finansportali.net

MAAŞLAR

Yazılım Mühendisliği Maaşları 2023 – ÇALIŞMA ŞARTLARI!

yazılım mühendisliği maaşları

Yazılım mühendisliği maaşları, yazılımcı olmak isteyen herkesin merak ettiği bir konu. Son yılların önü açık meslekleri arasında yer alan yazılım mühendisliği ile ilgili detaylar çok bilinmiyor. En merak edileni ise bu kadar çok adı duyulan iş alanının maaşlar nedir? Biz de sizlere yazılım mühendisliği maaşları güncel durumunu araştırdık!

Yazılımcı olmak isteyenler için maaş durumu oldukça büyük ilgi uyandırıyor. Bu yüzden yazımızda tüm detaylara yer verdik. Yazılım mühendisliği maaşının devlet ve özel sektördeki farkları neler? Yurt dışında yazılım mühendisliği maaşları, yazılımcı maaşları hakkında sık sorulan sorular gibi çok bu konu hakkındaki farklı soruları cevapladık.

Yazılım Mühendisliği Maaşları 2023

yazılım mühendisleri ne kadar kazanıyor
yazılım mühendisleri ne kadar kazanıyor

Son dönemlerin revaçta mesleklerinden yazılım mühendisliği ilgi odağı olarak hala popülaritesini koruyor. Şirketlerin, firmaların ve markaların en ihtiyaç duyduğu kişiler dijitale dönüşen bu dünyada şüphesiz yazılımcılar oluyor. Bu yüzden yazılım mühendisliği iş imkanı oldukça fazla. Aynı zamanda çok iyi bir yazılım mühendisi olup milyon dolarlar kazananlar bile vardır.

Hem Türkiye’de hem de yurt dışında çok fazla yazılım mühendisi mevcut. Durum böyle olduğu halde aktif yazılım mühendisi arayışı her yerde hala devam ediyor. Diğer mühendislere nazaran hem kazanç olarak daha iyi bir gelire sahipler hem de kendi işlerini yapma olanakları çok daha fazla.

Advertisement
yazılım mühendisliği maaşları yurtdışı
yazılım mühendisliği maaşları yurtdışı

İlgili İçerik: Grafik Tasarımcı Maaşları

Yazılım mühendisleri bir şirkete bağlı olarak ya da sadece kendi işlerini yapabilirler. Kendi işlerini yapmaları ile kazançlarını katlayacaklarını söylememiz mümkün. Nasıl mı? Kendi yazılımını geliştiren bir yazılım mühendisi bir firmadan çalışarak alabileceği maaştan kat kat fazlasını kazanabilir. Burada sadece gereken biraz sabırdır.

Çünkü kurumlara bağlı olarak çalışan yazılım mühendisleri verilen mesai saatleri içerisinde sadece çalışmakla yükümlüdürler. Sadece bazı zamanlarda fazla mesai yaparlar bunun ücretini de çoğu kurum zaten maaşlarına yansıtmaktadır. Fakat kendi yazılımını geliştiren kişinin saat fark etmeksizin çalışması gerekebilir.

Türkiye’de Yazılım Mühendisliği Maaşları

yazılım mühendisliği ne kadar maaş alır
yazılım mühendisliği ne kadar maaş alır

Yazılım mühendislerinin Türkiye’de maaşları özel sektörde ve devlet kurumlarında değişiklik göstermektedir. Devlette memur statüsünde sayıldıkları için sabit bir ücretleri vardır. Fakat özel sektöre de yazılım mühendisi maaşlarının ucu oldukça açıktır.

Yeni mezun yazılım mühendisleri asgarinin üstü ile maaş almaya başlarlar. Tabi çalışılan yıl, deneyimlenen işler çoğaldıkça kıdeme göre bu maaş artış gösterecektir. Bu doğrultuda aşağıda sizlere yazılım mühendislerinin genel maaş tablosunu incelemeniz için sunuyoruz.

Yazılım Mühendisi KıdemiMaaş
Yeni Mezun Yazılım Mühendisi15.000 – 20.000 TL arası
Kıdemli Yazılım Mühendis25.000 – 50.000 TL arası

Çalıştığınız yıla, daha önceden çalıştığınız kurumlara ve deneyimlerinize göre değişkenlik gösterebilir. Aynı firma da yazılım mühendisi olup farklı maaşlar almanız oldukça mümkün bir durumdur. Çünkü önceki deneyimlerinize ve yaptığınız işlere göre bir maaş belirlenmektedir.

Advertisement

Yazılım mühendislerinin bir çoğunun çalışmak için yurt dışını tercih ettiğini biliyor olsak da kendi ülkesinde çalışmak isteyen pek çok yazılım mühendisi olduğunu biliyoruz. Bu neden Türkiye’de yazılım mühendisliği maaşlarını sizler için araştırdık.

