finansportali.net

DEVLET DESTEKLERİ

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Detayları…

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Kızılay yardım başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtını sizler için araştırdık. Türkiye Cumhuriyeti’nin en köklü kurumlarından biri olan Kızılay yardım dağıtmaya devam ediyor.

Nakdi bağışlar haricinde, eğitim yardımları, gıda yardımı, gayrimenkul yardımı, yeni doğan bebek yardımı gibi sosyal yardım projelerini sizlerle buluşturuyor. Bu yardımların ayrıntılarını ise sizler için inceledik. İşte detaylar…

Kızılay Yardımları Nelerdir?

Kızılay Yardımları Nelerdir
Kızılay Yardımları Nelerdir

Kızılay yardım başvuru formu değerlendirmeniz sonucunda farklı yardımlara ulaşabilmeniz mümkün. Kızılay yardımlarını kendi içinde farklı alanlara bölmektedir. Kızılay yardımları nelerdir sorusunun yanıtları şu şekildedir:

1- Afet Müdahale Bağışları

Kahramanmaraş’ta yaşanan son derece üzücü deprem afeti için Kızılay; Konteyner ev yardımı, kira yardımı, aşevi yardımı, çadır yardımı, tefrişat yardımı, mobil mutfak yardımı gibi yardımlar için bağışlar kabul etmektedir. Bu bağışlar ihtiyaç sahiplerine kısa zamanda ulaştırılmaya çalışılmaktadır.

Advertisement

2- Kızılay Zekat ve Fidye Bağışları

Zekat ve Fidye Bağışları ‘’1877’’ GSM numarasına SMS ile iletilerek toplanarak, ihtiyaç sahiplerine pay edilmektedir.

Kızılay yardım başvurusu nasıl yapılır sorusunu yanıtlamaya devam ediyoruz…

3-  Genel Nakdi Bağışlar

Genel Nakdi Bağışlar için bilinenin aksine ‘’Kızılay 500 TL Yardım Başvurusu’’ gibi bir gerçek yoktur. Kızılay, ihtiyaç sahiplerine her ay düzenli olarak ödeme yapmaktadır, fakat bu ödeme ihtiyaç durumunuza göre belirlenmektedir. Kızılay size tanımlı olarak vermiş olduğu karta bu rakamı her ay yatırmaktadır.

“Kızılay Yardım Parası Sorgulama” gibi arama sonuçlarında değişik rakamlar sizleri karşılayacaktır. Bunun en doğru cevabı sizin durumunuza göre kurumun rakamsal hesaplamalar yaptığıdır.

Advertisement

‘’Kızılay 3000 TL Yardım Başvurusu’’ olarak bilinen yardım ise aslında, Kahramanmaraş merkezli depremler sonucunda zor durumda kalan vatandaşlara verilmektedir. Tabi ki bunun belirli şartları var;

 • Deprem bölgesinde yaşamak,
 • Depremzede olmak,
 • Evleri tamamen yıkılan veya hasar gören kişilerden birisi olmak.

Kızılay yardım başvurusu nasıl yapılır sorusu için sosyal yardımları açıklamaya devam ediyoruz…

4- Sağlık Yardımları

Hastaların ödeme güçlerini aşan ilaç ve tıbbı malzeme ile tedavi giderlerinin giderilmesi adına ödenen yardımdır. Bu yardım Kızılay’ın sosyal incelemeleri neticesinde alınabilmektedir.

Bu yardımlar;

 • Akülü ve Manuel Tekerlekli Sandalye,
 • Tıbbı Alet ve Cihazlar,
 • Nakdi Sağlık Yardımı,
 • İşitme Cihazı,
 • Protez
 • İlaç Yardımı

şeklinde olabilmektedir. 

Öneri içerik: Market Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

5- Eğitim Bağışları

İmkanı olamayan aile çocuklarına, depremzedelere, yetimlere okul öncesi ve okul sırasında gerekli eğitim ihtiyaçlarının giderilmesi için yapılan bağış olarak karşımıza çıkmaktadır.

Advertisement

6- Sosyal Hizmet Bağışları

Kızılay yardım bağlamında sosyal hizmetlere oldukça önem vermektedir. Aşevi Bağışı ile durumu olmayan ve sokakta yaşayanlara gıda sağlamaktadır. Ayrıca bu sosyal sorumluk projeleri kapsamında yetimlere, bebeklere, engellilere; giyim, yiyecek ve sağlık gibi birden fazla alanda yardım sağlamaktadır.

7- Yurt Dışı Yardımları

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yurt Dışı Yardımları genellikle sömürülmekte olan ve savaş içinde bulunan ülkelere gıda, ilaç, su kuyusu gibi yardımları kapsamaktadır. Bu yardımların asıl amacı Kızılay’ın kuruluş amacı olan muhtaç insana yardım politikasından yola çıkmaktadır.

