finansportali.net

MAAŞLAR

2023 Temmuz Reprezant Maaşları – TIBBİ MÜMESSİL OLMAK

reprezant maaşları

Reprezant maaşları son dönemlerde sağlık sektöründe yer almak isteyenlerin ilk tercihlerinden birisi… Bu doğrultuda herkesin en merak ettiği soru reprezant maaşları ne kadar? Oluyor.

Doktorlar hastaları için en uygun ilacı tespit etmek için bazı kişilerden danışmanlık almak zorundadırlar. İşte tam da burada devreye reprezantlar giriyor. Reprezantlık pek biliinmeyen bir meslek grubundan olsa da maaş bilgisi en çok arananlardan bir tanesidir.

Reprezant nedir, ilaç mümessili nasıl olunur, en iyi ilaç firmaları ve çalışma şartları gibi konu ile ilgili tüm detaylara yer verdik. Temmuz zammından sonraTıbbi Mümessil Maaşları 2023’te ne kadar? Güncel tüm araştırmalarımız için yazımızı okuyabilirsiniz 🙂

Advertisement

Reprezant / Tıbbi Mümessil Nedir?

Tıbbi Mümessil Nedir?
Tıbbi Mümessil Nedir?

Reprezant ya da bilinene bir diğer adıyla tıbbi mümesslik ilaç firmalarının tıbbi cihaz ve ilaçlarını doktor, eczane, hastane gibi kişi ve kurumlarla buluşturan ve pazarlayan kişilere denir.

Reprezant ya da ilaç mümessili bağlı olduğu firmanın ürünlerini hastalarla buluşturmak için hastaneleri ya da eczane gibi ilaç satışı yapan yerleri gezerek ürünleri tanıtır. Tanıttığın ürünlerin numunelerini kişi ve kurumlara bırakarak denenmesini sağlar. Hadi şimdi reprezant maaşlarını öğrenelim.

Sizlere tıbbi sekreterlik maaşları ne kadar? Anlattık!

Reprezant Maaşları 2023

Reprezant Maaşları
Reprezant Maaşları

Reprezant olmak isteyen ya da sağlık sektöründe yer alan herkesin, en çok arattığı soru ilaç mümessili ne kadar maaş alır? Temmuz zamlarından sonra Reprezant maaşları 2023’te ortalama olarak şöyledir:

SeviyeMaaş
Yeni Mezun Reprezant Maaşı13.400 TL
Orta Seviye Reprezant Maaşı22.700 TL
Kıdemli Reprezant Maaşı40.000 TL
Reprezant Maaşları

Öncelikle ilaç mümessili maaşlarının bağlı bulundukları firmaya ve kıdemine göre değişiklik gösterdiğini belirtmemiz gerekmektedir.

Aynı zamanda bu maaşlar kişinin şahsi performansına bağlı olarak da değişiklik göstermektedir. Bu doğrultuda ilaç firmalarının prim sistemi ile çalışması da maaşlarda etkisi olan bir diğer unsurdur.

İlaç mümessili maaş konusunda çok fazla değişken olduğu gözle görüldüğü bir gerçektir. Fakat ilaç firmalarının verdiği ortalama bir maaş politikasını göz önünde tutarak maaş bilgisi vermek mümkün.

Advertisement

Reprezant / İlaç Mümessili Ne İş Yapar?

İlaç Mümessili Ne İş Yapar
İlaç Mümessili Ne İş Yapar

Reprezant maaşlarından sonra konuyla alakalı diğer önemli konulara bakalım. İlaç mümessili olarak hem sağlık sektöründe yer almak hem pazarlama yapmak hem de aktif bir iş hayatına sahip olmanız mümkün.

Reprezantlar gün içerisinde hastane, klinik, eczane, sağlık ocağı ve diğer medikal ürün satılabilecek yerleri gezerler. Gezdikleri bu yerlere çalıştıkları firmaların ilgili ilaçlarının tanıtımını yapmakla görevlidirler.

Bu yüzden genellikle ilaç firmaları reprezantlarına gün içerisinde farklı yerlere ilaç pazarlama ve tanıtımlarını yapmaları için araba tahsis ederler. İlaç mümessilleri bağlı oldukları ilaç firmalarının ürün tanıtımlarını yapma görevini gerçekleştirirken bazı detaylara dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu detaylar;

 • Tanıtımını yaptıkları ürün detaylarına hakimiyet, ürünün yıl içerisindeki fiyat artış ya da değişikliklerini öngörme kabiliyeti
 • Ürün tanıtımı için ilgili yerleri gezme ve bu gezi için gereken ehliyete sahip olma
 • Ürünün güvenilir ve en iyisi olduğunu kanıtlama
 • Ürün tanıtımı yapılan yerlere ürün numunelerini bırakma
 • Ürün tanıtımı yapılan yerlere firma kataloğu, kartı ve iletişim bilgilerini bırakma
 • Gün sonu raporu hazırlama ve firmaya sunma

Reprezant Nasıl Olunur?

mümessil nasıl olunur

Her iş kolunda olduğu gibi ilaç mümessili ya da bir diğer deyişle reprezant olmak için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Repreznt nasıl olunur? Kısaca anlatacağım. Öncelikle eğitim olarak reprezantlıkla ilgili bölümlerden mezun olmak önemli.

