finansportali.net

BANKACILIK

Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır? 2022 Güncel Bilgiler

Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır

Ağır yükleri kaldırmak ve yüklemek için özel olarak tasarlanmış iş makinelerine forklift adı verilir. İlgili iş makinesini kullanabilmek için ehliyet gerekmektedir. Forklift ehliyeti nasıl alınır sorusu da tam olarak bu aşamada soruluyor.

Forklift Operatörlük Belgesi alarak bu makineleri kullanmanız mümkün. Ancak sonraki aşamalarda belgenizi ehliyete de çevirebiliyorsunuz.

Forklift belgesi ve ehliyetine dair tüm detayları aktardım. Forklift ehliyeti nasıl alınır? Nereden alınır? Ne kadar sürede alınır? gibi soruları merak ediyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz.

Advertisement

Forklift Ehliyeti Nedir?

Forklift Ehliyeti Nedir
Forklift Ehliyeti Nedir

İş makineleri asla ehliyetsiz kullanılmaması gereken araçlardır. Forklift belgesi, forklift adı verilen iş makinesini kullanabilmek için gerekli olan belgedir. İlgili araç ile trafiğe çıkabilmek için G sınıfı ehliyetinizin olması gerekir.

Forklift ile yükleme, kaldırma, taşıma işlemleri rahatlıkla yapılabilmektedir. Ancak bu aracın mutlaka eğitimini almış kişiler tarafından kullanılması gerekmektedir. Aksi halde iş kazaları gerçekleşebilecektir.

Forklift Ehliyeti Alma Süreci 2022

Forklift Ehliyeti Alma Süreci 2022
Forklift Ehliyeti Alma Süreci 2022

Forklift ehliyeti nasıl alınır süreç yardımıyla yanıtlayabiliriz. İlgili ehliyeti almak için aşağıdaki aşamaları tek tek tamamlamanız gerekmektedir;

 1. Forklift Operatörlüğü Kursuna Yazılın: Ehliyete sahip olmak için öncelikle forklift operatörlüğü kursunu tamamlamanız gerekmektedir. Başvuracağınız kursu veren kurumun Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı sürücü eğitim kurslarından olmasına dikkat ediniz.
 2. Kursu Tamamlayın: Kurs kapsamında teorik ve uygulama içeren dersler alırsınız. Ayrıca size kitap vb. kaynaklar da verilmektedir. Sınava hazırlık noktasında bu kaynaklardan faydalanabilirsiniz.
 3. Sınav Aşamaları: Forklift sınavı iki aşamadan oluşuyor. İki aşama da aynı gün içinde tamamlanmaktadır. Sınavlar, Bakanlıkça belirlenen günlerde (Cumartesi ya da Pazar) yapılmaktadır.
 4. Sınavları Başarıyla Tamamlayın: İki aşamalı olan sınavın ilk aşaması yazılıdır. Yazılı sınav test formatında yapılmaktadır. Yazılı sınav tamamlandıktan sonra kısa bir ara verilir ve bu sürede kâğıtlarınız okunur. Bu aşamayı başarıyla tamamlayan adayları uygulama aşaması beklemektedir. Uygulama sınavında komisyon önünde forklift kullanıyorsunuz. İki aşamayı da başarıyla tamamlamanız gerekir.
 5. Belgenizin Hazırlanması: Sınavlarda başarılı olduktan sonra operatörlük belgenizin Bakanlık tarafından onaylanmasını bekliyorsunuz.

Forklift Operatörlük Belgesi sayesinde ilgili iş makinesini trafiğe çıkmadan kullanabilirsiniz. Trafiğe çıkabilmek için ehliyete dönüştürmeniz gerekir.

İlginizi çekebilir: Ziraat Bankası Ehliyet Harcı Yatırma

Forklift Ehliyeti Ne Kadar Sürede Alınır?

Forklift Ehliyeti Ne Kadar Sürede Alınır
Forklift Ehliyeti Ne Kadar Sürede Alınır

Forklift ehliyeti ne kadar sürede alınır sorusu sıkça soruluyor. Ehliyeti almak için gerekli olan sürenin büyük bir bölümü kursu tamamlamak içindir. Dolayısıyla forklift ehliyeti kursu kaç gün sürer sorusu daha önemlidir.

Forklift ehliyeti nasıl alınır sürecinin en önemli aşamasını kurslar oluşturmaktadır. Kurs süreleri değişmekle beraber ortalama 30 – 40 günlük bir süreden bahsedebiliriz. Belgenizin hazırlanma süresi ve diğer süreler de dâhil edildiğinde ehliyeti almak için toplam 50 gün geçebiliyor.

