finansportali.net

MAAŞLAR

2023 Gardiyan Maaşları – İnfaz Koruma Memuru Maaşı Bilgisi!

gardiyan maaşları

Gardiyan, bir diğer adıyla infaz koruma memurları birçok kişinin meslek hedefinde bulunuyor. Peki, gardiyan maaşları ne kadar? Yeni atanan, lise mezunu, sözleşmeli gardiyan maaşı için yapılan %30 zamlarından sonra en güncel bilgileri burada bulabileceksiniz.

İnfaz koruma memuru maaşlarından tek tek bahsettikten sonra sizlere en özet haliyle gardiyan nasıl olunur? Şartlar neler? Bunlardan da bahsedeceğim. Akıllarında infaz koruma memuru olmak ve gardiyan maaşlarını öğrenmek olanlar için faydalı bir içerik oldu. Hadi okumaya başlayın!

Yeni Zamlı Gardiyan Maaşları 2023

gardiyan maaşları
gardiyan maaşları

İnfaz koruma memuru maaşları için detaylara girmeden önce altını çizmek istediği bir konu var. Şöyle ki gardiyan maaşları kişinin eğitim durumuna, görev yaptığı şehre ve çalıştığı toplam yıla göre farklılık teşkil ediyor.

Bu nedenle belli aralıkta bir maaştan bahsetmek mümkün. Yapılan zamlarla birlikte memurlar da belli oranda zam almışlardı. Yapılan zamlardan sonra gardiyan maaşları 11.440 – 17.550 TL arasında değişmektedir.

Advertisement

Yeni Atanan Gardiyan Maaşları

Gardiyan olmak isteyenlerin akıllarına gelen ilk soru kuşkusuz yeni atanan gardiyan maaşlarıdır. Kadroya yeni atananların kıdemleri düşük alacağı için daha fazla süredir çalışan gardiyanlardan daha düşük ücret alırlar.

Yeni atanan gardiyan maaşları 11.440 TL civarlarındadır. İnfaz koruma memurları için kadro her yıl açılmıyor. Bunu da belirtmiş olalım.

yeni atanan gardiyan maaşları 2023
yeni atanan gardiyan maaşları 2023

Lise Mezunu Gardiyan Maaşı

Lise mezunları ve üniversite mezunlarının aldığı maaş arasında ufak bir miktar fark vardır. Sözleşmeli, bekar ve lise mezunu için maaşı ele alalım.

Bunlara bağlı olarak lise mezunu gardiyan maaşı 11.440 – 11.895 TL arasında değişiyor.

Üniversite Mezunu Gardiyan Maaşı

Üniversite mezunu gardiyanlar çok fark olmasa da lise mezunlarından bir miktar daha kazanırlar.

Advertisement

Üniversite mezunu gardiyan maaşı 11.505 – 11.960 TL arasındadır. İki ayrı aralık vermemin sebebi, bir süre sonra belli kazanca erişen gardiyan için verginin devreye girmesidir.

Sözleşmeli Gardiyan Maaşı

Gardiyan maaşları için en çok araştırılan konunun sözleşmeli gardiyan maaşları olduğunu biliyorum. Çünkü devlette infaz koruma memuru kadrosu her yıl açılmıyor. Bu nedenle sözleşmeli gardiyan olmak çok daha kolay ve olasıdır.

Sözleşmeli gardiyan maaşları bekar ve çocuksuz adaylar için daha azdır. Durumlarına göre infaz koruma memuru maaşları şöyle:

 • Bekar sözleşmeli gardiyan maaşları 11.895 TL
 • Evli sözleşmeli gardiyan maaşı: 12.805 TL
 • Evli ve tek çocuklu sözleşmeli gardiyan maaşı: 12.896 TL‘dir.
kadın gardiyan olmak
kadın gardiyan olmak

Kadın Gardiyan Maaşları

Gardiyan olmak isteyen kadın adayların en çok sorguladığı sorulardan birisiyle kadın gardiyan maaşları ne kadardır? Kadın gardiyan maaşları da 11.440 TL – 17.550 TL arasında değişiyor.

Erkek adaylardan farklı bir maaş almıyorlar. Sözleşmeli, kadrolu, evli, çocuklu, kıdem gibi durumlar da aynı şekilde yukarıda anlattığım gibi kadın gardiyanlar için de geçerlidir.

Advertisement

Başgardiyan Maaşları

Başgardiyan maaşları, mesleğin çıkabileceği en üst konumdur. Yani en yüksek maaşı başgardiyanlar alır. Başgardiyanların çalışma seneleri daha yüksek olduğu için kıdemler ve dereceleri daha yüksektir.

Kadroluda da oldukları için aldıkları maaşlar daha yüksektir. Başgardiyan maaşları 19.500 TL‘ye kadar çıkabilmekte.

Konuyu izlemek isterseniz gardiyan maaşı için çekilen şu video işinize yarayabilir:

İnfaz koruma memur maaşı

Gardiyan Nedir? Ne İş Yapar?

infaz ve koruma memuru
infaz ve koruma memuru

Gardiyan maaşlarından sonra gelelim bu işi yapmak isteyenler ve görev tanımını bilmeyenler için bilgilere. Gardiyan, yani infaz koruma memurlarının görevleri cezaevlerindedir. Cezaevi ve ıslah evlerindeki kalan kişilerden sorumlulardır. Gardiyan görevleri şöyledir:

 • Cezaevindeki kişilerin yeme, içme ihtiyaçlarını karşılamak
 • Cezaevindeki kişilerin kayıtlarını tutmak
 • Cezaevindeki kapıları kitlemek, kişilerin koğuşlara götürülmesini sağlamak
 • Koğuşların kontrollerini yapmak
 • Yasak olan ürünlerin koğuşlara girmesini engellemek
 • Oluşan anlaşmazlıkları çözmek, engellemek
 • Kişilerin kaçmasını engellemek

Gardiyanların görevleri temek olarak böyle. Şimdi gardiyan nasıl olunur bundan bahsedelim.