İlaç firmaları reprezant alımı yaparken ön başvuru haricinde sizlere genellikle mülakata girmenizi isterler. Kariyer gibi sitelerden tıbbi mümessil iş ilanlarını da kontrol edebilirsiniz. Mülakattan önce yapacağınız başvuruda sizden Cv’nizi ve başvuru dilekçenizi talep ederler. Eğer Cv’niz firma için başarılı nitelikte görülürse şayet sizi mülakata davet edeceklerdir.

Lise Mezunu İlaç Mümessili Olabilir Mi?

İlaç mümessili olmak için 2 yıllık tıbbi tanıtım ve pazarlama ön lisans bölümünden mezun olmak gereklidir.

Advertisement

Reprezant Olma Şartları

İlaç Mümessili Nasıl Olunur?
İlaç Mümessili Nasıl Olunur?

Reprezant olmak için bazı şartlara uygunluk sağlamanız gerekiyor. Mülakatta bu şartlara uygun olup olmadığınız değerlendirilecektir. Peki ön başvuru ile birlikte mülakatta hangi niteliklere sahip olmanız gerekiyor? Reprezant olma şartları şöyle:

 • Lise, ön lisans ya da lisans mezunu olma şartı
 • Erkek adayların askerliğini tamamlamış olma şartı
 • İş seyahatleri için engel teşkil edilecek bir durumun olmaması
 • B sınıfı ehliyetinizin olması
 • Gereken karakteristik özellikleri taşımalısınız
  • İkna kabiliyeti yüksek
  • Düzgün, etkili ve akıcı bir diksiyona sahip olma
  • Pazarlama stratejisi geliştirebilme
  • Satış yönetimi konusunda hakimiyet
  • Temiz ve düzgün bir dış görünüm
  • Sektörel satış hakimiyeti

Haricinde firmadan firmaya değişen durumlarda olabilir. Sizden bir kaç yıllık deneyim isteyebilir. Ya da iyi seviyede ingilizce ya da başka bir ikinci dil bilmenizi isteyebilirler. İlgili bölümlerden mezun olmanız çoğu ilaç firmasının tercih edebileceği bir özelliktir. Çünkü sağlık sektörü gibi kendi içerisinde özel bir alanda çalışmak için o alanın eğitimine sahip olmak önemli bir unsurdur.

Reprezant Olma Şartları
Reprezant Olma Şartları

Reprezant olmak için ne mezunu olmak gerekir?

Reprezant olmak için, Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokul mezunu olmak gerekmektedir. Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde bulunan Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama bölümü ya da eczane hizmetleri bölümlerini bitiren kişiler tıbbi mümessil olarak görev almaktadırlar.

En İyi Maaş Veren İlaç Firmaları

En İyi Maaş Veren İlaç Firmaları
En İyi Maaş Veren İlaç Firmaları

Her sektörde olduğu gibi sağlık sektöründe de tıbbi mümessil ya da bir diğer deyişle reprezant adaylarının çalışmak istediği nitelikli firmalar vardır. Adayların nitelikli, adını duyurmuş, köklü firmalarda çalışma isteği oldukça makul bir istektir.

İlaç Firma İsimleri
Abdi İbrahim
Bayer
Novartis
Neutec
Sandoz
En iyi maaş veren ilaç firmaları

Sizlere Reprezant maaşları hakkında güncel tüm detayları aktardık. Diğer iş kollarının maaşlarını incelemek için web sitemizin “İş Bulma” kategorisinde yer alan yazılarımıza göz atabilirsiniz. Konu ile ilgili merak ettiğiniz diğer sorularınızı YORUMLAR kısmından bize ulaştırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tıbbi Sekreterlik Maaşları 2023 | Kadrolu ve Sözleşmeli… başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Advertisement

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

MAAŞLAR

Gardiyan Maaşları 2023 – İnfaz Koruma Memuru Maaşı Ne Kadar?

gardiyan maaşları

Gardiyan, bir diğer adıyla infaz koruma memurları birçok kişinin meslek hedefinde bulunuyor. Peki, gardiyan maaşları ne kadar? Yeni atanan, bekar, lise mezunu, sözleşmeli, 4/1 gardiyan maaşı için yapılan zamlardan sonra güncel bilgileri bu içerikten öğreneceksiniz… İnfaz koruma memuru maaşlarından tek tek bahsettikten sonra sizlere en özet haliyle gardiyan nasıl olunur? Şartları neler? Bunlardan da bahsedeceğim. […]

Okumaya devam et

MAAŞLAR

Tıbbi Sekreterlik Maaşları 2023 | Kadrolu ve Sözleşmeli…

tıbbi sekreterlik maaşları

Tıbbi sekreterlik, sağlık sektörü için oldukça önemli bir meslek kolu. Bu alanda çalışmak isteyenler, tıbbi sekreterlik maaşları ne kadar? bunu çok merak ediyor. Tıbbi sekreterlik maaşı 2023 bilgilerini sizlerle paylaşıyoruz! Maaşlar; yeni atanan, önlisans mezunu, kadrolu ve sözleşmeli olmak üzere farklı senaryolara göre düzenlendi. Ek olarak tıbbi sekreter nedir, ne iş yapar gibi soruları yanıtladık. […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.