finansportali.net

MAAŞLAR

Grafik Tasarım Maaşları Ne Kadar? 2023 GÜNCEL GRAFİKER MAAŞI

grafik tasarım maaşları

Dijitalleşen dünyayla birlikte ön plana çıkan mesleklerden birisi de grafikerlik. Son yıllarda sayısı hızla artan grafik tasarımcılar için kazançlar ne durumda? Sizlere güncel grafik tasarım maaşları için veriler sunacağım.

Aklınızda grafiker olmak varsa ya da grafikerlerin ne kadar kazandığını merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. 2 yıllık ve 4 yıllık grafik tasarım bölümü maaşları ne kadar oldu? Güncel bilgilerle birlikte aktaracağım. İşte tüm detaylarıyla grafiker maaşları…

Grafik Tasarım Nedir?

grafik tasarım nedir
grafik tasarım nedir

Grafik tasarım maaşlarına girmeden önce kısaca sizlere grafik tasarım nedir? Bundan bahsedeceğim. Grafik tasarım iletilmesi gereken bir mesajı, görsel yolla iletilmesini sağlayan bir süreçtir.

Kullanılan çeşitli görsel tekniklerle mesaj, düşünce karşı tarafa başarılı şekilde ulaşmasını sağlar.

Advertisement

Zaman içerisinde dijitalleşen çağla birlikte reklamcılığın, pazarlamanın, sosyal medyanın etkisiyle grafik tasarım hızla şekillenmeye başlamıştır.

Önemini gün geçtikçe artıran grafik tasarım için grafikerli vazgeçilmez bir meslek dalı haline gelmiştir. Haliyle Grafik tasarımcı maaşları merak ediliyor. Hadi şimdii detaylarıyla grafik tasarım uzmanı maaşını ele alalım.

Grafik Tasarım Maaşı 2023

Grafik Tasarım Maaşı
Grafik Tasarım Maaşı

2023 Grafik tasarım maaşı11.400 TL ile 26.000 TL arasında değişmektedir. Maaş aralığının bu kadar değişken olmasının sebepleri vardır. Grafikerin deneyimi, çalıştığı yer maaşın değişkenlik göstermesindeki en büyük sebeptir.

Genellikle yeni başlayan grafiker maaşları asgari ücret ya da bin TL üstü olmakta. Deneyimli ve tasarım konusunda farklı programlarda uzmanlaşan grafikerler iyi bir ajansta çalışarak 26 bin TL’ye kadar kazanabilirler.

Grafik tasarım maaşları konusunu araştıran kişilerin akıllarındaki bir diğer soru da 2 yıllık grafik tasarım maaşlarıyla 4 yıllık grafik tasarım maaşlarının ne kadar olduğu… İşte yılına göre grafik tasarım bölümü okuyanların maaşları:

Advertisement

2 Yıllık Grafik Tasarım Maaşları

2 yıllık grafik tasarım maaşları 11.400 TL – 20.000 TL arasındadır. Ancak kişi kendisini ne kadar geliştirdiyse ve portföyü genişse bu maaş skalasının çok daha üzerine çıkabilir.

4 Yıllık Grafik Tasarım Bölümü Maaşları

4 yıllık grafik tasarım bölümü mezunu bir kişinin 2 yıllığa oranla daha yüksek maaş aldığını söyleyebilmek mümkün. 4 yıllık grafik tasarım bölümü maaşları 12.750 TL – 33.000 TL arasındadır.

Grafiker maaşları temelde grafikerin deneyimine, portföy ve çalışma yerine göre değişir ve 2 yıllık – 4 yıllık bgrafik tasarım bölümünden mezun olan kişi arasında büyük farklar olmaz.

Ancak elbette 4 yıl okuyan kişi konu meslek hakkında daha fazla bilgilenme fırsatı bulduğu için kendisini daha fazla geliştirebilir. Buna bağlı olarak sunacağı portföy ve program bilgisi daha geniş olabilir.

Advertisement

Grafik Tasarım Stajyer Maaşı

Grafik Tasarım Stajyer Maaşı
Grafik Tasarım Stajyer Maaşı

Grafik tasarımcı olmak isteyen kişiler deneyim edinmek ve kendilerini geliştirmek için çoğunlukla ilk olarak stajyer olarak çalışmaya başlarlar. Genellikle reklam ajanslarında stajyer olarak çalışma fırsatı bulan grafikerler, stajyer maaşıyla çalışırlar.

