finansportali.net

ÖĞRENCİ BURSLARI

İBB Sen Oku Diye Bursu 2022 – 2023 Başvuruları Başlıyor!

İBB sen oku diye bursu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sen Oku Diye projesiyle eğitimine yardımcı oluyor! Sen Oku Diye projesi kapsamında her yıl binlerce öğrenciye burs imkanı sağlanıyor.

Sen Oku Diye Eğitim Desteği 2022 – 2023 eğitim öğretim yılında da verilmeye devam edecek. “Sen Oku Diye” başvuru tarihini yazının aşağısında bulacaksınız.

Peki, İBB Sen Oku Diye başvuru nasıl yapılır? sonuçları ne zaman? Hepsinden sırasıyla bahsedeceğim. Ayrıca eğitim desteği ne kadar? ve ne zaman yatacak? Bu konuları ele alacağım. Sen Oku Diye 2022 başvuru detayları için okumaya devam edin.

Advertisement

İBB Sen Oku Diye Bursu Nedir?

İBB Sen Oku Diye Bursu nedir
İBB Sen Oku Diye Bursu 2022

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), şehrinde bulunan öğrencilere özel bir burs projesi hazırladı. “Sen Oku Diye” adını taşıyan bu projeyle binlerce öğrencinin eğitim öğretim hayatına katkıda bulunuluyor!

Maddi sorunlar nedeniyle eğitim hayatını sürdürmekte zorlanan belirli bir kesim öğrenciye yönelik başlatılan burs, İBB tarafından finanse ediliyor. Bu burs sayesinde birçok öğrenci, eğitim öğretim hayatını rahat bir şekilde geçiriyor. Bu projenin amacı,

 • Öğrencilere destek olmak,
 • Eğitimin kalitesini arttırmak,
 • Öğrencilerin maddi sıkıntılarını gidermek
 • Daha fazla öğrenciyi eğitim hayatına kazandırmak
 • Ailelerin üstünden birçok öğrencinin eğitim yükünü almak

olarak sıralanıyor. Bu burs sayesinde eğitime katılan öğrenci sayısıyla birlikte eğitim seviyesi de yükseliyor.

İBB dışında Kaymakamlık öğrenci yardım parası başvurusu yapabilirsiniz!

Sen Oku Diye Bursu Kaç Öğrenciye Veriliyor?

İBB Sen Oku Diye Bursu kaç kişiye veriliyor
İBB Sen Oku Diye Bursu 2022

İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen burs projesine binlerce öğrenci başvuruyor. Fakat bursun belirli bir kontenjanı var mı merak ediliyor. İBB Sen oku diye bursu için herhangi bir kontejan bulunmuyor.

Ancak Sen Oku Diye İBB eğitim desteği tabi ki herkese verilmiyor. Burs başvuru şartları için uygun olmanız gerekiyor. Aksi taktirde burs çıkma ihtimali bulunmuyor. Yazının ilerleyen kısımlarında İBB sen oku diye başvuru şartlarını sıralayacağım.

İBB tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, burs projesinden tam yüz bin öğrenci faydalanabilecek.

İBB Sen Oku Diye Nasıl Başvurulur? 2022

İBB Sen Oku Diye Bursu başvurusu
İBB Sen Oku Diye Burs Başvurusu 2022

Öğrencilere eğitim hayatlarında destek vermek amacıyla oluşturulan burs projesine nasıl başvurulacağı oldukça merak edilen konular arasında yer alıyor. Fakat merak etmeyin, bu bursa başvurmak öyle zorlu bir iş değil!

Sen Oku Diye 2022 başvuru için sizlere üç ayrı seçenek sunuluyor.

Bu seçeneklerden herhangi birini seçerek burs başvurusu yapabiliyorsunuz.

Advertisement
 1. İBB tasarladığı burs projesine özel bir internet sitesi oluşturmuş durumda. Bu internet sitesi üzerinden burs başvurusu yapabilirsiniz. Sen Oku Diye Burs Başvurusu yapmak için tıklayın.
 2. Giriş dedikten sonra gerekli bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde girmeniz gerek. (Başvuru tarihinde sistem açılacaktır.)
 3. Ayrıca İBB’nin şehirdeki sorunlara çözüm bulmak amacıyla kurmuş olduğu İBB Beyaz Masa üzerinden de bu bursa başvuru yapabiliyorsunuz.
 4. Telefonla başvuru yapmak isteyenler, direkt ALO 153‘ü tuşlayarak bursa başvurularını yapabilirler.

İşte burs başvuru yapmak bu kadar kolay! Dilediğiniz seçeneği kullanarak kolaylıkla bursa başvurabilirsiniz.

Burs Başvurusu: Vehbi Koç Vakfı Burs Başvurusu

Sen Oku Diye Burs Şartları 2022

İBB Sen Oku Diye Bursu şartları
İBB Sen Oku Diye Burs Şartları 2022

Bursa başvurmak için belirli nitelikleri taşıyor olmanız gerekiyor. Bu konuda herhangi bir istisna yapılmıyor. Belirli nitelikleri taşımayan öğrenciler burs başvurunda bulunamıyor.

