Öğrenci İçin Para Kazanma Yolları (HEM OKU HEM PARA KAZAN!)

Öğrenci İçin Para Kazanma Yolları (HEM OKU HEM PARA KAZAN!)
02.06.2020
A+
A-

Üniversite öğrencilerinin, okurken kendi finansman imkanlarını yaratmaları mümkün. Dünyanın pek çok ülkesinde öğrenciler daha lise düzeyinde çalışıp para kazanmaya başlıyorlar. Örneğin, yarı zamanlı (part time) çalışmanın yaygın olduğu Amerika’da pek çok öğrenci çalışıyor. Bu şekilde hem para hem deneyim kazanıyor hem de iş dünyasını tecrübe etmiş oluyorlar. Daha mezun olmadan hangi işte en iyi olduklarını öğreniyorlar, böylece meslek seçimlerinde daha doğru bir karar alabiliyorlar.

Amerika’da öğrencilerin para kazanmak yolları için sıklıkla yaptıkları işler arasında petrol istasyonlarda eleman olarak çalışmak, restoranlarda garsonluk yapmak, sinema salonlarında bilet kesmek, gazete dağıtmak-bu biraz eskidi ama hala yapanlar var, bakım evlerinde-huzur evlerinde çalışmak, çalışan annelerin çocuklarına bakmak (Bu iş gelişmiş ülkelerde oldukça popüler, Türkiye’ de de yaygınlaşıyor.) ve popüler olanlardan biri olarak çağrı merkezlerinde çalışmak geliyor. İşte Öğrenci iken para kazanmanın 5 farklı yöntemleri ve taktikleri!

1-Köpek gezdirme işi çok popüler!

Köpek Gezdirme İşi

Günümüzde pek çok beyaz yakalı çalışan,stresini atmak için evcil hayvan sahibi olmaya başladı. İşin ilginç yanı çalışanlar köpeklerini gezdirmeye vakit bulamıyorlar. İşte bu durum öğrenciler için para kazanmak için oldukça iyi bir fırsat. Eğer köpekleri de seviyorsanız, bu sizin için de iyi olacaktır. Hem yürüyüş yapmış olacaksınız hem bir evcil hayvan dostu ile vakit geçireceksiniz hem de bunu için saatte yaklaşık 50-60 lira kazanmış olacaksınız. Daha ne olsun?

2-Kahve seviyor musunuz? Barista olun!

Barista Olmak

Türkiye’de insanlar artık güne kahve içerek başlıyorlar. Kahve dükkanlarının sayısı artıyor. Zincir kahvecilerin yanı sıra bağımsız butik kahve dükkanları da açılıyor. Bu nedenle buralarda çalışacak insan ihtiyacı da giderek artıyor. Kahve sevmeyen yok gibidir, eğer para da kazanacaksanız neden Barista’lık yapmayasınız? Önce Barista ne demek onu açıklayayım, İşin kendisi kahve ile ilgili olduğuna göre Barista’da kıssadan hisse kahveyi yapan kişi demek ama daha teknik anlamıyla şöyle açıklayabiliriz: Barista kelimesi İtalyanca bir kelime, kelimenin ilham kaynağı barmen, buradaki örneğimizde Barista, espresso yapan, sunan ve bilen kişiye deniyor. İtalya’da erkek baristalara baristi, kadın baristalara baritse olarak isim alıyorlar. Bu işin saatlik ortalama 20 dolar geliri var, bahşişleri de unutmayın!

3-Okulunuzun yarı zamanlı işleri neler?

Part-Time Öğrenci İşleri

Her üniversitede öğrencilerin çalışabileceği işler mutlaka vardır. Bunun en yaygın örneği, üniversitenin kütüphanesinde çalışmak. Bunun için öğrenci işlerine bir uğramanız yeterli olacaktır. Kütüphanede çalışarak, derslerinize- ödevlerinize zaman ayırmanız da mümkün olabilir, mesaili bir işte çalışmanın artıları ve eksilerini görebilirsiniz. Üniversitedeki işler için panoları takip edin, buralara bakmayı unutmayın, çünkü mutlaka üniversiteye dışarıdan gelen konferans duyuruları- iş ilanları bu panolara asılır!

4-Girişimcilik size göre olabilir mi?

Günümüzde girişimcilik oldukça popüler: Kendi işinizi kurabilirsiniz. Önce okulunuzdaki iş-girişim fırsatlarına bakın, rektör hocanızla görüşün, fakülte dekanlarınıza gidin, okulun ihtiyaçlarına göre üniversiteye katkı sağlamak istediğinizi belirtin, iş fikirlerinizi anlatın.

Destek isteyin, bir çay-kahve makinesi getirip; konferanslarda servis sağlayabilirsiniz. Konferansa davet edilen misafirlerin ulaşım işini üstlenebilirsiniz, yemek işini üstelenebilirsiniz. Tüm buralardan iyi paralar kazanabilirsiniz. Yeter ki etrafınıza iyi bakın ve fırsatları görün.

5-En iyi yaptığınız şey nedir?

Tüm bunları yapabilirsiniz ama her işi en iyi şekilde yapmaya çalışın bu yüzden en iyi yaptığınız işi bulmaya çalışın. En becerikli olduğunuz alan nedir? Sizi tanımlamayan meslek nedir? Kendinizi en iyi ifade edebileceğiniz yer neresidir, bulmaya çalışın. Özel sektör mü? Kamuda memur olarak çalışmak mı? Hangisi? Düşünün, etrafınıza bakın, kim ne yapıyor? Sonra kendinize bakın doğru işi bulacaksınız. Kim bilir tarımı mı seviyorsanız, çiftçi olun! İyi yemek mi yapıyorsunuz aşçı olun, okulun kantinine gidin belki yapacak bir şeyler vardır. Satış fikirleriniz mi var, satış-pazarlama alanına girin. Belki yazı yazma işinde iyisinizdir, yazı yazın. Sürekli yazın. En iyi ne yaptığınızı en iyi siz biliyorsunuz, en iyisini yapın!

Bir önceki yazımız olan En Hızlı Şekilde Para Kazandıran Sermayesiz Yapılabilecek İşler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.