finansportali.net

DEVLET DESTEKLERİ

İBB Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023 GÜNCEL!

İBB Sosyal Yardım Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sosyal yardım projelerini en iyi şekilde uygulayan belediyeler arasında ön plana çıkıyor. İBB sosyal yardımları, hemen her kesimden vatandaşa yarar sağlayacak şekilde düzenlenmiştir. Peki, İBB sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? Bu içerikte detayları sizlere aktaracağım.

ibb.gov.tr sosyal yardım başvurusu için kullanabileceğiniz online bir platform olarak değerlendirilebilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu için genel olarak online yöntemler kullanılıyor. Farklı yöntemler var mı? Detayları inceleyeceğiz.

Bu içerikte sizlere İBB yardım çeki başvurusunu da anlatacağım. İBB 600 TL yardım başvurusu gibi farklı bilgiler mevcut olsa da tüm süreci beraber değerlendireceğiz. O halde İBB sosyal yardımları hakkında detayları incelemeye başlayalım… 😊

Advertisement

İBB Sosyal Destek Kartı Yardımı Nedir?

İBB Sosyal Destek Kartı Yardımı Nedir?
İBB Sosyal Destek Kartı Yardımı Nedir?

İBB sosyal yardım başvurusu hakkında bilgileri vermeden önce ilk olarak sosyal destek kartlarından bahsetmek istiyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi ailelere yapacağı nakdi destek yardımlarını sosyal destek kartları aracılığıyla ulaştırıyor.

İBB sosyal destek kartı için başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra olumlu sonuçlanırsa her ay düzenli olarak yardım tutarları bu karta yatırılıyor. Sonrasında ise öngörülen şekilde bu miktarları dilediğiniz gibi harcayabiliyorsunuz.

Sosyal destek kartı (İstanbulkart) aracılığıyla aşağıdaki destek paketlerinden faydalanabilirsiniz:

 • Eşya Desteği
 • Askıda Fatura
 • İstanbul Halk Süt Desteği
 • Tersine Göç Desteği
 • Halk Ekmek Desteği
 • Anne – Bebek Destek Paketi
 • Aile Destek Paketi
 • Tablet Desteği
 • Eğitim Destekleri
 • Yeni Doğan Destek Paketi

O halde İBB sosyal yardım başvurusu için detayları incelemeye başlayalım!

Öneri içerik: Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardım Başvurusu

İBB Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
İBB Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapabilmeniz için bazı platformlar aktif olarak faaliyetine devam ediyor. Genel olarak işlemler online olacak şekilde yürütülse de başvuru noktaları aracılığıyla da başvurularınızı yapabiliyorsunuz.

Sosyal yardım ibb.gov.tr online başvuru için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Advertisement
 1. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu bağlantısına tıklayın.
 2. Karşınıza çıkan ekranda “Başvuru Türü” sekmesinden hangi desteğe başvuracağınızı seçin.
 3. T.C. Kimlik numaranızı girin ve sonrasında İsim bilgilerini girin.
 4. Sağ tarafta yer alan COVID-19, doğum tarihi gibi bilgileri doğru bir şekilde girin.
 5. Güvenlik kodunu girdikten sonra aşağıdaki “Onaylıyorum” kutucuklarını işaretleyin.
 6. Kaydet ve Devam et butonuna tıklayın.
 7. Sonrasında “İletişim Bilgileri” ve “Ön Tespit Bilgileri” sekmelerini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.
 8. “Başvur” butonu yardımıyla başvurunuzu tamamlayın.

Ön tespit bilgileriniz doğrultusunda uygun görülmesi halinde ilgili sosyal destek programlarından faydalanmaya başlayacaksınız. Süreçle ilgili tüm bilgileri bu ekrandan takip edebilirsiniz.

NOT: İBB sosyal yardım başvurusunda yanlış beyana dayalı olarak haksız kazanç elde ettiğinizde kolay bir şekilde tespit edilmektedir. Tespit edildiği takdirde size yapılan tüm yardımlar Belediye tarafından faizi ile geri alınabilir.

İBB Sosyal Yardım Başvuru Formu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Formu
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Formu

İBB sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır sorusunu yanıtladık. Yukarıdaki adımlarda birtakım formlar doldurmanız gerektiğinden bahsettik. Peki, bu formun detayları nedir? İsterseniz bu konuyu biraz daha detaylı inceleyelim.

