finansportali.net

ÖĞRENCİ BURSLARI

İBB Sen Oku Diye Bursu – 2022 Tüm Detaylar

İBB sen oku diye bursu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sen Oku Diye projesiyle eğitimine yardımcı oluyor! Sen Oku Diye projesi kapsamında her yıl bilerce öğrenciye burs imkanı sağlanıyor.

Peki ama nedir bu İBB Sen Oku Diye bursu?

Öğrenci Burs Başvurularının tam gaz devam ettiği bu dönemde İstanbul’da yaşayan öğrenciler için özel bir fırsat var! Eğitim hayatında yardıma muhtaç çocuklara destek olmak amacıyla başlatılan İBB Sen Oku Diye Bursu, çok fazla talep görüyor.

Peki ibb sen oku diye başvuru nasıl yapılır, başvuru sonuçları ne zaman, başvuru sorgulama yapma, sen oku diye bursu başvuru için belirli şartları olan bu burs projesinin tüm detaylarını sizlerle paylaşacağım.

Advertisement

Öğrenci Bursları Neden Önemli?

İBB Sen Oku Diye Bursu
İBB Sen Oku Diye Bursu Yardımı

Bir öğrencinin özellikle maddi sıkıntılar nedeniyle okul hayatına devam etmekte zorlanması en istemeyen olaylardan biridir. Özellikle Türkiye gibi genç nüfusu yüksek ülkelerde bu sebeple öğrenci bursları veriliyor.

Bu burslar kimi zaman devlet tarafından kimi zaman da özel kurumlar tarafından öğrenciye sağlanıyor.

Bursların bir öğrenciye katkısı,

 • Hayatı kolaylaştırmak
 • Eğitime teşvik edilmesi
 • Okul hayatında rahatlık
 • Sosyal çevrede etkin olabilme
 • Maddi anlamda kolaylık
 • Kültür – sanat aktivitelerini katılım sağlayabilmek

şeklinde sıralanabilir. Bir öğrencinin sosyal çevresinde etkin bir birey olması, okul hayatı için de büyük önem taşıyor. Yapılan birçok araştırmaya göre, sosyal yaşamı kuvvetli olan bir öğrenci okulda da başarılı oluyor.

Öyle ki bu durum bir öğrencinin daha fazla başarı arzusunda bulunması ve kendini sosyal çevresinde yükseltme dürtüsünü uyandırmasına kadar gidiyor. Psikolojik olarak kendini iyi hisseden bir öğrenci, pozitifliğini hayatının tüm noktalarına entegre ediyor.

Bu sebeple aslında öğrenci bursları yalnızca eğitim hayatının kalitesini arttırmak için verilmiyor. Öğrencilerin kişisel hayatlarında da aldıkları bursun etkisi büyük oluyor. Hatta Öğrenci Burs Veren Kurumların birçoğu burs süresince gönüllü sosyal etkinlikleri zorunlu tutuyor.

İBB Sen Oku Diye Bursu Nedir?

İBB Sen Oku Diye Bursu nedir
İBB Sen Oku Diye Bursu 2022

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), şehrinde bulunan öğrencilere özel bir burs projesi hazırladı. “Sen Oku Diye” adını taşıyan bu projeyle binlerce öğrencinin eğitim öğretim hayatına katkıda bulunuluyor!

Maddi sorunlar nedeniyle eğitim hayatını sürdürmekte zorlanan belirli bir kesim öğrenciye yönelik başlatılan burs, İBB tarafından finanse ediliyor. Bu burs sayesinde birçok öğrenci, eğitim öğretim hayatını rahat bir şekilde geçiriyor. Bu projenin amacı,

Advertisement
 • Öğrencilere destek olmak,
 • Eğitimin kalitesini arttırmak,
 • Öğrencilerin maddi sıkıntılarını gidermek
 • Daha fazla öğrenciyi eğitim hayatına kazandırmak
 • Ailelerin üstünden birçok öğrencinin eğitim yükünü almak

olarak sıralanıyor. Bu burs sayesinde eğitime katılan öğrenci sayısıyla birlikte eğitim seviyesi de yükseliyor.

Sen Oku Diye Bursu Kaç Öğrenciye Veriliyor?

İBB Sen Oku Diye Bursu kaç kişiye veriliyor
İBB Sen Oku Diye Bursu 2022

İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen burs projesine binlerce öğrenci başvuruyor. Fakat bursun belirli bir kontenjanı var mı merak ediliyor. İBB Sen oku diye bursu için herhangi bir kontejan bulunmuyor.

