finansportali.net

MAAŞLAR

2023 Avukat Maaşları Ne Kadar? Devlette, Özelde…

Avukat Maaşları

Yıllar geçse de popülerliğini kaybetmeyen meslekler arasında avukatlık yerini korumaya devam ediyor. Avukat olmak isteyen birçok kişi var. Peki, avukat maaşları ne kadar? Sizlere tüm ayrıntılarıyla birlikte bahsedeceğim.

Devlette ve özelde avukat ne kadar maaş alır? Öğreneceksiniz. 2023 Avukatlık maaşları için okumaya başlayın!

Avukat Maaşları 2023

avukat maaşları
avukat maaşları

Avukatlık maaşlarını etkileyen bir çok durum vardır. Bir aralıktan bahsedecek olursak 2023 yılında güncel avukat maaşları 10.000 TL ile 40.000 TL arasındadır.

Aralığın bu kadar açık olmasının tahmin edersiniz ki sebepleri var. Öncelikle avukatın çalıştığı sektöre, mesleki deneyimine ve uzmanlık alanına göre değişiklik gösterir.

Advertisement

Büyük hukuk firmalarında çalışan ve yılların tecrübesine sahip olan avukatlar, genellikle daha yüksek ücretler alırken, yeni mezun ve tecrübesiz avukatların ücretleri daha düşük olabilir. Devlette çalışan avukat maaşları ise sabittir.

Sizler için olabildiğince ayrıntısına göre avukatlık maaşlarından bahsedeceğim.

Avukat Maaşları Devlet

Avukat Maaşları Devlet
Avukat Maaşları Devlet

Avukat maaşlar kamuda sabittir. En son memur maaşlarına yapılan zamlardan sonra Avukat maaşları devlette 20.139 TL olarak belirlenmiştir.

1/4 yani en düşük dereceye sahip avukatın maaşı kamuda bu şekilde. Diğer memurlarda olduğu gibi avukat maaşlarına da devlette iki kere zam yapılmakta.

Geçtiğimiz yıl 13 bin TL olan avukat maaşı bu yıl 20 bin TL’nin üzerine çıkmıştır. Devlette çalışan avukatın kıdemi, çalışma yılı arttıkça daha yüksek maaş alması mümkündür.

Advertisement

Avukat Maaşları Özel Sektör,

Avukat Maaşları Özel Sektör
Avukat Maaşları Özel Sektör

Ortalama olarak avukat maaşları özel sektörde 10.000 TL‘den başlayıp, 30.000 TL – 40.000 TL üzerine kadar çıkmaktadır.

Avukat ücretleri özelde farklıdır. Maaş politikası özel sektörde çalışılan yere göre oldukça farklılık gösterebiliyor. O nedenle çok net olarak bir maaştan bahsetmek doğru olmaz.

Ortalamaları ele alacak olursak özel sektörde avukatlık maaşları işte bu şekildedir.

Son zamanlarda sıkça araştırılan veri analisti maaşlarını sizler için açıkladık!

Serbest Avukat Maaşları

serbest avukat maaşı
serbest avukat maaşı

Serbest avukat maaşları, tamamen avukatın alacağı davaya göre değişiklik gösteriyor. O nedenle serbest avukat maaşları aylık olarak net değildir. Bu her ay değişebilir.

Örneğinbir serbest avukat bir davadan 20.000 TL’de alabilir 50.000 TL’de… Bu avukatın tecrübelerine, sektörde elde ettiği başarılarla da oldukça alakalıdır. Tecrübeli ve başarısını kanıtlamış bir serbest avukat bahsettiğimiz tüm maaşlardan da yukarı bir ücret alabilir.

Yeni Başlayan Avukat Maaşı

En çok araştırılan konulardan birisi de yeni başlayan avukat ne kadar maaş alır? Yeni başlayan avukat maaşı kamuda ve özel sektörde farklıdır.

Advertisement
 • Yeni başlayan avukat maaşı devlette 20.139 TL‘dir.
 • Özel sektörde yeni başlayan avukat maaşı ise 10.000 TL – 15.000 TL civarındadır.

Özel sektördeki maaşların değişiklik göstereceğini unutmayın. Avukat maaşları için gelelim diğer bilgilere

Ceza Hukuku Maaşı

Ceza avukatları Türkiye’de diğer avukatlık dallarına göre daha fazla kazanabiliyorlar. Ancak ceza avukatlarının aldıkları ücretler büyük ölçüde dava sayısı, dava süresi, davada alınacak ceza miktarı gibi faktörlere bağlı olarak değişebiliyor.

Ancak net bir rakam vermek zor olmakla birlikte, işin içine birçok değişken girdiğinden sabit bir maaş söz konusu değildir.