Forklift Ehliyeti Nereden Alınır?

Forklift Ehliyeti Nereden Alınır
Forklift Ehliyeti Nereden Alınır

Forklift Operatörlük Belgesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çıkarılan yönerge hükümlerine göre ruhsat almış iş makinesi kurslarından alınabilir. Burada dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Forklift ehliyeti nasıl alınır sürecinin aksamaması için bu unsurlara dikkat ediniz;

 • Kaydolacağınız kursun Milli Eğitim Bakanlığı’nın çıkarmış olduğu “İş Makineleri Sürücü Eğitim Kursları” yönergesine uygun olması gerekmektedir.
 • Kaydolduğunuz kurs bu niteliklere sahip değilse alacağınız belgenin iş makinesini kullanmak için yeterli olmayacağını söyleyebiliriz.

Forklift Ehliyeti Alma Şartları 2022

Forklift Ehliyeti Alma Şartları 2022
Forklift Ehliyeti Alma Şartları 2022

Forklift belgesi alabilmek için bazı şartlar vardır. Forklift ehliyeti nasıl alınır sorusundan önce bu şartları sağlayıp sağlamadığınızı kontrol ediniz.

 • 18 yaş ve üstü olmak,
 • En az ilkokul mezunu olmak,
 • Ruh sağlığı ve vücut yapısı bakımından yönetmelikçe belirlenmiş şartları sağlamak,
 • İlgili Kanunun 41.maddesinin “e” bendinde yer alan T.C.K. maddelerinden mahkûmiyet almamış olmak.

Forklift operatörü olmak için yukarıdaki şartların sağlanması gerekiyor. Forklift ehliyeti nasıl alınır sürecinde bu şartları sağlamak oldukça önemlidir.

İlginizi çekebilir: TC ile Ehliyet Sınav Sonuçları Sorgulama

Advertisement

Forklift Ehliyeti İçin Gerekli Belgeler 2022

Forklift ehliyeti için gerekli belgeler aşağıda sıralanmıştır. Bu belgeler ile başvuru yapabiliyorsunuz;

 • Diploma (Öğrenim Belgesi),
 • Sürücü olur ibaresi içeren sağlık raporu,
 • Sabıka kaydı (Adli Sicil Belgesi),
 • 2 adet biometrik resim.

Forklift Ehliyeti Fiyatları 2022

Forklift Ehliyeti Fiyatları 2022
Forklift Ehliyeti Fiyatları 2022

Forklift ehliyeti nasıl alınır sürecinde en önemli aşamalardan birisi de fiyatlardır. Forklift ehliyeti fiyatları 2022 yılında aşağıdaki gibi belirlenmiştir;

 • Forklift Sınav Harcı: 140 TL
 • G Sınıfı Ehliyet Harcı: 1.863,70 TL
 • Değerli Kâğıt Bedeli: 280 TL
 • Vakıf Payı: 65 TL
 • Operatörlük Kurs Fiyatı: Kurs fiyatları değişkenlik göstermektedir. Kurs ücretleri için ayrı bir araştırma yapabilirsiniz.
 • Sağlık Raporu: 80 TL – 100 TL

Forklift ehliyeti ne kadar sorusuna 2022 yılı için yukarıdaki gibi yanıt verebiliriz. Harç tutarları her yıl yeniden değerleme oranınca artırılmaktadır.

İlginizi çekebilir: Ehliyet Yaş Hesaplama

Forklift Belgesi E Devlet Sorgulama

Forklift Ehliyeti E-Devlet
Forklift Ehliyeti E-Devlet

İlgili sınavları başarıyla geçtikten sonra belgeniz hazırlanır. Bu süre zarfında e-Devlet üzerinden iş makinesi operatörlük belgesi sorgulanabilir. Aynı şekilde e-Devlet içerisinde var olan belgelerinizi doğrulayabileceğiniz bir sistem de geliştirilmiştir. Sertifikanızın kodunu buradaki alana yazarak sorgulama işlemlerini yapabiliyorsunuz.

G Sınıfı Ehliyet ile Kullanılabilecek Araçlar

G sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. G sınıfı ehliyetler, özel kapsam alanına sahiptir. Kişinin iş makinesi türünde olan araçları kullanabilmesi için G sınıfı ehliyete sahip olması gerekmektedir. İlgili ehliyetlerin geçerlilik süresi 10 yıldır.

Forklift ehliyeti nasıl alınır sorusunda sadece belgenizi almayı da tercih edebilirsiniz. Örneğin forklift ile trafiğe çıkmadan iş yapacaksanız ehliyete gerek bulunmaz. Ancak trafiğe çıkılacaksa G sınıfı ehliyetin olması gerekir.