Ancak burs başvuru şartları için uygun olmanız gerekiyor. Aksi taktirde burs çıkma ihtimali bulunmuyor. Yazının ilerleyen kısımlarında İBB sen oku diye başvuru şartlarını sıralayacağım.

İBB tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, burs projesinden tam yüz bin öğrenci faydalanabilecek.

Evet, binlerce başvurunun arasından burs almaya hak kazanan yüz bin öğrenci belirleniyor. Böylelikle eğitimde öğrenciye yardım modeli de uygulanmış oluyor.

İBB Sen Oku Diye Nasıl Başvurulur? 2022

İBB Sen Oku Diye Bursu başvurusu
İBB Sen Oku Diye Burs Başvurusu 2022

Öğrencilere eğitim hayatlarında destek vermek amacıyla oluşturulan burs projesine nasıl başvurulacağı oldukça merak edilen konular arasında yer alıyor. Fakat merak etmeyin, bu bursa başvurmak öyle zorlu bir iş değil!

Bursa başvurmak için sizlere üç ayrı seçenek sunuluyor.

Bu seçeneklerden herhangi birini seçerek burs başvurusu yapabiliyorsunuz.

 1. İBB tasarladığı burs projesine özel bir internet sitesi oluşturmuş durumda. Bu internet sitesi üzerinden burs başvurusu yapabilirsiniz. Sen Oku Diye Burs Başvurusu yapmak için tıklayın.
 2. Ayrıca İBB’nin şehirdeki sorunlara çözüm bulmak amacıyla kurmuş olduğu İBB Beyaz Masa üzerinden de bu bursa başvuru yapabiliyorsunuz.
 3. Telefonla başvuru yapmak isteyenler, direkt ALO 153‘ü tuşlayarak bursa başvurularını yapabilirler.

İşte burs başvuru yapmak bu kadar kolay! Dilediğiniz seçeneği kullanarak kolaylıkla bursa başvurabilirsiniz.

Sen Oku Diye Burs Şartları 2022

İBB Sen Oku Diye Bursu şartları
İBB Sen Oku Diye Burs Şartları 2022

Bursa başvurmak için belirli nitelikleri taşıyor olmanız gerekiyor. Bu konuda herhangi bir istisna yapılmıyor. Belirli nitelikleri taşımayan öğrenciler burs başvurunda bulunamıyor.

İBB Sen Oku Diye Burs Başvuru Koşulları,

Advertisement
 • Öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
 • Öğrencinin kendisinin İstanbul’da ikamet etmesi
 • Şehit çocukları, yetim ve öksüz çocukların ilköğretim veya lise öğrencisi olması
 • Engelli çocukların ilköğretim/lise veya MEB onaylı özel eğitim okulları ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim görüyor olması
 • Öğrencinin normal öğrenim süresi içinde eğitimine devam etmesi
 • Devlet okulu veya vakıf/özel okullarda %100 burslu okuyor olması

Yukarıdaki şartlara uyan öğrenciler burs başvurusu yapabilme hakkını kazanıyor.

DİKKAT! Burs başvurusu yaparken doğruluğu olmayan, usulsüz bilgi veren öğrenciler sistem tarafından engelleniyor. Bu noktada doğru ve dürüstçe bilgi veriyor olmak çok önemli.

Daha fazla burs seçeneği görmek istiyorsanız, Burs Veren Kurumlar yazımız tam size göre!

Sen Oku Diye Bursu Yaş Sınırı Kaç?

Sen Oku Diye bursu başvurunda bulunabilmek için en az 5 yaşını doldurmak gerekiyor. Herhangi bir üst sınır ise bulunmuyor. 5 yaşından büyük tüm öğrenciler başvuru yapabilir.

Sen Oku Diye Eğitim Yardımı Ne Kadar?

İBB Sen Oku Diye Bursu eğitim yardımı
İBB Sen Oku Diye Bursu Yardım Parası

İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen burs projesi kapsamında yüz bin öğrenciye burs imkanı sağlandığını belirtmiştim. Peki ya bu yüz bin öğrenciye ne kadar burs veriliyor? Aranılan kriterlere en uygun öğrencilerin özenle seçildiği bu projenin burs yardımı miktarını şimdi sizlerle paylaşacağım.

İstanbul’da yaşayan öğrencilere destek olmak amacıyla başlatılan projede belirli miktarda nakdi eğitim yardımı yapılıyor.

Advertisement

Sen oku diye bursu ne kadar? 2022

Sen Oku Diye bursuna özel yapılan nakdi eğitim yardımı 300 TL olarak belirlendi. Burs yardımı almaya hak kazanan her öğrenciye 300 TL gönderiliyor.

