finansportali.net

MAAŞLAR

Almanya Doktor Maaşları 2023 – Uzmanlık ve Derecelerine Göre

Almanya Doktor maaşları

Son yıllarda yurt dışında çalışmak isteyen birçok insan var. Almanya’da en popüler ülkelerden birisi. Kıdemli, kıdemsiz birçok kişi her sene Almanya’ya göç ediyor.

Doktor mesleğini icra etmek için Almanya’ya gidenlerin sayısı da az değil. Buna bağlı olarak Almanya doktor maaşları 2023 yılında ne kadar? Çok fazla araştırılıyor.

Almanyada doktor maaşları için sizlere en güncel verileri paylaşacağım. Almanya uzman, stajyer doktor maaşı ve daha fazlası için okumaya devam edin.

Advertisement

Almanya Doktor Maaşlarını Etkileyen Faktörler

almanyada doktor maaşı
almanyada doktor maaşı

Almanya’da doktor maaşı belirli kriterlere göre belirleniyor. O neden Almanyada doktor maaşı ne kadar? Merak ediyorsanız, bu konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Temel olarak Almanya doktor maaşlarını etkileyen faktörler şunlardır:

  1. Deneyim: Doktorun deneyimi, çalıştığı alanda uzmanlığı ve mesleki tecrübesi, maaşını belirleyen önemli faktörler arasındadır. Genellikle daha deneyimli doktorlar, daha yüksek maaşlar alırlar.
  2. Uzmanlık Alanı: Doktorun uzmanlık alanı da maaşını etkileyen faktörler arasındadır. Örneğin, bir cerrahın maaşı, bir aile hekiminin maaşından daha yüksek olabilir.
  3. Çalışma Saatleri: Doktorların çalışma saatleri de maaşlarını etkileyebilir. Normal çalışma saatlerin dışında çalışmak, nöbet sistemi kazancı etkileyecektir.
  4. Hastane ve Klinikler: Doktorların çalıştığı hastane veya kliniklerin büyüklüğü ve tanınırlığı da maaşları etkileyen faktörler arasındadır. Örneğin, daha büyük ve tanınmış bir hastanede çalışan bir doktor, daha yüksek bir maaş alabilir.
  5. Hizmet Bölgesi: Almanya’daki doktor maaşları, bölgesel farklılıklara göre değişebilir. Büyük şehirlerdeki doktorlar, daha yüksek maaşlar alırken, daha küçük şehirlerdeki doktorlar daha az maaş alabilir.

Almanya Doktor Maaşı 2023

Almanya doktor maaşı
Almanya doktor maaşı

Almanya’da doktorların maaşları, birçok farklı faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında doktorun uzmanlık alanı, çalıştığı bölge, deneyim ve çalıştığı kurum gibi etkenler yer alır. Örneği uzun yıllardır doktor olan ve devlet hastanesinde çalışan bir doktorla, özel hastanede mesleğine yeni başlayan bir doktor aynı ücreti almıyor.

O nedenle ortalama olarak maaşlardan söz edeceğiz. İlk olarak sizlere ortalama olarak Almanya’daki doktorların derecelerine göre yıllık maaşlarını aktaracağım. Sonrasında alanlarına göre Almanya’da doktorlar ne kadar kazanıyor? Bundan bahsedeceğim.

Eğer Almanya iş imkanları hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, ayrıca hazırlamış olduğum yazıyı da sonrasında okuyabilirsiniz.

Derecesine Göre Almanya Doktor Maaşları

Almanya doktor maaşları
Almanya doktor maaşları

Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da derecelerine göre doktorların elde ettikleri kazanç farklıdır. Kıdemler, direkt Türkiye’deki ile denklik göstermeyebilir. İşte derecelerine göre Almanya doktor maaşları 2023 yılında şöyledir:

Doktorluk DerecesiYıllık Ortalama Maaşları (Brüt)
Başhekim279.000 Euro
Kıdemli hekim114.000 Euro
Uzman hekim84.000 Euro
Asistan Doktor68.000 Euro
almanya da doktor maaşı

Kıdemli hekimin karşılığı Türkiye’de bulunmuyor. Almanya olarak Oberarzt diye geçiyor. Servisteki asıl sorumlu doktordur. İlk olarak ona danışılır. Oberarzt olmak için uzman hekim olmanız gerekiyor. Almanya’da doktor maaşlarını etkileyen diğer bir faktör de doktorluğun türü demiştik. Şimdi ondan da bahsedeceğim.

İlginizi çekebilir: Almanya İş Bulma Siteleri

Alanlarına Göre Almanya Doktor Maaşı

almanya uzman doktor maaşları
almanya uzman doktor maaşları

Alanlarına göre almanya da doktor maaşı farklılık gösteriyor. Peki, hangi alanlarına göre almanya uzman doktor maaşları ne kadar? Sizler için araştırdım. Alanlarına göre Almanya doktor maaşı 2023 yılında şöyledir:

Doktorluk AlanıAylık Ortalama Maaşları (Brüt)
Kadın Doktoru12.000 Euro
Genel Cerrah11.500 Euro
Çocuk Doktoru11.600 Euro
Kulak – Burun – Boğaz Doktoru12.300 Euro
Ürolog14.000 Euro
Nörolog14.400 Euro
Anestezi Doktoru14.600 Euro
Dahiliye Doktoru15.300 Euro
Cildiye Doktoru15.400 Euro
Ortopedist16.100 Euro
Cerrah16.500 Euro
Göz Doktoru19.100 Euro
Radyolog25.300 Euro
Almanya doktor maaşları 2023

Almanya işçi gücüne ihtiyaç duyan ülkelerin başında geliyor. Peki, Almanya işçi alımı hakkındaki yeni bilgiler neler? Hemen şimdi öğrenebilirsiniz. Yazımızı okuyun!

