İnstagram Takipçi İle Para Kazanma

İnstagram Takipçi İle Para Kazanma
14.07.2020
A+
A-

İnstagram günümüzde en yaygın olarak kullanılan sosyal medya platformlarından biridir. Her gün milyonlarca verinin paylaşıldığı platform, ilk kullanılmaya başladığı dönemlerde sadece 7 saniyelik görüntü iletişimi temeline dayansa da, kısa sürede popüler olmasının ardından Vine uygulamasını kullanıma sunarak kullanıcı sayısını artırmış ve işlevselliğini katlamıştır.

Yeni özelliğin kullanıma sunulması sonrasında 15 saniyelik videoların atılabilir oluşu platform üzerinden para kazanmanın da yolunu açmıştır. Instagram üzerinden yapılan video, canlı yayın ve reklam gibi paylaşımlarla sosyal medya hesabı üzerinden para kazanmak mümkündür.

Bunun için her şeyden önce sabırlı olmanız ve bazı koşulları sağlamış olmanız şarttır. Sosyal medya üzerinden para kazanmak istiyorsanız,buna hemen başlamanız mümkün değildir. Bunun için beklemeli, kaliteli paylaşımlar yaparak tanınırlığınızı arttırmalı, takipçi sayınızı ve etkileşiminizi yükseltmeniz gerekmektedir. Peki, etkileşim nedir, takipçi nasıl arttırılır ve etkileşim ve takipçi neden önemlidir?

Etkileşim Nedir?

Etkileşim, bir gönderinize sizi takip eden kişiler tarafından gelen beğeni, yorum, izlenme ve kaydetme gibi konuları içermektedir Instagram üzerinden para kazanmak istiyorsanız, yeterli takipçinizin olmasından belki de daha önemli olan konu, hesabınızda etkileşim oranının yüksek olmasıdır. Etkileşim ve takipçi oranının yüksek olması, kazanacağınız miktarı etkileyen en önemli konular arasındadır.

Etkileşim Nasıl Arttırılır?

İnstagram’da etkileşimlerinizi arttırmak istiyorsanız, en önemli konu paylaşımlarınızın kaliteli olması ve takipçileriniz yaş aralığına uygun paylaşımlarınızın olmasıdır. Örneğin eğer kitapçı veya kozmetik gibi bir hesabınız varsa paylaşımlarınızı takipçileriniz için ilgi çekici hale getirmeniz gerekmektedir. Kitap hesabınızda kitaplarda ilgi çekici ve uzun olmayan söz ve yazılar, kozmetik hesabınızda ürününüzü doğru ve takipçileriniz isteklerine uygun tanıtmanız, alacağınız etkileşimi arttıracaktır.

Takipçi Sayısı Nasıl Arttırılır?

Instagram üzerinden para kazanabilmeniz için takipçi sayınızın yüksek olması gerekmektedir. Bunun için sizi takip eden kişi sayınızı arttırmayı hedeflemeniz gerekmektedir. Bu konuda Instagram’da bot takipçi ve takipçi satın almanın size herhangi bir yararı olmayacaktır. Instagram üzerinden kazanç sağlamayı düşünüyorsanız, hesaplarınızın gerçek kullanıcılar olması gerekmektedir. Takipçileriniz sayılarını arttırmak için bazı yöntemler bulunmaktadır:

  • Paylaşımlarınıza dikkat edin: Instagram’da takipçi kazanmak ve etkileşimi arttırmak için uymanız gereken ilk kural, paylaşımlarınızı özenli bir şekilde yapmanızdır. Özgün ve kaliteli paylaşımlar, takipçilerinizin hızlı bir şekilde artmasına imkân sağlayacaktır. Paylaşımlarınızın kalitesi bir süre sonra bozulmamalı, istikrarlı bir şekilde artarak devam etmelidir. Paylaşımlarınızı özen göstermeden yapmaya başlarsanız, sizi takip eden kişileri kazandığınızdan daha hızlı bir şekilde kaybedersiniz.
  • Güncel hashtag’lari takip etmek: Instagram’da hashtagler, konuları ayırt etmek için kullanılmaktadır. Her konu, dünya genelinde takipçileri içermektedir. Güncel hashtag kullanmanız paylaşımlarınızı o kategori içerisine alarak, görüntülenme sayısını arttıracaktır. Eğer paylaşımlarınız kaliteliyse sizi takip etmek isteyen kullanıcıların sayısı da artacaktır. Ancak paylaşımlarınız kalitesiz ve özgünlükten uzak olması halinde takipçi kazanmanız çok zor olacaktır.
  • Takipleşme: Takipçi kazanmak için bir diğer yöntem de karşılıklı olarak takip yapmanızdır. Bu yöntemde bir ay içerisinde elde edeceğiniz sayı, anlaştığınız kullanıcı sayısına bağlı olarak değişmekle beraber yavaş bir artış sağlayacaktır. Eğer hesabınızı yeni açmışsanız, bu yöntem kullanmak bir başlangıç olabilir.

