finansportali.net

MAAŞLAR

Gürcistan Asgari Ücret | 2023 Güncel Bilgiler

Gürcistan Asgari Ücret

Türkiye’nin komşu ülkelerinden birisi olan Gürcistan asgari ücret konusunda yoğun olarak araştırma yapılıyor. Gürcistan; sosyal yaşamın kaliteli olduğu, turizm faaliyetleri yönünden zengin bir ülke. Ülkeye ayrıca Kafkas Cenneti adı da veriliyor.

Gürcistan’da asgari ücret ne kadar sorusunun yanıtını detaylı bir şekilde sizlere aktardım. Devamında Gürcistan maaşları 2022 yılı için ortalama rakamları verdim. Gürcistan asgari ücret 2023 beklentisi hakkında da incelemeleri aktardım.

Gürcistan’da asgari ücret konusu hakkında tüm detaylar için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. 😊

Advertisement

Gürcistan’da Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

Gürcistan'da Asgari Ücret Ne Kadar
Gürcistan’da Asgari Ücret Ne Kadar

Gürcistan, komşu ülkelerden birisi olduğu için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından ilgiyle karşılanıyor. Ülke incelemesi yapılırken haliyle en çok bakılan şeylerden birisi de asgari ücrettir. Gürcistan’da asgari ücret rakamları için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz;

Para BirimiAsgari Ücret
Lari700 Lari
Türk Lirası4.970 TL
Dolar266 $
Euro252 €
Gürcistan Asgari Ücret 2023

Bilindiği üzere Gürcistan’ın para birimi Lari’dir. Ücretler ağırlıklı olarak Lari üzerinden alınır. Ancak Dolar ya da Euro üzerinden maaş veren yerler de bulunmaktadır.

2022 Gürcistan asgari ücret rakamları bu şekilde. Her ne kadar 700 Lari geçerli olsa da bu maaşla çalışan sayısı çok azdır. 2022 yılının ikinci yarısında resmi verilere göre Gürcistan’da ortalama maaşlar 1550 Lari civarındadır.

Gürcistan Maaşları bağlantısı üzerinden güncel resmi verileri takip edebilirsiniz.

1- Gürcistan Asgari Ücret Kaç TL?

Gürcistan asgari ücret kaç TL şeklinde sorular da sorulabiliyor. Çünkü ilgili ülkenin ekonomik şartlarını anlayabilmemiz için ülkemiz para birimi olan TL üzerinden hesaplanması gerekmektedir. Bunu hesaplayabilmek için öncelikle 1 Lari kaç TL sorusunun yanıtı belirlenmelidir.

Şu an için 1 Lari 7,10 TL’dir. Bu rakamlar, ülke ekonomi piyasası durumuna göre değişiklik gösteriyor.

Advertisement
 • Yukarıdaki verilere göre ilgili ülkede asgari ücretin 5.000 TL civarında olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi çekebilir: Gürcistan İş İlanları

2- Dolar ve Euro Bazında Gürcistan Asgari Ücret 2023

Gürcistan Asgari Ücret Kaç Dolar
Gürcistan Asgari Ücret Kaç Dolar

Gürcistan ile ilgili asgari ücret rakamlarını kıyaslayabileceğimiz diğer para birimleri, dünyada yüksek geçerliliği bulunan Dolar ve Euro’dur. Gürcistan asgari ücret kaç dolar şeklinde de yoğun bir şekilde araştırma yapılıyor. Lari Dolar ve Lari Euro kur değerleri üzerinden hesaplama yaptığımızda şu sonuçlar ortaya çıkıyor;

 • İlgili ülkede dolar bazında asgari ücret 260 $ civarındadır.
 • Euro bazında ise 250 € değerinde bir ücret söz konusudur.

Gürcistan asgari ücret çalışma oranı hayli düşük bir ülke. Dolayısıyla asgari olarak bu seviyeler söz konusuyken ortalama maaşlara ek olarak Gürcistan’da maaşlar ne kadar sorusuna da yanıt vermek gerekir. Sıradaki başlıkta bunu açıkladım. 😊

Gürcistan’da Maaşlar Ne Kadar?

