finansportali.net

YENİ İŞ FİKİRLERİ

Trabzon Hurması Yetiştirerek Para Kazanmak! Sadece 15 Bin TL

Trabzon Hurması Yetiştirerek Para Kazanmak!

Organik tarıma yatırım yapmak isteyen girişimcilere, Trabzon hurması yetiştirerek para kazanmak hakkında oldukça faydalı bir yazı hazırladık.

Diğer bir adıyla cennet elması olarak da bilinen Trabzon hurması yetiştiriciliği özellikle şu son birkaç yılda iyice popüler bir hâl aldı. Egzotik meyvelerin giderek rağbet gördüğü ürünlerin yanında, subtropikal bir iklimde yetişen bu hurmanın da yetiştiriciliğini yaparak iyi bir kazanç kapısı oluşturabilirsiniz.

Trabzon hurması nedir? Nerelerde, nasıl yetiştirilir? Cennet elması yetiştirmek için ne kadar maliyet gerekli? Konuyla ilgili sorularınızın cevaplarını, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Advertisement

Cennet Elması Nedir? Nerelerde Yetiştirilir?

Alternatif tıpta da sıklıkla kullanılan ve tam bir şifa deposu olarak bilinen cennet elması (Trabzon hurması) subtropikal iklimlerde yetişebilen bir meyve türüdür. Karasal iklimden yüksek oranda etkilenir. Bu nedenle, mümkün olduğunca ılıman ve sıcak iklim tiplerinin görüldüğü coğrafi bölgelerde yetiştirilebilir.

Cennet Elması Nedir

Anavatanı Çin ve Japonya olan bu meyveyi, ülkemizin Ege, Kıyı Karadeniz ve Kıyı Akdeniz bölgelerinde görebilirsiniz. Trabzon hurması yetiştirerek para kazanmak isteyen kişiler, bu işi; Mersin, Antalya, Adana, Hatay, Kastamonu, Sinop, Ordu, Artvin, Kocaeli ve İzmir çevresinde kolay bir şekilde yapabilirler.

→ Yeni İş Fikirleri (YILDA 100 BİN TL)

Trabzon Hurmasının Özellikleri ve Kullanım Alanları

Latince adı Diospyros Kaki olan cennet elması, hem bir besin olarak hem alternatif tıpta hem de kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. Ayrıca;

Advertisement
  • Kabızlık tedavisine, bronşite ve hemoroite iyi gelir.
  • Hipertansiyon hastalarının, olgunlaşmış Trabzon hurmalarının suyunu içmeleri tavsiye edilir.
  • Ayrıca püre haline getirilmiş bir cennet elması, tüm vücut için faydalı bir maske olma özelliği taşır.

Trabzon Hurması Nasıl Yetiştirilir?

Trabzon Hurması yetiştirerek para kazanmak isteyen kişiler, ilk olarak ağaçları dikecekleri yerleri hazırlayarak işe koyulmalıdırlar. Cennet elmasının yetişebileceği toprak türü, organik olarak zengin olmak zorundadır. Arazi içinde dönüm başına, yaklaşık 5 ton gelecek şekilde çiftlik gübresi atılmalıdır. Cennet elması ağaçlarının bulunduğu toprak sonbahar aylarında derince sürülmelidir. Ağacın dalları, yapı olarak inceciktir. Dolayısıyla, tüm çevresi şiddetli rüzgara karşı korunaklı bir hale getirilmelidir.

Meyvelerin ağaç dikim mesafesi 5*3 olarak tavsiye edilmektedir. Dikim gerçekleştikten sonra sulama, toprağın işlenmesi, gübreleme ve budama doğru şekilde yapılmalıdır.

Trabzon hurması yetiştirerek para kazanmak isteyen kişilerin bu işten kazanç elde edebilmeleri için hasat zamanını dikkatli seçmelidirler. Bu meyvelerin toplanması için en doğru zaman sert ve koyu turuncu renge sahipken gerçekleştirilmelidir.

Advertisement

Kurutulmuş Trabzon Hurması

Kurutulmuş Trabzon hurması, kış aylarında çok fazla talep gören bir meyvedir. Ancak kurutma işi biraz sabır biraz da zahmet ister, dolayısıyla ev hanımları tarafından yapılması tercih edilir.

Bu meyveyi kurutabilmek için tam olgunlaşmamış olanlarını seçmelisiniz. Çok olgunlaşmış olan bir hurma, kurutma esnasında sinek çeker ve hemen bozulur.

Cennet elmasını kurutmak için, kabuklarını soyarak birbirine değmeyecek şekilde güneş alan bir yer olmasına dikkat ederek iplere asmalısınız. Son olarak ipi mümkün olduğunca germelisiniz. Meyveler, 1 ay boyunca kurumaya bırakılmalıdır. Meyveler, kurutulma esnasında küflenmemesi için mümkün mertebede yağmurdan uzak tutulmalıdır.

