finansportali.net

MAAŞLAR

Gardiyan Maaşları 2023 – İnfaz Koruma Memuru Maaşı Ne Kadar?

gardiyan maaşları

Gardiyan, bir diğer adıyla infaz koruma memurları birçok kişinin meslek hedefinde bulunuyor. Peki, gardiyan maaşları ne kadar? Yeni atanan, bekar, lise mezunu, sözleşmeli, 4/1 gardiyan maaşı için yapılan zamlardan sonra güncel bilgileri bu içerikten öğreneceksiniz…

İnfaz koruma memuru maaşlarından tek tek bahsettikten sonra sizlere en özet haliyle gardiyan nasıl olunur? Şartları neler? Bunlardan da bahsedeceğim. İKM maaşı 2023 bilgileri için hadi okumaya başlayın!

Gardiyan Maaşları 2023 | Yeni Zamlı Ücretler!

Gardiyan Maaşları Ne Kadar?
Gardiyan Maaşları Ne Kadar?

İnfaz koruma memuru maaşları için detaylara girmeden önce altını çizmek istediği bir konu var. Şöyle ki gardiyan maaşları kişinin eğitim durumuna, görev yaptığı şehre ve çalıştığı toplam yıla göre farklılık teşkil ediyor.

Bu nedenle belli aralıkta bir maaştan bahsetmek mümkün. Yapılan zamlarla birlikte memurlar da belli oranda zam almışlardı.

Advertisement

Gardiyan maaşları 2023 yılında aşağıdaki gibidir:

PozisyonMaaş
Yeni Başlayan Gardiyan Maaşları22.900 TL
Lise Mezunu Gardiyan Maaşı 202323.150 TL
Üniversite Mezunu İKM Maaşları23.500 TL
Sözleşmeli Gardiyan Maaşı22.000 TL
Bekar Gardiyan Maaşları22.900 TL
4/1 İnfaz Koruma Memuru Maaşı26.350 TL
Başgardiyan Maaşı26.350 TL
İnfaz Koruma Memuru Maaşı 2023

1- Yeni Başlayan Gardiyan Maaşları

Yeni Başlayan Gardiyan Maaşı 2023
Yeni Başlayan Gardiyan Maaşı 2023

Gardiyan olmak isteyenlerin akıllarına gelen ilk soru kuşkusuz yeni atanan gardiyan maaşlarıdır. Kadroya yeni atananların kıdemleri düşük alacağı için daha fazla süredir çalışan gardiyanlardan daha düşük ücret alırlar.

Yeni atanan infaz koruma memuru maaşı aşağıdaki gibidir:

 • Yeni başlayan gardiyan maaşları 22.900 TL’dir.

2- Lise Mezunu Gardiyan Maaşı

Lise mezunları ve üniversite mezunlarının aldığı maaş arasında ufak bir miktar fark vardır. Sözleşmeli, bekar ve lise mezunu için maaşı ele alalım.

Lise mezunu infaz koruma memuru maaşları şu şekildedir:

 • Lise mezunu gardiyan maaşları ortalama olarak 23.150 TL civarındadır.

3- Üniversite Mezunu Gardiyan Maaşı

Üniversite mezunu gardiyanlar çok fark olmasa da lise mezunlarından bir miktar daha fazla kazanırlar. Üniversite mezunu İKM maaşları şu şekildedir:

 • Üniversite mezunu gardiyan maaşları 23.500 TL’dir.

Öneri içerik: Tıbbi Sekreterlik Maaşları

4- Sözleşmeli Gardiyan Maaşı 2023

Gardiyan maaşları için en çok araştırılan konunun sözleşmeli gardiyan maaşının olduğunu biliyorum. Çünkü devlette infaz koruma memuru kadrosu her yıl açılmıyor. Bu nedenle sözleşmeli gardiyan olmak çok daha kolay ve olasıdır.

Advertisement
 • Sözleşmeli gardiyan maaşı ortalama olarak 22.000 TL civarındadır.

5- Bekar Gardiyan Maaşı

Bekar gardiyanlar, göreve yeni başladıkları takdirde 22.900 TL seviyesinden başlıyorlar. Ancak evlenmeleri durumunda çocukların da etkisiyle daha fazla maaş alınabilmektedir. Ayrıca çalışılan yıl sayısı arttıkça kadro ve derece de artacağı için net maaşlar daha yüksek olacaktır.

6- 4/1 İnfaz Koruma Memuru Maaşı

İnfaz Koruma memurları, görevde yükselme sınavlarıyla birlikte 4/1 kadro – dereceye kadar yükselebilirler. Görevde yükselmek ise kurumun belirlediği sınav sisteminden başarılı sonuçlar almak sonucunda mümkündür. Gardiyanların ulaşabileceği en yüksek kadro ve derece ise 4/1’dir.

