finansportali.net

DEVLET DESTEKLERİ

Market Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023 Detayları!

Market Yardım Kartı Başvurusu

Market yardımları, sosyal yardım başvurusu içerisinde en fazla araştırılan seçenekler arasında yer alıyor. Günümüzde ekonomik koşulların zor hale gelmesi, market yardımlarına olan talebi artırdı. Peki, market yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? Şehirlere göre en ince detaylarına kadar açıklayacağım.

Market yardım kartı nasıl alınır diye merak ediyorsanız, süreci sizlerle paylaşacağım. Ayrıca market yardım kartı başvuru formuna dair detayları da öğreneceksiniz. İhtiyaç sahiplerine yardım yapan belediyeleri ayrı ayrı inceleyeceğiz.

Market yardım kartı başvuruları için İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Konya ve Adıyaman gibi talebin fazla olduğu şehirleri detaylı olarak açıkladık. O halde sosyal market yardım başvurusuna dair detayları incelemeye başlayalım! 😊

Advertisement

Market Yardım Kartı Nedir?

Market Yardım Kartı Nedir?
Market Yardım Kartı Nedir?

Market yardım kartı başvurusu 2023 detaylarına geçmeden önce bu kartları tanımlamak istiyorum. Market yardım kartı nedir?

Market yardım kartları, belediyeler ve yardımlaşma vakıfları tarafından ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılan ve içerisindeki limitler dâhilinde belirli marketlerden ücretsiz alışveriş yapılabilen bir karttır. İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde uygulanmaya başlamasıyla tüm Türkiye’ye yayılan bir yardımlaşma uygulamasıdır.

Erzak yardımı başvurusu, önceden ayni olarak yapılırken günümüzde artık nakdi olarak yapılmaktadır. Nakdi yardımlar ise bu kartlar aracılığıyla vatandaşlara ulaştırılıyor.

Sosyal market yardım kartları, Türkiye’nin hemen her noktasında bulunan Bim, A-101, Şok gibi marketlerde kullanılabilmektedir. Ancak hangi marketlerde geçerli olduğu, belediyeden belediyeye göre farklılık göstermektedir.

Market Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Market Yardım Kartı Kimlere Verilir
Market Yardım Kartı Kimlere Verilir

Market yardım kartı başvurusunu hemen herkes yapabilir, ancak bu kartlar sadece belirli şartları sağlayan kişilere verilmektedir. Bu şartlara daha sonra değineceğiz. Günümüzde market kartı yardımı yapılabilmesi için özetle ailenin yoksul ve dar gelirli olması yeterli görülüyor. Ancak detaylı şartların sağlanması da istenebilir.

Market yardım kartı aşağıdaki kişilere verilebilmektedir:

Advertisement
 • Dar gelirli öğrenciler,
 • Dar gelirli aileler,
 • Hane halkı toplam geliri açlık sınırının altında olanlar,
 • Geliri olmayanlar,
 • Yaşlı, engelli ve bakıma muhtaç bireylerin olması,
 • Diğer sosyal yardım desteklerinden yararlananlar,
 • 65 yaş üstü bakıma muhtaç bireyler,
 • Dar gelirli ya da geliri olmayan dul ve yetimler,
 • Şehit ve gazi yakınları vb.

kişiler, bu market kartlarını şartlar dâhilinde alabiliyorlar. Ancak kimlere bu kartın verileceği konusu belediyeden belediyeye göre değişiklik gösterdiği için net bir şey söylemek doğru olmayacaktır.

Öneri içerik: Bim Yardım Kartı Nasıl Alınır?

Market Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Market Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Market Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Market yardım kartı için başvuru detaylarına geçebiliriz. Bir şekilde market destek kartı almak isteyen kullanıcılar şu soruyu çokça soruyor: Market yardım kartı başvurusu nasıl yapılır?

Başvuru için izlenecek yollar belediyelere göre değişiklik gösterir. Ancak temelde aynıdır. Birçok belediye, ön başvuruları internet yoluyla belediye web sitesinden alıyor. Sonrasında uygun görülen ailelerle irtibata geçiliyor ve uygun görülmesi halinde market yardımı yapılıyor.

Eğer sosyal yardım kartı nasıl alınır diye merak ediyorsanız, aşağıda en çok talep gören belediyeleri sizler için açıkladık.

1- İstanbul Büyükşehir Belediyesi Market Kartı

Market yardım kartı başvurusu için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden destek alabilirsiniz. İBB market yardımı, belirli koşulları sağlayan ailelere İstanbulkart aracılığıyla yapılıyor. Başvurular ise genel olarak online yollarla yapılmaktadır.

