finansportali.net

MAAŞLAR

Grafik Tasarım Maaşları Ne Kadar? 2023 GÜNCEL GRAFİKER MAAŞI

grafik tasarım maaşları

Dijitalleşen dünyayla birlikte ön plana çıkan mesleklerden birisi de grafikerlik. Son yıllarda sayısı hızla artan grafik tasarımcılar için kazançlar ne durumda? Sizlere güncel grafik tasarım maaşları için veriler sunacağım.

Aklınızda grafiker olmak varsa ya da grafikerlerin ne kadar kazandığını merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. 2 yıllık grafik tasarım maaşları ve 4 yıllık grafik tasarım bölümü maaşları ne kadar oldu? Güncel bilgilerle birlikte aktaracağım. İşte tüm detaylarıyla grafiker maaşları… 🙂

Grafik Tasarım Nedir?

grafik tasarım nedir
grafik tasarım nedir

Grafik tasarım maaşlarına girmeden önce kısaca sizlere grafik tasarım nedir? Bundan bahsedeceğim. Grafik tasarım iletilmesi gereken bir mesajı, görsel yolla iletilmesini sağlayan bir süreçtir.

Kullanılan çeşitli görsel tekniklerle mesaj, düşünce karşı tarafa başarılı şekilde ulaşmasını sağlar.

Advertisement

Zaman içerisinde dijitalleşen çağla birlikte reklamcılığın, pazarlamanın, sosyal medyanın etkisiyle grafik tasarım hızla şekillenmeye başlamıştır.

Önemini gün geçtikçe artıran grafik tasarım için grafikerli vazgeçilmez bir meslek dalı haline gelmiştir. Haliyle Grafik tasarımcı maaşları merak ediliyor. Hadi şimdii detaylarıyla grafik tasarım uzmanı maaşını ele alalım.

Grafik Tasarım Maaşı 2023

Grafik Tasarım Maaşı
Grafik Tasarım Maaşı

2023 Grafik tasarım maaşı 8.500 TL ile 26.000 TL arasında değişmektedir. Maaş aralığının bu kadar değişken olmasının sebepleri vardır. Grafikerin deneyimi, çalıştığı yer maaşın değişkenlik göstermesindeki en büyük sebeptir.

Genellikle yeni başlayan grafiker maaşları asgari ücret ya da bin TL üstü olmakta. Deneyimli ve tasarım konusunda farklı programlarda uzmanlaşan grafikerler iyi bir ajansta çalışarak 26 bin TL’ye kadar kazanabilirler.

2 yıllık ve 4 Yıllık Grafik Tasarım Bölümü Maaşları

2 yıllık grafik tasarım maaşları
2 yıllık grafik tasarım maaşları

Grafik tasarım maaşları konusunu araştıran kişilerin akıllarındaki bir diğer soru da 2 yıllık grafik tasarım maaşlarıyla 4 yıllık grafik tasarım maaşlarının ne kadar olduğu… İşte yılına göre grafik tasarım bölümü okuyanların maaşları:

Yıl DerecesiMaaşı
2 yıllık grafik tasarım bölümü mezunu8.500 TL – 15.000 TL
4 yıllık grafik tasarım mezunu9.500 TL – 25.000 TL
Grafiker maaşları

Aslında grafiker maaşları temelde grafikerin deneyimine, portföy ve çalışma yerine göre değişir ve 2 yıllık – 4 yıllık bgrafik tasarım bölümünden mezun olan kişi arasında büyük farklar olmaz.

Advertisement

Ancak elbette 4 yıl okuyan kişi konu meslek hakkında daha fazla bilgilenme fırsatı bulduğu için kendisini daha fazla geliştirebilir. Buna bağlı olarak sunacağı portföy ve program bilgisi daha geniş olabilir.

Böylelikle 4 yıllık grafik tasarım bölümü maaşları daha yüksek olabilir. Fakat 2 yıllık hatta alaylı kişiler dahi kendini geliştirdiği sürece 10 bin TL’nin üzerinde rahatlıkla kazanç elde edebilir.

Grafik Tasarım Stajyer Maaşı

Grafik Tasarım Stajyer Maaşı
Grafik Tasarım Stajyer Maaşı

Grafik tasarımcı olmak isteyen kişiler deneyim edinmek ve kendilerini geliştirmek için çoğunlukla ilk olarak stajyer olarak çalışmaya başlarlar. Genellikle reklam ajanslarında stajyer olarak çalışma fırsatı bulan grafikerler, stajyer maaşıyla çalışırlar.

Yasal olarak tüm stajyer çalışanlar, asgari ücretin %30‘undan az olmamak şartı ile ücret alırlar. Buna bağlı olarak yasal en düşük grafik tasarım stajyer maaşı 2.542 TL‘dir. Çalıştığı kurum stajyerine daha yüksek maaş + yol + yemek ücreti de verebilir.

Keşfet: İŞKUR Maaşları

Advertisement

Devlette Grafiker Maaşları

devlette grafiker maaşları
devlette grafiker maaşları

KPSS’den yeterli puanı alarak devlet kurumlarında çalışmaya hak kazanan grafik tasarım uzmanları da vardır. Peki, kamuda çalışan grafikerler ne kadar maaş alıyor?

Devlette grafiker maaşı ortalama olarak 15 bin TL‘dir. Grafikerin çalışma derecesine göre maaşı artmakta. Kamuda grafik tasarım maaşları genel olarak bu şekilde.

Kamuda çalışmak garanti iş olarak görülse de Devlette grafiker olmak oldukça zor diyebilirim çünkü kadro çok az açılmaktadır. Bunun için de iyi bir KPSS puanı gerekir.