Yazılım mühendisliği maaşlarının özel sektör ve devlette değişiklik gösterdiğini yukarıda belirtmiştik. Aşağıda başlıklar altında bu değişken maaş durumunu ayrıca değerlendirdik.

Türkiye’de Yazılım Mühendisliği Maaşları

Editörün Önerisi: İŞKUR Maaşları

Yazılım Mühendisliği Maaşları Özel Sektör

yazılım mühendisliği maaşları amerika
yazılım mühendisliği maaşları amerika

Yazılım mühendisliği maaşları özel sektör de yer alan kişiler için sürekli olarak değişim gösterebilir. Özel sektörde yazılım mühendisleri maaşları belirlenirken belli şartlar göz önünde bulundurularak belirlenir. Bu şartlar;

  • Gerçekleşen Projeler
  • Mezuniyet Yılı
  • Önceki Deneyimler
  • Mezun Olduğu Okul

Bu şartları göz önünde bulundurarak özel sektörde yazılım mühendisine yeni mezun ve kıdemli yazılım mühendisi maaş ücretlendirmeleri farklı olur. Yeni mezun bir yazılım mühendisine yaptığı stajlar, bitirdiği projeler ve okulu baz alınarak 15.000 TL ila 20.000 TL arasında bir maaş verilmektedir.

Kıdemli, iyi projeler çıkarmış ve iyi okullardan mezun olmuş yazılım mühendislerine ise 25.000 TL ila 50.000 TL arasında bir maaş verilmektedir. Aynı zamanda özel sektördeki firmaların genelinde çok fazla yan hakların bulunduğunu da belirtmemiz gerekmektedir.

Advertisement

Yazılım Mühendisliği Maaş Devlet

Yazılım mühendisliği maaşı devlette genellikle diğer devlet memurlarında olduğu gibi sabit olmaktadır. Yazılım mühendisi olarak devlette çalışmanın en güzel yanı sabit çalışma saatleri diyebiliriz. Bunun haricinde yazılım mühendisi olarak özel sektör de her zaman yükselme ve gelişme ihtimaliniz çok yüksektir.

Bu doğrultuda sabit olan maaşınız devlette sadece kıdeme göre değişiklik gösterebilir. Yazılım mühendisleri devlet dairelerinin bilişim departmanlarında yer alırken, ortalama 19.000 TL ila 26.000 TL arası bir maaş almaktadırlar.

Yurt Dışında Yazılım Mühendisliği Maaşları

Yurt dışında yazılım mühendisliği maaşları
Yurt dışında yazılım mühendisliği maaşları

Türkiye’de ki bir çok yazılım mühendisinin çalışmak için yurt dışına çıktığını hepimiz biliyoruz. Bunun nedeni ise hem sektörel anlamda daha fazla alan açığı mevcut hem de çalışma şartları olarak ülkemize nazaran daha iyi olduğu düşünülmektedir. Hem maaşlar hem de yan haklar bakımından oldukça avantajlı olan, yurt dışında yazılım mühendisi maaşlarının güncel hali;

ÜlkeYıllık Ortalama Maaş
ABD110.000 Dolar
Birleşik Krallık46.000 Dolar
İsviçre95.000 Dolar
Norveç64.000 Dolar
Danimarka72.000 Dolar
Hollanda54.000 Dolar
İsrail76.000 Dolar
Almanya60.000 Dolar

İlginizi çekebilir; Aşçı maaşları

Amerika’da Yazılım Mühendisliği Maaşları

Amerika yazılım sektörü açısından dünyanın en iyi ülkeleri arasında başı çekmektedir. Çoğu dünya devi yazılım firmasının genel merkezinin Amerika’da olduğu da bu sektörde yer alanlar tarafından bilinen bir durumdur. Bu yüzden Amerika’da yazılım mühendisliği maaşları güncel durumu çok merak edilmektedir.

Advertisement

Amerika’da yazılım mühendisliği maaşları yıllık ortalama 110.000 Dolar civarındadır. Firmadan firmaya ve kişiden kişiye değişen bir durum olduğu için sizlere net bir tutar veremiyoruz. Fakat araştırmalarımıza göre yukarıdaki tutarın ortalama yıllık maaş durumu olduğunu söyleyebiliriz.

amerika'da yazılım mühendisliği maaşları
amerika’da yazılım mühendisliği maaşları

Avrupa’da Yazılım Mühendisliği Maaşları

Amerika’da olduğu gibi yurt dışında yazılım mühendisi olmak isteyen herkes Almanya, Amerika başta olmak üzere; Avrupa’da yazılım mühendisliği maaşlarının ne olduğunu merak ediyor. Türkiye’ye göre Avrupa’da da durum çok daha iyi dememiz mümkün. Tabi bur durum yine çalıştığınız firmaya göre değişiklik gösterebilir. Sizlere aşağıda Avrupa ülkelerinin ortalama yıllık yazılım mühendisliği maaşlarını incelemeniz için sunduk.

