finansportali.net

MAAŞLAR

Zabıta Maaşları 2023 – Kadrolu, Yeni Başlayan, Lise Mezunu

zabıta maaşları

Zabıta maaşları, zabıta olmak isteyenlerin en sık araştırdığı konuların başında geliyor. Bundan dolayı sizler için 2023 yılının en güncel zabıta memuru maaşını araştırdık. Maaşlar neye göre belirleniyor, neden değişkenlik gösteriyor yazımızda detaylı bir şekilde anlattık.

Güncel maaş bilgilerinin yanı sıra zabıta nasıl olur, görev ve sorumlulukları nelerdir gibi merak ettiğiniz ve en sık sorulan soruları cevaplandırdık.

Zabıta Maaşları

zabıta maaşları
zabıta maaşları

Zabıta maaşı, öğrenim durumu, kıdem ve dereceye göre farklılık göstermektedir. 2023 yılında net aylık zabıta maaşları 10.920 TL ile 17.000 TL arasında değişmektedir.

 • Yeni başlayan zabıta maaşı 10.920 TL,
 • 2 yıllık ön lisans mezunu zabıta maaşları ortalama 12.000 TL,
 • 4 yıllık lisans mezunu zabıta maaşları ortalama 13.000 TL,
 • Kadrolu zabıta maaşı 13.000 TL,
 • 2023 zabıta müdürü maaşları 14.300 TL,
 • Emekli zabıta maaşı ise 9.750 TL‘dir.

Kıdem, derece ve medeni durum zabıtaların aylık kazancını etkilemektedir. Örneğin, bekar bir zabıta memuru çocuk için ek ödeme almayacaktır. Bu nedenle aylık kazancı çocuk sahibi bir zabıtaya göre daha farklı olacaktır. Bu tarz ek ödemelerden kaynaklı 2023 yılı zabıta maaşları 17.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Bunlara ek olarak zabıta olacak kişinin eğitim durumu da alacağı aylık ücreti değiştirmektedir. Ön lisans mezunu zabıta ile lisans mezunu zabıtanın aldığı ücret aynı değildir. Aynı şekilde, liseden mezun olup KPSS ile atanan zabıta memuru da üniversite mezunu ile aynı ücreti kazanmaz.

Advertisement

Hizmet yıllarını dolduran zabıta memurları sırasıyla amir, zabıta müdürü, zabıta şube müdürü ve zabıta başkanı olabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Gardiyan Maaşları

Zabıta Nedir?

Zabıta, yerel yönetim bünyesinde çalışan memurlara denmektedir. Zabıtalar belediye başkanına bağlı çalışır. Yetkisi ve görevi belediye sınırları içerisindedir. Hizmetin türüne göre, sabit, gezici ya da toplu olarak görev yapabilirler.

Zabıtaların şehrin güvenliğini, kamu sağlığı ve güvenliği ile ilgili kuralların uygulanmasını sağlamak gibi çeşitli görev ve sorumlulukları vardır.

Advertisement

Zabıta Görev ve Sorumlulukları

zabıta maaşları
zabıta maaşları

En basit tabiriyle zabıta memurları, görevli oldukları bölgedeki güvenliği sağlamak ve halk sağlığını korumakla yükümlüdür. Bunlar dışında zabıtanın görev ve sorumluluklarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ulusal bayram ve tatillerde yapılacak törenlerin gerektirdiği görevleri tamamlamak,
 • Cumhuriyet Bayramı’nda iş yerlerinin kapalı kalması için uyarılarda bulunmak ve bu konuyla ilgili gerekli önlemleri almak,
 • Belediyeye ait mallara gelen zararı ilgili birimlere iletmek ve gerekli işlemleri başlatmak,
 • Trafik işaret ve levhalarına zarar gelmesini önlemek, zarar geldiğinde hasarı tespit etmek ve hasarı veren kişiler hakkında gerekli hukuksal işlemleri başlatmak,
 • Ruhsatı olmayan iş yerlerini tespit etmek,
 • Deprem ya da su baskını gibi felaketlerde yetkililer gelene kadar bölgede tedbir almak,
 • Belediyeye ait tarihi ve turistik yerlerin zarar görmesine engel olmak,
 • Sebebi belli olmayan hayvan ölümleri vakalarında yetkilileri bilgilendirmek,
 • Araç park yerlerindeki gereken denetimleri yapmak,
 • İzinsiz yapıları tespit etmek, yıkılacak binaları boşaltmak ve bölgenin güvenliğini sağlamak zabıta memurlarının görevleri arasındadır.

