finansportali.net

MAAŞLAR

Okul Öncesi Öğretmen Maaşı – 2022 Güncel Bilgiler

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMEN MAAŞI

En kutsal mesleklerden biri olan öğretmenlik, son zamanlarda oldukça merak ediliyor. İnsanlar özellikle okul öncesi öğretmen maaşı ile ilgili araştırmalara yöneliyor. Yapılan araştırmalar “okul öncesi öğretmeni nasıl olabilirim” ve “anaokulu öğretmen maaşı ne kadar?” soruları üzerine. Yazıya başlamadan önce şunu söyleyebilirim ki bir ana okulu öğretmeni oldukça iyi para kazanıyor. Eğer çocuklarla anlaşabiliyorsanız ve onları gerçekten seviyorsanız bu iş tam size göre…

Sizler için hazırladığım bu yazıda aradığınız bütün cevapları bulacaksınız. Ana okulu öğretmeni ne iş yapar ve okul öncesi öğretmen olmak için hangi bölüm okumak gerekiyor, hepsini anlatıyorum. İşte okul öncesi öğretmen maaşı 2022 güncel bilgiler…

Okul Öncesi Öğretmeni Görevleri

Okul Öncesi Öğretmeni Görevleri

Okul Öncesi Öğretmeni Görevleri

Okul öncesi öğretmeni, tamamen çocuklara yönelik bir meslektir. Ana okulu ya da kreş öğretmenliği olarak geçen meslek belki de en eğlenceli daldır. Diğer öğretmenlik branşlarında belli yaşlarda öğrencilerle ilgilenirken bu meslekte ilgileneceğiniz çocuklar 4 – 6 yaş aralığında. Sizin asıl göreviniz, bu ilkokul çağına gelmemiş çocukların eğitimi ile ilgilenmek. Onları okul hayatına alıştırmak tamamen sizin elinizde.

Peki bir ana okulu öğretmeni çocuklarla nasıl vakit geçirir?

Advertisement
 • Çocuklara günlük yemek listesini belirleyebilir ya da oyun saatlerini ayarlayabilir.
 • Çocukların ilgi ve yeteneklerini bularak onları geliştirmeye çalışır.
 • El becerilerini artırıcı, yaratıcı faaliyetler yaptırmaya çalışır.
 • Masal, şiir, tekerleme ve şarkı gibi yollarla dil becerilerini geliştirir.
 • Ailelerine çocukların gelişimini aktararak, onlara da yol gösterir.
 • Çocuklara öz güven aşılamaya çalışır. Bunu da onları tebrik ederek, onlara güvenle ve şefkatle yaklaşarak yapabilir.

Ana Sınıfı Öğretmeni Olmak İçin…

na Sınıfı Öğretmeni Olmak İçin

na Sınıfı Öğretmeni Olmak İçin

Okul öncesi öğretmen maaşı ne kadar olduğunu açıklamadan önce nasıl öğretmen olabileceğinizden bahsedeceğim.

Ana okulu öğretmeni olmak için üniversitelerin 4 y ıllık bölümlerinden “Okul Öncesi Öğretmenliği” okumanız gerekiyor. Bu bölüm bazı okullarda “Ana Okulu Öğretmenliği” olarak da geçiyor. Son yapılan bir yenilemeye göre artık “Ev Ekonomisi ve Çocuk Gelişimi” bölümü mezunları da okul öncesi öğretmenliği yapabiliyor.

Üniversite okumadan ana sınıfı öğretmeni olamazsınız. Açık öğretimden de ilgili alanları okuyarak ana okulu öğretmenliği yapabilirsiniz. Önemli olan bu sektörle ilgili bir diploma sahibi olmanız.

Göz atabileceğiniz bir yazı önerim var:A101 Maaşı Ne Kadar 2021

Okul Öncesi Öğretmeni Nerede Çalışabilir?

Okul Öncesi Öğretmeni Nerede Çalışabilir

Okul Öncesi Öğretmeni Nerede Çalışabilir

Eğer fakültelerin ilgili bölümlerinden mezun olduysanız KPSS sınavına girerek doğrudan MEB bünyesinde çalışabilirsiniz. Ama tabi ki her yerin belli bir KPSS puanı ve şartı var. Bu şartlara uygunsanız işi alabilirsiniz.

Ev Ekonomisi ve Çocuk Gelişimi Bölümü’nden mezunsanız da mezun olduktan sonra MEB’de kadrolu olarak görev yapmak istiyorsanız “Formasyon Eğitimi” almalısınız. Ama yine de KPSS şartı aranıyor.

Advertisement

Bunun haricinde özel sektörde de iş bulabilirsiniz. Özellikle son yıllarda birçok kreş ve ana okulu açıldı. Özel okullarda da okul öncesi öğretmen maaşı gayet iyi. Çalışan aileler çocuklarını kreşe vererek hem onların erkenden öğrenmesini sağlıyor hem de sosyalleşmesine yardımcı oluyor.