İBB Sen Oku Diye Burs Başvuru Koşulları,

 • Öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
 • Öğrencinin kendisinin İstanbul’da ikamet etmesi
 • Şehit çocukları, yetim ve öksüz çocukların ilköğretim veya lise öğrencisi olması
 • Engelli çocukların ilköğretim/lise veya MEB onaylı özel eğitim okulları ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim görüyor olması
 • Öğrencinin normal öğrenim süresi içinde eğitimine devam etmesi
 • Devlet okulu veya vakıf/özel okullarda %100 burslu okuyor olması

Yukarıdaki şartlara uyan öğrenciler burs başvurusu yapabilme hakkını kazanıyor.

DİKKAT! Burs başvurusu yaparken doğruluğu olmayan, usulsüz bilgi veren öğrenciler sistem tarafından engelleniyor. Bu noktada doğru ve dürüstçe bilgi veriyor olmak çok önemli.

Daha fazla burs seçeneği görmek istiyorsanız, Öğrenci Burs Veren Kurumlar yazımız tam size göre!

Advertisement

Sen Oku Diye Bursu Yaş Sınırı Kaç?

Sen Oku Diye bursu başvurunda bulunabilmek için en az 5 yaşını doldurmak gerekiyor. Herhangi bir üst sınır ise bulunmuyor. 5 yaşından büyük tüm öğrenciler başvuru yapabilir.

İBB Sen Oku Diye Bursu Başvuru Tarihi

Sen Oku Diye eğitim desteği 2022 – 2022 eğitim, öğretim yılında da verilmeye devam edecek. İBB Sen Oku diye bursuna başvurmak isteyen yeni öğrenciler için başvuru tarihi belirlendi. 2022 – 2023 eğitim öğretim yılı Sen Oku Diye eğitim desteği başvuru tarihi 13 Eylül. Eğitim desteğine yeni başvuruda bulunacaksanız, son başvuru tarihi gelmeden başvurunuzu gerçekleştirin.

Sen Oku Diye Eğitim Yardımı Ne Kadar?

İBB Sen Oku Diye Bursu eğitim yardımı
İBB Sen Oku Diye Bursu Yardım Parası

İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen burs projesi kapsamında yüz bin öğrenciye burs imkanı sağlandığını belirtmiştim. Peki ya bu yüz bin öğrenciye ne kadar burs veriliyor? Aranılan kriterlere en uygun öğrencilerin özenle seçildiği bu projenin burs yardımı miktarını şimdi sizlerle paylaşacağım.

İstanbul’da yaşayan öğrencilere destek olmak amacıyla başlatılan projede belirli miktarda nakdi eğitim yardımı yapılıyor.

Sen Oku Diye bursu ne kadar? 2022

Advertisement

Sen Oku Diye bursuna özel yapılan nakdi eğitim yardımı 300 TL olarak belirlendi. Burs yardımı almaya hak kazanan her öğrenciye 300 TL gönderiliyor.

Sen Oku Diye eğitim desteği ücreti yeni eğitim – öğretim yılında daha fazla olması bekleniyor. Tam yüz bin öğrenciye yapılan nakdi yardım, burs başvurunuz onaylandığı taktirde hemen işleme konuluyor.

Sen Oku Diye başvurusu dışında TOG burs başvurusu da yapabilirsiniz!

Sen Oku Diye Başvuru Sorgulama

sen oku diye ibb. sorgulama
sen oku diye ibb. sorgulama

İbb sen oku diye başvuru sorgulama yapmak ve bursa başvuru yaptıktan sonra neler olacağını merak mı ediyorsunuz? Tüm süreci öğrenmeniz için bu konuyu da sizlere anlatacağım. Birçok öğrenci ve veli, başvuru anından sonra başvuruların durumlarını merak ediyor. Bu noktada da yaptığınız başvuruları İBB Sen Oku Diye sayfasından görüntüleyebilirsiniz.

“Burs başvurusundaki belgeleri değiştirmek istiyorum” diyenler buraya!

Başvuru yaptıktan sonra belge değişimi yapmak isterseniz, İBB Beyaz Masa ile iletişime geçerek başvurunuzda kullandığınız ilgili belgelerin değişimlerini sağlayabilirsiniz. sen oku diye ibb. sorgulama bu şekilde gerçekleşiyor.

Advertisement

Her Yıl Başvuru Yenilemek Gerekiyor mu?

Evet. Her sene sistemden tekrar başvuruyu güncellemek gerekiyor. İBB sen oku diye web sitesinin ana sayfasındaki ” başvuru güncelle” butonuna tıklayarak güncelleme işlemine başlayabilirsiniz.