 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvuru formu aracılığıyla başvurularınız alınmaktadır.
 • Burada iletişim bilgilerinden ön tespit bilgilerine kadar birçok alanda bilgiler toplanmaktadır.
 • Ön tespit bilgileri içerisinde hane halkı gelir durumu, muhtaçlık seviyesi, SGK kayıtları vb. bilgiler kontrol edilmektedir.
 • Ön değerlendirme aşamasından sonra uygun görülmesi halinde yetkililer evinize gelip muhtaçlık durumunu yerinde tespit etmektedir.
 • Tüm sürecin sonunda ise formdaki bilgilere göre size en uygun destek programlarından faydalandırılıyorsunuz.

İBB Yardım Çeki Başvurusu

İBB sosyal yardım başvurusu yaptığınızda başvuru türünü kendiniz belirleyebilirsiniz. Burada Yenidoğan bebek yardımlarından gıda – sofra paketlerine kadar pek çok seçenek mevcuttur. Size nakdi yardım yapılması kararlaştırılırsa bu aşamada İBB yardım çeki başvurusu olarak kabul edilirsiniz.

İBB yardım çekleri ise çok çeşitlidir ve ailenin durumuna göre belirlenmektedir. Buna göre İstanbul’da en çok araştırılan yardım çeki sosyal destekleri şu şekildedir:

1- İBB Sosyal Yardım Kartı 1000 TL Başvurusu

İBB Sosyal Yardım Kartı 1000 TL
İBB Sosyal Yardım Kartı 1000 TL

Başvurunuz olumlu sonuçlandığında İBB sosyal yardım kartı 1000 TL olacak şekilde belirlenebilir. Bu durumda kartınıza yatırılan tutarı belirlenen şartlar dâhilinde istediğiniz gibi harcayabilirsiniz.

İBB sosyal yardım kartları arasında en sık yapılan nakdi destek, 1000 TL’lik destek paketidir. Ancak elbette ailenizin ekonomik durumuna göre bu rakamın altında ya da üstünde nakdi destekler olabilir.

Süreç hakkında İBB sosyal yardım sorgulama işlemleriyle size ne kadar para yatırıldığını görebilirsiniz. Sorgulama işlemlerini içeriğimizin ilerleyen kısımlarında detaylı olarak aktaracağım.

2- İBB 600 TL Yardım Başvurusu

İBB sosyal yardım başvurusu sonuçlarına bakıldığında en çok yapılan nakdi desteklerden bir diğeri de 600 TL tutarındaki kartlardır. Bu durumda da kartınıza muhtaçlık durumu devam ettiği süre boyunca aylık belirlenen tutar yatırılacaktır.

Advertisement

NOT: Kartınıza yatırılacak nakdi destek miktarı; muhtaçlık seviyesinden ekonomik durumunuza kadar pek çok kıstasa göre belirlenir.

İlginizi çekebilir: Bim Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Şartları

İBB yardım başvurusu, belirli şartlar dâhilinde yapılır. Bu şartları sağlamanız halinde uygun olan sosyal destek programlarından yararlanırsınız. Peki, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu şartları nelerdir?

 • Hane gelirinin TÜİK’in tespit ettiği açlık sınırının altında olması,
 • Hane halkından herhangi birine kayıtlı taşınır ya da taşınmaz mal olmaması,
 • Muhtaçlık durumunu ispatlayabiliyor olması,
 • Başvuru formuna doğru ve eksiksiz bilgilerin girilmesi,
 • Gelir durumunun açık bir şekilde beyan edilmesi,

gibi bazı şartlar bulunuyor. Ancak ilgili şartlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenir ve bu şartlarda değişiklik yapma hakkı tamamen belediyededir. Bu gibi şartları sağlıyorsanız, başvurunuz muhtemelen olumlu bir şekilde sonuçlanacaktır.

İBB sosyal yardım başvurusu şartları genel itibariyle bu şekildedir. Peki, başvuru ne zaman sonuçlanır? Bu konuda da farklı bilgiler mevcut. Detayları aktaralım.

İBB Sosyal Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

İBB Sosyal Yardım Başvuru Sonucu Sorgulama
İBB Sosyal Yardım Başvuru Sonucu Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusunun ne zaman sonuçlanacağı, tamamen kurumun yoğunluk durumuna göre belirlenir. Buna göre tam bir tarih belirlenmese de genel olarak 15 – 30 gün içerisinde başvuru süreci tamamlanmaktadır.

Başvurunuz ön değerlendirmeye alındıktan sonra sizinle iletişime geçilir ve yerinde tespit için eve gelineceğini belirtilir. Bu noktada muhtaçlık durumunu evde tespit için gelinecek tarih açık bir şekilde belirtilmez. Bu nedenle başvuru sonrasında herhangi bir zaman diliminde sizinle irtibata geçilebilir.

