finansportali.net

MAAŞLAR

Yeni Yazılım Mühendisliği Maaşları 2023 – ÇALIŞMA ŞARTLARI!

yazılım mühendisliği maaşları

Yazılım mühendisliği maaşları, yazılımcı olmak isteyen herkesin merak ettiği bir konu. Son yılların önü açık meslekleri arasında yer alan yazılım mühendisliği ile ilgili detayları sizlere anlattık.

Yazılımcı olmak isteyenler için maaş durumu oldukça büyük ilgi uyandırıyor. Yazılım mühendisliği maaşının devlet ve özel sektördeki farkları neler? Yazılım mühendisliği maaş yurt dışında nasıl? Sizlere tüm detaylarıyla aktardık.

Zamlardan sonraki yazılımcı maaşları 2023 bilgileri ve daha fazlası için okumaya devam edin.

Advertisement

Yazılım Mühendisliği Maaşları 2023

yazılım mühendisleri ne kadar kazanıyor
yazılım mühendisleri ne kadar kazanıyor

Son dönemlerin revaçta mesleklerinden yazılım mühendisliği, hem Türkiye’de hem de yurt dışında popülaritesini koruyor. Şirketlerin, firmaların ve markaların en ihtiyaç duyduğu elemanlardan birisi şüphesiz yazılımcılar oluyor. Bu yüzden yazılım mühendisliği iş imkanı oldukça fazla.

Hem Türkiye’de hem de yurt dışında çok fazla yazılım mühendisi mevcut. Durum böyle olduğu halde aktif yazılım mühendisi arayışı her yerde hala devam ediyor. Diğer mühendislere nazaran hem kazanç olarak daha iyi bir gelire sahipler hem de kendi işlerini yapma olanakları çok daha fazla.

yazılım mühendisliği maaşları yurtdışı
yazılım mühendisliği maaşları yurtdışı

İlgili İçerik: Grafik Tasarımcı Maaşları

Yazılım mühendisleri bir şirkete bağlı olarak ya da sadece kendi işlerini yapabilirler. Kendi işlerini yapmaları ile kazançlarını katlayacaklarını söylememiz mümkün. Nasıl mı? Kendi yazılımını geliştiren bir yazılım mühendisi bir firmadan çalışarak alabileceği maaştan kat kat fazlasını kazanabilir. Burada sadece gereken biraz sabırdır.

Çünkü kurumlara bağlı olarak çalışan yazılım mühendisleri, verilen mesai saatleri içerisinde çalışmakla yükümlüdürler. Sadece bazı zamanlarda fazla mesai yaparlar ve bunun ücretini de çoğu kurum zaten maaşlarına yansıtmaktadır. Fakat kendi yazılımını geliştiren kişinin saat fark etmeksizin fazla saatler çalışması gerekebilir.

Türkiye’de Yazılım Mühendisliği Maaşları

yazılım mühendisliği ne kadar maaş alır
yazılım mühendisliği ne kadar maaş alır

Yazılım mühendislerinin Türkiye’de maaşları özel sektörde ve devlet kurumlarında değişiklik göstermektedir. Devlette memur statüsünde sayıldıkları için sabit bir ücretleri vardır. Fakat özel sektöre de yazılım mühendisi maaşlarının ucu oldukça açıktır. Türkiye’de yazılım mühendisliği maaşları aşağıdadır:

Yazılım Mühendisi KıdemiMaaş
Yeni Mezun Yazılım Mühendisi15.000 TL
Kıdemli Yazılım Mühendis29.000 – 45.000 TL arası
yazılım mühendisliği maaş

Yeni mezun yazılım mühendisleri asgarinin üstü ile maaş almaya başlarlar. Tabi çalışılan yıl, deneyimlenen işler çoğaldıkça kıdeme göre bu maaş artış gösterecektir.

Advertisement

Çalıştığınız yıla, daha önceden çalıştığınız kurumlara ve deneyimlerinize göre değişkenlik gösterebilir. Türkiye’de yazılım mühendisliği maaşlarını bu şekilde.

Yazılım mühendisliği maaşlarının özel sektör ve devlette değişiklik gösterdiğini yukarıda belirtmiştik. Aşağıda başlıklar altında bu değişken maaş durumunu ayrıca değerlendirdik.