Öneri: Kariyer Fikirleri

Advertisement

Gardiyan Nasıl Olunur?

Gardiyan olmak için bilmeniz gerekenleri sizlere sunacağım. İnfaz koruma memuru olmak için hangi bölüm okunmalı? Diye soruyorsanız, bunun için herhangi bir bölüm okuma şartı aranmıyor.

Her bölümden mezun olan gardiyan olabilir. Ayrıca lise mezunları da gardiyan olabiliyor. Bunun için KPSS’ye girmek ve 70’in üzerinde bir puan almak gerekiyor.

Yeterli puanı aldıktan sonra gardiyan olmak için şartları yerine getirebiliyorsanız, siz de sözleşmeli gardiyan olarak iş hayatınıza başlayabilirsiniz. Şartlar neler mi? Okuyalım.

Gardiyan Olmak İçin Şartlar

Gardiyan Olmak İçin Şartlar
Gardiyan Olmak İçin Şartlar

Gardiyan olmak için KPSS’den 70 puan almış olmak yeterli değil. Bir takım bazı şartları yerine getirebilmek gerek. Gardiyan olmak için şartlar şu şekilde:

 • TC vatandaşı olmak
 • Kamu haklarından mahrum olmamak
 • En az lise mezunu olmak
 • En düşük 18 yaşında olmak, en fazla 30 yaşında olmak gerek.
 • Erkekler için askerlikle ilgisi olmamak,
 • Gardiyan olmak için erkekler en az 1.70 boyunda olmalı. Kadınlar için boy sınırı 1.60’tır.
 • KPSS’den yeterli puan almak
 • Mülakattan başarılı şekilde geçmek
 • Kilo olarak uygun olmak. (Boyun son iki rakamından 13 fazla, 17’den az olmamak gerek)

İnfaz ve Koruma Memuru Çalışma Saatleri

gardiyan çalışma saatleri
gardiyan çalışma saatleri

İnfaz ve koruma memuru olmak isteyenlerin bilmesi gerektiği önemli bir konu çalışma saatleridir. Cezaevlerinde gardiyanların çalışma saatleri 4 vardiyaya ayrılır. Bu vardiyalar A, B, C, D ya da 1, 2, 3, 4 olarak adlandırılır.

Sabit vardiyada çalışan infaz koruma memuru 08:00 – 17:00 saatleri arasında çalışır. Vardiyalı infaz koruma memurları da yukarıda belirttiğim vardiyalara göre çalışırlar. 12 saat çalışırlar. 8’de teslim aldığı nöbeti, 8’de teslim eder.

Advertisement

Gündüz çalışılan 12 saat için 24 saat istirahat veriliyor. Gece 12 saat çalışana 48 saat istirahat veriliyor. Örnekle açıklayayım: Akşam 8’de işe gelen gardiyan, ertesi sabah 8’de işten ayrılır. O gün ve ertesi gün dinlenir ve işe gelir.

Öner: Veri Analisti Maaşları

Gardiyan Alımı

Gardiyan maaşları hakkında yazdığım yazının sonuna gelirken, sizlere gardiyan alımından bahsetmek istiyorum. İnfaz ve koruma memuru başvurusu için sözleşmeli pozisyon için personel alım ilanlarını kontrol etmeniz gerekiyor.

Bunun için Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü duyurular sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Sonrasında adaylar yapılacak sözlü ve uygulamalı sınava giriyor. Adaylar sadece bir unvan için başvuru yapabilir ve sınava girebilir.

Advertisement

Bunun dışında aynı, farklı unvan içi yapılan başvurular olursa tüm başvurular geçersiz kılınıyor. O nedenle doğru unvana tek seferlik başvuru yaptığınızdan emin olmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Gürcistan Asgari Ücret 2023 | Güncel Bilgiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Advertisement

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

MAAŞLAR

2023 Avukat Maaşları Ne Kadar? Devlette, Özelde…

Avukat Maaşları

Yıllar geçse de popülerliğini kaybetmeyen meslekler arasında avukatlık yerini korumaya devam ediyor. Avukat olmak isteyen birçok kişi var. Peki, avukat maaşları ne kadar? Sizlere tüm ayrıntılarıyla birlikte bahsedeceğim. Devlette ve özelde avukat ne kadar maaş alır? Öğreneceksiniz. 2023 Avukatlık maaşları için okumaya başlayın! Avukat Maaşları 2023 Avukatlık maaşlarını etkileyen bir çok durum vardır. Bir aralıktan […]

Okumaya devam et

MAAŞLAR

Zabıta Maaşları 2023 – Kadrolu, Yeni Başlayan, Lise Mezunu

zabıta maaşları

Zabıta maaşları, zabıta olmak isteyenlerin en sık araştırdığı konuların başında geliyor. Bundan dolayı sizler için 2023 yılının en güncel zabıta memuru maaşını araştırdık. Maaşlar neye göre belirleniyor, neden değişkenlik gösteriyor yazımızda detaylı bir şekilde anlattık. Güncel maaş bilgilerinin yanı sıra zabıta nasıl olur, görev ve sorumlulukları nelerdir gibi merak ettiğiniz ve en sık sorulan soruları […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.