Okul Öncesi Öğretmeni Olma Şartları

Okul Öncesi Öğretmeni Olma Şartları

Okul Öncesi Öğretmeni Olma Şartları

Az önce de bu konudan biraz bahsetmiştim. Ana okulu öğretmeni olmak istiyorsanız mutlaka ilgili bölümlerden mezun olmanız gerekiyor.

 • Ayrıca Eğitim Fakültesi dışında bir bölümden mezunsanız formasyon eğitimi almanız lazım.
 • Özel sektörde hizmet veren kreş ve ana okullarında bu formasyon eğitimi zorunluluğu yok. Eğer MEB’e bağlı özel bir kurumda çalışacaksanız formasyon eğitimi almak zorundasınız.
 • MEB için en önemli şartlardan birisi de KPSS’de başarılı olmak. Hangi kuruma başvuru yapmak istiyorsanız mutlaka istenilen KPSS puanlarına düzenli olarak bakın. Sınavı geçtikten sonra çoğu yer mülakata çağırıyor. Eğer başarılı olursanız da çalışma şansınız oluyor. Zaman içerisinde de kıdeminize bağlı olarak okul öncesi öğretmen maaşınız artıyor.

Çalışacağınız bir kreşin maliyeti ne kadar bilmek ister misiniz? O zaman Kreş Sahipleri Ne Kadar Kazanıyor öğrenebilirsiniz.

Okul Öncesi Öğretmeni Nasıl Davranmalı?

Okul Öncesi Öğretmeni Nasıl Davranmalı

Okul Öncesi Öğretmeni Nasıl Davranmalı

Okul öncesi öğretmen maaşı konusuna girmeden önce bunlardan bahsetmeliyim ki bu işin ne kadar önemli ve ne kadar güzel bir iş olduğunu anlatabileyim.

Okul öncesi öğretmeni olmak için gereken şartlar neler bahsettim. Peki, bir ana okulu öğretmeni olarak nasıl biri olmalısınız? Çocuklara nasıl yaklaşmalısınız ve onlarla nasıl iletişim kurmalısınız?

  • Öncelikle çocuklarla yüksek bir iletişim beceriniz olmalı. Çünkü karşınızda ilk kez okul ortamına giren daha 4 – 5 yaşlarında çocuklar var. Çoğu şeyi bilmiyorlar.
  • Çocuk psikolojisinden anlıyor olmanız lazım. Onlar kendilerini çok ifade edebilecek yaşlarda değil. Bu yüzden ne zaman ne istediklerini az çok anlayabilmelisiniz.
  • Acil yardım konularını bilmelisiniz. Herhangi bir sorun olduğunda müdahale ederek zaman kazanabilirsiniz.
  • Çocuk oyunlarına hakim olmalısınız. O yaşta çocuklar ne oynar? En çok hangi oyunlardan zevk alırlar?
  • Organizasyon yeteneğiniz olmalı. Örneğin, aralarında iki kişi kavga ettiğinde ortamı yumuşatabilmelisiniz. Onlara doğruyu, yanlışı, özür dilemeyi anlatabilmelisiniz. En önemlisi bütün çocuklar arasında bir organizasyon oluşturarak birlikte vakit geçirmeyi öğretmelisiniz.

Okul Öncesi Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Okul Öncesi Öğretmen Maaşı

Okul Öncesi Öğretmen Maaşı

Sonunda beklenen soruya geldik. Öğretmen maaşlarının diğer mesleklere göre daha iyi olduğunu duymuşsunuzdur. Ben de şimdi size bir okul öncesi öğretmen maaşı ne kadar bunu söyleyeceğim.

Ana okulu öğretmeni maaşları özel sektör ve devlette çalışmaya göre farklılık gösteriyor. Hepsini ayrı ayrı anlatayım…

Özel Sektörde Okul Öncesi Öğretmen Maaşı

Eğer özel sektörde çalışıyorsanız alacağınız ana sınıfı öğretmeni maaşı ortalama 3,470 TL’dir. En düşük öğretmen maaşı 2,825 TL iken en yüksek öğretmen maaşı 6,730 TL’dir. Bu tamamen çalışacağınız yere  göre değişim gösterir. Bu ücretler de ortalama ücretlerdir.

Advertisement

Ayrıca yeni mezun bir okul öncesi öğretmen maaşı ile yıllardır çalışan bir öğretmenin maaşı da aynı olmaz. Sizin aldığınız ücret örneğin, 4,500 TL iken 5 yıldır çalışan bir öğretmen 6,500 TL alıyor olabilir. Bu da tecrübe ve deneyimle alakalı…

Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşı Devlet 2022

Eğer MEB’e bağlı bir devlet kuruluşunda işe başlayacaksanız alacağınız maaşınız ortalama 4,900 TL civarı oluyor. Devlette ana okulu öğretmen maaşı 657 sayılı kanuna göre hesaplanıyor. Bu maaşlar evli ya da çocuklu olmanıza göre artıyor. Benim belirttiğim maaşlar bekar ve çocuğu olmayanlar için geçerli.

Tabi hem devlette hem özel sektörde şöyle bir imkanınız da var: Ek dersler verebiliyorsunuz ve bazen primler  de alabiliyorsunuz. Bu ek ödemeler ile ücretiniz 2,000 TL kadar artabiliyor.