Yasal olarak tüm stajyer çalışanlar, asgari ücretin %30‘undan az olmamak şartı ile ücret alırlar. Buna bağlı olarak yasal en düşük grafik tasarım stajyer maaşı 3.420 TL‘dir. Çalıştığı kurum stajyerine daha yüksek maaş + yol + yemek ücreti de verebilir.

Keşfet: İŞKUR Maaşları

Devlette Grafiker Maaşları

devlette grafiker maaşları
devlette grafiker maaşları

KPSS’den yeterli puanı alarak devlet kurumlarında çalışmaya hak kazanan grafik tasarım uzmanları da vardır. Peki, kamuda çalışan grafikerler ne kadar maaş alıyor?

Devlette grafiker maaşı ortalama olarak 22 bin TL‘dir. Grafikerin çalışma derecesine göre maaşı artmakta. Kamuda grafik tasarım maaşları genel olarak bu şekilde.

Kamuda çalışmak garanti iş olarak görülse de Devlette grafiker olmak oldukça zor diyebilirim çünkü kadro çok az açılmaktadır. Bunun için de iyi bir KPSS puanı gerekir.

Advertisement

Yurt Dışında Grafik Tasarım Maaşları

yurt dışında grafik tasarım maaşları
yurt dışında grafik tasarım maaşları

Yurt dışında çalışmak isteyenler için grafikerlik oldukça rağbet gören bir meslek denilebilir. Yurt dışında birçok ülkede de grafikerlere ihtiyaç duyuluyor.Yurt dışında grafiker maaşları yıllık ortalama olarak şöyledir:

 1. Amerika Birleşik Devletleri: 50.000 ila 70.000 dolar
 2. Kanada: 40.000 ila 60.000 Kanada Doları
 3. Birleşik Krallık: 20.000 ila 40.000 İngiliz Sterlini
 4. Avustralya: 45.000 ila 70.000 Avustralya Doları
 5. Almanya: 30.000 ila 50.000 Euro
 6. Fransa: 25.000 ila 45.000 Euro
 7. Hollanda: 30.000 ila 50.000 Euro
 8. İsveç: 30.000 ila 50.000 İsveç Kronu
 9. Japonya: 3.500.000 ila 5.500.000 Japon Yeni
 10. Güney Kore: 25.000.000 ila 40.000.000 Kore Wonu

Amerika’da grafik tasarım maaşları 2.500 dolar – 15.000 dolar arasında değişiyor. Diğer Avrupa ülkelerinde de bu ücretler hemen hemen aynı. Yani ortalama olarak yurt dışında grafik tasarım maaşları 1.700 dolar – 18.000 dolar arasındadır.

Almanya Grafik Tasarım Maaşları

Türkiye’den yurt dışına gitmek isteyenlerin en çok tercih ettiği ülkelerden birisi olan Almanya için de grafiker maaşlarını araştırdım. Almaya grafik tasarım maaşları 4.000 Euro – 8.000 Euro arasındadır.

Almanya’da grafiker olmak istiyorsanız, şu video sizin için faydalı olacaktır.

almanya’da grafiker olmak

Amerika Grafik Tasarım Maaşları

Amerika’da grafik tasarımcıların ortalama yıllık maaşı, yaklaşık olarak 50.000 dolar – 70.000 dolar arasında değişebilir. Bu aralık, deneyim düzeyine ve çalışılan bölgeye göre farklılık gösterebilir.

Grafik Tasarımcı Nerelerde Çalışır?

grafik tasarım uzmanı
grafik tasarım uzmanı

Grafik tasarım maaşları hakkında artık bilgi sahibisiniz. Peki, grafik tasarımcı nerelerde çalışır? Çalışma alanları nerelerdir? Grafikerlere birçok yerde ihtiyaç olduğu aşikar. Grafik tasarımcıların en çok çok çalıştığı yerler ise:

 • Reklam ajansları
 • Medya kuruluşları
 • E-ticaret firmaları
 • Şirketlerin dijital pazarlama departmanları
 • Kamu kuruluşları
 • Fotoğraf stüdyoları
 • Tasarım stüdyoları

olarak listelendirilebilir. En çok reklam ajanslarında grafikerlerin çalıştığının altını çizmiş olayım. Bunlar dışında grafik tasarım uzmanları freelance yani serbest olarak çalışarak da para kazanabilirler. Hemen bu konusunda ayrıntılarını sizlere vereyim.

