finansportali.net

MAAŞLAR

Acil Tıp Teknisyeni Maaşları – 2023 ATT Maaşı!

Acil Tıp Teknisyeni Maaşları

Yapılan zamlardan sonra acil tıp teknisyeni maaşları ne kadar oldu? Detaylarıyla aktardım. Sağlık sektöründe çalışmak isteyenler için önü açık bir meslek olarak karşımıza çıkan acil tıp teknisyenliği (ATT), diğer adıyla paramedik, son yıllarda popüler meslekler arasında.

ATT maaşlarını belirleyen faktörleri ele alacağım. Acil tıp Buna bağlı olarak sizlere özel ve devlet hastanesinde acil tıp teknisyeni maaşlarından bahsedeceğim. Daha fazla bilgi almak için okumaya başlayın!

Acil Tıp Teknisyeni Nedir?

Acil Tıp Teknisyeni Nedir
Acil Tıp Teknisyeni Nedir?

Halk arasında ambulans hemşiresi olarak da bilinen acil tıp teknisyenleri, ambulans ekibinin bir parçası olarak çalışırlar. Acil Tıp Teknisyeni, acil durumlarda hasta bakımı ve tedavisi ile ilgili tıbbi desteği sağlayan sağlık personelidir.

Acil çağrılarını yanıtlarlar ve acil durumda olan hastaları tedavi etmek için gerekli müdahaleleri yaparlar. Hastaların vital bulgularını izlerler ve gerektiğinde solunum, dolaşım veya diğer acil durumlarda müdahale ederler. ambulanslarla nakledilen hastaların transferini gerçekleştirirler.

Advertisement

Özetle acil servislerin olmazsa olmaz personellerindirler. Özel ve devlet hastanelerinde çalışabilirler. Son dönemlerde ise bu mesleğe ilgi bir hayli fazla. Peki, acil tıp teknisyeni kaç para maaş alır? Bunun yanıtını hemen aşağıda bulabilirsiniz.

ATT Maaşlarını Etkileyen Faktörler

Acil tıp Teknisyeni maaşı
Acil tıp Teknisyeni maaşı 2023

Acil tıp teknisyenliği maaşları için sayısal verilere geçmeden önce sizlere bir konudan bahsetmek istiyorum. Devlette çalışan tıp teknisyeni maaşı bazı faktörlere göre değişiklik gösteriyor. Bunun için sizlere paramedik maaşlarını etkileyen faktörleri sıraladım:

 • Ek mesai ücreti
 • Hastanenin döner sermaye ücreti
 • Nöbet ücreti
 • Ek tazminatlar
 • Yabancı dil tazminatı
 • Sigorta ve BES kesintileri
 • Çalışma yılı
 • Mezuniyet derecesi (lise, ön lisans – lisans)
 • Aile – çocuk yardımları

Bu gibi durumlar devlette çalışan ATT maaşlarını etkiler. Bunu da belirttiğimize göre asıl konumuza dönebiliriz… 2023 yılında yüzde 30 oranında kamu personellerine yapılan zamdan sonra acil tıp teknisyeni maaşları ne kadar oldu? Aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Öneri: Tıbbi Sekreter Maaaşları

Acil Tıp Teknisyeni Maaşları 2023

Acil Tıp Teknisyeni Maaşları
Acil Tıp Teknisyeni Maaşları

ATT maaşları 2023 yılında gerçekleşen zamlarla beraber arttı. Özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde verilen maaşların farklı olduğu için ayrı ayrı olarak ele alacağız. İşte Özel ve devlette paramedik maaşları:

Devlet Hastanesinde Acil Tıp Teknisyeni Maaşları

Ocak 2023’te yapılan memur zammıyla birlikte devlet hastanesinde çalışanlara yüzde 30 zam yapılmıştı. Bununla birlikte acil tıp teknisyeni maaşları şöyle olmuştur:

Deneyim yılıMaaşı
Yeni başlayan acil tıp teknisyeni13.570 TL
5 yıl tecrübeli acil tıp teknisyeni13.750 TL
10 yıl tecrübeli acil tıp teknisyeni13.940 TL
15 yıl tecrübeli acil tıp teknisyeni15.080 TL
20 yıl tecrübeli acil tıp teknisyeni15.950 TL
ATT Maaşları 2023

Özel Hastanede Acil Tıp Teknisyeni Maaşı

Bütün özel hastanelerde de acil tıp teknisyenlerine ihtiyaç duyuluyor. Kamuda iş fırsatını bulamayan kişiler, özel hastanelerde çalışmayı tercih edebiliyorlar. Özel hastanelerde ATT maaşları farklılık gösteriyor.

