finansportali.net

MAAŞLAR

Akademisyen Maaşları 2023’te Ne Kadar? GÜNCEL BİLGİLER!

akademisyen maaşları

Akademik olarak ilerlemek isteyenlerin en çok akademisyen maaşlarını merak ettiğini biliyorum. Sizlere akademik personel maaşları için en yeni bilgileri aktardım. Birçok gencin hayali olan akademisyenlik için kazançları kıdemlere göre sıraladım.

2023’te yapılan %30 zammından sonra akademik personel maaşlarını en güncel haliyle burada bulacaksınız.Öğretim görevlisi, profesör, doçent, yardımcı doçent, bölüm başkanı maaşları ve daha fazlası için okumaya devam edin!

Üniversite Akademisyen Maaşları 2023

akademisyen maaşları 2023
akademisyen maaşları 2023

Üniversitede akademisyen ne kadar maaş alır? Unvanlarına göre tek tek sizlere açıklayacağım. Yeni başlayan akademisyen maaşlarından, profesör maaşlarına kadar hepsini detaylıca araştırdım.

Bu maaşların devlet üniversitelerinde geçerli olduğunun altını çizmiş olayım. Sonrasında Özel üniversite akademik personel maaşlarını sizlere ayrıca vereceğim… İşte devlet üniversitelerinde akademisyen maaşları:

Advertisement
UnvanMaaşları
Araştırma Görevlisi18.820 TL
Öğretim Görevlisi18.820 TL
Dr. Öğretim Üyesi20.450 TL
Doçent21.060 TL
Profesör24.000 TL
Dekan28.340 TL
Rektör35.150 TL
akademisyen maaşları 2023

Daha farklı kariyer fikirleri için hazırladığımız yazı ilginizi çekebilir!

yeni başlayan akademisyen maaşları
yeni başlayan akademisyen maaşları

Üniversite Araştırma Görevlisi Maaşları

Akademik kariyer yapmak isteyenlerin ilk akademik kadro unvanı olan araştırma görevlileri ne kadar maaş alıyor? Araştırma, inceleme ve deneyler için yardımcı olan kişi ve verilen görevleri yapan araştırma görevlisi maaşı 18.820 TL‘dir.

Öğretim Görevlisi Maaşları

Ders verebilen ve uygulamalı derslerde görevlendirilebilen Öğretim Görevlileri de yapılan zamlardan sonra daha yüksek kazanç elde edebiliyor. Öğretim Görevlisi maaşı 18.820 TL’dir. Akademisyen maaşları için hız kesmeden devam edelim!

Dr. Öğretim Üyesi Maaşları

Araştırma görevlisi olarak akademik kariyerine başlayan Dr. Öğretim Üyeleri unvanlarını yükseltmiş olup, daha yüksek maaş almaktadırlar. Dr. Öğretim Üyesi maaşları güncel olarak 20.450 TL’dir.

Eğer yardımcı Doçent maaşlarını arıyorsanız, cevabınız Dr. Öğretim Üyesi maaşlarıdır çünkü 2018 yılında yardımcı doçent unvanı kaldırılmıştır. Bunun yerine Dr. öğretim üyesi unvanı kullanılır.

En kazançlı masa başı işler için bir liste hazırladık! Aradığınız iş belki de bu liste içerisindedir!

doçent maaşı
doçent maaşı

Doçent Maaşları

Akademik kariyer yapmak isteyenler için profesörlükten önceki unvan olan Doçentlik için maaşlar merak ediliyor. Güncel Doçent maaşları 21.060 TL‘dir.

Doçentler akademik kariyerlerinde ilerleyerek profesörlük unvanına erişirler. En çok araştırılan akademisyen maaşlarından birisi de profesör maaşlarıdır. Hadi bunu da öğrenelim.

Advertisement

Profesör Maaşları

Üniversitelerde ders verebilen en yüksek unvana sahip öğretim üyeleri profesörlerdir. Akademik kariyer hedefi olan herkesin hayali olan profesörlük için maaşlar ne durumda? Yeni profesör maaşları 24.000 TL‘dir.

Profesör maaşlarını etkileyen bazı durumların olduğunu söylemem gerek. Profesörün kaç yıldır eğitim verdiğine, kıdemine göre aldığı maaş üzerinde farklılıklar olabiliyor. Böylece ek ödemelerle birlikte maaş 25.000 TL‘yi geçebiliyor.

İdari Birimler Maaşları

akademik personel maaşları
akademik personel maaşları

Akademisyen maaşlarını araştıranların üniversitedeki idari görev yapanların da maaşlarını araştırdığını biliyorum. İdari birimde çalışan dekan ve rektör de akademisyenlerden seçiliyor. Haliyle onlarında maaşları merak ediliyor. Sizler için araştırdım!

Dekan Maaşları

Üniversitenin eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam eden ve bir fakültenin yönetiminden sorumlu kişi olan dekanlar, fakültedeki en yetkili kişilerdir. Dekanların kazançları derecelerine ve kademelerine göre değişiklik gösterebilse de aralarında büyük farklar yoktur.