Gürcistan Maaşları 2023
Gürcistan Maaşları 2023

Gürcistan asgari ücret kaç Lari sorusuna yanıt verdikten sonra bazı meslekleri ve maaşlarını belirtmek istiyorum. İlgili ülkenin kariyer sitelerini sizler için inceledim. Meslekler ve maaşları hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki tablodan faydalanabilirsiniz;

MeslekOrtalama Maaş
Kurye3.000 GEL
Tasarımcı-Grafiker2.000 GEL
Kaynakçı1.800 GEL
Müşteri İlişkileri Müdürü2.500 GEL
Oto Yıkama Ustası2.000 GEL
Kuru Temizleme Uzmanı2.000 GEL
Garson1.500 GEL
Aşçı1.800 GEL
Kasiyer1.500 GEL
Gürcistan Maaşları 2023

NOT: Tablodaki rakamlar ortalama değerleri ifade ediyor. Maaşlar, mesleğin niteliğine ve yapılan işin türüne göre değişiklik gösterecektir.

Gürcistan’da Yaşam Maliyeti

Gürcistan'da Yaşam Maliyeti
Gürcistan’da Yaşam Maliyeti

Gürcistan asgari ücret 2022 seviyesine ve maaşlara değindikten sonra yaşam maliyeti için bilgiler verebiliriz. Çünkü masraflarınız da en az geliriniz kadar önemlidir. Gürcistan’da yaşam maliyeti için kira ve gıda fiyatları olmak üzere çeşitli kalemlere bakabiliriz. İlgili maliyetlerin ortalama değerleri aşağıdaki gibidir;

 • Kira: İlgili ülkede kiralar dolar bazında olabildiği gibi aynı zamanda Lari olarak da alınabiliyor. Kiralar ortalama olarak 500 Lari civarındadır.
 • Market: Aylık market masrafınız yaklaşık olarak 500 Lari olacaktır. Ancak bu tamamen size bağlı bir değişkendir. Ortalama olarak bu rakamı maliyetinize ekleyebilirsiniz.
 • Faturalar: Doğalgaz, elektrik, su, internet, telefon gibi faturaların toplam tutarı 200 Lari civarındadır.
 • Sosyal Yaşam: İlgili ülkede sosyal yaşam için 300 Lari ayırabilirsiniz. Bu anlamda fiyatların ucuz olduğunu söyleyebiliriz.
 • Ulaşım: Benzin fiyatları şu an için 1,20 € seviyesindedir. Toplu ulaşım ile bütçenizden tasarruf edebilirsiniz.

Gürcistan’da yaşam maliyeti konusu bu şekilde özetlenebilir. Ülke, yoğun olarak turist aldığı için fiyatlar dolar bazında da geçerli olabiliyor. Turistlerin yoğun olarak geldiği dönemde kira fiyatlarının arttığını söyleyebiliriz. İlgili ülkede rahat bir yaşam sürmeniz için en az 2.000 Lari kazanmanız gerekir.

İlginizi çekebilir: Kazakistan İş İlanları

Gürcistan Hakkında Genel Bilgiler

Genel Bilgiler
Genel Bilgiler

Gürcistan, Türkiye’nin doğal güzellikleriyle ön plana çıkan komşu ülkelerinden birisidir. Yüz ölçümü 70 bin kilometrekaredir. Yani Türkiye’nin yaklaşık olarak 10’da biri kadar. Karadeniz ikliminin hâkim olduğu ülke, yoğun olarak turizm sektöründen gelir elde ediyor.

Ekonomik olarak incelendiğinde hizmet sektörü, milli gelirin yaklaşık olarak %70’lik kısmını oluşturuyor. Yani hizmet sektörü, ülke için çok önemli. Sanayi ve tarım sektöründe de giderek gelişen ülke ekonomik şartları, şu an için dünya standartlarının altındadır. Ancak giderek gelişmektedir.

İlgili ülke hakkında diğer bilinmesi gerekenler şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilir. Kimliğinizi göstermeniz yeterli olacaktır. Ancak kimliğin güncel (en fazla 10 yıllık) olmasına özen gösterin.
 • Ülkenin para birimi olan Lari, TL karşısında değerli konumdadır. Oradaki kazancınızı Türkiye’de değerlendirebilirsiniz.
 • Ülke genelinde caydırıcı cezalar hâkimdir. Bu nedenle suç oranları hayli düşük.
 • Ülkeye Gürcüce bilen bir arkadaşınızla gitmenizde fayda var. Çünkü ülke genelinde İngilizce çok fazla konuşulmuyor. Tabelalar dâhil birçok şey Gürcüce olarak oluşturulmuş.

