finansportali.net

ÖĞRENCİ BURSLARI

Ankara Öğrenci Bursu Veren Kurumlar – 2022 Burs İmkanları

ankara öğrenci bursu veren kurumlar

Ankara’da yaşayan öğrencilerin dikkatine! Eğitim hayatınızı rahat geçirebilmek için Ankara’da burs veren kurumları araştırdığınızı duydum. Öğrencilik süresince ek gelire ihtiyaç duymanız çok normal. Hepimiz aynı yollardan geçtik. Bu noktada daha öncesinde birçok öğrenci bursu almış biri olarak sizlere tüyolar vermeye geldim!

Türkiye genelinde Öğrenci Burs Yardımı Veren Kurumların listesini sizlerle daha önce paylaşmıştım. Şimdi ise Ankara Öğrenci Bursu Veren Kurumlar 2022 Listesini arayanlara özel yeni burs yönergesi hazırladım.

Bu yazımda sizlere Ankara’daki öğrenci bursu süreçlerinin nasıl ilerlediğinden, başvuru tüyolarından ve öğrenci bursu veren kurumlardan bahsedeceğim. Hazırsanız hemen başlayalım. E vakit nakittir! Öyle değil mi?

Advertisement

Ankara Burs Başvuruları Süreci

Ankara Öğrenci Bursu Veren Kurumlar
Ankara Burs Başvuruları Süreci 2022

Ankara’da öğrenim hayatını devam ettiren ve burs arayan öğrenciler için özellikle Ankara’da bursların başvuru süreçlerini anlatmak istiyorum.

Hepimizin bildiği gibi Ankara resmi bir şehir. Bu da şu demek oluyor; burada tüm işlemler resmiyete en uygun olacak şekilde yapılıyor.

Bir kere denetleme kurumlarının birçoğu Ankara’da bulunuyor. Öğrenci bursu veren kurumlar, burs yönergelerini Türkiye’nin diğer tüm illerinden daha kapsamlı hazırlıyor. En uygun ve hak eden burs adaylarını belirleyerek eğitim hayatları boyunca destek oluyorlar.

Peki bu süreci nasıl atlatarak Ankara’da öğrenci bursu almayı kolaylaştırabilirsiniz? Sorunun cevabını ben çok iyi biliyorum. Hiç merak etmeyin, sizlerle de bu sorunun cevabını detaylıca paylaşacağım.

Ankara’da Öğrenci Bursu Seçim Süreci

Ankara Öğrenci Bursu Veren Kurumlar
Ankara Öğrenci Bursu Veren Kurumlar 2022

Ankara’ya yeni gelecek olanlar; Burada bulunan vakıfların birçoğu ortak amaca hizmet ediyor. O da eğitim. Bu noktada vakıflar; eğitim hayatınız boyunca sizleri desteklemek ve olabildiğinde akademik kariyerinizin başarılı olmasını sağlamak için çalışmalar yürüyor. Eğitim hayatınızın kalitesini arttırmak için kendinize en uygun kurumu seçmeniz yeterli.

Peki kendime en uygun öğrenci bursu veren kurumu nasıl bulurum?

Sorunun cevabını merak edenler için, maddeler halinde kendinize en uygun öğrenci bursu veren kurumu nasıl bulabileceğinizi söylüyorum. Öğrenci bursu veren kurumlarla taşımanız gereken ortak noktalar;

Advertisement
 • Ortak amaca hizmet etmek istiyor olmak,
 • Başarı için karşılıklı yardımlaşma iç güdüsünün bulunması,
 • Kurumun ve sizin ortak değerlerinizin olması,
 • Kurumun vereceği burs miktarının size yeterli gelebilmesi,
 • Kurumun burs süresinin eğitim sürenize uygun olması.

İlginizi çekebilir: Öğrenciler İçin Para Kazanma Yolları

Evet, bu maddelerin gerekliliklerini karşılayan kurumları listelemeniz sizler için daha doğru bir yöntem olacaktır. Burs seçim süresince Ankara öğrenci burs veren kurumlar için bir takvim oluşturmanızı öneririm. Böylelikle kurumları unutma ya da atlama ihtimalinizi yok sayarak işinizi sağlama alırsınız.