Kızılay yardım başvurusu nasıl yapılır? Proje bağışları ile açıklayalım…

8- Proje Bağışları

İhtiyaç dahilinde olan köy, kasaba ve şehirlere yapılacak olan, okul, kan merkezi, hastane, kütüphane gibi alanları yapılandırılmak için kullanılan yardımlardır.

9- Diğer Yardımlar

Kızılay tarafından yapılan diğer yardımlar şu şekildedir:

Advertisement
 • Kurban Bağışlar: Kızılay her türlü Kurban ve Adak bağışlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığı bir projedir.
 • Ayni Bağışlar: Eşya, hizmet ve bedelsiz kullandırma gibi seçenekleri bünyesinde bulundurmaktadır. Ayrıca merak edilen başka bir konu ise; bağış sahipleri yapacakları gıda, temizlik, giyecek ve yakacak yardımlarının toplamının, yıl sonunda vergi matrahından düşürebilmektedir.
 • Gayrimenkul Bağışları: Sürdürülebilir ve kalıcı bir iyilik yapabilirsin mottosuyla yola çıkan Kızılay, ister taşınmaz mülkü isterseniz de huzurevlerinde sıcacık bir yatağı ihtiyaç sahipleri ile buluşturmayı planlamaktadır.

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? sorusuna genel yardım şartlarını açıklayarak devam ediyoruz:

Kızılay Yardım Şartları Nelerdir?

Kızılay’dan nasıl yardım alabilirim? şeklinde bir soru soracak olursak: Yukarıda bazı maddelerde belirttiğimiz özel koşulların dışında bu yardımlardan yararlanabilmek adına bazı şartları taşıyor olmanız gerekmektedir.

Kızılay yardım şartları şu şekildedir:

 • Muhtaç olmak, Kızılay Yardım Kuruluşu için en önemli şarttır. Herhangi bir şekilde muhtaçlık durumunuzu kanıtlayamazsanız başvurularınız olumsuz olacaktır.
 • Engelliler, yaşlılar, işsizler, afetzedeler, kronik hastalığı bulunanlar, evsizler, öksüz ve yetimler, öğrenciler, gaziler, şehit yakınları, şiddet görmüş kimseler gibi her kesimden birey bu yardımlara başvurabilir. Önemli olan muhtaçlık derecenizdir.
 • Temel ihtiyaçlarınızı karşılayamayacak kadar ekonomik durumunuzun kötü olması, başvurularınızın olumlu sonuçlanması için yeterli olacaktır.
 • Bütün yardım programlarının kendine özel şartları bulunmaktadır. En önemli olanları sizin için yukarıda derledik. Bu şartların tamamının yerine getirilmemesi sizin yardım almanızı engelleyecek en önemli faktördür.

İlginizi çekebilir: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay yardım başvurusu nasıl yapılır sorusunun detayları merak ediliyor. Bu konuyu sizler için araştırıp derledik. Kızılay’dan yardım almak istiyorum başvuru formu bunun en önemli ve ilk adımı olarak karşımıza çıkıyor. Başvurular bu form olmadan kabul edilmemektedir.

Tüm başvurular Kızılay’ın her ilde faaliyet gösteren temsilciliklerine şahsen, dilekçe verilerek ekli belgeler ile birlikte yapılmaktadır. Fakat bundan önce Kızılay’ın internet sitesi üzerinden ön talep formu doldurmanızda fayda var. Bu form işlemlerinizin daha hızlı ilerlemesi açısından faydalı olacaktır.

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorusuna verilen bu cevapta unutulmaması gereken en önemli detay ise bunun bir başvuru olmadığıdır. Sadece bilgilerinizi iletebileceğiniz ön talep formudur!

Advertisement

Kızılay Yardım Başvuru Formu

Türk Kızılay’ı Yardım Başvurusu için gerekli adımları artık biliyorsunuz. Şimdi başvuru formunu doldururken dikkat edilmesi gereken ve yardımın size çıkmasında önemli olan noktaların detaylarını açıklayalım.

