finansportali.net

DEVLET DESTEKLERİ

Başkent Kart Doğalgaz Yardımı Başvurusu 2023 | GÜNCEL!

Başkent Kart Doğalgaz Yardımı

Soğuk kış günleri yaklaşırken, ekonomik zorluk içerisinde olan aileler, doğalgaz yardımlarını daha çok araştırmaya başladı. Türkiye’nin başkenti Ankara’da doğalgaz yardımı var mı? Başkent Kart doğalgaz yardımı hakkında tüm bilgileri bu içerikte sizlere aktaracağız.

Geçen yıl birçok aile Ankara Büyükşehir doğalgaz yardımı kapsamında nakdi destek aldı. Aynı uygulamanın bu sene de sürdürülmesi bekleniyor. Peki, ABB doğalgaz yardımı 2023 yılında ne kadar? Sizler için araştırdık!

Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardım başvurusunu nasıl yapacağınızı da tam olarak öğrenebileceksiniz. Peki, doğalgaz yardımı hangi aylarda verilecek? Detaylar yazımızda…

Advertisement

Başkent Kart Doğalgaz Yardımı Nedir?

Başkent Kart Doğalgaz Yardımı Başvurusu
Başkent Kart Doğalgaz Yardımı Başvurusu

Başkent Kart, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerine nakdi destek sağlamak amacıyla verilen bir karttır. Bu kartı elde etmenin belirli şartları var ve bu şartları sağlamanız halinde nakdi desteklerden faydalanabiliyorsunuz.

Başkent Kart doğalgaz yardımı ise kış aylarında ihtiyaç sahibi ailelere yakacak desteği sağlamak amacıyla verilen nakdi bir yardımdır.

Kartınıza yatırılan tutar, sadece doğalgaz ödemeleri için kullanılabilmektedir. Yani aslında bu tutar elinize geçmiyor ve yalnızda doğalgaz faturanızı ödeyebiliyorsunuz. Geçtiğimiz 2022 yılında 500 TL olarak uygulanan desteğin bu yıl kaç TL olacağı ise henüz belli olmadı. Gelişmeleri takip ediyoruz

Mansur Yavaş 500 TL yardım başvurusu nasıl yapılır? Detayları sizlere aktaracağız! 😊

İlginizi çekebilir: Bim Yardım Kartı Nasıl Alınır?

Advertisement

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Yapıyor Mu?

Mansur Yavaş başkanlığındaki Ankara Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışıyla her yıl ihtiyaç sahibi ailelere destek veriyor. Bu kapsamda geçen yıllarda uygulanan Başkent Kart doğalgaz yardımı 2023 yılında da sürdürülmesi planlanmaktadır.

Birçok kişinin Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı yapıyor mu şeklinde sorular sorduğunu biliyoruz. Sosyal yardımların devam edeceğine yönelik tahminler yer alsa da resmi açıklama henüz gelmedi. Ancak şu an için sosyal destek programlarına devam edilmektedir.

Ankara Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

Ankara Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?
Ankara Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

Başkent Kart doğalgaz yardımı geçtiğimiz yıl 500 TL şeklinde yapıldı. Merkezi hükümetin doğalgaz yardımlarını yapmaması halinde her ay bu paranın yatırılacağı açıklanmıştı. Ancak uygulamaya baktığımızda iki ayda bir bu desteğin yatırıldığı bilinmektedir.

Ankara Doğalgaz yardımı ne kadar sorusuna şimdilik bu şekilde yanıt verebilsek de 2023 yılında bu rakamın arttırılması beklenmektedir. Enflasyonun artış göstermesi, yaşam koşullarının giderek zorlaşması nedeniyle sosyal yardım paketlerinde de ücret artışına gidilmesi beklenmektedir.

Başkent Kart doğalgaz yardımı 2023 bilgileri ile ilgili detaylara devam edelim…

Advertisement

Ankara Büyükşehir Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları

Doğalgaz yardımı Ankara’da bu şekilde uygulanıyor. Peki, başvuru şartları neler? Dilerseniz bu konuya da açıklık getirelim. Ankara doğalgaz yardımı başvurusunun onaylanması için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Doğalgaz yardımlarına başvurabilmeniz için aşağıdaki şartları sağladığınızdan emin olun:

 • Başvuru yapacak ailenin maddi anlamda zor durumda olması (açlık sınırının altında gelir)
 • Sosyal güvencenin olmaması,
 • Geliri olmadığı halde herhangi bir malvarlığının olmaması,

gibi şartları sağlamanız gerekmektedir. Ancak belediye tarafından açıklanmış tam bir şart bulunmamaktadır. Yani ekonomik anlamda zorluk yaşıyorsanız, başvuru yapmanıza hiçbir engel bulunmamaktadır.