Konuyla alakalı olarak sizler için aşağıya bir video bırakıyorum:

Popüler içerik: Yazılım mühendisliği maaşları

Advertisement

Avukat Nasıl Olunur?

Avukat olmak isteyen kişilerin öncelikle hukuk fakültesinde lisans eğitimi almaları gerekmektedir. Hukuk fakültesinde öğrenim gören öğrenciler, genel olarak hukukun çeşitli alanlarına ve disiplinlerine yönelik temel eğitimler alırlar.

Hukuk fakültesi öğrenimini tamamlayan kişiler, avukatlık mesleğini icra edebilmek için staj yapmak zorundadırlar. Stajyer avukatlar, baroların düzenlediği avukatlık stajı programlarına katılarak, uygulamalı hukuk eğitimi alırlar.

Avukatlık stajını tamamlayan kişiler, baro sınavına girerek avukatlık belgesi alabilirler. Avukatlık belgesini alan kişiler, serbest avukat veya bir avukatlık bürosunda çalışabilirler.

Avukatlık Alanları

avukatlık alanları
avukatlık alanları

Avukatlar ne kadar kazanır? Sorusunun yanıtını ararken avukatlık alanları hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü avukatlık alanları da özel sektörde ya da serbest çalışacak avukatlar için önemlidir. Belli hukukun belli bir alanında uzmanlaşmak kazancı etkileyecektir. Avukatlık alanları ise şöyle:

 1. Ceza Hukuku
 2. Aile Hukuku
 3. Miras Hukuku
 4. İş Hukuku
 5. Sözleşmeler ve Borçlar Hukuku
 6. Tüketici Hukuku
 7. İcra ve İflas Hukuku
 8. Vergi Hukuku
 9. Ticaret Hukuku
 10. İdare Hukuku
 11. Kooperatifler Hukuku
 12. Bilişim Hukuku
 13. Gayrimenkul Yönetim Hukuku
 14. Gayrimenkul ve Portföy Hukuku

gibi birçok alanda avukatlar hizmet vermekte.

İlginizi çekebilir: Almanya mühendis maaşları

Advertisement

Sıkça Sorulan Sorular

Avukat maaşları hakkında araştırma yapanlar için en sık sorulan soruları bir araya derleyip, yanıtladım!

Kendi Bürosu Olan Avukat Ne Kadar Kazanır?

Kendi bürosu olan avukat aldığı davalara ve dava sayısına göre kazanır. O nedenle aylık olarak net bir gelirden bahsetmek doğru değildir.

Baroya Kayıtlı Avukatlar Ne Kadar Maaş Alır?

Başarılı şekilde zorunlu stajlarını tamamlayan avukatlar, baroda çalışmaya hak kazanırlar. Baroya kayıtlı avukatlar ortalama olarak ayda 9.000 TL kazanırlar.

Avukat Maaşı Ne Kadar?

Avukat maaşı devlette net olarak 20.139 TL olarak belirlenmiştir. Özel sektörde ise maaşlar birçok etkene göre farklılık gösteriyor.

Advertisement

Konuyla ilgili sizlere aktarabileceğim tüm güncel bilgiler bu şekilde. Aklınızda soru kaldıysa yorum atabilirsiniz. Sizler için cevaplayacağım. 🙂

Bir önceki yazımız olan Gardiyan Maaşları 2023 – İnfaz Koruma Memuru Maaşı Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Advertisement

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

MAAŞLAR

Gardiyan Maaşları 2023 – İnfaz Koruma Memuru Maaşı Ne Kadar?

gardiyan maaşları

Gardiyan, bir diğer adıyla infaz koruma memurları birçok kişinin meslek hedefinde bulunuyor. Peki, gardiyan maaşları ne kadar? Yeni atanan, bekar, lise mezunu, sözleşmeli, 4/1 gardiyan maaşı için yapılan zamlardan sonra güncel bilgileri bu içerikten öğreneceksiniz… İnfaz koruma memuru maaşlarından tek tek bahsettikten sonra sizlere en özet haliyle gardiyan nasıl olunur? Şartları neler? Bunlardan da bahsedeceğim. […]

Okumaya devam et

MAAŞLAR

Tıbbi Sekreterlik Maaşları 2023 | Kadrolu ve Sözleşmeli…

tıbbi sekreterlik maaşları

Tıbbi sekreterlik, sağlık sektörü için oldukça önemli bir meslek kolu. Bu alanda çalışmak isteyenler, tıbbi sekreterlik maaşları ne kadar? bunu çok merak ediyor. Tıbbi sekreterlik maaşı 2023 bilgilerini sizlerle paylaşıyoruz! Maaşlar; yeni atanan, önlisans mezunu, kadrolu ve sözleşmeli olmak üzere farklı senaryolara göre düzenlendi. Ek olarak tıbbi sekreter nedir, ne iş yapar gibi soruları yanıtladık. […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.