Eğer mesleklerin maaşlarını merak ediyorsanız ayrıca okuyabilirsiniz: Devlette Aşçı Maaşları

Advertisement

Kadrolu Anaokulu Öğretmeni Maaşı Ne kadar?

Okul öncesi öğretmeni olarak kadrolu çalışabilirsiniz ya da sözleşmeli olarak kalabilirsiniz. Eğer kadroya geçtiyseniz en düşük maaş ortalama 4,960 TL. Bu miktar ek dersler, aile yardımı ya da diğer ödemeler ile artıyor. Ek ders ücreti de ortalama 1,400 TL.  Bunlar sayesinde maaşınız 6,000 TL‘ye kadar çıkabilir.

Sözleşmeli Okul Öncesi Öğretmen Maaşı 2022

Kamuda iş başvurusu  yaptığınızda ilk alımlar her zaman sözleşmeli oluyor. Belli süreli sözleşme yapılıyor ve ardından kadroya geçebiliyorsunuz. Sözleşmeli ana okulu öğretmen maaşı ile kadrolu ana okulu öğretmen maaşı arasında aslında çok fark yok. Sözleşmeli okul öncesi öğretmen maaşı ortalama 4,500 TL’dir. Bu ücret de tamamen çalışacağınız yere bağlı olarak değişiyor. Örneğin, X kurumuna girdiniz ve size sözleşmeniz dahilinde 3,250 TL verecekler. Y kurumu ise size 4,500 TL vereceklerini söylüyor. Yani bu tamamen gittiğiniz kuruma bağlı. Ben size ortalama maaşları söylüyorum.

Ücretli Ana Okulu Öğretmen Maaşı

Ücretli Ana Okulu Öğretmen Maaşı

Ücretli Ana Okulu Öğretmen Maaşı

Son yıllarda atanamamış olanlar, ücretli öğretmenlik yapıyor. Aslında ücretli anaokulu öğretmeni maaşı da oldukça iyi. Kamuda ya da özelde bu şekilde çalışan birçok öğretmen bulunuyor. Ücretli öğretmenlik, girilen ders saatine göre hesaplanıyor. Eğer isterseniz E-devlet üzerinden ücretli öğretmenlik başvurusu yapabilirsiniz.

Bu hesaplama, ay içerisinde girdikleri ders saatinin o dönem için geçerli ek ders ücreti ile çarpılarak yapılıyor. Böylece bir ücretli ana okulu öğretmen maaşı ortalama 2,300 – 2,400 TL arasında değişiyor. Ücretli öğretmenler 2,800 TL’yi alabilmek için 35 saatlik bir ders tamamlaması yapmak zorundalar. 2021 yılı içinde ek ders için saat başı ücret 16,79 TL üzerinden hesaplanıyordu. 2022 yılında da bu ücretlendirme artacaktır.

Okul Öncesi Öğretmenliği Geleceği

Okul öncesi öğretmen maaşı ile ilgili bütün detayları size aktardım. Bu bilgiler doğrultusunda 2022 yılında yeni bir zam yapıldığında mutlaka karşılığıını alacaksınız. Peki, anaokulu öğretmeni olmanın geleceği nedir diye sorarsanız hemen cevaplayayım. Çocuklar her zaman okula gidecek ve bu yüzden tam gelişim çağında sizlere ihtiyacı olacak. Aileler güvenerek çocukları bırakabilecekleri, yeni  şeyler öğrenebilecekleri yerler arıyor. Bu yüzden okul öncesi öğretmeni, geleceği oldukça parlak bir meslek.

Advertisement

 

 

 

 

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Aşçı Maaşları Ne Kadar? Yardımcı Aşçı, Şef Maaşları 2022 başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

MAAŞLAR

Motorlu Kurye Maaşları 2022 – Kuryeler Ne Kadar Kazanıyor?

Motorlu Kurye Maaşları 2022

Motorlu kurye olmak istiyorum diyenler ne kadar para kazanacağını merak ediyor. Motorlu kurye ücretleri hakkında öğrenmek isteyeceğiniz her şeyi bu yazıda topladım. Trendyol, Getir, Banabi, Vigo, Hepsiburada, Paket Taxi, Dominos gibi firmalar artık motorlu kuryeleri tercih ediyor. Motorlu kurye maaşları da ortalama 5 bin TL – 15 bin TL arasında değişiyor diyebilirim. Her motorlu kurye […]

Okumaya devam et

MAAŞLAR

Migros Çalışan Maaşları 2022- BÜTÜN Detayları…

MİGROS ÇALIŞAN MAAŞLARI

En büyük market zincirlerinden biri olan Migros, binlerce çalışana istihdam sağlıyor. Aynı zamanda çalışanlara sağladığı şartlar ve verdiği maaşlar sayesinde de diğer marketlere göre daha çok tercih ediliyor. Eğer Migros ya da Migros Sanal Markette çalışmak istiyorsanız ve bu konuyla ilgili bütün detayları merak ediyorsanız işte cevabı burada. Hemen okumaya başlayarak, Migros çalışan maaşları, Migros […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.