4/1 İnfaz Koruma memuru maaşı 2023 yılında aşağıdaki gibidir:

 • 4/1 gardiyan maaşları 26.350 TL civarındadır.

7- Başgardiyan Maaşı

Aynı kadro ve derecede başgardiyan olarak da çalışılabilir. Başgardiyan olmanız durumunda kariyerinizin en yüksek maaşını almış olacaksınız. Başgardiyan maaşı ise çeşitli faktörlere göre değişiklik gösteriyor.

 • Başgardiyan maaşları ortalama olarak 26.350 TL‘dir.

2023 gardiyan maaşı bu şekildeydi… Şimdi konuyla ilgili diğer bilgilere geçelim.

Kadın Gardiyan Maaşı Ne Kadar?

kadın gardiyan olmak
Kadın Gardiyan Olmak

Gardiyan olmak isteyen kadın adayların en çok sorguladığı sorulardan birisiyle kadın gardiyan maaşları ne kadardır? Kadın gardiyan maaşı da 22.900 TL – 26.350 TL arasında değişiyor.

Erkek adaylardan farklı bir maaş almıyorlar. Sözleşmeli, kadrolu, evli, çocuklu, kıdem gibi durumlar da aynı şekilde yukarıda anlattığım gibi kadın gardiyanlar için de geçerlidir.

En Yüksek Gardiyan Maaşı Ne Kadar?

Gardiyan maaşları 2023 bilgilerini inceledik. Sizler için en yüksek İKM maaşlarını da açıklayalım. Öncelikle gardiyanların maaşı medeni durum, hizmet yılı, kadro ve derece gibi faktörlere göre belirlenir. Bu nedenle her infaz koruma memuru farklı maaş almaktadır.

Advertisement

Bu doğrultuda gardiyanların ulaşabileceği (üniversite mezunu) en yüksek kadro ve derece 4/1’dir. Bu kadro ve derecede alınabilecek maaşlar ise yukarıda belirtildi.

 • Buna göre en yüksek gardiyan maaşları 26.350 TL civarındadır diyebiliriz.

Öneri içerik: Bankacı Nasıl Olunur?

Gardiyan Maaşları Ne Zaman Yatıyor?

İnfaz Koruma memurları (gardiyanlar) devlet memuru olarak görev yaparlar. Bu nedenle maaş ve özlük haklarının tamamı 657 sayılı kanuna göre belirlenir. Gardiyan maaşları ne zaman yatıyor sorusunun yanıtı ise devlet memurlarıyla aynıdır.

Yani her ayın 15’inde maaşlar hesabınıza yatmaktadır. Maaşlar, genel olarak 14’ü 15’e bağlayan gece içerisinde yatırılmaktadır.

Gardiyan Nedir? Ne İş Yapar?

İnfaz ve Koruma Memuru Nedir? Ne İş Yapar?
İnfaz ve Koruma Memuru Nedir? Ne İş Yapar?

Gardiyan maaşlarından sonra gelelim bu işi yapmak isteyenler ve görev tanımını bilmeyenler için bilgilere. Gardiyan, yani infaz koruma memurlarının görevleri cezaevlerindedir. Cezaevi ve ıslah evlerindeki kalan kişilerden sorumlulardır. Gardiyanların görevleri şu şekildedir:

 • Cezaevindeki kişilerin yeme, içme ihtiyaçlarını karşılamak
 • Cezaevindeki kişilerin kayıtlarını tutmak
 • Cezaevindeki kapıları kitlemek, kişilerin koğuşlara götürülmesini sağlamak
 • Koğuşların kontrollerini yapmak
 • Yasak olan ürünlerin koğuşlara girmesini engellemek
 • Oluşan anlaşmazlıkları çözmek, engellemek
 • Kişilerin kaçmasını engellemek

Gardiyanların görevleri temel olarak böyle. Şimdi gardiyan nasıl olunur bundan bahsedelim.

Öneri: Kariyer Fikirleri

Advertisement

Gardiyan Nasıl Olunur?

Gardiyan maaşları kadar önemli bir konu daha var: İnfaz ve Koruma Memuru nasıl olunur? İşte yanıtı…

Gardiyan olmak için bilmeniz gerekenleri sizlere sunacağım. İnfaz koruma memuru olmak için hangi bölüm okunmalı? Diye soruyorsanız, bunun için herhangi bir bölüm okuma şartı aranmıyor.

Her bölümden mezun olan gardiyan olabilir. Ayrıca lise mezunları da gardiyan olabiliyor. Bunun için KPSS’ye girmek ve 70’in üzerinde bir puan almak gerekiyor.

Yeterli puanı aldıktan sonra gardiyan olmak için şartları yerine getirebiliyorsanız, siz de sözleşmeli gardiyan olarak iş hayatınıza başlayabilirsiniz. Şartlar neler mi? Okuyalım.