Ankara Öğrenci Bursu Başvurusu Şartlar ve Koşulları

Öğrenci Bursu Başvurusu Şartlar
Ankara Karşılıksız Öğrenci Bursu Veren Kurumlar

Ankara öğrenci bursu veren kurumlar, burs verecekleri öğrencilerin çoğunlukla birtakım nitelikleri taşıyor olmasını beklerler. Bu niteliklerden bazıları;

 • TC Vatandaşı olmak,
 • Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı olmak,
 • Sabıka kaydınızın bulunmaması,
 • Üniversite, yüksek okul öğrencisi olmanız,
 • Maddi imkan yetersizliği çekiyor olmanız,
 • Ailenizin mal varlığının yeterli olmaması,
 • Eğitim hayatınızda başarılı bir öğrenci olmanız,
 • Kazanç getiren (Minimum asgari ücret) herhangi bir işte çalışmıyor olmanız,
 • Kurumu yukarıya taşıyacak hedeflerinizin ve hayallerinizin olması.

Ankara öğrenci bursu veren kurumlar için yukarıdaki maddeler büyük önem taşıyor. Daha önce belirttiğim gibi, Ankara’da vakıflar sıkı denetleniyor ve özellikle maddi durum yetersizliğinizin kanıtlı olması gerekiyor.

Yani şehirde binlerce öğrenci varken neden size burs versinler? Ödenecek burs miktarına gerçekten ihtiyacınız olması ve hak ediyor olmanız kurumlar açısından titizlikle inceleniyor.

Ayrıca TÜRGEV burs başvuruları hakkında tüm bilgileri şimdi öğrenebilirsiniz.

Ankara Öğrenci Bursu Başvurusunda İstenilen Belgeler

Öğrenci Bursu Başvurusunda İstenilen Belgeler
Ankara Öğrenci Bursu Başvuru Şartları

Ankara öğrenci bursu veren kurumlar, başvuru aşamasında sizden birtakım belgeler istiyor. Bu belgelerin şu şeklide;

 1. Öğrenci Belgesi (Genellikle e-Devlet üzerinden çıktı isteniyor)
 2. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 3. Adli Sicil Belgesi
 4. İkametgah
 5. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Tüm aile bireylerini göstermesi gerekiyor)
 6. Okul Transkriptiniz
 7. Ailenizin Aylık Gelir Bordrosu
 8. Kardeş Öğrenci Belgesi (Eğer kardeşiniz varsa)

ÖNEMLİ: Bu 8 belgeyi eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekiyor. Aksi taktirde öğrenci bursu başvurunuz, başvurduğunuz kurum tarafından dikkate alınmayarak iptal edilir.

Ankara’da Öğrenci Bursu Alma Tüyoları

Ankara'da Öğrenci Bursu Alma Tüyoları
Ankara Öğrenci Bursu Başvuru Tüyoları

Eğitim hayatı boyunca burs alarak kendini maddi açıdan rahatlatmak her öğrencinin hayalidir. Bu sebeple öğrenci bursları başvurularında da başarılı sonuçlar elde etmek istediğinizi biliyorum. Şimdi sizler için Ankara öğrenci bursu veren kurumlar özelinde öğrenci bursu alma tüyolarından bahsedeceğim.

 • Başvuru dönemi gelmeden kendinize en uygun olan kurumları listeleyin.
 • Kurumların misyon ve vizyonlarıyla ilgili web sitelerini inceleyin.
 • Kurum danışanlarıyla iletişim kurmaktan çekinmeyin! Onlara başvurulardan önce kendinizi tanıtmanızda fayda var.
 • Kişisel portföyünüzü hazırlayın! Bu en önemli tüyolardan biridir.
 • Başvuru formunu doldururken sizi diğer öğrencilerden ayıran özellikleri vurgulayın.
 • Özel yetenek ve becerilerinizi formun bir köşesine mutlaka ekleyin!
 • Gelecek planlarınızdan ve hedeflerinizden bahsetmeyi unutmayın!

İşte Ankara öğrenci bursu veren kurumlar arasından burs bulmanız için ihtiyacınız olan tüyoları sizlerle paylaştım. Sıkıcı ve donuk başvurular yerine, neşeli ve heyecanlı cümleler kurmaya özen gösterin. Yeni nesil olduğunuzu ortaya koymaktan çekinmeyin!

Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankaları biliyor musunuz? Tıklayarak öğrenin.

Advertisement
Öğrenci Bursu Başvuru Sonuçları
Ankara Öğrenci Bursu Veren Kurumlar

Ankara Öğrenci Bursu Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Ankara öğrenci bursu veren kurumlar, burs başvurularını genellikle Ağustos, Eylül ve Ekim ayları arasında alıyor. Bu nedenle eğitim sürecine bir an önce yetişmek amacıyla da maksimum Ekim ayı ortası ya da sonunda burs başvurusu sonuçlarını açıklıyor.