Advertisement

Almanya Uzman Doktor Maaşları

Almanya uzman doktor maaşları maaşları, ortalama 10.0000 Euro – 20.000 Euro arasında değişmektedir. Bununla birlikte, doktorun uzmanlık alanı, deneyimleri, çalıştığı yer ve çalışma saatleri gibi faktörler maaşları önemli ölçüde etkileyebilir.

Ayrıca, Almanya’da maaşlar genellikle vergi dilimlerine göre belirlenir, bu nedenle vergi oranları da maaşlar üzerinde bir etkiye sahip olabilir.

Almanya’da doktor maaşları hakkında Almanya’da doktorluk yapan bir kişinin çektiği şu video ilginizi çekebilir:

almanya doktor maaşları

Almanya’da Asistan Doktor Maaşları

almanya doktor maaşı aylık
almanya doktor maaşı aylık

Almanya’da yeni doktorluk mesleğine başlayan bir kişinin ne kadar maaş alacağı merak ediliyor. İlk yılında deneyimsiz olduğu için asistan doktorlar en düşük ücreti alıyorlar. Peki ne kadar?

Almanya’da doktorların maaşları çalıştıkları hastanelere göre değişiyor. Örneği devlet hastanesi, özel hastane gibi… Haliyle Almanya asistan doktor maaşları da buna bağlı.

Advertisement

Aralarında çok büyük farklar olmadığını belirtmem gerek. Hastaneye göre ortalama olarak Almanya’da asistan doktor maaşları şu şekilde:

  • Devlet hastanesinde: 4.695 Euro
  • Üniversite hastanelerinde: 4.940 Euro
  • Özel hastanelerde: 5.109 Euro

Aylık asistan doktorların brüt maaşları ortalama olarak bu şekilde.

Yeni yazı: Almanya mühendis maaşları

Almanya’da Özel Kliniği Olan Doktorların Maaşları

almanyada doktor maaşı
almanyada doktor maaşı

Almanya doktor maaşları için sizlere hastanede çalışan doktorların kazançlarından bahsettim. Doktorlar Almanya’da kendi kliniklerini açarak da çok yüksek kazançlar elde edebiliyorlar. Yapılan araştırmalara göre uzmanlığına göre doktorların özel klinik açtıktan sonra yıllık kazançları aşağıdaki gibidir:

Almanya’da özel klinik sahibi doktorların kazançlarıYıllık, brüt ve ortalama toplam gelir
Radyolog2.343.000 Euro
Göz doktoru728.000 Euro
Dermatolog543.000 Euro
Ortopedist660.000 Euro
Ürolog565.000 Euro
Cerrah610.000 Euro
Dahiliyeci585.000 Euro
KBB doktoru465.000 Euro
Jinekolog415.000 Euro
Pratisyen405.000 Euro
Çocuk doktoru425.000 Euro
Nörolog / psikiyatrist324.000 Euro
Almanya doktor maaşı

Almanya doktor maaşları için 2023 güncel verileri bu şekildedir. Siz ne düşünüyorsunuz? Almanya’da doktorluk yapmak hakkındaki düşüncelerinizi bizimle aşağıdan yorum bırakarak paylaşabilirsiniz.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Gardiyan Maaşları 2023 – İnfaz Koruma Memuru Maaşı Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

MAAŞLAR

Gardiyan Maaşları 2023 – İnfaz Koruma Memuru Maaşı Ne Kadar?

gardiyan maaşları

Gardiyan, bir diğer adıyla infaz koruma memurları birçok kişinin meslek hedefinde bulunuyor. Peki, gardiyan maaşları ne kadar? Yeni atanan, bekar, lise mezunu, sözleşmeli, 4/1 gardiyan maaşı için yapılan zamlardan sonra güncel bilgileri bu içerikten öğreneceksiniz… İnfaz koruma memuru maaşlarından tek tek bahsettikten sonra sizlere en özet haliyle gardiyan nasıl olunur? Şartları neler? Bunlardan da bahsedeceğim. […]

Okumaya devam et

MAAŞLAR

Tıbbi Sekreterlik Maaşları 2023 | Kadrolu ve Sözleşmeli…

tıbbi sekreterlik maaşları

Tıbbi sekreterlik, sağlık sektörü için oldukça önemli bir meslek kolu. Bu alanda çalışmak isteyenler, tıbbi sekreterlik maaşları ne kadar? bunu çok merak ediyor. Tıbbi sekreterlik maaşı 2023 bilgilerini sizlerle paylaşıyoruz! Maaşlar; yeni atanan, önlisans mezunu, kadrolu ve sözleşmeli olmak üzere farklı senaryolara göre düzenlendi. Ek olarak tıbbi sekreter nedir, ne iş yapar gibi soruları yanıtladık. […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.