Advertisement

Gardiyan Olmak İçin Şartlar

Gardiyan Olmak İçin Şartlar
Gardiyan Olmak İçin Şartlar

Gardiyan olmak için KPSS’den 70 puan almış olmak yeterli değil. Bir takım bazı şartları yerine getirebilmek gerek. Gardiyan olmak için şartlar şu şekildedir:

 • TC vatandaşı olmak
 • Kamu haklarından mahrum olmamak
 • En az lise mezunu olmak
 • En düşük 18 yaşında olmak, en fazla 30 yaşında olmak gerek.
 • Erkekler için askerlikle ilgisi olmamak,
 • Gardiyan olmak için erkekler en az 1.70 boyunda olmalı. Kadınlar için boy sınırı 1.60’tır.
 • KPSS’den yeterli puan almak
 • Mülakattan başarılı şekilde geçmek
 • Kilo olarak uygun olmak. (Boyun son iki rakamından 13 fazla, 17’den az olmamak gerek)

Gardiyan maaşları ilginizi çektiyse bu şartları yerine getirerek İnfaz ve Koruma Memuru olmaya çalışabilirsiniz… 🙂

İnfaz ve Koruma Memuru Çalışma Saatleri

gardiyan çalışma saatleri
gardiyan çalışma saatleri

İnfaz ve koruma memuru olmak isteyenlerin bilmesi gerektiği önemli bir konu çalışma saatleridir. Cezaevlerinde gardiyanların çalışma saatleri 4 vardiyaya ayrılır. Bu vardiyalar A, B, C, D ya da 1, 2, 3, 4 olarak adlandırılır.

Sabit vardiyada çalışan infaz koruma memuru 08:00 – 17:00 saatleri arasında çalışır. Vardiyalı infaz koruma memurları da yukarıda belirttiğim vardiyalara göre çalışırlar. 12 saat çalışırlar. 8’de teslim aldığı nöbeti, 8’de teslim eder. Gardiyan maaşları da bu çalışma saatlerinin etkisiyle belirlenir.

Gündüz çalışılan 12 saat için 24 saat istirahat veriliyor. Gece 12 saat çalışana 48 saat istirahat veriliyor. Örnekle açıklayayım: Akşam 8’de işe gelen gardiyan, ertesi sabah 8’de işten ayrılır. O gün ve ertesi gün dinlenir ve işe gelir.

Öner: Veri Analisti Maaşları

Gardiyan Alımı Var Mı?

Gardiyan maaşları hakkında yazdığım yazının sonuna gelirken, sizlere gardiyan alımından bahsetmek istiyorum. İnfaz ve koruma memuru başvurusu için sözleşmeli pozisyon için personel alım ilanlarını kontrol etmeniz gerekiyor.

Advertisement

Bunun için Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü duyurular sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Sonrasında adaylar yapılacak sözlü ve uygulamalı sınava giriyor. Adaylar sadece bir unvan için başvuru yapabilir ve sınava girebilir.

Bunun dışında aynı, farklı unvan içi yapılan başvurular olursa tüm başvurular geçersiz kılınıyor. O nedenle doğru unvana tek seferlik başvuru yaptığınızdan emin olmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Tıbbi Sekreterlik Maaşları 2023 | Kadrolu ve Sözleşmeli… başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Advertisement

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

MAAŞLAR

Tıbbi Sekreterlik Maaşları 2023 | Kadrolu ve Sözleşmeli…

tıbbi sekreterlik maaşları

Tıbbi sekreterlik, sağlık sektörü için oldukça önemli bir meslek kolu. Bu alanda çalışmak isteyenler, tıbbi sekreterlik maaşları ne kadar? bunu çok merak ediyor. Tıbbi sekreterlik maaşı 2023 bilgilerini sizlerle paylaşıyoruz! Maaşlar; yeni atanan, önlisans mezunu, kadrolu ve sözleşmeli olmak üzere farklı senaryolara göre düzenlendi. Ek olarak tıbbi sekreter nedir, ne iş yapar gibi soruları yanıtladık. […]

Okumaya devam et

MAAŞLAR

FLO Çalışma Şartları ve Maaşları 2023 | Part – Full Time!

FLO çalışma şartları

FLO, ayakkabı sektöründe faaliyet göstermeye başlayarak uzun yıllardır hizmet veren başarılı markalardan birisi. Flo’da çalışmak isteyen birçok kişi var. Peki, FLO çalışma şartları nedir? Sizlere tüm güncel bilgilerle birlikte aktaracağım. Ayrıca FLO maaşları 2023 için bilgiler vereceğim. Oldukça rahat ve personel haklarının korunduğu bir çalışma ortamıyla Flo, mağazacılık sektöründe çalışmak isteyenler için iyi bir fırsat. […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.