Advertisement

G sınıfı ehliyete sahip olanlar M sınıfı ehliyet türüyle kullanılan araçları da kullanabilirler. Dolayısıyla G sınıfı ehliyetle kullanılabilecek araçlar şu şekildedir;

 • Ehliyet koduna ait iş makineleri,
 • M sınıfı ehliyetle kullanılabilen motorlu bisikletler.

Operatörlük Sertifikasını G Sınıfı Ehliyete Çevirme

İş makinesi operatörlük sertifikasını bazı nedenlere dayanarak ehliyete çevirebilmeniz mümkündür. Özellikle yapacağınız işin niteliği burada çok önemlidir. Eğer ilgili iş makinesi ile trafiğe çıkmanız gerekecekse ehliyet almanız zorunludur. Ancak böyle bir durum yoksa ehliyet alma zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

 • İş Makinesi Operatörlük Belgesi’ni aldıktan sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü birimlerine başvuru yaparak aldığınız belgeyi ehliyete işletebilirsiniz.
 • G sınıfı ehliyete aldığınız iş makinesi eğitiminin kodu işlenecektir.
 • Ehliyeti aldıktan sonra işlenen koda ait tüm iş makinelerini, trafiğe çıkarak kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ehliyet Sınav Harcı Yatırma

G Sınıfı Ehliyet Nedir?

G Sınıfı Ehliyet Nedir
G Sınıfı Ehliyet Nedir

Forklift ehliyeti nasıl alınır sorusuna değinmişken birbiriyle ilişkili olan G sınıfı ehliyete de değinmek gerekmektedir. G sınıfı ehliyetler, iş makinelerini trafikte kullanabilmek için şart koşulan bir ehliyet türüdür.

Ancak G sınıfı ehliyete sahip olduğunuzda bu, tüm iş makinelerini kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor. Başarıyla tamamladığınız kursa ait iş makinesinin kodu ehliyetinize işlenir. Sadece almış olduğunuz eğitimi niteleyen bu kodlara ait iş makineleri kullanılabilmektedir.

ÖRNEK: 105.06 kodu forklift belgesi kodudur. Ehliyetinizde bu kodun yer alması durumunda sadece forklift kullanabilmeniz mümkün olacaktır.

Başka sınavlarla G sınıfı ehliyetinize yeni kodlar ekleyebilmeniz mümkündür. Bu gibi durumlarda G sınıfı ehliyet harcını yeniden ödemeniz gerekmez. Sadece kart ücreti ve vakıf payı ödenerek ehliyetinize kod ekleyebilirsiniz.

Sonuç

Forklift ehliyeti nasıl alınır sorusunun yanıtlarına değindik. İlgili aracı kullanmayı bilmiyorsanız M.E.B. anlaşmalı sürücü kurslarından öğrenebilirsiniz.

Advertisement

Kursunuzu tamamladıktan sonra ilgili sınavlara girebilir ve başarılı olmanız hâlinde belgenize sahip olabilirsiniz. Daha sonra bu belgeyi G sınıfı ehliyete işletebilmeniz de mümkündür.

Bir önceki yazımız olan En Güvenilir Borsa Uygulamaları 2023 – En Kolay 10 Program! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Advertisement

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

BANKACILIK

En Güvenilir Borsa Uygulamaları 2023 – En Kolay 10 Program!

en güvenilir borsa uygulamaları

Borsa denilince akla artık sadece hisse senetleri piyasası gelmemekte. Dijital dünyada dövizlerden emtialara, senetlerden kripto paralara kadar uzanan geniş bir yatırım araçları listesi yer almakta. Siz de en güncel borsa takibi ve analizlerini öğrenmek için çeşitli platformlara başvurmak zorundasınız. İşte tam bu nedenle sizler için en güvenilir borsa uygulamaları listesini detaylarıyla ve indirme linkleriyle birlikte […]

Okumaya devam et

BANKACILIK

MaxiPuan Geçen Yerler 2023 – Hemen Kullanın!

MaxiPuan Geçen ve Kullanılan Yerler

Biriken MaxiPuanlarımı nerelerde kullanabilirim? diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. 2023 yılında MaxiPuan geçen yerler hakkında detaylı bir anlatımda bulundum. Ayrıca, MaxiPuan hangi sitelerde kullanılır, bilgisinin de en güncel halini sizlerle paylaştım. Peki, MaxiPuan para nedir? diye sorduğunuzu da duyar gibiyim. Öncelikle şunu söyleyebilirim ki MaxiPuan, İş Bankası Maximum Kredi Kartı çerçevesinde sunulan faydalardan biridir. En […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.