Ortalama olarak dekan maaşları 28.340 TL civarlarındadır. Şimdi gelelim merak edilen bir diğer konuya…

Advertisement

Öneriyoruz: Önü Açık Meslekler

Rektör Maaşları

Akademisyen maaşları içerisinde sıra en yüksek maaşı açıklamaya geldi. Üniversitelerde akamisyenlerin en yüksek rütbesi rektörlerdir. Akademik personeller arasında en tecrübeli olan profesörler arasından seçilirler.

Bir üniversitenin en üst kademedeki yetkilisidir. Üniversiteden rektörler sorumludur. Rektör maaşları ortalama olarak 35.150 TL civarındadır.

Akademik Personel Maaşlarını Etkileyen Durumlar

akademisyen olmak
akademisyen olmak

Yukarıda akademisyen maaşlarını etkileyen durumların olduğundan bahsetmiştim. Bunları sizin için daha detaylı olarak açıklamak istiyorum. Yukarıda akademik personel maaşları için ortalamalardan bahsettim. Maaşların değişiklik göstermesindeki faktörler şunlardır:

 • Memurluk derecesi ve kıdem
 • Hizmet verdiği yıl toplamı
 • Dil tazminat
 • BES kesintisi
 • Asgari Geçim İndirimi
 • Medeni durum
 • Sigorta
 • Görev yeri
 • Aile – çocuk yardımları

Özel Üniversitelerde Akademisyen Maaşları

özel üniversitelerde akademisyen olmak
özel üniversitelerde akademisyen olmak

Devlet üniversitesi akademisyen maaşlarından sizlere güncel olarak bahsettim. Akademik kariyer hayatına özel üniversitelerde devam eden bir çok kişinin olduğunu da unutmayın. Bu nedenle özel üniversitelerdeki akadamik personel maaşları sizin için önemli. İşte bazı özel üniversitelerde akademisyen maaşları aşağıdadır:

En Düşük MaaşEn Yüksek Maaş
Koç Üniversitesi13.000 TL40.000 TL
Sabancı Üniversitesi12.000 TL35.000 TL
Kadir Has Üniversitesi11.500 TL32.000 TL
Bahçeşehir Üniversitesi10.700 TL27.000 TL
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi12.800 TL40.000 TL
Özyeğin Üniversitesi12.000 TL30.000 TL
Yeditepe Üniversitesi10.500 TL28.000 TL
Ankara Medipol Üniversitesi10.00 TL18.000 TL
İstanbul Atlas Üniversitesi9.700 TL17.000 TL
İzmir Ekonomi Üniversitesi11.500 TL25.000 TL
Özel Üniversitelerde Akademisyen Maaşları

Türkiye’de birçok özel üniversite bulunuyor. Bu üniversitelerdeki akademisyen maaşları tamamen üniversitenin kendi fiyat politikalarına göre belirleniyor. O nedenle farklılıklar söz konusu olduğunu söylemek mümkün.

Advertisement

En yeni iş fikirleriyle siz de çağa ayak uydurun ve yüksek kazançlar sağlayın!

Akademisyen Olma Şartları

akademisyen maaşı
akademisyen olma şartları

Akemik personel olmak için bazı şartları yerine getirebiliyor olmanız gerekiyor. Akademisyen olma şartları şöyledir:

 • 4 yıllık üniversitelerden en az 2,50 not ortalamasıyla mezun olmak
 • ALES sınavı için en düşük 70, YDS sınavı için en düşük 50 puan almak
 • Yüksel lisansı başarıyla tamamlamak. Doktora eğitimine başlamak

Kimler Akademisyen Olamaz?

Adli sicili bozuk olan, kamu görevlerinden ihraç edilen ve diploma notu 2,50’den düşük olan kişiler için akademisyen olmak mümkün değildir.

Bir önceki yazımız olan Gardiyan Maaşları 2023 – İnfaz Koruma Memuru Maaşı Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

MAAŞLAR

Gardiyan Maaşları 2023 – İnfaz Koruma Memuru Maaşı Ne Kadar?

gardiyan maaşları

Gardiyan, bir diğer adıyla infaz koruma memurları birçok kişinin meslek hedefinde bulunuyor. Peki, gardiyan maaşları ne kadar? Yeni atanan, bekar, lise mezunu, sözleşmeli, 4/1 gardiyan maaşı için yapılan zamlardan sonra güncel bilgileri bu içerikten öğreneceksiniz… İnfaz koruma memuru maaşlarından tek tek bahsettikten sonra sizlere en özet haliyle gardiyan nasıl olunur? Şartları neler? Bunlardan da bahsedeceğim. […]

Okumaya devam et

MAAŞLAR

Tıbbi Sekreterlik Maaşları 2023 | Kadrolu ve Sözleşmeli…

tıbbi sekreterlik maaşları

Tıbbi sekreterlik, sağlık sektörü için oldukça önemli bir meslek kolu. Bu alanda çalışmak isteyenler, tıbbi sekreterlik maaşları ne kadar? bunu çok merak ediyor. Tıbbi sekreterlik maaşı 2023 bilgilerini sizlerle paylaşıyoruz! Maaşlar; yeni atanan, önlisans mezunu, kadrolu ve sözleşmeli olmak üzere farklı senaryolara göre düzenlendi. Ek olarak tıbbi sekreter nedir, ne iş yapar gibi soruları yanıtladık. […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.