Burslar da çoğunlukla eğitim süresi içinde olmak kaydıyla Ekim-Haziran ayları arasında sağlanıyor. Elbette bu durum bazı kurumlar için farklılık gösterebilir. Sizlere yaz aylarında da destek sağlayabilen büyük fonlu kurumlar bulabilirsiniz.

Ankara Burs Veren Kurumlar 2022

Ankara Burs Veren Kurumlar
Ankara Öğrenciye Burs Veren Kurumlar 2022

Ankara, Türkiye’nin başkenti olması sebebiyle nüfusu yoğun şehirlerimiz arasında yer alıyor. Eğitimin kalbinin canlı bir şekilde attığı Ankara’da öğrencilere yönelik burslar veren birçok kurum bulunuyor. İşte sizler için Ankara’da öne çıkan kurumların listesi;

Ankara’da öğrenci bursu vermekte olan daha yüzlerce vakıf bulunuyor. Bu vakıfların tamamının adres ve iletişim bilgilerine TC Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıf Sorgulama sayfasından ulaşabilirsiniz. Burada arama butonlarında bulunan şehir kısmına Ankara yazarsanız, Ankara il sınırları içerisinde kayıtlı olan tüm vakıflara ulaşabilirsiniz.

Ankara Karşılıksız Burs Veren Kurumlar 2022

Ankara Karşılıksız Burs Veren Kurumlar
Ankara Öğrenci Destekleme Bursları 2022

Milli Eğitim Vakfı (MEV), öğrencilere Ankara’da karşılıksız burs imkanı sağlıyor. Her yıl binlerce başvuru alan vakfın öğrencileri hangi koşullara göre seçtiğini merak ediyor musunuz? Gelin, MEV’in karşılıksız burs vermek için seçtiği öğrencilerin kriterlerin göz atalım.

Ankara Öğrenci Bursu Başvurusu Şartlar ve Koşulları kısmında bahsetmiş olduğum maddelerin dışında MEV’in karşılıksız burs vermek için öğrencilerin sahip olmasını beklediği birtakım nitelikler bulunuyor. Bunlar,

 • Eğitimi sırasında “kısa süreli uzaklaştırma” cezasından daha ağır ceza almamış olmak,
 • Sınıf tekrarı yapmıyor olmak,
 • Yatılı olarak okumamak,
 • Açık ortaokul veya lisede okumamak,
 • Lisans bursu için Açık öğretim, ekstern ve yurt dışında öğrenim görmemek,
 • Lisansüstü bursu için ayrıca, öğrencinin lisans bitirme genel not ortalamasının 4 üzerinden en az 3 (100’lük sistemde not veren üniversitelerden en az 75) olması, 30 yaşını geçmemiş olmak,
 • Doktora için ayrıca, lisansüstü bitirme genel not ortalamasının 4 üzerinden en az 3 veya 100 üzerinden en az 75 olması, 35 yaşını geçmemiş olmak, koşulları aranmaktadır.
burs veren vakıflar
Ankara MEV Bursu

DİKKAT! MEV karşılıksız öğrenci burslarının süresi 12 aydır. Burs alan öğrenciye, burs alma şartları taşıdığı sürece, öğrenim süresi kadar burs verilmeye devam edilir.

Burslar Ekim ayından itibaren aylık olarak öğrencilerin bildirdikleri banka hesaplarına yatırılır.

ÖNEMLİ: Milli Eğitim Vakfı, ‘Burs ve Öğrenim Yardımı Yönetmeliği’ gereği KYK burslarından yararlanan öğrenciler MEV Burslarından yararlanamamaktadır. KYK Kredisinden faydalanan öğrenciler MEV Burslarından yararlanabilir.

Ankara Belediyesi Burs Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi öğrenci bursu var mı? Evet, “Başkent’in Güneşleri Projesi” son zamanlarda çok ses getirdi. Maddi durumu iyi olmayan üniversite öğrencilerine 12 ay boyunca burs imkanı sağlanıyor.

Advertisement

Bunun için öğrencinin ikametgâhının Ankara’da olmalı ya da örgün eğitim sistemi içinde okumalı. Şu an için başvurular dolsa da tekrar 2022 için başlayabileceği düşünülüyor. Bunun için başvuru formu sayfasını ziyaret edebilir ya da duyuruları takip edebilirsiniz. Ankara Belediyesi burs başvurusu için yeni bilgiler oldukça güncelleyeceğim.

