Blogger Para Kazanma

Blogger Para Kazanma
15.07.2020
A+
A-

İlk bilgisayarın gelişmesiyle başlayan ve kısıtlı seçeneklere sahip olan internet, bu dönemde sadece iki bilgisayar arasında bilgi akışına olanak sağlamaktaydı. Zamanla internet, teknolojiyle orantılı olarak gelişti ve böylece sadece bilgi akışı ile iletişim sağlamakla kalmayıp, para kazanmanın da önünü açtı.  Günümüzde en fazla kullandığımız araçlardan birisi olan İnternet’te yeni para kazanma yöntemlerinden birisi de, blog yazarak para kazanmaktır.

Bloglar domain ve hosting satın alınarak kurulabilmektedir. Ayrıca WordPress ve Blogger gibi sistemler üzerinden de ücretsiz bloglar açılabilmektedir. Blog yazımına başlamadan önce yapmanız gereken en önemli konu plan yapmaktır. Plansız bir şekilde yazmaya başlarsanız, para kazanmaya başlamadan bloğunuzu terk edebilirsiniz. Bu yüzden ilk önce hitap edecek bir yaş grubu belirlemeli, yapmak istediklerinizi ve yazılarınızı nasıl oluşturacağınızı düşünerek tespit etmeniz oldukça önemlidir.

İster ücretli, ister ücretsiz olsun, istediğiniz herhangi bir konu hakkında blog kurma imkânınız vardır. Önemli olan, seçmiş olduğunuz ana konu üzerinde çalışmak ve o konu dışarısına çıkmamaktır. Blog üzerinden para kazanmak istiyorsanız, oldukça sabırlı olmanız, iyi ve kaliteli içerikler üretmeniz ve uzun zamanlar ayırabilmeniz gerekmektedir. Blog yazımında ilk aylarda para kazanmanız oldukça düşük bir ihtimaldir. Bu konuda kalitenizi ve tutumunuzu koruyarak devam etmeniz oldukça önemlidir.

Blog Üzerinden Para Kazanmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Blog üzerinden para kazanmayı hedefliyorsanız, bunun için okur sayınızı arttırmanızın kazancı da yükselteceğini bilmeniz gerekmektedir. Bir blog üzerinden para kazanabilmek için günlük belirli sayılara ulaşmanız gerekmektedir. Bloğunuz için seçmiş olduğunuz konunun bir önemi yoktur. Unutmamanız gereken konu, zaten seçmiş olduğunuz ana konular ile ilgili blogların yer aldığıdır. Önemli olan, kaliteli ve özgün içerikler üretebilmenizdir. Bir içeriğin kaliteli olması özgün olduğunu göstermediği gibi, özgün bir içerik de kaliteli olacağı anlamına gelmemektedir. Bunun için okumayı ve incelemeyi sevmeli, oluşturacağınız bir içerik için gerekirse uzun saatler boyunca araştırma ve inceleme yapabilmenizdir.

Elde etmiş olduğunuz bilgileri güzel, etkili ve doğru bir şekilde okurlarınıza aktarmak, en az araştırma yapmanız kadar önemli bir konudur. Konunuzu güzel bir başlık ile okura sunmanız, ardından ilgisini çekmeniz gerekmektedir. Elde ettiğiniz bilgileri, okurların anlayabileceği gibi net ve kısa aktaramazsanız, bir süre sonra bloğunuzun takipçi sayısı azalmaya başlayacaktır. Konu özgünlük ve kalitesini aynı anda yakalamanız, blog üzerinden para kazanmanız için en önemli kurallardır.

Bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde 3-4 ay gibi bir süre içerisinde bloğunuz üzerinden para kazanmaya başlayabilirsiniz. Ancak bu para küçük miktarlarda olacaktır. Kazancınızı gerçekten arttırmak istiyorsanız düzenli bir şekilde 1-2 yıl gibi bir süre boyunca bloğa devam etmeniz gerekmektedir. Bu sayede yüksek miktarlara ulaşmanız mümkün olabilir. Blog üzerinden para kazanmak için şu kural geçerlidir; İçeriğiniz arttıkça günlük ziyaretçi sayınız artar ve ziyaretçinizin artmasıyla elde ettiğiniz miktar da artar.

Tercih ettiğiniz ana konuda Türkçe kaynak taramanızı doğru yaparsanız, bu daha çok okuru bloğunuza çekecektir. Türkçe kaynaklarda bilgi olmayan veya az olan oldukça düşük sayıda blog ve site vardır. Bu konuları yabancı kaynakları da kullanarak yaptığınız çalışma birçok insanın aklındaki soruları giderecek, okunurluk oranınızı da arttıracaktır.