Advertisement

Başvuru sonucunda gerekli incelemeler yapılır ve yardım miktarı belirlenir. Bu nedenle market yardımı için henüz belirlenmiş bir miktar yoktur.

İBB sosyal market yardımı için gerekli bilgiler aşağıdaki tabloda verilmiştir:

Başvuru Adresiİstanbul Sosyal Yardım
Şehir İçi TelefonALO 153
Şehir Dışı Telefon0212 153 00 00

2- Ankara Büyükşehir Belediyesi Market Kartı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Market Yardımı
Ankara Büyükşehir Belediyesi Market Yardımı

Alışveriş çeki yardımı için Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne de başvuruda bulunabilirsiniz. Ankara’da tüm ödemeler Başkent Kart aracılığıyla sizlere ulaştırılmaktadır. Gerekli şartları sağlamanız halinde her ay düzenli olarak market, gıda, erzak vb. nakdi yardımlar yapılabilmektedir.

Ankara’da da gerekli incelemelerden sonra kartınıza yatırılacak miktar belirlenmektedir. Bu nedenle öncelikle başvuru yapmanız ve sonrasında tespit komisyonu incelemesi gerekmektedir.

ABB sosyal yardım başvurusu için gerekli bilgiler aşağıdaki gibidir:

Advertisement
Başvuru AdresiAnkara Sosyal Hizmetler
Şehir İçi TelefonALO 153
Şehir Dışı Telefon0312 322 11 33

3- İzmir Market Yardım Kartı Başvurusu

Market yardım kartı başvurusu İzmir için de tercih edilebilir. Eğer İzmir’de yaşıyorsanız, ilgili belediyenin sosyal yardımlar konusunda aktif bir şekilde çalıştığından bahsetmek gerekir.

İzmir market yardımı için başvuru formunu doldurmanız ve sonrasında görüşme yapmanız gerekmektedir. İletişim bilgilerinizi girdiğinizde sizinle mutlaka iletişime geçeceklerdir.

İzmir sosyal yardımlaşma market kartı başvurusu için iletişim adresleri aşağıdaki gibidir:

Başvuru AdresiBizİzmir Market Yardımı
Şehir İçi TelefonALO 153
Şehir Dışı Telefon0232 293 12 00

4- Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Başvurusu

Konya Büyükşehir Belediyesi Market Yardımı
Konya Büyükşehir Belediyesi Market Yardımı

Belediye yardım kartı nasıl alınır sorusunu yanıtlamaya devam ediyoruz. Konya market yardım kartı başvurusu yapabileceğiniz büyükşehirlerimizden bir diğeridir. Konya’da da başvurular, belediyeler aracılığıyla yapılmaktadır.

Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal kart başvurusu için aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz:

Advertisement
Başvuru Adresie-Devlet
Şehir İçi TelefonALO 153
Şehir Dışı Telefon444 55 42

NOT: Konya, sosyal market yardım kartı başvurusunu sadece e-Devlet üzerinden kabul etmektedir. İçişleri Bakanlığı’nın talep formunu doldurma aşamasında Konya – İlçe bölümünü seçmeyi ve sonrasında (Sosyal Destek Kartı) seçeneğini işaretlemeyi unutmayın.

Öneri içerik: İBB Yardım Çeki Başvurusu

5- Adıyaman Sosyal Market Başvuru Formu

Büyükşehir yardım kartı için bilgilere devam ediyoruz. Market yardım kartı başvurusu için en çok talep gelen illerden birisi de Adıyaman’dır. Adıyaman sosyal market başvuru formu aracılığıyla başvurular kabul edilmektedir.

Adıyaman market yardımı için iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir:

Başvuru AdresiAdıyaman Sosyal Market
Şehir İçi TelefonALO 153
Şehir Dışı Telefon0 416 216 17 22

6- Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Başvurusu

Antalya Büyükşehir Belediyesi Market Yardımı
Antalya Büyükşehir Belediyesi Market Yardımı

Antalya, sosyal yardımlar konusunda en aktif şehirlerimizden bir diğeridir. Antalya Büyükşehir Belediyesi sosyal kart başvurusu sonrasında olumlu olması halinde market yardım kartlarıyla ilgili miktarları sizlere ulaştırmaktadır.