Kurutulmuş Trabzon Hurması

Trabzon Hurması Yetiştirerek Ne Kadar Para Kazanılır?

Hem yaş hem de kurutulmuş olarak tüketilen Trabzon hurması, iki farklı şekilde de satılabilir. Meyve, kuruduğu zaman kilosu azalır; fakat fiyatı çok yükselir. Eğer Trabzon hurması yetiştirerek para kazanmak istiyorsanız, kurutulmuş halini satmanızı öneririz.

Advertisement
  • Yaş cennet elmasının kilosu, mevsimine göre ortalama 10 TL‘den satılır.
  • Kurutulmuş cennet elmasının kilosu, ortalama 60 – 70 TL arasında değişecektir.

Trabzon hurması yetiştiriciliğinden ne kadar para kazanacağınız; tarlanızın genişliğine, ağaç sayınıza, kullandığınız tohumlara ve pazarlayacağınız yerlere göre farklılık gösterecektir.

Örneğin: 100 ağaçlık bir tarlanız var ve ağaç başına ortalama 50 kilo verim alırsınız. Dolayısıyla da yıl sonunda yaklaşık 5 ton meyveye sahip olursunuz.

Ancak meyvelerinizi kurutarak satışını yaparsanız, bu işten elde edeceğiniz kâr, neredeyse 7-8 katı daha fazla olacaktır.

Trabzon Hurması Yetiştiriciliğinin Maliyeti Nedir?

Tarımda maliyet hesaplaması yapmadan önce, ayıracağınız bütçeye tarlayı katıp katmayacağınız oldukça önemli. Cennet hurması yetiştirerek para kazanmak istiyorsanız, kendinize ait büyük bir tarlaya ihtiyacınız olacaktır.

Trabzon hurması için alacağınız her fidan ortalama 40 TL’den satılmaktadır. Bir ağaçtan ortalama 40 ile 60 kilo arasında meyve çıkar. Eğer, bahçenizde 50 ağaç olacaksa, 2000 TL fidan parası gerekiyor. Ayrıca, gübreleme ve budama ücretleri ile  işçilik masraflarını katarsak 2000 TL daha yatırım yapmalısınız.

Advertisement

Kısacası, bir Trabzon hurması yetiştiricisi olmak için ortalama 15 bin TL bütçeniz olmalıdır.

Trabzon Hurması Yetiştiriciliğinin Maliyeti

Devlet Desteği Olan İş Fikirleri

Yetiştirdiğiniz Trabzon Hurmalarını Nerelere Nasıl Pazarlarsınız?

Trabzon hurması yetiştirerek para kazanmak isteyen kişilerin bu işte dikkat etmeleri gereken en önemli nokta pazarlama sürecidir. Özellikle kurutulmuş cennet hurmasına olan talep düşünülünce satış çalışmalarınızı, e-ticaret siteleri üzerinden yapmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Belki, yaş meyveleri kargolamak zor olacaktır; ancak kurutulmuş cennet elmaları kolay bir şekilde paketlenip şehir dışına satılabilir.

Advertisement
  • Ayrıca, büyük zincir marketlere, macro centerlara
  • Halk pazarlarında
  • Büyük kuruyemiş dükkanlarına

kolay bir şekilde pazarlayabilirsiniz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

YENİ İŞ FİKİRLERİ

2022 için Yeni İş Fikirleri – 45 EN KAZANÇLI GİRİŞİMCİLİK!

yeni is fikirleri

Sizlere girişimcilik fikirleri hakkında yazılar yazmaya devam ediyorum. Bu yazıda da yeni iş fikirleri 2022 için bir liste oluşturdum. Yeni iş kurma fikirleri arıyorsanız, aradıklarınız bu yazıda karşınızda olacak! Yeni girişimde bulunacaksanız, yapılmayanı yapmak sizi kazançlı kılar. Ancak bu fikri bulabilmek kimi zaman zordur. Ben de sizlere yardımcı olacağım. Yaptığım araştırmalara göre en yeni 2022 […]

Okumaya devam et

BAYİLİK

Ekleristan Bayilik Ücreti, Şartları ve Başvuru Detayları

Ekleristan Bayilik Ücreti

Son dönemlerin en meşhur tatlı dükkanlarından olan Ekleristan bayilik almak isteyenler için en güncel araştırma! Ekleristan bayilik ücretleri 2022 fiyat bilgisinden ürün yelpazesine kadar aradığınız her şey bu yazıda! Ekleristan bayilik şartları nelerdir öğrenmek için tek yapmanız gereken sonuna kadar dikkatle okumak! Ekleristan bayilik başvurusu nasıl yapılır detaylarıyla anlattığım yazımda ayrıca yatırımlarınızı da en doğru […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.