Gürcistan’da Yaşamak

Gürcistan'da Yaşamak
Gürcistan’da Yaşamak

Gürcistan’da yaşamak hakkında genel bilgiler şu şekilde;

 • Ülke nüfusu yaklaşık olarak 4 milyon civarındadır.
 • Başkent Tiflis, en çok nüfusa sahip şehir konumunda.
 • Gürcüler haricinde Azeri ve Ermeni nüfus yoğunluğu bulunuyor.
 • İklim olarak Türkiye’ye benzer şekildedir. Yani yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı olarak geçiyor.
 • Gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Gürcistan’da hizmet sektörü çok önemli. Ekonomik faaliyetler bu alanda yoğunlaşıyor.
 • Gece hayatı oldukça aktiftir. Sosyal yaşam anlamında herhangi bir problem yaşamazsınız.
 • Ülke genelinde uygun fiyatlar hâkim. Alışveriş için tercih edilebilir.

Ülke genelinde kaliteli yaşam için asgari ücretten fazla kazanmanız gerekiyor.

İlgili içerik: Bulgaristan İş İlanları

Advertisement

Sık Sorulan Sorular

Gürcistan Asgari Ücret SSS
Gürcistan Asgari Ücret SSS

Gürcistan asgari ücret konusunda bunları aktarabilirim. Ülkede sosyal yaşam oldukça hareketli. Turistik faaliyetler yoğun bir şekilde düzenleniyor. Son olarak sık sorulan sorulara değinerek içeriği noktalamak istiyorum.

1- Batum asgari ücret ne kadar?

Batum asgari ücret, ülke geneli ile aynıdır. Maaşlar da aynı şekilde. Ayrı bir uygulama bulunmamaktadır.

2- Tiflis asgari ücret ne kadar?

Tiflis asgari ücret her ne kadar ülke geneliyle aynı olsa da fiyatların biraz daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Tiflis, başkent konumunda olduğu için yoğun nüfusu bünyesinde barındırıyor. Talep fazlalığı olduğu için fiyatlar da yükselebiliyor.

3- Gürcistan asgari ücret çalışma oranı nedir?

Gürcistan asgari ücret 2023 yılında da diğer yıllara benzer şekilde düşük seviyede belirlenmesi bekleniyor. Asgari ücret düşük olduğu için bu maaşla çalışan kişi sayısı çok azdır. Maaş ortalamaları 1.500 GEL civarındadır.

4- Gürcistan ucuz mu?

Gürcistan ucuz mu sorusuna net bir cevap verebilmek oldukça güç. Çünkü ülkemizde olduğu gibi Gürcistan’da da düşük fiyata sahip ürün ya da hizmet grupları olduğu gibi yüksek fiyatlar da söz konusu. Market fiyatları her ne kadar ucuz olsa da kira, ulaşım, fatura gibi maliyetlerin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Advertisement

5- 1 Lari Kaç TL?

İçeriğin oluşturulduğu tarih itibariyle 1 Lari 7,10 TL’dir. Döviz piyasasına göre değişiklik görülebilmektedir. Lari, Türk Lirası’na göre değerli konumda olsa da Dolar ve Euro’ya göre oldukça değersizdir. Bu nedenle Gürcistan asgari ücret kaç dolar 2022 konusunda düşük rakamlar söz konusudur.

Bir önceki yazımız olan Tıbbi Sekreterlik Maaşları l 2023 YENİ MAAŞLAR! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Advertisement

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

MAAŞLAR

2023 Gardiyan Maaşları – İnfaz Koruma Memuru Maaşı Bilgisi!

gardiyan maaşları

Gardiyan, bir diğer adıyla infaz koruma memurları birçok kişinin meslek hedefinde bulunuyor. Peki, gardiyan maaşları ne kadar? Yeni atanan, lise mezunu, sözleşmeli gardiyan maaşı için yapılan %30 zamlarından sonra en güncel bilgileri burada bulabileceksiniz. İnfaz koruma memuru maaşlarından tek tek bahsettikten sonra sizlere en özet haliyle gardiyan nasıl olunur? Şartlar neler? Bunlardan da bahsedeceğim. Akıllarında […]

Okumaya devam et

MAAŞLAR

Köfteci Yusuf Maaşları – Çalışma Şartları 2023

Köfteci Yusuf Maaşları

Köfteci Yusuf maaşları, çalışmayı düşünen kişiler tarafından sıkça araştırılan konulardan birisi. Son dönemde şube ve çalışan sayısını arttıran firma, Türkiye’nin farklı şehirlerinde hizmet vermektedir. Peki, Köfteci Yusuf çalışma şartları nasıldır? Sizler için bu konuyu detaylıca araştırdım. Yazı içerisinde çalışma saatlerine dair bilgilerden maaş bilgilerine kadar tüm detayları bulabileceksiniz. Maaşları açıkladıktan sonra Köfteci Yusuf çalışan yorumları […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.