finansportali.net

MAAŞLAR

Reprezant Maaşları 2023 – TIBBİ MÜMESSİL OLMAK

reprezant maaşları

Reprezant maaşları son dönemlerde sağlık sektöründe yer almak fakat doktor olmak istemeyen kişilerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Sağlık sektörü günümüzde tercih edilirken en ince sık dokunan alanlardan birisidir. Doktor ya da hemşire olarak direkt hastalarla birebir görüşmek istemeyen ve biraz da pazarlama yönü kuvvetli kişiler bu sektörde reprezantlık için kolları sıvıyorlar.

Bu doğrultuda herkesin en merak ettiği soru reprezant maaşları ne kadar oluyor.Doktorlar hastaları için en uygun ilacı tespit etmek için bazı kişilerden danışmanlık almak zorundadırlar. İşte tam da burada devreye reprezantlar giriyor. Reprezantlık pek biliinmeyen bir meslek grubundan olsa da maaş bilgisi en çok arananlardan bir tanesidir.

Yazımızda reprezant maaşları, reprezant nedir, ilaç mümessili nasıl olunur, en iyi ilaç firmaları ve çalışma şartları gibi konu ile ilgili tüm detaylara yer verdik. Reprezant maaşları ile ilgili güncel tüm araştırmalarımız için yazımızı okuyabilirsiniz 🙂

Advertisement

Reprezant / Tıbbi Mümessil Nedir?

Tıbbi Mümessil Nedir?
Tıbbi Mümessil Nedir?

Reprezant ya da bilinene bir diğer adıyla tıbbi mümesslik ilaç firmalarının tıbbi cihaz ve ilaçlarını doktor, eczane, hastane gibi kişi ve kurumlarla buluşturan ve pazarlayan kişilere denir.

Reprezant ya da ilaç mümessili bağlı olduğu firmanın ürünlerini hastalarla buluşturmak için hastaneleri ya da eczane gibi ilaç satışı yapan yerleri gezerek ürünleri tanıtır. Tanıttığın ürünlerin numunelerini kişi ve kurumlara bırakarak denenmesini sağlar.

Reprezant Maaşları 2023

Reprezant Maaşları
Reprezant Maaşları

Reprezant olmak isteyen ya da sağlık sktöründe yer alan herkesin, en çok arattığı konu ilaç mümessili ne kadar maaş alır. Öncelikle ilaç mümessilleri maaşlarının bağlı bulundukları firmaya ve kıdemine göre değişiklik gösterdiğini belirtmemiz gerekmektedir.

Aynı zamanda bu maaşlar kişinin şahsi performansına bağlı olarak da değişiklik göstermektedir. Bu doğrultuda ilaç firmalarının prim sistemi ile çalışması da maaşlarda etkisi olan bir diğer unsurdur.

İlaç mümessili maaş konusunda çok fazla değişken olduğu gözle görüldüğü bir gerçektir. Fakat ilaç firmalarının verdiği ortalama bir maaş politikasını göz önünde tutarak maaş bilgisi vermek mümkün. Reprezant maaşları ortalama olarak şöyledir:

SeviyeMaaş
Yeni Mezun Reprezant Maaşı9.300 TL
Orta Seviye Reprezant Maaşı12.280 TL
Kıdemli Reprezant Maaşı19.500 TL
Reprezant Maaşları

Reprezant / İlaç Mümessili Ne İş Yapar?

İlaç Mümessili Ne İş Yapar
İlaç Mümessili Ne İş Yapar

İlaç mümessilliği sağlık alanı içerisinde özel sektörde yer alanların arasında en çok tercih edilen iş koludur. İlaç mümessili olarak hem sağlık sektöründe yer almak hem pazarlama yapmak hem de aktif bir iş hayatına sahip olmanız mümkün.

Reprezantlar gün içerisinde hastane, klinik, eczane, sağlık ocağı ve diğer medikal ürün satılabilecek yerleri gezerler. Gezdikleri bu yerlere çalıştıkları firmaların ilgili ilaçlarının tanıtımını yapmakla görevlidirler.

Advertisement

Bu yüzden genellikle ilaç firmaları reprezantlarına gün içerisinde farklı yerlere ilaç pazarlama ve tanıtımlarını yapmaları için araba tahsis ederler. İlaç mümessilleri bağlı oldukları ilaç firmalarının ürün tanıtımlarını yapma görevini gerçekleştirirken bazı detaylara dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu detaylar;

 • Tanıtımını yaptıkları ürün detaylarına hakimiyet, ürünün yıl içerisindeki fiyat artış ya da değişikliklerini öngörme kabiliyeti
 • Ürün tanıtımı için ilgili yerleri gezme ve bu gezi için gereken ehliyete sahip olma
 • Ürünün güvenilir ve en iyisi olduğunu kanıtlama
 • Ürün tanıtımı yapılan yerlere ürün numunelerini bırakma
 • Ürün tanıtımı yapılan yerlere firma kataloğu, kartı ve iletişim bilgilerini bırakma
 • Gün sonu raporu hazırlama ve firmaya sunma

İlaç Mümessili Nasıl Olunur?

İlaç Mümessili Nasıl Olunur?
İlaç Mümessili Nasıl Olunur?