Kızılay yardım başvurusu nasıl yapılır sorusunun başvuru formuyla alakalı yanıtı şu şekilde:

 • Başvuru formunda girilen her bilgi size ait olmalıdır. Bu bilgilerin doğruluğundan emin olun, aksi takdirde yanlış bilgiden doğacak sorumluluk size aittir.
 • İl ve İlçe seçimi burada gayet önemli bir unsurdur. Çünkü ilgili Kızılay Temsilciliği bu form üzerinden sizinle iletişime geçecektir.
 • Size en uygun olan ve iletişime geçildiği takdirde açıklayıp ispat edebileceğiniz ‘’Başvuru Nedeni’’ seçeneğini işaretleyin.
 • ‘’Mesajınız’’ kısmına, karşı tarafın kolaylıkla anlayabileceği fakat, sizin durumunuzu açıkça anlatan net bir mesaj yazın. Bu yardımların dağıtımı konusunda en önemli karar faktörlerinden biridir.
 • “Dosyalar” kısmına ise gelir durumunuzu kanıtlayabileceğiniz, SGK hizmet dökümleri, işsizlik ödenekleri, muhtaçlık belgesi vb. tüm belgeleri ekleyin. Bu durum sizin yardım alma olasılığınızı arttıracaktır.

E-Devlet Kızılay Yardım Başvurusu

Sanılanın aksine Kızılay sadece temsilciliklerinden dilekçe ve ek belgeler ile şahsi başvuru almaktadır. E-Devlet üzerinden sosyal yardım başvuruları yapılabilmektedir. Fakat Kızılay’ın yardım başvurularına buradan ulaşmak mümkün değildir.

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır sorunusun cevabı kadar takibi de önemli bir kısım oluşturmaktadır. 

Kızılay Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Kızılay Yardım Başvuruları
Kızılay Yardım Başvuruları

Kurum başvuruları belirli bir sıraya koymaktadır. Bu sıralamanın temel unsuru aciliyet esasıdır. Yukarıda belirttiğimiz gibi ‘’Mesajınız’’ kısmında yaptığınız açıklama sizin aciliyet durumunuzu belirtmeye yardımcı olacaktır.

Kapasite dahilinde ise kurum size olumlu veya olumsuz bir şekilde geri dönüşü en kısa sürede yapacaktır. Bunun net bir zaman aralığını vermek imkansız olacaktır. Çünkü Kızılay bir yardım kurumudur ve bu kurumun yoğunluk durumu gün gün değişmektedir.

Kızılay yardım başvurusu nasıl yapılır sorusu kadar önemli bir konu daha bulunuyor: Başvuru sonucunu öğrenmek…

Advertisement

Öneri içerik: Bim Yardım Kartı Nasıl Alınır?

Kızılay Başvuru Sonucunu Nasıl Öğrenebilirim?

Kızılay Kurumu’nun internet sitesi üzerinden herhangi bir başvuru takibi yapılamamaktadır. Çoğu yerde Kızılay yardım sorgulamasının E-Devlet’ten yapıldığı konusunda yanlış bir bilgi bulunmaktadır.

Fakat E-Devlet’ten sadece Sosyal Yardım Başvurusu yapılıp, sorgulaması da aynı ekran üzerinden yapılabilmektedir.

 • Kızılay Yardım Başvurunuz hakkında bilgiyi sadece ALO 168 hattından yapabilirsiniz.

Kızılay İletişim

kızılay yardım başvurusu nereden yapılır

Kızılay yardım başvurusu nasıl yapılır sorusuna benzer sorularınız yanıtları için aşağıdaki iletişim kanallarından yardım alabilirsiniz:

 • Adres: Ataç-1 Sokak, No:32, Yenişehir, Ankara, Türkiye, 06420
 • Telefon: 0312 584 18 68
 • Çağrı Merkezi: ALO 168

Bir önceki yazımız olan Market Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023 Detayları! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Advertisement

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

DEVLET DESTEKLERİ

PTT Sosyal Yardım Kartı Nedir? Nasıl Alınır? 2023 Detayları

PTT Sosyal Yardım Kartı

PTT sosyal yardımları, yurt içi ve yurt dışı işlemlerinde kullanılabilen PTT Kart aracılığıyla yapılıyor. Bu kart ile ATM’lerden nakit çekimi yapabilir, para yatırabilir veya havale ile başka hesaba para gönderebilirsiniz. Aynı zamanda sosyal yardım paraları da PTT kart aracılığı ile alınabilir. PTT sosyal yardım kartı nedir ve nerelerde kullanılır gelin daha detaylı inceleyelim. PTT sosyal […]

Okumaya devam et

DEVLET DESTEKLERİ

Maddi Yardım Yapan Dernekler! Başvurular ve Detayları…

Maddi Yardım Yapan Dernekler

Ülkemizde maddi yardım yapan dernekler birinci sırada gündeme gelen konulardan biridir. Maddi yardım yapan dernekleri sizler için araştırdık… Başvuruları sakın kaçırmayın! Maddi yardım yapan vakıflar ve dernekler ülkemizde yaşayan dar gelirli ailelere destek olmak adına çalışmalar yapmaktadırlar. Maddi yardım yapan kuruluşları incelemeye başlayalım! Maddi Yardım Yardım Yapan Derneklere Kimler Başvurabilir? Maddi yardım yapan derneklere dar […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.