Yurt Dışında Grafik Tasarım Maaşları

yurt dışında grafik tasarım maaşları
yurt dışında grafik tasarım maaşları

Yurt dışında çalışmak isteyenler için grafikerlik oldukça rağbet gören bir meslek denilebilir. Yurt dışında birçok ülkede de grafikerlere ihtiyaç duyuluyor. Peki yurt dışında grafiker maaşları ne kadar?

Amerika’da grafik tasarım maaşları 2.500 dolar – 15.000 dolar arasında değişiyor. Diğer Avrupa ülkelerinde de bu ücretler hemen hemen aynı. Yani ortalama olarak yurt dışında grafik tasarım maaşları 1.700 dolar – 18.000 dolar arasındadır.

Almanya Grafik Tasarım Maaşları

Türkiye’den yurt dışına gitmek isteyenlerin en çok tercih ettiği ülkelerden birisi olan Almanya için de grafiker maaşlarını araştırdım. Almaya grafik tasarım maaşları 4.000 Euro – 8.000 Euro arasındadır.

Advertisement

Almanya’da grafiker olmak istiyorsanız, şu video sizin için faydalı olacaktır.

almanya’da grafiker olmak

Grafik Tasarımcı Nerelerde Çalışır?

grafik tasarım uzmanı
grafik tasarım uzmanı

Grafik tasarım maaşları hakkında artık bilgi sahibisiniz. Peki, grafik tasarımcı nerelerde çalışır? Çalışma alanları nerelerdir? Grafikerlere birçok yerde ihtiyaç olduğu aşikar. Grafik tasarımcıların en çok çok çalıştığı yerler ise:

  • Reklam ajansları
  • Medya kuruluşları
  • E-ticaret firmaları
  • Şirketlerin dijital pazarlama departmanları
  • Kamu kuruluşları
  • Fotoğraf stüdyoları
  • Tasarım stüdyoları

olarak listelendirilebilir. En çok reklam ajanslarında grafikerlerin çalıştığının altını çizmiş olayım. Bunlar dışında grafik tasarım uzmanları freelance yani serbest olarak çalışarak da para kazanabilirler. Hemen bu konusunda ayrıntılarını sizlere vereyim.

Freelance Grafikerlik

Grafik tasarım uzmanı maaşı hakkında bilgi sahibi oldunuz. Çalışma alanlarını da artık biliyorsunuz. Bunun dışında birçok grafikerin freelance olarak hizmet verdiğini de belirtmem gerek. Özellikle freelance çalışma platformları üzerinden iş almaktalar. Örneğin:

Gibi sitelerden iş alınabiliyor. Freelance para kazanma hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Freelance Grafiker Maaşları

Serbest çalışan grafikerler elbette belli bir maaş karşılığı çalışmıyorlar. Tasarım başına ücretlendirme söz konusudur. Grafik tasarımcı istenen tasarıma göre bir fiyat belirler ve ona göre çalışarak ücretini alır.

O nedenle aylık net bir grafiker maaşı söz konusu değildir. Bir ay içerisinde 8 bin TL’de alabilir, 20 bin TL’de… Bu tamamen grafikerin ne kadar iş aldığına bağlıdır.

Advertisement

Grafik Tasarımcısı Nasıl Olunur?

grafik tasarımcısı nasıl olunur
grafik tasarımcısı nasıl olunur

Grafiker maaşlarından sonra nasıl grafiker olunur? Sorusu da soruluyor. Grafiker olmak için grafik tasarım eğitimi veren lise, lisans ve lisansüstü programlardan mezun olabilirsiniz.

Grafik bölümlerinden mezun insanların iş bulması her ne kadar olası olsa da alaylı olarak sektörde çalışan birçok grafik tasarım uzmanı olduğunu da belirtmem gerek.

Tasarım konusunda kendinizi geliştirebilir, kurslara katılabilir ve portföyünüzü geliştirebilirsiniz. Bu şekilde de grafik tasarımcısı olabilirsiniz.

Grafik Tasarım İş İmkanı Var mı?

Evet, dijitalleşen dünya ile birlikte reklamcılık, pazarlama ve daha birçok konu için grafik tasarımcılarına ihtiyaç duyuluyor. Yani iş imkanı yadsınamayacak kadar fazla. Grafikerlik önü açık meslekler arasında yer alıyor ve daha uzun yıllar boyunca gözde mesleklerden olması bekleniyor.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Lc Waikiki Maaşları 2023 YENİ ZAMLAR! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Advertisement

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

MAAŞLAR

2023 Avukat Maaşları Ne Kadar? Devlette, Özelde…

Avukat Maaşları

Yıllar geçse de popülerliğini kaybetmeyen meslekler arasında avukatlık yerini korumaya devam ediyor. Avukat olmak isteyen birçok kişi var. Peki, avukat maaşları ne kadar? Sizlere tüm ayrıntılarıyla birlikte bahsedeceğim. Devlette ve özelde avukat ne kadar maaş alır? Öğreneceksiniz. 2023 Avukatlık maaşları için okumaya başlayın! Avukat Maaşları 2023 Avukatlık maaşlarını etkileyen bir çok durum vardır. Bir aralıktan […]

Okumaya devam et

MAAŞLAR

Zabıta Maaşları 2023 – Kadrolu, Yeni Başlayan, Lise Mezunu

zabıta maaşları

Zabıta maaşları, zabıta olmak isteyenlerin en sık araştırdığı konuların başında geliyor. Bundan dolayı sizler için 2023 yılının en güncel zabıta memuru maaşını araştırdık. Maaşlar neye göre belirleniyor, neden değişkenlik gösteriyor yazımızda detaylı bir şekilde anlattık. Güncel maaş bilgilerinin yanı sıra zabıta nasıl olur, görev ve sorumlulukları nelerdir gibi merak ettiğiniz ve en sık sorulan soruları […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.