Öneri içerik: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

1- Ankara Doğalgaz Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Başkent doğalgaz yardımı başvurusu yaparken sizden birtakım belgeler istenebilir. Bu belgeler aşağıdaki gibidir:

 • T.C. Kimlik kartı aslı ve fotokopisi,
 • İkametgah belgesi,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Fakirlik belgesi,
 • SGK gelir belgeleri,
 • Kira sözleşmesi,
 • Mal beyanı.

UYARI: Başkent Kart doğalgaz yardımı için istenebilecek belgeler, değişiklik gösterebilir. Başvuru yaparken doğru bilgileri eksiksiz bir şekilde beyan etmeniz gerekmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başkent Kart Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır
Başkent Kart Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Ankara Büyükşehir doğalgaz yardımı için başvurusu nasıl yapılır? Bu konuda farklı yollar mevcut olsa da sizler için tüm yöntemleri aktaracağız.

İlk olarak Ankara doğalgaz yardımı başvuru formu olmadığını belirtmek istiyorum. Yani herhangi bir form ya da benzeri şeyler doldurmanız gerekmiyor. Yapmanız gerekenler ise sadece “Başkent Kart başvurusu” yapmaktır.

Advertisement

Yani, Başkent Kartınızı aldığınızda doğalgaz yardımlarından da otomatik olarak faydalanıyorsunuz. İlgili kart başvurusunu yapabilmek için aşağıdaki adımları takip edin:

 • Ankara Sosyal Hizmetler bağlantısına tıklayın.
 • Buradaki bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurun.
 • Sonrasında onay kodu göndere tıklayın ve cep telefonunuza gelen onay kodunu ilgili ekrana girin.
 • Daha sonra karşınıza çıkan sosyal yardımlardan “Başkent Kart” seçeneği ile devam edin ve başvurunuzu tamamlayın.

Ayrıca Sosyal Yardım Merkezleri için başvuru noktalarında da bu işlemleri tamamlayabiliyorsunuz.

İlgili içerik: Kaymakamlık Öğrenci Yardımı

1- Ankara Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu

Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı başvuru formu henüz yayınlamamıştır. Sadece yukarıda verdiğimiz bağlantı üzerinden ön başvurular toplanmaktadır ve değerlendirmeye alınmaktadır.

Başvuru takibini de aynı bağlantı üzerinden bilgilerinizi girerek yapabiliyorsunuz. Ancak bu yöntemi başarıyla tamamlayamayacağınızı düşünüyorsanız mutlaka başvuru noktalarından destek almalısınız. Bu daha garanti bir yöntemdir.

Advertisement

2- ABB Doğalgaz Yardımı Telefon Numarası

Başkent Kart doğalgaz yardımı için herhangi bir telefon numarası verilmemiştir. Ancak Ankara halkı, sosyal hizmetler için ALO 153 hattını arayabilmektedir. Burada başvuru durumunuzu öğrenebilir, gerekli şartları ve belgeleri öğrenebilirsiniz.

Ancak telefon aracılığıyla direkt olarak başvuru yapamıyorsunuz. Başvuru için internet ve başvuru noktalarını tercih edebilirsiniz.

Öneri içerik: Lise Öğrencilerine Karşılıksız Burs Veren Kurumlar

Başkent Kart Ne Zaman Yatacak? Yakacak Desteği!

Başkent Kart Ne Zaman Yatacak?
Başkent Kart Ne Zaman Yatacak?

Başvurusu onaylanan birçok kişi şu soruyu soruyor: Başkent Kart ne zaman yatacak? Doğalgaz yardımı için ödemeler genelde kışın başlangıcıyla yapılmaya başlanıyor. Ancak 2023 için tam tarih henüz verilmedi.

Başkent Kart doğalgaz yardımı ne zaman yatacak 2023 sorusu için farklı yöntemler mevcuttur. Bakiye sorgulama işlemlerini aşağıdaki yöntemlerle yapabiliyorsunuz:

Advertisement
 • ALO 153 hattını tuşladıktan sonra 5 tuşuna basarak bakiyenizi sorgulayabilirsiniz.
 • Tüm ATM’lerden “Başkent Kart Cüzdan” tanımlaması yaparak da sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.
 • Dönem dönem kartınızın bakiyesini bu yöntemlerle sorgulamanız tavsiye edilmektedir.

Ankara Doğalgaz Yardımı Hangi Aylarda Verilecek?