Freelance Grafikerlik

Grafik tasarım uzmanı maaşı hakkında bilgi sahibi oldunuz. Çalışma alanlarını da artık biliyorsunuz. Bunun dışında birçok grafikerin freelance olarak hizmet verdiğini de belirtmem gerek. Özellikle freelance çalışma platformları üzerinden iş almaktalar. Örneğin:

Advertisement

Gibi sitelerden iş alınabiliyor. Freelance para kazanma hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Freelance Grafiker Maaşları

Serbest çalışan grafikerler elbette belli bir maaş karşılığı çalışmıyorlar. Tasarım başına ücretlendirme söz konusudur. Peki, freelance grafik tasarımcı ne kadar kazanır? Grafik tasarımcı istenen tasarıma göre bir fiyat belirler ve ona göre çalışarak ücretini alır.

O nedenle aylık net bir grafiker maaşı söz konusu değildir. Bir ay içerisinde 12 bin TL’de alabilir, 30 bin TL’de… Bu tamamen grafikerin ne kadar iş aldığına bağlıdır.

Grafik Tasarımcısı Nasıl Olunur?

grafik tasarımcısı nasıl olunur
grafik tasarımcısı nasıl olunur

Grafiker maaşlarından sonra nasıl grafiker olunur? Sorusu da soruluyor. Grafiker olmak için grafik tasarım eğitimi veren lise, lisans ve lisansüstü programlardan mezun olabilirsiniz.

Grafik bölümlerinden mezun insanların iş bulması her ne kadar olası olsa da alaylı olarak sektörde çalışan birçok grafik tasarım uzmanı olduğunu da belirtmem gerek.

Tasarım konusunda kendinizi geliştirebilir, kurslara katılabilir ve portföyünüzü geliştirebilirsiniz. Bu şekilde de grafik tasarımcısı olabilirsiniz.

Advertisement

Grafik Tasarım İş İmkanı Var mı?

Evet, dijitalleşen dünya ile birlikte reklamcılık, pazarlama ve daha birçok konu için grafik tasarımcılarına ihtiyaç duyuluyor. Yani iş imkanı yadsınamayacak kadar fazla. Grafikerlik önü açık meslekler arasında yer alıyor ve daha uzun yıllar boyunca gözde mesleklerden olması bekleniyor.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Tıbbi Sekreterlik Maaşları 2023 | Kadrolu ve Sözleşmeli… başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

MAAŞLAR

Gardiyan Maaşları 2023 – İnfaz Koruma Memuru Maaşı Ne Kadar?

gardiyan maaşları

Gardiyan, bir diğer adıyla infaz koruma memurları birçok kişinin meslek hedefinde bulunuyor. Peki, gardiyan maaşları ne kadar? Yeni atanan, bekar, lise mezunu, sözleşmeli, 4/1 gardiyan maaşı için yapılan zamlardan sonra güncel bilgileri bu içerikten öğreneceksiniz… İnfaz koruma memuru maaşlarından tek tek bahsettikten sonra sizlere en özet haliyle gardiyan nasıl olunur? Şartları neler? Bunlardan da bahsedeceğim. […]

Okumaya devam et

MAAŞLAR

Tıbbi Sekreterlik Maaşları 2023 | Kadrolu ve Sözleşmeli…

tıbbi sekreterlik maaşları

Tıbbi sekreterlik, sağlık sektörü için oldukça önemli bir meslek kolu. Bu alanda çalışmak isteyenler, tıbbi sekreterlik maaşları ne kadar? bunu çok merak ediyor. Tıbbi sekreterlik maaşı 2023 bilgilerini sizlerle paylaşıyoruz! Maaşlar; yeni atanan, önlisans mezunu, kadrolu ve sözleşmeli olmak üzere farklı senaryolara göre düzenlendi. Ek olarak tıbbi sekreter nedir, ne iş yapar gibi soruları yanıtladık. […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.