Instagram Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Eğer takipçi ve etkileşim elde etmişseniz, para kazanmaya başlayabilirsiniz. Para kazanmak için belirli bir takipçi sayısı yoktur. Örneğin 1000-2000 arası bir takipçiniz ve bu rakamla doğru orantılı bir etkileşiminiz varsa da para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu rakam ne kadar artarsa kazanacağınız para da artacaktır. Instagram üzerinden para kazanmak istiyorsanız şu yolları uygulayabilirsiniz:

  • Satış yapın: Instagram üzerinden satış yapmak para kazanmak için uygulayabileceğiniz yöntemlerden birisidir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken takipçilerinizi sattığınız ürünlere göre toplamış olmanızdır. Örneğin kadın kozmetik ürünleri satıyorsanız ancak takipçileriniz çoğu erkekse alacağınız kazanç oldukça düşük olacaktır.
  • Ürün tanıtımı yapın: Ürün tanıtımı, Instagram’ı bir kazanca dönüştürmek için kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Bunun için ilk önce tanıtacağınız ürünün iznini almanız gerekmektedir. Hashtag kullanımı da arttırarak tanıttığınız ürünü takipçilerinize merak ettirebilirsiniz. Tanıtım yaptığınız ürünlerde önemli olan, ürünü güzel, ancak kısa anlatmaktır. Ürünü tamamen göstermemeniz, özel hashtag kullanmanız ve belirli özelliklere vurgu yapmanız bu konuda oldukça önemlidir.
  • Reklam yapın:Reklam başı kazanacağınız ücret, tıpkı ürün tanıtımda olduğu gibi takipçi ve etkileşim sayınızla yakından ilgilidir. Reklamını yapacağınız ürün, yer veya marka, paylaşımlarınızla uygun olmalıdır. Bunun için ilk önce reklamını yapacağınız konuyu güzel bir şekilde belirleyerek, reklamı nasıl yapacağınızı da iyice düşünmelisiniz. Mantıklı ve doğru bir şekilde düşündükten sonra firma ile iletişime geçerek, fikrinizi belirtebiliriz. Firma teklifinizi uygun bulur ve kabul ederse ardından fiyat konusunda da anlaşma yapabilirsiniz. Ancak firma eğer reklam teklifiniz iyi değilse veya takipçileriniz ile etkileşiminizi yetersiz bulursa sizin üzerinize yatırım yapmak istemeyecektir.

Eğer hesabınız oldukça iyi ve tanınır bir hesapsa firmalar da sizinle iletişime geçerek istek yapmaya başlayacaktır. Reklam verirken dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise aldığınız reklamları takipçilerinizi sıkmadan, aralarla yapmanızdır. Sık sık yapılan reklamlar sadece beğenilerini düşürmekle kalmayacak, takipçileriniz de azalmasına yol açacaktır. Bunun için bir hafta gibi bir ara vermeniz, aldığınız reklamlarda elde edeceğiniz sonucu en yükseğe taşıyacaktır.

  • Hesap satın: Instagram üzerinden para kazanmak için bir diğer yol da hesabınızı satmaktır. Takipçi ve etkileşim ile geliştirdiğiniz hesabı internet üzerinde forumlar, online ticaret siteleri gibi yerler üzerinden satarak yüksek gelir elde edebilirsiniz.

Tiktok ile de para kazanabileceğini biliyor muydunuz? Eğer merak duyuyorsanız Tiktok Para Kazanma başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tiktok Para Kazanma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.