Market yardım kartı başvurusu Antalya için iletişim kanalları şu şekilde:

Advertisement
Başvuru Adresi
Şehir İçi TelefonALO 153
Şehir Dışı Telefon0 242 249 50 00

NOT: Market yardım kartı başvurusu 2023 işlemlerinde yanlış beyan ederek haksız kazanç sağlamanız halinde yatırılan tutarlar, ilgili belediye tarafından faizi ile geri alınabilmektedir. Bu nedenle form doldururken yalnızca doğru bilgileri girmeniz önemlidir.

Market Yardım Kartı Başvuru Formu

Sosyal yardım kartı nedir, nasıl başvurulur sorusunu yanıtladık. Alışveriş çeki yardımı yapılırken birçok belediye, sosyal yardım kartları vasıtasıyla bunu gerçekleştirmektedir. Market yardım başvurusu yaparken ise genel olarak online ortamlarda form doldurarak bu işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Market yardım kartı başvuru formuna belediyelerin kendi web sitelerinden ulaşabiliyorsunuz. Yukarıdaki tablolarda “Başvuru Adresi” bölümünde gerekli bağlantılar sizlerle paylaşılmıştır. Buradaki formları doldurarak başvuruda bulunabilir ve sonrasında süreç takibini yapabilirsiniz.

e-Devlet Market Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-Devlet Market Yardım Kartı Başvurusu
e-Devlet Market Yardım Kartı Başvurusu

Bazı belediyelerin kendine ait sosyal yardım kanalları olmasa da bunu e-Devlet aracılığıyla gerçekleştirebiliyorlar. Peki, e-Devlet market kartı başvurusu nasıl yapılır? Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • E-Devlet’e giriş yapın.
 • Arama kısmına “İçişleri Bakanlığı Sosyal Yardım Talebinde Bulunma” yazın ve uygulamaya git seçeneğine tıklayın.
 • Sonrasında gerekli bilgileri doldurun.
 • Bilgiler arasında il ve ilçe seçimini doğru bir şekilde yaptığınızdan emin olun.
 • Başvuru türü seçenekleri arasında “Sosyal Destek Kartı” seçeneğini işaretleyin.
 • Başvur butonuyla birlikte gerekli başvuruyu yapmış olacaksınız.

Market Yardım Kartı Başvurusu Sorgulama

Market yardım kartı başvurusu konusunda en çok merak edilenlerden birisi de sonuç takibidir. Başvuru sonuçlarını takip etmek için belediyeler yine aynı şekilde kendi web sitelerinden bu hizmeti sunuyorlar.

Market yardım kartı başvuru sorgulama işlemlerini her belediyenin kendi web sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Başvuru sorgulama işlemlerinde T.C. kimlik numarası vb. bilgiler istenmektedir. Bu bilgileri girmeniz halinde başvuru sorgulama işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Market Kartı Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Market kartı yardımı için başvuru yaparken herhangi bir belge istenmemektedir. Sadece formdaki bilgilerin doğru olması yeterli olacaktır. Bu, ön talep formu olduğu için herhangi bir bilgi istenmiyor. Ancak sonraki süreçte şu belgeler istenebilmektedir:

Advertisement
 • Gelir durumunu gösterir belge,
 • Kira sözleşmeleri,
 • SGK hizmet kayıtları,
 • Fakirlik belgesi,
 • Okuyan çocuklar için öğrenci belgeleri,
 • Hastalık vb. durumları gösterir sağlık raporları,
 • Tapu kayıtları.

Öneri içerik: Ankara Büyükşehir Doğalgaz Yardımı

Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar
Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar

Sosyal yardım kartlarına belirli limitlerin tanımlandığından bahsetmiştik. Peki, sosyal yardım kartı limiti ne kadar? Bu konuda da belediyelerin farklı uygulamaları söz konusu.

Market yardım kartı başvurusu yaparken bu tutar belli değildir. Yani tutara göre başvuru söz konusu değildir. Hemen her belediye öncelikle ekonomik durumunuzu tespit eder ve sonrasında size özel bir yardım miktarı belirler.

Belediyeler, miktar belirlemede kendi politikalarına göre hareket etmektedir. Bu nedenle her aileye yapılacak yardım farklı tutarda olacaktır. Mevcut uygulamaya bakıldığında sosyal yardım kartları en çok aşağıdaki limitlerde olabiliyor:

 • 500 TL
 • 750 TL
 • 1.000 TL
 • 1.500 TL
 • 2.000 TL

Market Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerlidir?