Advertisement

İlginizi çekebilir: Market Yardım Kartı Başvurusu

İBB Sosyal Yardım Başvurusu Sonuç Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu yapmanız halinde belirlenen sürelerde başvurunuz olumlu ya da olumsuz bir şekilde sonuçlanacaktır. Peki, İBB yardım başvurusu sonucu nasıl öğrenilir? Bu konuda da şu bilgiler mevcut:

 • İBB Sosyal Yardım Sonuç Sorgulama bağlantısına gidin.
 • Burada yer alan bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurun.
 • “Sorgula” butonuna tıkladığınızda başvuru sürecine dair sonuç ve değerlendirme bilgilerini görebilirsiniz.

İBB Nakdi Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım başvurusu olumlu sonuçlandığında nakdi yardıma karar verilmişse İstanbulkart’a her ay düzenli olarak para yatırılıyor. Kartınıza yatan miktarı ve ne kadar kaldığını sorgulamak için bazı işlemleri tamamlamanız gerekir. Bunun için İBB nakdi yardım sorgulama işlemlerini şu şekilde aktarabiliriz:

 • Nakdi yardımlar İstanbulkart’a yüklendiği için sorgulama işlemlerini de buradan yapabiliyorsunuz.
 • İstanbulkart Bakiye Sorgulama ekranına giriş yapın.
 • Cep telefon numarasını yazın ve onay kodunu girin.
 • Sonrasında kart bilgilerini vb. tüm bilgileri doğru bir şekilde girin.
 • Bakiye Sorgulama ekranından kartınızda ne kadar tutar olduğunu görebilirsiniz.

İBB nakdi yardım Yapı Kredi sorgulama işlemlerinde de benzer adımlar söz konusudur. Yapı Kredi mobil bankacılık aracılığıyla bakiye sorgulama işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz.

Birlikte Başaracağız Yardım Başvurusu Detayları

Birlikte Başaracağız Yardım Başvurusu
Birlikte Başaracağız Yardım Başvurusu

İBB sosyal yardım başvurusu için farklı bir uygulamadan daha bahsetmek istiyorum: Birlikte Başaracağız!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bazı yardımları Birlikte Başaracağız sloganıyla yapması söz konusudur. Buradaki temel konsept, sosyal yardımlara hayırsever vatandaşları da dâhil etmektir.

Örneğin askıda fatura ile bir başkasının faturasını ödeyebiliyorsunuz. Diğer destek paketlerinde de aynı durum söz konusudur. Aşağıdaki destek programları Birlikte Başaracağız kategorisi içerisinde değerlendirilir:

Advertisement
 • Askıda Fatura
 • Aile Destek Paketi
 • Eğitim Destek Paketi
 • Anne – Bebek Destek Paketi
 • Ulaşım Destek Paketi
 • Gıda Destek Paketi
 • Hijyen Destek Paketi

İBB sosyal yardım başvurusu 2023 bilgileri için devam edelim…

İlginizi çekebilir: Kaymakamlık Öğrenci Yardımı Bilgileri

İBB Sosyal Yardımları Nelerdir?

İBB Sosyal Yardımları
İBB Sosyal Yardımları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları, ihtiyaçlara yönelik olarak çok çeşitli olacak şekilde oluşturulmuştur. Bu kapsamda belediye tarafından 10 alanda destek programları uygulanmaktadır. İBB sosyal yardımları şu şekildedir:

 1. Eşya Destekleri: İBB tarafından yapılan ayni yardımlardan birisi eşya destekleridir. Burada yeni taşınan ailelere ya da ihtiyacı olan ailelere eşya destekleri verilir.
 2. Tersine Göç Desteği: Çeşitli nedenlerle İstanbul’a gelen ve ekonomik anlamda şehirde tutunamayan kişi ve aileleri hedefler. Maddi imkân sunulduğunda başka şehre gitmek isteyen vatandaşlara yardımcı olunur.
 3. Halk Süt Desteği: İstanbul Halk Süt Desteği, çocuklara süt içme alışkanlığı kazandırma amacını taşır. Bu kapsamda 3 – 6 yaş arasındaki çocuklara tek çocuk için haftada 2 litre olmak üzere ayda 8 litre süt desteği verilir.
 4. Halk Ekmek Desteği: İhtiyaç sahibi ailelerin yeterli olarak beslenebilmeleri için Halk Ekmek Desteği programı uygulanır.
 5. Askıda Fatura: Askıda fatura ise direkt olarak hayırsever vatandaşlarla ihtiyaç sahibi aileleri bir araya getiren projedir. Bu proje kapsamında yardım etmek isteyen kişiler, ihtiyaç sahibi ailelerin faturalarını ödeyebiliyorlar.
 6. Aile Destek Paketi: Bu sosyal yardım desteği, ihtiyaç sahibi ailelerin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak üzere oluşturulmuştur.
 7. Anne Bebek Destek Paketi: Anne ve bebeğe kişisel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapılan sosyal yardımlardır.
 8. Eğitim Destek Paketi: Okuyan çocuğu bulunan ailelerin eğitim masraflarını karşılamak üzere kitap, kalem vb. kırtasiye ürünleri ile yapılan yardımlardır.
 9. Tablet Desteği: Eğitim döneminde tablet ihtiyacı olan yoksul ailelere yapılan yardımlardır.
 10. Yeni Doğan Destek Paketi: Yenidoğan bebeği olan ailelere yapılan ve bebeğin ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan bir destek programıdır.