Türkiye’de Yazılım Mühendisliği Maaşları

Editörün Önerisi: İŞKUR Maaşları

Yazılım Mühendisliği Maaşları Özel Sektör

yazılım mühendisliği maaşları amerika
yazılım mühendisliği maaşları amerika

Yazılım mühendisliği maaşları özel sektör de yer alan kişiler için sürekli olarak değişim gösterebilir.

  • Özelde yeni mezun bir yazılım mühendisi maaşı 15.000 TL arasındadır.
  • Özelde Kıdemli yazılımcı maaşları 29.000 TL ila 50.000 TL arasındadır.

Özel sektörde yazılım mühendisleri maaşları belirlenirken belli şartlar göz önünde bulundurularak belirlenir. Bu şartlar;

  • Gerçekleşen Projeler
  • Mezuniyet Yılı
  • Önceki Deneyimler
  • Mezun Olduğu Okul

Bu şartları göz önünde bulundurarak özel sektörde yazılım mühendisine yeni mezun ve kıdemli yazılım mühendisi maaş ücretlendirmeleri farklı olur.

Yazılım Mühendisliği Maaş Devlet

Yazılım mühendisliği maaşı devlette genellikle diğer devlet memurlarında olduğu gibi sabit olmaktadır. Yazılım mühendisleri devlet dairelerinin bilişim departmanlarında yer alırken, ortalama 22.700 TL – 38.000 TL arası bir maaş almaktadırlar. Kıdeme göre maaşlar yıl geçtikçe artabilmektedir.

Advertisement

Yazılım Mühendisliği Maaş Yurtdışı

Yurt dışında yazılım mühendisliği maaşları
Yurt dışında yazılım mühendisliği maaşları

Türkiye’deki bir çok yazılım mühendisinin çalışmak için yurt dışına çıktığını hepimiz biliyoruz. Bunun nedeni ise hem daha fazla alan açığı mevcut hem de çalışma şartları olarak ülkemize nazaran daha iyi olduğu düşünülmektedir. Yazılım mühendisliği maaş yurtdışı tablosu aşağıdadır:

ÜlkeYıllık Ortalama Maaş
ABD110.000 Dolar
Birleşik Krallık46.000 Dolar
İsviçre95.000 Dolar
Norveç64.000 Dolar
Danimarka72.000 Dolar
Hollanda54.000 Dolar
İsrail76.000 Dolar
Almanya60.000 Dolar
avrupa yazılımcı maaş

İlginizi çekebilir; Aşçı maaşları

Amerika’da Yazılım Mühendisliği Maaşları

Amerika yazılım sektörü açısından dünyanın en iyi ülkeleri arasında başı çekmektedir. Çoğu dünya devi yazılım firmasının genel merkezinin Amerika’da olduğu da bu sektörde yer alanlar tarafından bilinen bir durumdur. Bu yüzden Amerika’da yazılım mühendisliği maaşları güncel durumu çok merak edilmektedir.

Amerika’da yazılım mühendisliği maaşları yıllık ortalama 110.000 Dolar civarındadır. Firmadan firmaya ve kişiden kişiye değişen bir durum olduğu için sizlere net bir tutar veremiyoruz. Fakat araştırmalarımıza göre yukarıdaki tutarın ortalama yıllık maaş durumu olduğunu söyleyebiliriz.

amerika'da yazılım mühendisliği maaşları
amerika’da yazılım mühendisliği maaşları

Avrupa’da Yazılım Mühendisliği Maaşları

Yurt dışında yazılım mühendisi olmak isteyen herkes Almanya, Amerika başta olmak üzere; Avrupa’da yazılım mühendisliği maaşlarının ne olduğunu merak ediyor. Avrupa’da yazılım mühendisliği maaşları:

ÜlkeYıllık Ortalama Maaş
İsviçre95.000 Dolar
İsveç51.000 Dolar
Fransa46.000 Dolar
Almanya60.000 Dolar
Birleşik Krallık42.000 Dolar
Hollanda54.000 Dolar
Danimarka72.000 Dolar
Norveç64.000 Dolar
Finlandiya49.000 Dolar
yurt dışında yazılımcı maaşları

Türkiye’ye göre Avrupa’da da durum çok daha iyi dememiz mümkün. Tabi bur durum yine çalıştığınız firmaya göre değişiklik gösterebilir. Sizlere aşağıda Avrupa ülkelerinin ortalama yıllık yazılım mühendisliği maaşlarını incelemeniz için sunduk.