Advertisement

Bu farklılık hastaneden hastaneye de değişiyor. Yani her özel hastane aynı ücreti verecek diye bir durum söz konusu değil. Sizler için özel hastane paramedik maaşlarını araştırdım. Ortalama olarak özel hastanede acil tıp teknisyeni maaşları şöyle:

Deneyim yılıMaaşları
Yeni deneyimli acil tıp teknisyeni8.500 TL
5 yıl deneyimli acil tıp teknisyeni9.000 TL – 11.000 TL
10 yıl deneyimli acil tıp teknisyeni11.000 TL – 15.000 TL
Özelde tıp teknikeri maaşları 2023

Acil Tıp Teknikeri Çalışma Şartları

Acil Tıp Teknikeri Çalışma Şartları
Acil Tıp Teknikeri Çalışma Şartları

ATT olmak isteyenler için acil tıp teknisyenliği maaşlarından sonra bazı konulara daha değineceğim. ATT personelleri hangi koşullarda çalışıyorlar kısaca anlatacağım. Acil tıp teknikeri çalışma şartları şöyle:

 • Haftalık mesai saatleri 40 saattir. Ayda 160 saat çalışırlar.
 • Ayda en az 7 gün nöbetleri bulunur. Nöbetler ek mesai ücreti olarak ödenir.
 • Nöbetlerde 24 saat çalışıp, ertesi 48 saat dinlenirler.
 • Mesailer haftalık olarak belirlenir.

ATT Nasıl Olunur?

ATT Nasıl Olunur?
ATT Nasıl Olunur?

Liseden sonra acil tıp teknisyeni olmak içi 4 yıllık sağlık meslek lisesinden mezun olmanız gerekiyor. Sağlık lisesi mezunu değilseniz de 2 yıllık ilk ve acil yardım ön lisans programını bitirmeniz gerekiyor.

Burada şöyle bir fark var: Lise mezunları direkt ATT olabiliyor. Ön lisanstan mezun kişiler ise paramedik AABT oluyorlar. Yani ATT’lerin amiri olarak çalışıyorlar. Yani önlisanstan sonra paramedik olmak daha avantajlıdır diyebilirim.

Açık Öğretimden Acil Tıp Teknisyenliği Okunur mu?

Acil tıp teknisyeni olmak için örgün öğretimden mezun olmanız gerekiyor. Açık öğretimden acil tıp teknisyenliği okumanız ve ATT olmanız mümkün değildir. Örgün ilk ve acil yardım ön lisans programından mezun olmanız gerek.

ATT Olmak İçin Bireyde Olması Gereken Özellikler

att olmak
att olmak
 1. Fiziksel dayanıklılık: Acil tıp teknisyenleri, zorlu koşullar altında çalışırlar. Bu nedenle, fiziksel olarak dayanıklı olmalılardır.
 2. Stres yönetimi: Acil durumlarda hızlı ve etkili bir şekilde hareket etmek zorundadırlar. Böyle durumlarda, stres seviyesinin yüksek olması kaçınılmazdır. Bu nedenle stres yönetimi becerilerine sahip olmak, ATT’ler için önemlidir.
 3. İyi iletişim becerileri: Hastalarla ve diğer sağlık çalışanlarıyla etkili bir şekilde iletişim kurmalıdır. Bu nedenle, iyi bir iletişim becerisi geliştirmelilerdir.
 4. Hızlı düşünme ve karar verme becerisi: ATT’ler, hızlı bir şekilde hareket etmek ve doğru kararları almak zorundadırlar. Bu nedenle, hızlı düşünme ve karar verme becerilerine sahip olmak çok önemlidir.
 5. Takım çalışması becerisi: ATT’ler, diğer sağlık çalışanlarıyla birlikte çalışırlar ve görevleri birlikte yerine getirirler. Bu nedenle, iyi bir takım çalışması becerisine sahip olmak, ATT’lerin görevlerini daha etkili bir şekilde yerine getirmelerine yardımcı olacaktır.
 6. Mesleki bilgi ve tecrübe: ATT’lerin, sağlık alanında geniş bir bilgi birikimine sahip olmaları gerekmektedir. Bunun için düzenli olarak mesleki eğitimler almak, seminerlere katılmak ve pratik tecrübe kazanmak önemlidir.

Acil tıp teknisyeni maaşları hakkında sizlere anlatacaklarım bunlar. Merak ettiğiniz, aklınıza takılan soruları aşağıya bırakabilirsiniz!

Advertisement

Bir önceki yazımız olan FLO Çalışma Şartları ve Maaşları 2023 | Part – Full Time! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

MAAŞLAR

FLO Çalışma Şartları ve Maaşları 2023 | Part – Full Time!

FLO çalışma şartları

FLO, ayakkabı sektöründe faaliyet göstermeye başlayarak uzun yıllardır hizmet veren başarılı markalardan birisi. Flo’da çalışmak isteyen birçok kişi var. Peki, FLO çalışma şartları nedir? Sizlere tüm güncel bilgilerle birlikte aktaracağım. Ayrıca FLO maaşları 2023 için bilgiler vereceğim. Oldukça rahat ve personel haklarının korunduğu bir çalışma ortamıyla Flo, mağazacılık sektöründe çalışmak isteyenler için iyi bir fırsat. […]

Okumaya devam et

MAAŞLAR

Şok Market Maaşları 2023 | (ZAMLI) Personel Maaşları!

şok market maaşları

En büyük zincir marketlerden birisi olarak büyüme gösteren Şok, sürekli eleman alımı yapıyor. Bu sektörde çalışarak deneyim sahibi olmak isteyen kişiler Şok market maaşları 2023’te ne kadar? Merak ediyor. Yapılan yeni zamlarla değişen Şok personel maaşları burada! Ayrı olarak sizlere Şok market çalışma şartları nedir? Şok market çalışan yorumları nasıl? Bunlardan da bahsedeceğim. Şok Market’te […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.