En çok para kazandıran işler yazısını okumak isteyebilirsiniz!

Zabıta Nasıl Olunur?

zabıta alım şartları
zabıta alım şartları

Zabıta maaşları 10.920 TL ile 17.000 TL arasında değişiyor demiştik. Bu maaşlar ilginizi çektiyse ve bir zabıta memurunun görev ve sorumluluklarını yerine getirebileceğinizi düşünüyorsanız zabıta nasıl olma şartlarını inceleyelim…

 • TC vatandaşı olmak,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak,
 • 30 yaşını doldurmamış olmak,
 • En az lise mezunu olmak,
 • Yüz kızartıcı herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak, yüz kızartıcı bir suç işlememiş olmak,
 • Kadınlar için 160 cm, erkekler için 167 cm boy sınırının altında olmamak

Yukarıdaki şartları yerine getirenler KPSS ile zabıta olabilir. Kamu Personeli Seçme Sınavından sonra mülakatlara katılabilmek için bu sınavdan o sene belirlenen asgari puanı almanız gerekmektedir. Geçtiğimiz yıllarda bu puan 60 idi.

KPSS’den geçerli puanı alan adaylar mülakata katılmaya hak kazanır. Bu mülakattan en az 70 puan alınması gerekmektedir.

KPSS puanınızın %50’si ile mülakattan aldığınız puanın %50’si hesaplanır ve en yüksek puanı alan adaylar gerekli şartları sağladıkları takdirde görevlerine başlar.

Zabıta maaşları yazımızı burada sonlandırıyoruz. Aşağıda, konuya dair en sık sorulan soruları cevaplandırdık. Konuya dair merak ettiğiniz başka sorular varsa yorum kısmına bırakabilirsiniz. 🙂

Sıkça Sorulan Sorular

Zabıta kaç gün çalışır?

Zabıta memurları vardiya sistemiyle çalışır. Haftada maksimum 48 saat çalışırlar. Çalışma süreleri 24 saat çalışıp 48 saat dinlenme, ya da 12 saat çalışıp ve 24 saat dinlenme şeklinde ilerler.
Personel sayısı az olan kimi zabıta şubelerinde 12 saat çalışma ve 12 saat dinlenme şeklinde düzenlemeler yapılabilmektedir.

Advertisement

Zabıta eğitimi kaç ay sürer?

Yerel Yönetimlerde Zabıta ve Destek Hizmetleri Kursu 80 saat olarak hesaplanmıştır. Eğitim yaklaşık olarak 1 ay sürmektedir.

Zabıta olma yaşı kaç?

Zabıta olmak için sınavın yapıldığı tarihte 30 yaşını doldurmamış olmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Gardiyan Maaşları 2023 – İnfaz Koruma Memuru Maaşı Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Advertisement

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

MAAŞLAR

Gardiyan Maaşları 2023 – İnfaz Koruma Memuru Maaşı Ne Kadar?

gardiyan maaşları

Gardiyan, bir diğer adıyla infaz koruma memurları birçok kişinin meslek hedefinde bulunuyor. Peki, gardiyan maaşları ne kadar? Yeni atanan, bekar, lise mezunu, sözleşmeli, 4/1 gardiyan maaşı için yapılan zamlardan sonra güncel bilgileri bu içerikten öğreneceksiniz… İnfaz koruma memuru maaşlarından tek tek bahsettikten sonra sizlere en özet haliyle gardiyan nasıl olunur? Şartları neler? Bunlardan da bahsedeceğim. […]

Okumaya devam et

MAAŞLAR

Tıbbi Sekreterlik Maaşları 2023 | Kadrolu ve Sözleşmeli…

tıbbi sekreterlik maaşları

Tıbbi sekreterlik, sağlık sektörü için oldukça önemli bir meslek kolu. Bu alanda çalışmak isteyenler, tıbbi sekreterlik maaşları ne kadar? bunu çok merak ediyor. Tıbbi sekreterlik maaşı 2023 bilgilerini sizlerle paylaşıyoruz! Maaşlar; yeni atanan, önlisans mezunu, kadrolu ve sözleşmeli olmak üzere farklı senaryolara göre düzenlendi. Ek olarak tıbbi sekreter nedir, ne iş yapar gibi soruları yanıtladık. […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.