Advertisement

Yazılım Mühendislerinin Çalışacağı Nitelikli Firmalar

Bilgisayar mühendisliği maaş
Bilgisayar mühendisliği maaş

Her yazılım mühendisinin hayali dünyanın en iyi yazılım şirketlerinde çalışmaktır. Bu yazılım şirketleri hem kariyer hem kazanç olarak bir yazılım mühendisinin bulunmak istediği en üst seviyedir. Dünyada önde gelen yazılım şirketlerinden bazıları şöyledir:

FirmaFirma
AppleFacebook
DoordashOracle
MicrosoftUber
GoogleVMware
firmalara göre yazılım mühendisliği maaşları

Yazılım Mühendisliği Maaşları S.S.S (Sık Sorulan Sorular)

Iyi bir yazılımcı ne kadar kazanır?

Yazılım mühendislerinin maaşları eğer yeni mezun değilseniz oldukça yüksek olur. Tabi bu maş durumu çalıştığınız şirkete göre de değişiklik göstermektedir. Genel olarak ortalama iyi bir yazılımcı maaşı 25.000 TL ila 45.000 TL aralığındadır.

Yazılım mühendisliği iş imkanı var mı?

Şirketlerin, firmaların ve markaların aktif olarak sürekli alım yaptığı neredeyse tek alan yazılım alanıdır. Bu yüzden yazılım mühendisliği son dönemlerde geleceğin meslekleri arasında yerini hızla almıştır. Hem devlette hem özel sektörde hem de yurt dışın iş imkanı oldukça fazladır.

Yazılım mühendisi kaç saat çalışır?

Devlette çalışan yazılım mühendisi devlet memuru statüsünde yer aldığı için 09:00 – 17:00 aralığı çalışma saatlerini oluşturur. Fakat özel sektör de çalışan yazılım mühendislerinin çalışma saatleri çalıştığı kuruma göre değişir. Genellikle 09:00 – 18:00 saatleri arasındadır.

Sizlere yazılım mühendisliği maaş durumunu tüm detaylarıyla aktardık. Başka meslek ve alanların maaşlarını ve diğer detayları merak ediyorsanız “İş Bulma” kategorimize göz atabilirsiniz. Ayrıca konu ile ilgili merak ettiğiniz diğer sorularınızı YORUMLAR kısmından bize iletebilirsiniz.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Tıbbi Sekreterlik Maaşları 2023 | Kadrolu ve Sözleşmeli… başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

MAAŞLAR

Gardiyan Maaşları 2023 – İnfaz Koruma Memuru Maaşı Ne Kadar?

gardiyan maaşları

Gardiyan, bir diğer adıyla infaz koruma memurları birçok kişinin meslek hedefinde bulunuyor. Peki, gardiyan maaşları ne kadar? Yeni atanan, bekar, lise mezunu, sözleşmeli, 4/1 gardiyan maaşı için yapılan zamlardan sonra güncel bilgileri bu içerikten öğreneceksiniz… İnfaz koruma memuru maaşlarından tek tek bahsettikten sonra sizlere en özet haliyle gardiyan nasıl olunur? Şartları neler? Bunlardan da bahsedeceğim. […]

Okumaya devam et

MAAŞLAR

Tıbbi Sekreterlik Maaşları 2023 | Kadrolu ve Sözleşmeli…

tıbbi sekreterlik maaşları

Tıbbi sekreterlik, sağlık sektörü için oldukça önemli bir meslek kolu. Bu alanda çalışmak isteyenler, tıbbi sekreterlik maaşları ne kadar? bunu çok merak ediyor. Tıbbi sekreterlik maaşı 2023 bilgilerini sizlerle paylaşıyoruz! Maaşlar; yeni atanan, önlisans mezunu, kadrolu ve sözleşmeli olmak üzere farklı senaryolara göre düzenlendi. Ek olarak tıbbi sekreter nedir, ne iş yapar gibi soruları yanıtladık. […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.