Sen Oku Diye Burs Sonuçları

İBB Sen Oku Diye Bursu sonuçları
İBB Sen Oku Diye Başvuru Sonuçları 2022

Başvuru süreci sona erdikten sonraki birkaç hafta başvurular incelemeye alınıyor. İnceleme işleminde özenle kategorilere ayrılan başvurular havuzlarda biriktiriliyor. Son aşama olarak burs almaya en uygun adaylar sıralanıyor.

Böylelikle başvuru dönemi ve inceleme süreci sona ermiş oluyor. Birkaç hafta süren bu dönemden sonra başvuru sonuçlarının açıklanacağı tarih belirleniyor.

Sen Oku Diye İBB. Ne Zaman Yatacak?

İBB Sen Oku Diye eğitim desteği alanların en merak ettiği konuya gelelim. İBB sen oku diye bursunun sonuçları İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından SMS ile duyurulur.

O nedenle yeni eğitim öğretim yılında ödemelerin hangi gün gerçekleşeceği için net bir tarih yok. Girdiğiniz cep telefonuna gelecek mesaj ile Sen Oku Diye ne zaman yatacak öğreneceksiniz.

Advertisement

Öneri: Öğrenciler İçin İnternetten Para Kazanma Yolları

Sen Oku Diye Eğitim Yardımı Nereden Alınır?

İBB Sen Oku Diye Bursu nerden alınır
İBB Sen Oku Diye Bursu Yardımı Nereden Alınır

Burs almaya hak kazanan öğrencilerle İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ile iletişime geçebilir. Bursunuz elden ya da İBB’nin belirlemiş olduğu bankalar üzerinden hesabınıza yatıyor. Eğitim bursunuzun onaylanması halinde tüm ödeme seçeneklerini İBB’den öğrenebiliyorsunuz.

Öğrenci Bursları Neden Önemli?

İBB Sen Oku Diye Eğitim Desteği
İBB Sen Oku Diye Eğitim Desteği

Bir öğrencinin özellikle maddi sıkıntılar nedeniyle okul hayatına devam etmekte zorlanması en istemeyen olaylardan biridir. Özellikle Türkiye gibi genç nüfusu yüksek ülkelerde bu sebeple öğrenci bursları veriliyor.

Bu burslar kimi zaman devlet tarafından kimi zaman da özel kurumlar tarafından öğrenciye sağlanıyor.

Bursların bir öğrenciye katkısı,

 • Hayatı kolaylaştırmak
 • Eğitime teşvik edilmesi
 • Okul hayatında rahatlık
 • Sosyal çevrede etkin olabilme
 • Maddi anlamda kolaylık
 • Kültür – sanat aktivitelerini katılım sağlayabilmek

şeklinde sıralanabilir. Bir öğrencinin sosyal çevresinde etkin bir birey olması, okul hayatı için de büyük önem taşıyor. Yapılan birçok araştırmaya göre, sosyal yaşamı kuvvetli olan bir öğrenci okulda da başarılı oluyor.

İBB Sen Oku Diye başvuru hakkında sizleri bilgilendirdik. Merak ettiklerinizi aşağı yorum olarak bırakabilirsiniz. Cevap verdiğimizde mail adresinize bildirim gelecektir.

Bir önceki yazımız olan Öğrenci Burs Yardımı Veren Kurumlar 2022 – 2023 LİSTESİ! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Advertisement

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

ÖĞRENCİ BURSLARI

Öğrenci Banka Hesabı Açma – 2023 TÜM GEREKENLER!

öğrenci banka hesabı açma

Eğitim öğretim yıllarında öğrenciler birçok işlemlerini dijital yoldan kolayca gerçekleştirebiliyor. Bu sebeple özellikle milyonlarca kişi öğrencilik döneminde banka hesabı açıyor. Peki öğrenci banka hesabı açma işlemi nasıl yapılır? 2023 yılında tüm güncel detaylarıyla öğrenciler için banka hesabı açmak için gerekenleri sıraladım. İş bankası öğrenci hesabı açma, Ziraat, Vakıfbank gibi büyük bankaların bilgilerini vereceğim. Öğrenci Banka […]

Okumaya devam et

ÖĞRENCİ BURSLARI

Öğrenci Burs Yardımı Veren Kurumlar 2022 – 2023 LİSTESİ!

öğrenci burs yardımı veren kurumlar

Sevgili öğrenciler, eğitim hayatınızın kalitesini arttırmak için burs yardımı aradığınızı biliyoruz. İlkokul, ortaokul, lise, lisans, lisansüstü, doktora, yabancı dil, spor ya da sanat burslarını sizler için bir araya getirdik. Amacımız, öğrenci burs yardımı veren kurumlar arasından size yardımcı olabilecek en iyi kurumu bulabilmeniz. Birçoğumuz son zamanlarda maddi zorluklar çekiyor olabiliriz. Okul okumak için şehir değiştirmek […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.