Evde Yapılabilecek Ek İşler

Evde Yapılabilecek Ek İşler
03.10.2020
A+
A-

Türkiye’de ve dünyada koronavirüs salgını devam ettiği için artık birçok kişi evde çalışma yaparak para kazanma yöntemlerini aramaya başladı. Türkiye’de özellikle tekstil ve hediyelik eşya alanında üretim çeşitliliği çok olduğu ve bu ürünlerin ev ortamında yapılabilmesi nedeniyle evde ek iş yapma imkanı doğmaktadır. Aşağıda detayını vereceğimiz yazımızda evde yapılabilecek işlerin hangileri olduğunu, ortalama kazanç miktarı ve nasıl başvuru yapılacağına dair bilgiler verip iş arayanlara yardımcı olacağız.

 

Evde Çalışarak Para Kazanma ve Yeni Yöntemler

Evde çalışarak para kazanabiliyorsunuz. Daha önce de bu uygulama devam ediyordu; fakat korona nedeniyle artık birçok iş veren firma direk evlere iş vererek evde çalışmayı teşvik etmektedir. Bu iş sürecinin nasıl devam ettiğini kısaca özetleyelim.

İş veren evde çalışacak bayan, ev hanımı, öğrenci ya da erkekler de olabilir tüm kişilere ne istediğini söyler. Örneğin, tekstil işi yapan bir patron size üretilen gömlek, pantolan, kazank vb malların üzerinde bulunan fazla ipliklerin kesilmesini kısaca ürünün temizlenmesini isteyebilir. Bir ürün için size fiyat verecek olup her hafta ya da her 15 günde bir ürünleri sizden geri temiz bir şekilde alacaktır.

Bu ürünlerin temizlenmesi ve katlanıp ütülenmesi işi tamamen sizin evinizde yapılacaktır. Bu işleri ister tek başınıza ister arkadaşınız ya da aileniz ile birlikte yapabilirsiniz. Ücretler genellikle iş bittikten ve mal elden teslim edildikten sonra alınmaktadır. Bu işlerde iş kur vasıtası ile iş alımı yoksa büyük ihtimal sigorta yapılmayacaktır. Zaten iş veren sigorta gibi giderlerden kısmak için ev hanımlarına evde iş vermektedir.

Evde Çalışarak Para Kazanma Yöntemleri

Türkiye genelinde gerçek manada yüzlerce iş modeli sayabiliriz. Evde yapabileceğiniz işlerin niteliği sizin yeteneklerinize ve bulunduğunuz ildeki üretim alanına bağlıdır.

Örneğin, Denizli’de oturan bir bayan için en iyi evde ek iş yöntemi evde havlu kenarı dikim işi ya da iplik kesme işi diyebiliriz. Çünkü Denizli bir tekstil kenti ve en çok da evlere iplik kesme ve havlu işi verilmektedir.  Bu Bursa, İstanbul, İzmir, Mersin, Gaziantep, Batman, Kocaeli gibi tekstil kentlerinin tamamında geçerlidir.

Yine bir örnek daha verelim;

Isparta İlinde oturan birisi için en uygun ek iş evde gül lokumu yapımı, gül sabunu paketleme, gül reçeli kavanozlarını süsleme ve kutulama vb tüm gül ürünleri ile ilgili ek kazançlardır. Isparta’da oturan vatandaşlar bu işler için gül ürünleri satan iş yerlerine başvurmaları durumunda iş bulabileceklerdir.

Genel Anlamda tüm Türkiye’yi ilgilendiren ve evde yapılabilecek işleri sayacak olursa;

 • Evde Sabun Paketleme İşi
 • Kına malzemesi paketleme
 • Cam bardak süsleme işleri
 • Gelinlik ve abiye boncukları dikim ve yapıştırma işleri
 • Davetiye katlama işleri
 • Düğün, Nikah, Sünnet gibi etkinliklerde kullanılacak magnet yapıştırma süsleri
 • Tesbih dizme işleri
 • Türün Sarma
 • Tekstil ürünleri temizleme ve paketleme
 • Evde ütü yapma
 • Kalem montaj ve kutulama
 • Organik hijyen ürünlerinin paketlenmesi
 • Organik sabunların etiketlerini yapıştırılıp süslenmesi

Aşağıdaki görselde TV filminde kalem montajı yapan bayanın yaptığı ve evi tek başına bu iş ile geçindirdiği sahne görülmektedir. (Hale Soygazi ve Kadir İnanır Filmi)

Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz. Sizin bulunduğunuz ildeki üretim atölyelerinde size uygun verilecek işler mutlaka vardır. Ben birkaç il için örnek verip nasıl başvuru yapabileceğinizi ve ortalama ne kadar kazanabileceğinizi örnek vererek açıklamak istiyorum.

 

İstanbul İlinde Yapabileceğiniz Ek İş Örnekleri 2020

2020 yılı için özellikle pandemi nedeniyle İstanbul’da oturan vatandaşlarımız için iş imkanları gerçekten çok geniştir. Şöyle bir küçük örnek bize biraz bilgi verecektir.

Pandemi nedeniyle geçtiğimiz Nisan-haziran döneminde teksitl üretimi yapan iş yerleri 3-5 ay arası kapalı kaldı. Ama bu ürünlerin üretilmeye devam edebilmesi için ev hanımlarına evde ek iş verildi. Buna ek olarak tekstil işinden anlamayan bayanlara da evde iplik kesme, ütü yapma, etiket kesme ve etiket yapıştırma, katlama gibi işler verildi.

Sizin bu gibi bir iş sahibi olmak ve iş alabilmek için iş yerleri sahipleri ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Peki nereden iletişime geçeceksiniz ve evlere iş veren firmaların telefon numaralarını nereden bulacaksınız?

