İnternetten Vergi Borcu Ödeme

İnternetten Vergi Borcu Ödeme
08.07.2020
A+
A-

Tüm dünyada internetin giderek daha yaygınlaşmasının sonucunda, alışveriş, yeme içme gibi yaşam alışkanlıkları birer birer değiştiği gibi, devlet kurumları ile ilgili işlemlerin büyük bölümü de artık internet üzerinden kolayca yapılabiliyor. Devlet tarafından internet üzerinden verilen hizmetlerden biri olan internet üzerinden vergi ödemesi de en yararlı uygulamalar arasında ilk sıralarda yer alıyor. İnternetten vergi borcu nasıl sorgulanır? Vergi borcu ödemesi nasıl yapılır şeklindeki merak edilen tüm soruların cevabı yazımızın devamında yer alıyor.

Günlük yaşamın bir parçası haline gelen internet teknolojisi vatandaşlık görevleriyle ilgili işlemlerin yapılmasında büyük avantajlar sağlıyor. Artık vatandaşlar birçok konu ile ilgili sorunlarını kuruma başvuru yapmadan halledebiliyor. Bu hizmetler arasında vergi borcu sorgulama ve borç özeme de bulunuyor. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) resmi sitesi üzerinden yapılabilen işlemler sayesinde vatandaşlar zaman kaybından ve sıra beklemekten kurtuluyor.

İnternetten Vergi Borcu Sorgulama ve Ödeme Nasıl Yapılır?

İnternetten vergi borcu sorgulama ve ödemeleri GİB İnternet Vergi Dairesi adı verilen resmi web sayfası üzerinden son derece kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Yapılan sorgulamalarda MTV, ÖTV ve gelir vergisi gibi birbirinden farklı vergi sistemleri üzerinden tahakkuk ettirilmiş bulunan vergi miktarları incelenebilmektedir. Borç sorgulama ve ödeme işlemlerini yapmak amacıyla web sitesinde giriş yapabilmek için öncelikle Online Vergi Dairesi adresinden giriş yapmak gerekir. Daha sonra,

  • Sisteme girmek ve işlemleri yapabilmek için ‘’T.C Kimlik Numarası ile Giriş’’ seçeneğini tıklayın.
  • Açılan sayfada sizden istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz doldurun.
  • Sayfadaki 2. Kimlik No bölümüne baba, anne veya çocuğunuzun T.C kimlik numarasını girin ve sistem tarafından verilen güvenlik kodu doğrulaması sonrasında işleme devam edin.
  • Tüm bilgileri eksiksiz olarak doldurduğunuzdan emin olduktan sonra‘’Giriş’’butonuna basarak

online vergi dairesi sayfasına erişim sağlayabilirsiniz.

Online girişiniz sırasında T.C kimlik numarası bilgilerinizi kullanmak suretiyle vergi borcu, motorlu taşıtlar vergisi türü borçlarınızı sorgulayabilir, dilerseniz borçlarınızı ödeyerek üzerinizdeki yükümlülükten kolayca kurtulabilirsiniz.

Vergi Borcunu Kredi Kartı İle Ödemek Mümkün

Online Vergi Dairesi kapsamında MTV( Motorlu taşıtlar Vergisi) ve kira geliri (GMSİ) vergileri gib.gov.tr üzerinden kredi kartıyla ödenebilmektedir. Ayrıca vergi mükellefi her tür vergi borcunu kapatabilmek amacıyla banka kartı ve havale ile ödeme yöntemleriyle yapabilmektedir. Motorlu taşıtlar vergisini internet üzerinden ödemek için gib.gov.tr adresinden T.C Kimlik No ile giriş yapıldıktan sonra, ‘’Borç Sorgulama ve Ödeme’’ bölümünden 02:00 ile 22.00 saatleri arasında banka kartı veya kredi kartı bilgileri girilerek ödeme yapılabilmektedir.

Eğer ilginizi çekerse Kredi Notu Yükseltmenin 5 Altın Yöntemi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İhtiyaç Sahiplerine 1000 TL Yardım Ne Zaman Yatacak? Nasıl Başvurulur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.