finansportali.net

MAAŞLAR

Bilgisayarlı Makine – CNC Operatörü Maaşları 2023 Ne Kadar?

CNC Operatörü maaşları

Önü açık mesleklerden birisi olan bilgisayarlı makine operatörü (CNC operatörü) için en merak edilen konuları ele aldım. CNC operatörü maaşları 2023 yılında ne kadar? Öğreneceksiniz. Hollanda, Fransa, Kanada gibi yurt dışı maaşlarından da bilgiler vereceğim.

Bunun dışında CNC operatörünün görevleri neler? Nasıl olunur? Bundan da bahsedeceğim. Yazının sonunda bilgisayarlı makine operatörü hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğreneceksiniz.

CNC Operatörü

cnc operatörü olmak
cnc operatörü olmak

CNC operatörü maaşları konusuna ayrıntılı şekilde girmeden önce kısaca mesleği sizlere tanıtmak istiyorum. Zira mesleği tanımayan birçok kişi var. CNC’nin açılımı Computer Numerical Control’dür. Yani sayısal bilgisayar kontrolü olarak çevirebilirim. CNC operatörleri, makinelerin bakım, montaj işleri için olmazsa olmaz elemanlardır.

Bilgisayarlı makine operatörleri olarak da bilinen CNC operatörleri, makinelerin resmini çizen, CNC tezgahlarının anlayabileceği şekilde çizimi çeviren kişilerdir. Daha iyi anlamanız açısından görevlerini ve sorumluluklarını sizlere sıraladım.

Advertisement

CNC Operatörü Görevleri

CNC Operatörü görevleri
CNC Operatörü görevleri

Makinelerin resmini çizen bilgisayarlı makine operatörleri için sizlere görev ve sorumluluklarını sıraladım. CNC operatörü görevleri şöyle:

  • Makinelerin resmini çizmek.
  • Makinelerin bilgisayar aracılığıyla yönlendirilmiş sayısal komutlarla yönetilmesini, kontrol edilmesini sağlar.
  • Makinelerin onarım, bakım ve montaj işlerini yapmak
  • İş güvenliğine uygun olarak çalışmak
  • Makinelerin sağlık için önlemini almak
  • Ölçü aletlerini kullanmayı bilmek
  • ISO dilini kullanmak ve program yapmak
  • CNC makineleri için teknik ve mekanik tüm bilgileri bilmek
  • CNC makinelerini kullanma becerisine sahip olmak

Bilgisayarlı makine operatörlerinin görev ve sorumluluklarını temel olarak bu şekilde sıralayabiliriz. Şimdi gelelim asıl konumuza…

Öneri yazı: Veri Analisti Maaşları

CNC Operatörü Maaşları

CNC Operatörü maaşları 2023
CNC Operatörü maaşları 2023

CNC operatörlerinin ne kadar kazandığını merak edenler için bilgi aktaralım. CNC operatörleri asgari ücretten yüksek maaş alıyorlar. Ancak net maaşı belirleyen durumun kişinin uzmanlık derecesidir.

Deneyimli bir CNC operatörünün maaşı, yeni başlayan bir kişi ile aynı olmayacaktır. Kişinin yetkinliğinin yanı sıra, çalışılan yer de kişinin ne kadar maaş alacağını belirler.

Ortalama olarak CNC operatörlerinin maaşları 9.500 TL – 15.000 TL arasındadır. Deneyimli bir kişinin büyük bir şirkette maaşı 15.000 TL‘ye kadar çıkabilmekte.

Yurt Dışı CNC Operatörü Maaşları

Yurt Dışı CNC Operatörü Maaşları
Yurt Dışı CNC Operatörü Maaşları

Konuyla alakalı en çok aratılanlardan birisinin yurt dışı CNC operatörü maaşları olduğu biliyorum. Bunun en büyük sebebi, CNC operatörlerinin yurt dışında iş bulma olanaklarının yüksek olması.

Yurt dışında çalışmak isteyen operatörler varsa, ülkeden ülkeye ne kadar kazanç elde edebileceklerini merak ediyorlar. Avrupa’da ortalama olarak CNC operatörü maaşı 3.200 dolar civarlarındadır.

Advertisement

Şimdi en çok istihdam fırsatının bulunduğu ülkelerdeki maaşlardan kısaca bahsedelim.

Hollanda CNC Operatörü Maaşları

Hollanda’da bilgisayarlı makine operatörlerine fazlasıyla ihtiyaç duyuluyor. Peki, burada kazançlar ne durumda? Hollanda CNC operatörü maaşları ortalama olarak 2.500 dolar civarındadır.