Blog Üzerinden Para Kazanmak

Blog üzerinden gelir elde etmeniz için tek bir yöntemi uygulamanız şartı yoktur. Birkaç şartı aynı anda da kullanma imkânına sahipsiniz. Blogger olarak şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

Reklam alın: Herhangi bir internet sitesine girdiğimizde farklı konularda reklamlar gözümüze sık sık çarpar. Eğer bloğunuz varsa siz de üzerinize reklam alabilirsiniz. Bunun için Google Adsense’e kayıt olmanız gerekmektedir.

Kaydınızı yapmanız ardından Google bloğunuzu incelemektedir. Bu nedenle başvurmadan önce kaliteli ve özgün içerikler üretmeniz gerekmektedir. Ayrıca unutmamanız gereken bir diğer konu da sizi ziyaret eden kullanıcılardır. Bugün pek çok internet kullanıcısı, karşısına çıkan reklamları hoş karşılamamakta, hatta engellemektedir.

Bloğunuzu açınca 1-2 ay gibi bir süre ardından ürettiğiniz içeriklerle beraber sizi ziyaret eden de artacaktır. Bu yüzden reklam almadan bir hafta gibi bir süre önce nedenlerinizi belirterek reklam alacağınızı söylemeniz, sizi ziyaret edenlere ön bilgi vermeniz, size yardımcı olma isteklerini arttıracaktır.

Bunu yapmazsanız okurlarınızın reklamlardan dolayı sıkılarak terk etme ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden günümüzde bazı siteler, okurları için reklam engellemek üzere kullandıkları programları sitelerinde devre dışı bırakarak, kendilerine yardımcı olmalarını isteyen bir yazı yazmakta ve görünür bir yere koymaktadır.

Google’a başvurup, onay aldığınız takdirde reklamlar Google tarafından otomatik olarak belirlenmektedir. Bu reklamlar ile tıklama başına 10 kuruştan başlayan fiyatlar elde edebilirsiniz. Reklam kullanarak para kazanmanın bir diğer yolu da firmalar ile ücret karşılığı anlaşarak onlardan reklam almaktır. Reklamlar size bir miktar gelir sağlayacaktır. Buna karşılık bahsettiğimiz gibi bu miktarlar büyük rakamlar değildir.

Sponsorlu içerik: Bu şekilde para kazanmak istiyorsanız, okurlarınız belirli bir sayıya erişmesi ve tanınırlığa sahip olmanız gerekmektedir. Bu şartları sağlıyorsanız firmalar sizinle iletişime geçebilir, kendileri ile ilgili bir konu yazarak onlardan bahsederek link de koymanızı ücret karşılığı isteyebilir.

İnceleme: Açmış olduğunuz bloğun ana konusuyla (kitap, teknoloji, kozmetik vs.) ilgili herhangi bir ürünü inceleyerek yorumlar yapmanız, size tanıttığınız ürünün ücretsiz temin ettirebilir, ek ödeme sağlayabilir veya yarışma yaparak dağıtmanız üzere ürün temini de sağlayabilirsiniz.

Satış Ortaklığı: Bu yöntemde herhangi bir marka veya ürünü tanıtırken, anlaştığınız firmanın size özel bir linkini kullanarak, kullanıcıyı buraya yönlendirirsiniz. Eğer bu kişi ürünü alırsa size de firma ile belirlediğiniz komisyon verilir.

Ancak bu konuda kaliteli olduğun bildiğiniz ve okurlarınızın da ilgileneceği bir ürünü seçmelisiniz. Örneğin sadece kozmetik ile ilgili bir blog yazıyorsanız, kitap ile ilgili bir link vermeniz konuların farklı olması nedeniyle ya oldukça az kişinin ilgi göstermesine neden olacak, ya da ters etki yapacaktır. Bunun için kozmetik ile ilgili yazılarınızda, söz konusu bir kozmetik firmasının sitesine yönlendirmeniz site kazanç sağlayacaktır.

Hizmet satışı: Hizmet satışı ile kazanç sağlayabilmek için, verdiğiniz ücretli hizmeti (fotoğrafçılık, müzik vs.) bloğunuzda uygun bir şekilde açıklamanız gerekmektedir. Bloğunuzu severek okuyan ve bu hizmetten faydalanmak isteyen kişi, sizinle iletişime geçecektir.

İçerik Pazarlama: Günümüzde marka ve firmalar, kendilerini ve ürünlerini tanıtmak için kişilerle anlaşabilmektedir. Özgün olarak üretilen bir içerik, pazarlama stratejisinde oldukça önemlidir. Bu kişilerle anlaştığınız durumda bir ücret karşılığı onlar için istedikleri konularda belirli içerikleri üretebilirsiniz.

Bloğunuzu satmak: Eğer bloğunuzu oldukça iyi bir konuma getirmişseniz, yüksek bir fiyat karşılığı satışa sunabilirsiniz. Bloğunuzun fiyatı ziyaretçi sayısı, tanınırlığı ve hali hazırda elde ettiği gelire göre değişecektir.

Bir önceki yazımız olan İnstagram Takipçi İle Para Kazanma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.