Tam yüz bin öğrenciye yapılan nakdi yardım, burs başvurunuz onaylandığı taktirde hemen işleme konuluyor.

Sen Oku Diye Başvuru Sorgulama

İBB Sen Oku Diye Bursu başvuru sorgulama
İBB Sen Oku Diye Burs Sorgulama

İbb sen oku diye başvuru sorgulama yapmak ve bursa başvuru yaptıktan sonra neler olacağını merak mı ediyorsunuz? Tüm süreci öğrenmeniz için bu konuyu da sizlere anlatacağım. Birçok öğrenci ve veli, başvuru anından sonra başvuruların durumlarını merak ediyor. Bu noktada da yaptığınız başvuruları İBB Sen Oku Diye sayfasından görüntüleyebilirsiniz.

“Burs başvurusundaki belgeleri değiştirmek istiyorum” diyenler buraya!

Başvuru yaptıktan sonra belge değişimi yapmak isterseniz, İBB Beyaz Masa ile iletişime geçerek başvurunuzda kullandığınız ilgili belgelerin değişimlerini sağlayabilirsiniz. sen oku diye ibb. sorgulama bu şekilde gerçekleşiyor.

Advertisement

Her Yıl Başvuru Yenilemek Gerekiyor mu?

Evet. Her sene sistemden tekrar başvuruyu güncellemek gerekiyor. İBB sen oku diye web sitesinin ana sayfasındaki ” başvuru güncelle ” butonuna tıklayarak güncelleme işlemine başlayabilirsiniz.

Sen Oku Diye Burs Sonuçları

İBB Sen Oku Diye Bursu sonuçları
İBB Sen Oku Diye Başvuru Sonuçları 2022

Başvuru süreci sona erdikten sonraki birkaç hafta başvurular incelemeye alınıyor. İnceleme işleminde özenle kategorilere ayrılan başvurular havuzlarda biriktiriliyor. Son aşama olarak burs almaya en uygun adaylar sıralanıyor.

Böylelikle başvuru dönemi ve inceleme süreci sona ermiş oluyor. Birkaç hafta süren bu dönemden sonra başvuru sonuçlarının açıklanacağı tarih belirleniyor.

Sen oku diye ibb. ne zaman yatacak?

İBB sen oku diye bursunun sonuçları İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından SMS ile duyurulur.

Advertisement

Sen Oku Diye Eğitim Yardımı Nereden Alınır?

İBB Sen Oku Diye Bursu nerden alınır
İBB Sen Oku Diye Bursu Yardımı Nereden Alınır

Burs almaya hak kazanan öğrencilerle İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ile iletişime geçebilir. Bursunuz elden ya da İBB’nin belirlemiş olduğu bankalar üzerinden hesabınıza yatıyor. Eğitim bursunuzun onaylanması halinde tüm ödeme seçeneklerini İBB’den öğrenebiliyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan İzmir’de Burs Veren Kurumlar 2022 Listesi! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

ÖĞRENCİ BURSLARI

Eskişehir Öğrenci Bursu Veren Kurumlar – 30 VAKIF BİLGİSİ!

eskişehir öğrenci bursu veren kurumlar

Türkiye’nin en kalabalık öğrenci nüfuslarından birine sahip olan Eskişehir’de her sezon öğrenciler kendilerini destekleyecek kurumların arayışına giriyor. Burs veren kurumlar arıyorsanız birazdan detayları öğreneceksiniz. Bu noktada pek çok seçenek arasında kafası karışan öğrencilerin aklındaki soruları cevaplamaya geldim! Bugün sizlerle Eskişehir Öğrenci Bursu Veren Kurumlar 2022 listesini paylaşacağım. Ayrıca başvuru dönemleri, burs ödemeleri ve burs takipleri […]

Okumaya devam et

ÖĞRENCİ BURSLARI

İzmir’de Burs Veren Kurumlar 2022 Listesi!

izmir'de burs veren kurumlar

İzmir’de öğrenci bursu arayanlar için oldukça faydalı bir içerik hazırladık! İzmir’de yaşayan öğrencilerin başvurabileceği en kapsamlı bursları araştırarak muhteşem bir liste hazırladım. İzmir’de burs veren kurumlar 2022 için her şey bu yazımda! Her yıl binlerce öğrenci, daha rahat standartlarda yaşamak için burs arayışına giriyor. Binlerce seçenek arasından kendilerine en uygun bursu arayan öğrencilerin kafası bir […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.