özel bankaların KHK’lılara kredi verip vermemesi onlar hakkında sahip oldukları bilgilere göre değişmektedir. Şu anda son gelişmeler çerçevesinde, özel bankalara herhangi bir yerden yazı gönderilmediği bilinmektedir. Ama kişi memur iken bu özel bankaların maaş müşterisi ise o zaman banka özel de olsa bu kişinin KHK’lı olduğunu anlayıp buna kredi vermemeyi tercih etmektedir.

Söz konusu özel banka eğer kişi hakkında bilgiye sahip değilse, kişinin KHK’lı olduğunu bilmiyorsa bu kişiye diğer vatandaşlar gibi kredi verebilmektedir. Burada önemli olan, ihraç olan kişinin KHK’lı olup olmadığının bilinip bilinmemesidir.

İhraç Olan Birisi Konut Kredisi Çekebilir Mi?

İhraç olan kişilerin konut kredisi başvuruları aynı diğer bireysel kredilerde olduğu gibi sorunlu olmaktadır. Özellikle kamu bankaları olan, Vakıf Bank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası ve bunlara bağlı katılım bankalarından kredi kullanmaları engellenmektedir. Bu bankaların yanı sıra, kişinin KHK’lı olduğunu bilen, İş Bankası, Garanti Bankası, Deniz Bank, Ak Bank, Finans Bank, TEB, Yapı Kredi Bankaları gibi kurumlar da KHK’lılara kredi vermemektedir. Özel bankalar ile daha önce çalışmamış kişilerin ise kredi çekmelerinde genelde sorun çıkmamaktadır.

Bankalar İhraç Edilenlere Hesap Açar Mı?

Özellikle özel sektörde sigortalı olarak çalışmak isteyen ihraç edilen KHK’lıların birçoğu kredi başvurularında olduğu gibi banka hesabı, maaş hesabı açarken de sorun yaşamaktadır. KHK’lı kişinin tespit edilmesi durumunda hiçbir banka bu kişiye hesap açmamaktadır. Bu da kişinin sigortalı hiçbir işe girememesine neden olmaktadır. Yani iş başvurusu kabul edilen ama bankanın hesap açamaması yüzünden iş bulamayan on binlerce kişi bulunmaktadır.

Kredi Kartı Başvuruları da Kabul Edilmiyor

Kredi başvuruları, banka maaş hesabının açılması gibi sorunların yanında ayrıca kredi kartı isteyenlere de banka tarafından kredi kartı verilmemektedir. Yine burada en önemli husus kişinin KHK’lı olup olmadığının anlaşılmasıdır. Kişi özel bankadan kart istiyorsa ve banka ile daha önce maaş müşterisi olarak çalışmadıysa o zaman kart alabilir. Ama maaş müşterisi ise o zaman kredi kartı alamaz. Kamu bankaları ise her koşulda kredi kartı vermemektedir.

Bir önceki yazımız olan Sigortasıza Kredi İmkanı Veren Bankalar Ve Püf Noktaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.