Market yardım kartı başvurusunu tamamladığınızda süreç olumlu sonuçlanırsa kartınız kısa süreler içerisinde size ulaştırılıyor. Bu kartları ise yalnızca belediyenin belirlemiş olduğu marketlerde kullanabiliyorsunuz.

Ancak endişelenmeyin. Çoğu belediye, bu yardımlarda sosyal faydayı önemsediği için bilinen marketlerde alışveriş yapmaya izin veriyor. Yani Türkiye’nin hemen her yerinde bulunan Bim, Şok, A-101 sosyal yardım kartı kullanmanıza izin veriyor.

Belediyeler, yerel marketler noktasında da anlaşmalar yapabiliyorlar. Buna göre anlaşmalı marketleri ALO 153 hattından öğrenebilir ve gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz.

Advertisement

Erzak Yardımı Başvurusu Yapacaklara Tavsiyeler!

Erzak yardımı başvurusu için bazı tavsiyelere uymanız, yardımı alma ihtimalinizi arttırabilir. Bunun için aşağıdaki tavsiyelere mutlaka uyum gösterin:

 • İlk olarak belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırladığınızdan emin olmalısınız. Belediyeler, gelir durumunu gösteren belgelere önem verdiği için özellikle bu belgeleri doğru bir şekilde temin edin.
 • Online yöntemlere ek olarak mutlaka başvuru noktalarına gidip şahsi başvuru yapmayı da deneyin. Orada kendinizi ifade etmek için daha fazla fırsat bulabilirsiniz.
 • Başvuru sürecinde kendinizi iyi bir şekilde ifade ettiğinizden emin olun. İhtiyaçlarınızı ve taleplerinizi net bir şekilde belirtin.
 • Eksik ve hatalı bilgi girmeyin. Bu, sonradan kolayca tespit edilebilmektedir.
 • Erzak yardımları, genel olarak ayni şekilde yapılmaktadır. Burada da sadece ihtiyaçlarınızı gözetmeniz ve doğru beyana dayalı olarak bu yardımlardan faydalanmaya özen gösterin.

İlginizi çekebilir: Öğrenci Bursu Veren Şirketler

Sıkça Sorulan Sorular

Market yardım kartı başvurusu 2023 bilgileri hakkında sıkça sorulan sorular şu şekilde:

Sosyal yardım market kartı nasıl alınır?

Sosyal yardım market kartları, belediyelerin web sitelerinden başvuru yapılarak alınabilmektedir.

Market yardımı kimlere verilir?

Market yardımı genel olarak ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir. Ancak özel hastalık durumlarında ve bakıma muhtaç kişilerin olması durumunda da destek programlarından faydalanabilirsiniz. Belediyelerin uygulamaları farklı olduğundan dolayı ALO 153 hattından daha net bilgiler alabilirsiniz.

Advertisement

A101 yardım kartı nasıl alınır?

A101 yardım kartı, direkt market özelinde verilmez. Belediyeler, sosyal destek kartı adındaki kartları size ulaştırır ve içerisindeki miktarları A101 gibi marketlerde kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İBB Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023 GÜNCEL! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Advertisement

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

DEVLET DESTEKLERİ

PTT Sosyal Yardım Kartı Nedir? Nasıl Alınır? 2023 Detayları

PTT Sosyal Yardım Kartı

PTT sosyal yardımları, yurt içi ve yurt dışı işlemlerinde kullanılabilen PTT Kart aracılığıyla yapılıyor. Bu kart ile ATM’lerden nakit çekimi yapabilir, para yatırabilir veya havale ile başka hesaba para gönderebilirsiniz. Aynı zamanda sosyal yardım paraları da PTT kart aracılığı ile alınabilir. PTT sosyal yardım kartı nedir ve nerelerde kullanılır gelin daha detaylı inceleyelim. PTT sosyal […]

Okumaya devam et

DEVLET DESTEKLERİ

Maddi Yardım Yapan Dernekler! Başvurular ve Detayları…

Maddi Yardım Yapan Dernekler

Ülkemizde maddi yardım yapan dernekler birinci sırada gündeme gelen konulardan biridir. Maddi yardım yapan dernekleri sizler için araştırdık… Başvuruları sakın kaçırmayın! Maddi yardım yapan vakıflar ve dernekler ülkemizde yaşayan dar gelirli ailelere destek olmak adına çalışmalar yapmaktadırlar. Maddi yardım yapan kuruluşları incelemeye başlayalım! Maddi Yardım Yardım Yapan Derneklere Kimler Başvurabilir? Maddi yardım yapan derneklere dar […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.