İBB sosyal yardım başvurusu yaparken yukarıdaki programları dikkate alabilirsiniz. Başvurunuzu doğru bir şekilde yapabilmek için destek paketlerini detaylı bir şekilde araştırmayı ihmal etmeyiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ayın Kaçında Yatıyor?

İBB sosyal yardım başvurusu olumlu sonuçlandığında belirlenen miktarlar her ay düzenli olarak İstanbulkart’a yatırılmaktadır.

 • Sosyal destek kartınıza yapılan yardım ödemeleri her ayın 1’i ve 5’i arasında yatırılmaktadır.
 • Sosyal destek programlarında uygulanan esaslara göre ödeme sıklığı belirlenir.
 • Nakdi ödemeler genel olarak aylık olacak şekilde yapılmaktadır.

İBB sosyal yardım kartı ayın kaçında yatıyor sorusunun yanıtı bu şekildedir.

Öneri içerik: Ortaokul Burs Veren Kurumlar 2023

Sıkça Sorulan Sorular

ibb sosyal yardım kartı

İBB sosyal yardım başvurusu 2023 işlemlerine dair sıkça sorulan sorular şu şekilde:

Advertisement

1- İBB sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı için başvurular, belediyenin web sitesi aracılığıyla kabul edilir. Ayrıca başvuru noktalarından da destek alabilirsiniz. Ancak ALO 153 aracılığıyla başvurular alınmamaktadır.

2- İBB sosyal yardım parası ne kadar?

İBB sosyal yardım parası, ailenin ve kişilerin durumuna göre özel olarak belirlenmektedir.

3- İBB 1500 TL yardım başvurusu nasıl yapılır?

İBB sosyal yardım başvurusu için nakdi yardım tutarını siz seçemezsiniz. Bu nedenle 1500 TL yardım başvurusu yapılamamaktadır. Ancak genel bir başvuru yaparak tespit komisyonunun size belirlediği tutar için yardım programlarından faydalanabilirsiniz.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Bim Yardım Kartı Nasıl Alınır? (2000 TL) Başvuru Detayları! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

DEVLET DESTEKLERİ

PTT Sosyal Yardım Kartı Nedir? Nasıl Alınır? 2023 Detayları

PTT Sosyal Yardım Kartı

PTT sosyal yardımları, yurt içi ve yurt dışı işlemlerinde kullanılabilen PTT Kart aracılığıyla yapılıyor. Bu kart ile ATM’lerden nakit çekimi yapabilir, para yatırabilir veya havale ile başka hesaba para gönderebilirsiniz. Aynı zamanda sosyal yardım paraları da PTT kart aracılığı ile alınabilir. PTT sosyal yardım kartı nedir ve nerelerde kullanılır gelin daha detaylı inceleyelim. PTT sosyal […]

Okumaya devam et

DEVLET DESTEKLERİ

Maddi Yardım Yapan Dernekler! Başvurular ve Detayları…

Maddi Yardım Yapan Dernekler

Ülkemizde maddi yardım yapan dernekler birinci sırada gündeme gelen konulardan biridir. Maddi yardım yapan dernekleri sizler için araştırdık… Başvuruları sakın kaçırmayın! Maddi yardım yapan vakıflar ve dernekler ülkemizde yaşayan dar gelirli ailelere destek olmak adına çalışmalar yapmaktadırlar. Maddi yardım yapan kuruluşları incelemeye başlayalım! Maddi Yardım Yardım Yapan Derneklere Kimler Başvurabilir? Maddi yardım yapan derneklere dar […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.