Başkent Kart ile doğalgaz ödemesi yapabildiğinizi belirtmiştik. Peki, destek kapsamında nakdi ödemeler hangi aylarda yapılıyor? Bu konu hakkında da şu bilgileri verebiliriz:

 • Başkent Kart gaz yardımı genel olarak kışın başlangıcıyla yapılıyor.
 • 2022 yılı doğalgaz yardım ödemeleri 5 Ocak 2023 tarihinde yapılmıştı.
 • Bu yılın doğalgaz yardımlarının da Ocak 2024 içerisinde yatırılması beklenmektedir.
 • Ancak şu an için tam bir tarih verilmemiştir. Gelişmeleri takip ediyoruz ve bilgiler açıklandığında içeriğimizin bu kısmını güncelleyeceğiz.

Başkent Kart Doğalgaz Yardımı Kimlere Verilir?

Başkent Kart doğalgaz yardımının bazı şartları olduğunu belirttik. Peki, bu şartları kimler sağlayabilir? Doğalgaz yardımı kimlere verilebilir? İsterseniz bu konuyu tam olarak netliğe kavuşturalım.

 • Öncelikle hane gelirinizin geçinmeniz için yetersiz olması gerekiyor. Bu, genelde hane halkı toplam gelirinin asgari ücretten düşük olmasıyla tespit ediliyor. Resmi olarak ise TÜİK’in açıklamış olduğu açlık sınırının altında olup olmamasına bakılıyor.
 • Ayrıca 65 yaş üstü bakıma muhtaç kişilerin olması, yardım alma ihtimalinizi arttıracaktır.
 • Çalışmanıza engel olabilecek düzeyde bir rahatsızlığınız varsa yine yardıma hak kazananlar arasında yer almanız daha kolay olacaktır.
 • Bunlar haricinde dul ve yetimler, şehit ve gazi yakınları, engelliler, bakıma muhtaç kişiler, ekonomik durumu yetersiz olan kişiler bu yardımlardan faydalanabilirler.

İlginizi çekebilir: Market Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

ABB Doğalgaz Yardımı Sorgulama

ABB Doğalgaz Yardımı Sorgulama
ABB Doğalgaz Yardımı Sorgulama

Ankara Belediyesi doğalgaz yardımı için sorgulama ekranları mevcuttur. Eğer doğalgaz yardımı almaya hak kazanmışsanız Başkent Kart bakiye sorgulama işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Bunun için yukarıda belirttiğimiz ALO 153 hattı ve ATM’ler aracılığıyla sorgulama işlemlerini yapmalısınız.

Kartınıza para yatıp yatmadığını bu şekilde öğrenebilirken aynı zamanda ne kadar bakiyeniz olduğunu da bu şekilde görebiliyorsunuz. Başkent Kart doğalgaz yardımı da direkt olarak kartınıza tanımlandığı için aynı işlemler geçerlidir.

İlgili içerik: Tüm Sosyal Yardım Ödemeleri

Mansur Yavaş 500 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kişiler bu yardım paketini genel olarak şu şekilde arıyor: Mansur Yavaş doğalgaz yardımı! Sosyal belediyecilik anlayışıyla hareket eden ABB Başkanı Mansur Yavaş, doğalgaz konusunda da ihtiyaç sahibi ailelere tam anlamıyla destek olmaktadır.

Peki, Mansur Yavaş 500 TL yardım başvurusu nasıl yapılır? Bu yardımdan faydalanabilmek için yukarıda belirttiğimiz Başkent Kart başvurusu haricinde yapmanız gereken başka bir işlem yoktur. Yani sadece doğalgaz yardımı için başvuramıyorsunuz.

Advertisement

Yine de başvuru noktalarından destek alarak durumunuzu anlatabilirsiniz ve faydalanabileceğiniz tüm yardımları öğrenebilirsiniz. Bu şekilde belediye yardımlarının tamamından faydalanma şansınız artacaktır.

HATIRLATMA: Başvurular sadece internet adresinden ve başvuru noktalarından yapılmaktadır.

Başkent Kart doğalgaz yardımı 2023 bilgilerine devam edelim…

Ankara Büyükşehir Belediyesi 500 TL Yardım Ne Zaman Yatacak?

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardımları arasında doğalgaz ön plana çıkıyor. Yakacak yardımları, kişilerin en temel ihtiyacı olduğundan dolayı büyük bir öneme sahip. Bu nedenle birçok kişi Ankara Büyükşehir Belediyesi 500 TL yardım ne zaman yatacak şeklinde sorular soruyor.

Advertisement
 • Başkent Kart’ınıza tanımlanacak doğalgaz yardım ödemeleri genel olarak Aralık – Ocak aylarında yatırılmaktadır.
 • Ancak her yıl farklı uygulama söz konusu olabileceğinden dolayı bu yıl tarihler değişebilir.
 • Gelişmeleri bu içerikten takip ederek hemen haberdar olabilirsiniz.