Bu iş yerleriyle sağlı tek iletişim yolu direk başvuru yapmanızdır. Telefon ederek ya da internet üzerinden başvuru yaparak asla iş alamazsınız. Ciddi manada para kazanmak istiyorsanız mutlaka yakın çevrenizde bulunan iş yerleri ile yüz yüze görüşün. Açık adresiniz iş yerine yakınsa size iş verilmesi daha kolay olacaktır.

Çünkü iş verenler verdikleri malların sağlam ve eksiksiz bir şekilde geri alabilmelidir. Sizi tanımıyor ve uzak bir yerde olduğunuzu düşünürlerse size iş vermezler.

İş Veren Kimseden Kaparo İstemez

Hazır bunu anlatmışken önemli bir uyarıda bulunmak istiyorum. Evlere iş veren firmalar hiçbir zaman sizden ön ödeme –kaparo istemez. Sizden kaparo isteyen birileri varsa bu evlere iş veren bir firma değil sizi dolandırma çalışan kişilerdir. Tekrar ifade ediyorum; İş verenler sizden para almaz.

Size güvenirse malları sizin eve getirir ve ve çalışmanın bitiminde malları alıp paranızı elden teslim eder. İşlem bu kadar basittir. İnternet üzerinden para isteyenlere ve şehir dışından kargo ile iş veriyoruz diyenlere de asla inanmayın.

Bursa Kapalı Çarşıyı Gezerek Evde Yapabileceğiniz İşler Bulabilirsiniz

Bursa Kapalı Çarşı’da yüzlerce esnaf vardır. Bunların içinde gerçekten bütün ürünleri evlerde yaptıran iş verenler de vardır. Bu işverenlerden iş istemeniz iş bulmanız için yeterli olacaktır. Kapalı Çarşıyı turlayıp el yapımı ya da daha doğrusu sizin de yapabileceğiniz kolay işlerin olduğunu göreceksiniz. Örneğin davetiye katlama, magnet yapma ve boyama, kına paketleme gibi. Bu işere talip olduğunuzu uygun bir dille ifade edip açık adresinizi ve varsa bir tanıdığınızı kefil olarak gösterebilirsiniz. İş veren size inanırsa ve ilk verilen işleri temiz şekilde teslim ederseniz ek işlerin arkası gelecektir. Bunun haricinde varsa bu işi yapan tanıdıklarınız yardımcı ve aracı olabilir. Bunun harici hiçbir şekilde başka yerde evde ek iş için ısrarcı olmayın bence. Ben size nasıl iş bulabileceğinizi birkaç il örneği vererek açıkladım.

Her ili tek tek örnek veremem ama siz bulunduğunuz ildeki potansiyele göre iş arayışına başlayabilirsiniz.

Evde Çalışarak Kazanabileceğiniz Para

Evde ek iş yaparak ne kadar kazanacağınıza dair sizi gereksiz bir beklentiye ve hayal kırıklığajn uğratacak rakamlar vermek istemiyorum. Benim şahsen tanıdığım 60’lı yaşlarda bir bayan ayda 3000 tl kazanabiliyor. Ama bu bayanın dikim yapma yeteneği var. Başka birisinin örneğin hiç yetenği yok sadece düğme dikim işi yapıyor. Bu da ayda bin civarı kazanıyor.

Yani sizin ne kadar kazanabileceğiniz yine size bağlı. Bazı yetenekleriniz varsa ve seri çalıyorsanız güzel paralar kazanabilirsiniz. Ama evde yapacağınız ek işin uzun süreceğini ve kazanacağınız paranın da çok yüksek olmayacağını söyleyebilirim. Tabi buna rağmen çok fazla ek iş başvurusunun yapılmasının da en mantıklı nedeni bayanların evde çalışabilmesi, hem çocuklarına bakıp hem de para kazanabilmesidir.

Not: Bizden İş talebinde bulunmayın çünkü biz vermiyoruz. Ama diğer türlü sorunuz varsa yardımcı olmak isteriz. Yorum yaparak sorularınızı sorabilirsiniz. Şimdiden bol kazançlar.

 

Bir önceki yazımız olan Denizli Evde Paketleme İşi Veren Yerler ve Firmalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

 1. Zekiye dedi ki:

  Evde yapılacak işlerle ilgileniyorum dönüş sağlarsınız sevinirim istanbulda yaşıyorum

 2. Yeter dedi ki:

  Mardin kiziltepede oturuyorum el becerim var evde yapilacak herturlu isi yapabilirim

 3. Fatma dedi ki:

  Bursada otryrm evde yapblcgm her türlü işi yprm

 4. ŞENGÜL dedi ki:

  Merhabalar izmir gaziemirde oturuyorum. Evde oldukça vaktim var . İstenilen her türlü işi hızlı,düzenli ve güzel bir şekilde teslim edebilirim. Bunun için ekip de kurabilirim. Elim bu tür işlerde oldukça hızlı ve yatkındır. Geri dönüş yaparsanız sevinirim.

 5. Hacer kocaşimsek dedi ki:

  Adanada yasiyorum 2cocugum var kizim universite ogrencisi oglum lise eşim kademeli calisiyor gercekten ihtiyacimiz var el becerim vardir aramanizi bekliyorum tesekkur ederim şimdiden

 6. Secvan dedi ki:

  Ankara gölbaşı oyaca mahellesinde oturuyorum hertürlü paketleme işi yapabilirim el becerim çok iyidir malzemeleri temiz ve düzenli olarak teslim ederim üç kişiyiz günlük daha fazla yapabilirim lütfen yardımcı olursanız sevinirim üniversite öğrencisi kızım var