ÜlkeYıllık Ortalama Maaş
İsviçre95.000 Dolar
İsveç51.000 Dolar
Fransa46.000 Dolar
Almanya60.000 Dolar
Birleşik Krallık42.000 Dolar
Hollanda54.000 Dolar
Danimarka72.000 Dolar
Norveç64.000 Dolar
Finlandiya49.000 Dolar
yurt dışında yazılımcı maaşları

Yazılım Mühendislerinin Çalışacağı Nitelikli Firmalar

Bilgisayar mühendisliği maaş
Bilgisayar mühendisliği maaş

Her yazılım mühendisinin hayali dünyanın en iyi yazılım şirketlerinde çalışmaktır. Bu yazılım şirketleri hem kariyer hem kazanç olarak bir yazılım mühendisinin bulunmak istediği en üst seviyedir. Öyleyse dünyada önde gelen yazılım şirketleri hangileri hadi gelin inceleyelim 🙂

FirmaFirma
AppleFacebook
DoordashOracle
MicrosoftUber
GoogleVMware
firmalara göre yazılım mühendisliği maaşları

Yazılım Mühendisliği Maaşları S.S.S (Sık Sorulan Sorular)

Iyi bir yazılımcı ne kadar kazanır?

Yazılım mühendislerinin maaşları eğer yeni mezun değilseniz oldukça yüksek olur. Tabi bu maş durumu çalıştığınız şirkete göre de değişiklik göstermektedir. Genel olarak ortalama iyi bir yazılımcı maaşı 20.000 TL ila 45.000 TL aralığındadır.

Yazılım mühendisliği iş imkanı var mı?

Şirketlerin, firmaların ve markaların aktif olarak sürekli alım yaptığı neredeyse tek alan yazılım alanıdır. Bu yüzden yazılım mühendisliği son dönemlerde geleceğin meslekleri arasında yerini hızla almıştır. Hem devlette hem özel sektörde hem de yurt dışın iş imkanı oldukça fazladır.

Yazılım mühendisi kaç saat çalışır?

Yazılım mühendislerinin eğer devlette çalışmıyorsa belirli bir çalışma saati yoktur. Devlette çalışan yazılım mühendisi devlet memuru statüsünde yer aldığı için 09:00 – 17:00 aralığı çalışma saatlerini oluşturur. Fakat özel sektör de çalışan yazılım mühendislerinin çalışma saatleri çalıştığı kuruma göre değişiklik göstermektedir.

Advertisement

Sizlere yazılım mühendisliği güncel maaş durumunu tüm detaylarıyla aktardık. Başka meslek ve alanların maaşlarını ve diğer detayları merak ediyorsanız “İş Bulma” kategorimize göz atabilirsiniz. Ayrıca konu ile ilgili merak ettiğiniz diğer sorularınızı YORUMLAR kısmından bize iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Lc Waikiki Maaşları 2023 YENİ ZAMLAR! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Advertisement

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

MAAŞLAR

2023 Avukat Maaşları Ne Kadar? Devlette, Özelde…

Avukat Maaşları

Yıllar geçse de popülerliğini kaybetmeyen meslekler arasında avukatlık yerini korumaya devam ediyor. Avukat olmak isteyen birçok kişi var. Peki, avukat maaşları ne kadar? Sizlere tüm ayrıntılarıyla birlikte bahsedeceğim. Devlette ve özelde avukat ne kadar maaş alır? Öğreneceksiniz. 2023 Avukatlık maaşları için okumaya başlayın! Avukat Maaşları 2023 Avukatlık maaşlarını etkileyen bir çok durum vardır. Bir aralıktan […]

Okumaya devam et

MAAŞLAR

Zabıta Maaşları 2023 – Kadrolu, Yeni Başlayan, Lise Mezunu

zabıta maaşları

Zabıta maaşları, zabıta olmak isteyenlerin en sık araştırdığı konuların başında geliyor. Bundan dolayı sizler için 2023 yılının en güncel zabıta memuru maaşını araştırdık. Maaşlar neye göre belirleniyor, neden değişkenlik gösteriyor yazımızda detaylı bir şekilde anlattık. Güncel maaş bilgilerinin yanı sıra zabıta nasıl olur, görev ve sorumlulukları nelerdir gibi merak ettiğiniz ve en sık sorulan soruları […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.