Yurt dışında CNC operatörü olmak için İŞKUR fırsatını değerlendirebilirsiniz. Nasıl mı? İŞKUR Yurt Dışı İş İmkanları yazısını okuyabilir ve nasıl kayıt olabileceğinizi tüm ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz.

Fransa CNC Operatörü Maaşı

Yurt dışı CNC operatör maaşları için devam ediyorum. CNC operatörlerinin en çok kazanabileceği ülkelerden birisi de Fransa. Bilgisayarlı makine operatörü maaşı Fransa’da 3.000 dolar civarındadır.

Kanada CNC Operatörü Maaşı

CNC operatörü olarak Kanada’da çalışmak hayal değil! Kanada’da bilgisayarlı makine operatörü olmak için iş ilanlarına başvurabilirsiniz. Kanada CNC operatörü maaşı ortalama olarak 2.600 dolardır.

Kanada’da en düşük maaş ne kadar.* Öğrenmek için Kanada asgari ücret yazımız ilginizi çekebilir.

Advertisement

CNC Operatörü Nasıl Olunur?

cnc operatörü nasıl olunur?
cnc operatörü nasıl olunur?

CNC operatörü olmak için kişinin mutlaka mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekiyor. Bunun dışında meslek liselerinin makine teknolojisi, endüstriyel teknolojileri bölümlerinden mezun olan kişiler de mesleğe adım atabiliyorlar.

Meslek lisesinden mezun olmayan, ilköğretim kurumundan mezun kişiler ise Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun düzenlediği sınava girebilirler. Çeşitli kurslara katılarak sertifika sahibi olan kişiler, CV’lerini güçlendirebilirler.

Kişinin teknik resim, mekanik çizim yorumlamaya sahip olmalı, sunulan talimatları bilgisayarda komuta dönüştürebilecek teknik bilgiyi bilmeli. Bu nedenle eğitim alıp, almamış olmasına dikkat edilir.

Solidcam, eksen frezeleme, imalat bilgisi, ölçme ve kontrol alet eğitimi gibi dersleri alan kişiler CNC operatörü olabilirler.

CNC Operatörlerinin Çalışma Alanları

cnc maaşları
cnc maaşları

CNC operatörü maaşlarından sonra gelelim bu mesleği icra eden insanların çalışma alanlarına… Birçok alanda bilgisayarlı makine operatörüne ihtiyaç duyuluyor.

Özellikle otomativ , mobilya, kalıpçılık gibi alanlarda operatörler istihdam ediliyor. Bu sektördeki firmaların Ar – Ge departmanlarında ya da tasarım departmanlarında çalışabiliyorlar.

Advertisement

CNC Operatörlerinin Geleceği Var mı?

Otomativ, mobilya başta olmak üzere birçok firmanın olmazsa olmaz elamanlarından olan CNC operatörlerinin geleceği parlaktır. İş imkanın fazla oluşu, yurt dışı istihdamın oluşu gibi durumlar göz önünde bulundurulduğunda, mesleğin önü gayet açıktır.

CNC Operatörü Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

CNC operatörü olmak için endüstri meslek lisesinden mezun olmak gerek. Bunun dışında mesleği icra etmek isteyen ilkokul mezunları ve diğer kişiler, mesleki yeterlilik belgesi alarak da iş başvurusu yapabilirler.

Bir önceki yazımız olan Gürcistan Asgari Ücret 2023 | Güncel Bilgiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Advertisement

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

MAAŞLAR

2023 Avukat Maaşları Ne Kadar? Devlette, Özelde…

Avukat Maaşları

Yıllar geçse de popülerliğini kaybetmeyen meslekler arasında avukatlık yerini korumaya devam ediyor. Avukat olmak isteyen birçok kişi var. Peki, avukat maaşları ne kadar? Sizlere tüm ayrıntılarıyla birlikte bahsedeceğim. Devlette ve özelde avukat ne kadar maaş alır? Öğreneceksiniz. 2023 Avukatlık maaşları için okumaya başlayın! Avukat Maaşları 2023 Avukatlık maaşlarını etkileyen bir çok durum vardır. Bir aralıktan […]

Okumaya devam et

MAAŞLAR

Zabıta Maaşları 2023 – Kadrolu, Yeni Başlayan, Lise Mezunu

zabıta maaşları

Zabıta maaşları, zabıta olmak isteyenlerin en sık araştırdığı konuların başında geliyor. Bundan dolayı sizler için 2023 yılının en güncel zabıta memuru maaşını araştırdık. Maaşlar neye göre belirleniyor, neden değişkenlik gösteriyor yazımızda detaylı bir şekilde anlattık. Güncel maaş bilgilerinin yanı sıra zabıta nasıl olur, görev ve sorumlulukları nelerdir gibi merak ettiğiniz ve en sık sorulan soruları […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.