Her iş kolunda olduğu gibi ilaç mümessili ya da bir diğer deyişle reprezant olmak için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Öncelikle eğitim olarak reprezantlıkla ilgili bölümlerden mezun olmak önemli fakat sadece lise mezunu olup kendini geliştiren insanların da bu mesleği yaptıkları görülmektedir.

İlaç firmaları reprezant alımı yaparken ön başvuru haricinde sizlere genellikle mülakata girmenizi isterler. Kariyer gibi sitelerden tıbbi mümessil iş ilanlarını da kontrol edebilirsiniz. Mülakattan önce yapacağınız başvuruda sizden Cv’nizi ve başvuru dilekçenizi talep ederler. Eğer Cv’niz firma için başarılı nitelikte görülürse şayet sizi mülakata davet edeceklerdir.

Reprezant Olma Şartları

Reprezant Olma Şartları
Reprezant Olma Şartları

Reprezant olmak için bazı şartlara uygunluk sağlamanız gerekiyor. Mülakatta bu şartlara uygun olup olmadığınız değerlendirilecektir. Peki ön başvuru ile birlikte mülakatta hangi niteliklere sahip olmanız gerekiyor? Reprezant olma şartları şöyle:

 • Lise, ön lisans ya da lisans mezunu olma şartı
 • Erkek adayların askerliğini tamamlamış olma şartı
 • İş seyahatleri için engel teşkil edilecek bir durumun olmaması
 • B sınıfı ehliyetinizin olması
 • Gereken karakteristik özellikleri taşımalısınız
  • İkna kabiliyeti yüksek
  • Düzgün, etkili ve akıcı bir diksiyona sahip olma
  • Pazarlama stratejisi geliştirebilme
  • Satış yönetimi konusunda hakimiyet
  • Temiz ve düzgün bir dış görünüm
  • Sektörel satış hakimiyeti

Haricinde firmadan firmaya değişen durumlarda olabilir. Sizden bir kaç yıllık deneyim isteyebilir. Ya da iyi seviyede ingilizce ya da başka bir ikinci dil bilmenizi isteyebilirler. İlgili bölümlerden mezun olmanız çoğu ilaç firmasının tercih edebileceği bir özelliktir. Çünkü sağlık sektörü gibi kendi içerisinde özel bir alanda çalışmak için o alanın eğitimine sahip olmak önemli bir unsurdur.

Reprezant olmak için ne mezunu olmak gerekir?

Reprezant olmak için, Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokul mezunu olmak gerekmektedir. Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde bulunan Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama bölümü ya da eczane hizmetleri bölümlerini bitiren kişiler tıbbi mümessil olarak görev almaktadırlar.

En İyi Maaş Veren İlaç Firmaları

En İyi Maaş Veren İlaç Firmaları
En İyi Maaş Veren İlaç Firmaları

Her sektörde olduğu gibi sağlık sektöründe de tıbbi mümessil ya da bir diğer deyişle reprezant adaylarının çalışmak istediği nitelikli firmalar vardır. Adayların nitelikli, adını duyurmuş, köklü firmalarda çalışma isteği oldukça makul bir istektir.

İlaç Firma İsimleri
Abdi İbrahim
Bayer
Novartis
Neutec
Sandoz
En iyi maaş veren ilaç firmaları

Sizlere Reprezant maaşları hakkında güncel tüm detayları aktardık. Diğer iş kollarının maaşlarını incelemek için web sitemizin “İş Bulma” kategorisinde yer alan yazılarımıza göz atabilirsiniz. Konu ile ilgili merak ettiğiniz diğer sorularınızı YORUMLAR kısmından bize ulaştırabilirsiniz.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Tıbbi Sekreterlik Maaşları l 2023 YENİ MAAŞLAR! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

MAAŞLAR

2023 Gardiyan Maaşları – İnfaz Koruma Memuru Maaşı Bilgisi!

gardiyan maaşları

Gardiyan, bir diğer adıyla infaz koruma memurları birçok kişinin meslek hedefinde bulunuyor. Peki, gardiyan maaşları ne kadar? Yeni atanan, lise mezunu, sözleşmeli gardiyan maaşı için yapılan %30 zamlarından sonra en güncel bilgileri burada bulabileceksiniz. İnfaz koruma memuru maaşlarından tek tek bahsettikten sonra sizlere en özet haliyle gardiyan nasıl olunur? Şartlar neler? Bunlardan da bahsedeceğim. Akıllarında […]

Okumaya devam et

MAAŞLAR

Köfteci Yusuf Maaşları – Çalışma Şartları 2023

Köfteci Yusuf Maaşları

Köfteci Yusuf maaşları, çalışmayı düşünen kişiler tarafından sıkça araştırılan konulardan birisi. Son dönemde şube ve çalışan sayısını arttıran firma, Türkiye’nin farklı şehirlerinde hizmet vermektedir. Peki, Köfteci Yusuf çalışma şartları nasıldır? Sizler için bu konuyu detaylıca araştırdım. Yazı içerisinde çalışma saatlerine dair bilgilerden maaş bilgilerine kadar tüm detayları bulabileceksiniz. Maaşları açıkladıktan sonra Köfteci Yusuf çalışan yorumları […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.