Ankara’da Milli Sporculara Özel Burs

Ankara'da Milli Sporculara Özel Burs
Ankara Milli Sporcu Bursu

Ankara’da bulunan TC Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Sporculara özel bir burs programı hazırlayarak, başarılı ve yetenekli Türk gençlerinin yanında olmayı amaçlıyor. Bu noktada eğer başarılı bir sporcuysanız, Milli Sporcu Bursundan faydalanabilirsiniz.

Milli Sporcu Bursu detayları için tıklayın.

Ankara Öğrenci Yurdu Bursları

Ankara Öğrenci Yurdu Bursları
Ankara Yurt Bursları 2022

Ankara öğrenci bursu veren kurumlar için bilgilere devam edelim… Ankara’da maddi yardımın dışında yurt bursu imkanı tanıyan kurumlar da bulunuyor. Ayrıca vakıf ve devlet üniversitelerini çoğu da kendi web sitelerinden açtıkları ilanlarla yurtlarını başarılı ve yardıma muhtaç öğrencilerine tahsis ediyorlar.

Üniversitelerin özel yurtlarına başvuru yapmak için iletişim numaralarını bulup görüşme sağlayabilirsiniz. Bunun dışında Ankara’da en çok tercih edilen iki yurt bursu,

şeklinde sıralanıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri Eğitim Vakfı yurt başvuruları ve KYK Yurt başvuruları her yıl tam gaz devam ediyor.

Öğrenci Bursları İptal Olur Mu
Ankara Öğrenci Bursum İptal Olur Mu

Ankara Öğrenci Bursları İptal Olur Mu?

Ankara ya da başka bir şehir fark etmeksizin öğrenci bursu veren kurumlar, belirleyen kurum şartlarına uyulmadığında bursunuzu iptal etme hakkına sahiptirler.

Örneğin aşağıda belirtilen durumların oluşması sonucunda öğrenci busunuz kesilebilir.

Advertisement
 • Kuruma sunduğunuz belgelerin sahte çıkması,
 • Kınama cezasından daha ağır bir ceza almanız,
 • Burs almaya başladıktan sonra diğer resmi veya özel kuruluşlardan burs veya öğrenim yardımı alınması,
 • Kendi isteğinizle veya başka nedenlerle öğreniminizi bırakmanız,
 • Eğitim sürenizi doldurmanız ve eğitim hayatınızın artık sonlanması,
 • Okulunuzu dondurmanız,
 • Burs aldığınız sürece kurumun politikalarına aykırı davranışlarda bulunmanız,

gibi nedenlerle öğrenci bursunuz iptal edilebilir. Bu sebeple burs aldığınız süre boyunca toplumun ahlaki değerleriyle örtüşmeyen davranışlardan kaçınmanız gerekir. Sabıka kaydınız bursu alırken yoksa fakat burs aldığınız süre zarfında sabıka kaydınız olursa da bursunuz kesilebilir.

Bir önceki yazımız olan Öğrenci Burs Yardımı Veren Kurumlar 2022 – 2023 LİSTESİ! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

ÖĞRENCİ BURSLARI

Öğrenci Banka Hesabı Açma – 2023 TÜM GEREKENLER!

öğrenci banka hesabı açma

Eğitim öğretim yıllarında öğrenciler birçok işlemlerini dijital yoldan kolayca gerçekleştirebiliyor. Bu sebeple özellikle milyonlarca kişi öğrencilik döneminde banka hesabı açıyor. Peki öğrenci banka hesabı açma işlemi nasıl yapılır? 2023 yılında tüm güncel detaylarıyla öğrenciler için banka hesabı açmak için gerekenleri sıraladım. İş bankası öğrenci hesabı açma, Ziraat, Vakıfbank gibi büyük bankaların bilgilerini vereceğim. Öğrenci Banka […]

Okumaya devam et

ÖĞRENCİ BURSLARI

Öğrenci Burs Yardımı Veren Kurumlar 2022 – 2023 LİSTESİ!

öğrenci burs yardımı veren kurumlar

Sevgili öğrenciler, eğitim hayatınızın kalitesini arttırmak için burs yardımı aradığınızı biliyoruz. İlkokul, ortaokul, lise, lisans, lisansüstü, doktora, yabancı dil, spor ya da sanat burslarını sizler için bir araya getirdik. Amacımız, öğrenci burs yardımı veren kurumlar arasından size yardımcı olabilecek en iyi kurumu bulabilmeniz. Birçoğumuz son zamanlarda maddi zorluklar çekiyor olabiliriz. Okul okumak için şehir değiştirmek […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.