ABB Diğer Sosyal Yardımlar

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlar
Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlar

Ankara Büyükşehir Belediyesi, sosyal yardımlarla ön plana çıkıyor ve kurmuş oldukları Aile Yaşam Merkezleri aracılığıyla binlerce vatandaşa erişim sağlıyor. Başkent Kart doğalgaz yardımı haricinde hangi yardımlar var? Kısaca bunu da açıklayalım.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre AYM’ler aracılığıyla şu yardımlar yapılmaktadır:

 • Gıda ve Temizlik Malzemesi
 • Yakacak
 • Ekmek
 • Eğitim (Kırtasiye)
 • Kırmızı Et
 • Nakdi Yardımlar

Ancak bu merkezlere her türlü yardım başvurusu için gidebiliyorsunuz. Yani, muhtaçlık durumunuz tespit edildiği takdirde en uygun yardımın size yapılacağından şüpheniz olmamalıdır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvuru Noktaları

Başkent Kart doğalgaz yardımı gibi tüm yardımlardan faydalanabilmeniz için AYM’lere gitmeniz gerekir. Aile Yaşam Merkezi başvuru noktalarından bazıları şu şekilde:

 • Batıkent Gençlik Merkezi
 • Elvankent AYM
 • Nallıhan AYKOME
 • Polatlı AYM
 • Kalecik AYM
 • Akyurt AYM
 • Kızılcahamam Gençlik Merkezi
 • Kahramankazan AYM
 • Bala Gençlik Merkezi

ABB Sosyal Yardımlar bağlantısıyla tüm yardımları görebilir ve başvuru noktalarını inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: PTT Yardım Parası Sorgulama

Sıkça Sorulan Sorular

başkent kart tanıtımı

Başkent Kart doğalgaz yardımı 2023 süreci ile ilgili tüm bildiklerimizi aktardık. Konuya dair sıkça sorulan sorular ise şu şekilde:

Advertisement

1- Başken Kart doğalgaz parası ne zaman yatacak?

Başkent Kart’ınıza tanımlanan doğalgaz paraları genellikle Aralık – Ocak aylarında yatırılmaktadır. Ancak kesin bir tarih henüz belli değildir.

2- Başkent Kartı olanlar doğalgaz yardımı alabilir mi?

Başkent Kart aracılığıyla yardım alan her aile doğalgaz yardımından da otomatik olarak faydalanabilmektedir.

3- Ankara doğalgaz yardımı nasıl alınır?

Ankara doğalgaz yardımı, başvurunuzun olumlu sonuçlanması halinde Başkent Kart aracılığıyla alınmaktadır.

4- Başkent Kart kaç ayda bir veriliyor?

Başkent Kart yardımları, genel olarak aylık düzende verilir. Ancak merkezi hükümetten alınan yardımlara göre bazen iki ayda bir olacak şekilde de düzenlenebilmektedir. ALO 153 hattı yardımıyla ödeme sıklığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Bim Yardım Kartı Nasıl Alınır? (2000 TL) Başvuru Detayları! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

DEVLET DESTEKLERİ

PTT Sosyal Yardım Kartı Nedir? Nasıl Alınır? 2023 Detayları

PTT Sosyal Yardım Kartı

PTT sosyal yardımları, yurt içi ve yurt dışı işlemlerinde kullanılabilen PTT Kart aracılığıyla yapılıyor. Bu kart ile ATM’lerden nakit çekimi yapabilir, para yatırabilir veya havale ile başka hesaba para gönderebilirsiniz. Aynı zamanda sosyal yardım paraları da PTT kart aracılığı ile alınabilir. PTT sosyal yardım kartı nedir ve nerelerde kullanılır gelin daha detaylı inceleyelim. PTT sosyal […]

Okumaya devam et

DEVLET DESTEKLERİ

Maddi Yardım Yapan Dernekler! Başvurular ve Detayları…

Maddi Yardım Yapan Dernekler

Ülkemizde maddi yardım yapan dernekler birinci sırada gündeme gelen konulardan biridir. Maddi yardım yapan dernekleri sizler için araştırdık… Başvuruları sakın kaçırmayın! Maddi yardım yapan vakıflar ve dernekler ülkemizde yaşayan dar gelirli ailelere destek olmak adına çalışmalar yapmaktadırlar. Maddi yardım yapan kuruluşları incelemeye başlayalım! Maddi Yardım Yardım Yapan Derneklere Kimler Başvurabilir? Maddi yardım yapan derneklere dar […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.